Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuzey Amerika’nın Bilinen En Büyük Elması Kanada’da Bulundu

Kuzey Amerika’nın bilinen en büyük elması Kanada’dan çıkartıldı. İşte dev elmas hakkındaki detaylar;
Kuzey Amerika’nın Bilinen En Büyük Elması Kanada’da Bulundu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kuzey Amerika’nın bilinen en büyük elmasının Kanada’dan çıkartıldığı açıklandı. Madencilik şirketi Dominion Diamond Mines, Perşembe günü yapılan basın açıklamasında, dev elmasın Ekim ayında Kanada’nın Kuzeybatı Toprakları’ndaki Diavik Diamond Mine isimli elmas madeninden çıkarıldığını duyurdu. Şirket hayret verici değerli taşın 552 karat ağırlığında ve 33.74 milimetreye 54.56 milimetre olduğunu belirtti. İlaveten, şimdiye dek Kuzey Amerika’dan çıkartılmış büyük elmasın Diavik’in geri kazanım tesissinde ilk tarama sürecinde yüzeye çıkartıldığını kaydetti.

Dominion Diamond Mines, elmasın işlenmemiş haliyle satılmayacağını ve değerini belirlemek için henüz çok erken olduğunu bildirdi.

Dominion Diamond Mines Rekor Elmas Kanadalı firma, taşı kesmek ve cilalamak için bir partner seçeceğini dile getirerek de firmalara bir nevi çağrıda bulundu. Diavik’in geri kazanım tesisinde yüzeye çıkartılan değerli taş üzerindeki aşınmaların geri kazanım sürecindeki zorlu yolculuğu kanıtladığını vurgulayan şirket, taşın bu süreçte bozulmamış olmasına dikkat çekti.

Öte yandan elmas madeni şirketi, bu taşın daha önce Diavik Foxfire tarafından kırılmış rekoru aşacağını tahmin ettiğini de aktardı.

 Diavik Foxfire Rekoru Kırılacak Zira Dominion Diamond Mines’ın önceki rekoru, Rio Tinto isimli şirket tarafından aynı madende 2015 yılında keşfedilen 187.7 karat ağırlığındaki elmasa aitti. Yani Diavik Diamond Mine’ın yüzde 40’ına sahip olan Dominion, yeni bulunan 552 karatlık elmasın önceki rekoru kıracağını öngörmesi gayet yerinde bir tahmin gibi görünüyordu.

Dominion Diamond Mines Başkanı Kyle Washington da bu inanılmaz keşfin Canadamark pırlantaları hakkında gerçekten muhteşem olanı gözler önüne serdiğini söyledi. Diavik madenlerinin dünyanın en güzel elmaslarından bazılarını ürettiğini dile getiren Kyle Washington; “yeni keşif kesinlikle listenin ilk sıralarında yer alacaktır” dedi.

Bununla birlikte yönetici, söz konusu buluşun madencilik şirketi için bir kilometre taşını ifade ettiğinin üzerini çizdi. Jeolojik açıdan renginin, dokusunun ve yapısının benzersiz olduğunu söyleyen şirket başkanı, hala değerlendirme aşamasında olmasına rağmen taşın önceki rekor elmasın 1.3 milyon dolarlık fiyatını geçeceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın