Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

10 Yıl İçinde Apple mı Netflix mi Yatırımcısına Daha Çok Kazandırdı?

Netflix ile Apple hisselerinin 10 yıllık performansları karşılaştırıldı ve hangisinin yatırımcısına daha fazla kazandırdığı açıklandı.
10 Yıl İçinde Apple mı Netflix mi Yatırımcısına Daha Çok Kazandırdı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Apple ile Netflix, 10 yıl önce yatırım yapıldığı takdirde hangisinin yatırımcısına daha çok para kazandıracağı konusunda karşılaştırıldı ve Netflix’in daha çok getiri sunacağı söylendi.

CNBC tarafından yapılan hesaplamalara göre 2009 yılında Netflix’e yapılan 1000 dolarlık bir yatırım, 12 Eylül 2019’da 47,400 dolar değerine ulaşacaktı ve bu toplamda yüzde 4.640 getiri demekti. Aynı dönemde Apple’a 1000 dolar koyulduğunda ise yatırımın yaklaşık 10.400 dolar olacağı, toplam yüzde 940 getiri sağlayacağı görüldü.

Buna karşılık, yine aynı dönemde S&P 500’e yapılan 1000 dolarlık bir yatırımın %255 civarında toplam getiri elde edeceği belirtildi.

Netflix Hisseleri 10 Yıllık Apple Daha Çok Kazandırdı Netflix ve Apple hisseleri yıllar içinde iyi performans gösterse de iki yatırımın arasındaki farkın 37 bin dolardan fazla oluğu vurgulandı. Bu arada Apple’ın bu hafta Apple TV+ servisini ve 1 Kasım’da başlatılacağını duyurduğu hatırlatıldı. Duyurunun hemen ardından Apple TV+’nın HBO, Disney ve Netflix gibi online medya devleri için tehdit oluşturup oluşturmayacağı yönünde spekülasyonlar yapıldı.

Öyle ki yıllardır teknoloji devinin yönetim kurulunda yer alan Disney CEO’su Bob Iger, haberin ardından Apple kurulundan ayrılma kararı aldı.

Apple ve Netflix Hisselerinin 10 Yıllık Hisse Senedi Performansları KarşılaştırıldıApple TV+’nın 4.99 dolarlık fiyatı da analistlerin 9.99 dolarlık tahminlerinin neredeyse yarısıydı. Netflix’in 2019’un başında fiyatları yüzde 18 artırarak 10.99’dan 12.99’a çıkardığını göz önüne alarak, maliyet ikisi arasında seçim yaparken kullanıcılar için belirleyici bir faktör olabilirdi. Yine de, Apple TV+’nın Netflix performansını nasıl etkileyeceğine dair görüşlerde bariz farklılıklar olması göze çarpıyor.

Her ikisi de reklamsız eğlence sağlamak için programlanmış olsa da, sunulan içerik çok farklı. Netflix’in tersine, Apple TV+’nın sezonluk gösterileri olmayacak bu da onu dizi izlemede Netflix’ten daha az tercih edilen bir seçenek haline getirecek. Apple TV+ dokuz orijinal seriyle başlatılıyor ve şirket lansmanı takip eden aylarda beş gösteri daha ekleneceğini doğruladı.

GCM Yatırım Banner

Tüm bunların ötesinde Netflix için asıl zorluk, aboneleri sürdürme ve hisseleri yeniden toparlama yeteneği olarak belirtildi. Çünkü Netflix’in hisseleri ABD’de 100.000’den fazla abone kaybettiğini gösteren ikinci çeyrek kazanç raporlarından bu yana yaklaşık %20 oranında değer kaybetti. Yani Netflix yatırım hasılatı son 10 yıl boyunca Apple hisselerini geçerken, liderliğini sürdürmesi için hisselerinin bir toparlanma görmesi gerekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.