Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kore Sinemasının Ülkemizde Popüler Olmasının 21 Nedeni

Kore sineması özellikle gençlerin hayranı olduğu yapımlar olarak hem beyazperdede hem de televizyon dünyasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Peki, neden?
Kore Sinemasının Ülkemizde Popüler Olmasının 21 Nedeni
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ülkemizde birçok yapımın meydana getirilmesine ön ayak olan ve gençlerin soluksuz bir şekilde izledikleri yapımlar olan Kore dizileri, her geçen gün daha da popüler hale geliyorlar. Özellikle de kültürel ve aile yapılarındaki benzerlikler Kore dizilerinin ülkemizdeki önlemez yükselişi tam gaz devam ediyor. Sadece diziler değil, aynı zamanda Kore filmleri de gerek Türk sinemasına gerekse Hollywood dünyasına uyarlanıyorlar.

Baba Candır (What Happens to My Family), Kiraz Mevsimi (A Gentleman’s Dignity), Paramparça (Autumn Tale), Güneşi Beklerken (Boys Over Flowers) ve Kiralık Aşk (Can Love Become Money) gibi daha nice reyting rekortmeni Türk dizisine ilham kaynağı olan Kore dizilerinin nasıl popüler hale geldiklerini anlamak pek de zor değil gibi görünüyor. Ayrıca İhtiyar Delikanlı (Oldboy) ve Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi) gibi Kore sinemasına ait filmler de hem Hollywood sinemasının hem de Türk yapımlarının esin kaynağı oluyorlar.

İşte huzurlarınızda Kore dizilerinin ülkemizde popülerleşmelerinin nedenleri;

1 Aile Yapılarındaki Benzerlikler

Aile Yapılarındaki BenzerliklerKore dizilerinin belki de bu kadar sevilmesindeki en büyük etkenlerden bir tanesi de aile yapılarımızdaki benzerlik olabilir. Ülkemizde klasikleşmiş gelin – kaynana çekişmeleri, dedikodusuz yapamayan eltiler ve hain görümceler, otoriter babalar, geniş aileler gibi klişeler, Kore’de ve Güney Kore dizilerinde de mevcuttur.

2 Kore Modasının Yükselişi

Kore Modasının YükselişiYabancı ve Türk dizilerini izleyen gençler, bir yandan dizinin işleyişini takip ederken, bir yandan da dizi kadrosunda yer alan ünlü ve sevilen oyuncuların tarzlarına dikkat ediyorlar. Bu durum özellikle de Kore dizilerin sadece Türkiye’de değil, dünya çapında yeni bir moda akımı başlatmasına neden oluyor.

3 Yeşilçam’ın Vazgeçilmezi “Zengin Kız, Fakir Oğlan” Temasının İşlenmesi

Yeşilçam'ın Vazgeçilmezi "Zengin Kız, Fakir Oğlan" Temasının İşlenmesiNe yaparsak yapalım, farklılıkların eğlenceli ya da hüzünlü çatışmalarını seyretmekten kendimizi alamıyoruz. İşte ülkemizle benzer aile yapılarından doğan “zengin kız, fakir oğlan” veya “zengin oğlan, fakir kız” arasındaki imkansız aşk durumu Kore dizilerinde de karşımıza çıkıyor.

4 Müzik Gruplarının Kore Dizilerinde Yer Alması

Müzik Gruplarının Kore Dizilerinde Yer AlmasıÖzellikle de ülkemizdeki dizi ve film hayranları, bir yapıma bağlanırlarsa sonuna kadar bağlanırlar. Mesela Kore dizilerini seyredenler, ülkenin kültürünü ve bazen de müziklerini merak ederler.

Sonunda araştırır ve kulağına hoş gelen parçaları ve bu müziklere hayat veren isimleri de takip ederler. Güney Kore’nin pop starları ise dizilerde bol bol boy göstererek, ülkemiz izleyicisinin bir kez daha kalbini çalmayı başarırlar.

5 Aşk ve Hayallerinin Peşinden Koşan Cesur Kadın Karakterler

Aşk ve Hayallerinin Peşinden Koşan Cesur Kadın KarakterlerEski yapımlarda, çoğu Hollywood film ve dizilerinde kadınlar daima ikinci plandaydı. Ancak Kore dizileri bu tabuları, hayallerine ulaşmak için cesurca davranan sempatik ve güçlü kadın baş karakterlerle yıkmayı başardılar. Daha sonra ise bu durum yeni yapım Hollywood film ve dizilerine de yansımaya başladı.

6 “Şapşik” Tiplerin Bizlere Fazlasıyla Sempatik Gelmeleri

"Şapşik" Tiplerin Bizlere Fazlasıyla Sempatik GelmeleriBeklenmedik ve değişik hareketler sergileyen Kore dizilerinin kahramanları, izleyicilerin sempatisini kazanmayı başarıyorlar. Kadın olsun erkek olsun hiç fark etmez, yapmış oldukları “şapşiklikler” fazlasıyla beğeni topluyor.

7 Aşırı Doz Aksiyon Dizilerinde Bile Duygusal Sahnelerin Olması

Aşırı Doz Aksiyon Dizilerinde Bile Duygusal Sahnelerin OlmasıTam “bol aksiyonlu, vurdulu kırdılı bir dizi izleyeyim” diyorsun. Bruce Lee, Jet Li, Jackie Chan gibi ustaları referans alarak Uzak Doğu’ya yöneliyorsun. Fakat o da nesi? Dizinin ortalarında gözlerin dolmaya başlıyor. Hem bu duruma sinir oluyorsun, hem de hoşuna gidiyor.

8 İştahla Yenen Yemekler

İştahla Yenen YemeklerAkşam geçmişsiniz bilgisayarınızın ya da tabletinizin başına. Açayım da bir Kore dizisi izleyeyim diyorsunuz. İştahla yenen yemeklerin ardından kendinizi Google’da Kore yemeklerini, sipariş verecek mekanları ararken ya da “bi Ramyun olsa da yesek” derken buluyorsunuz.

9 Karakterlerin Sade ve Doğal Olmaları

Karakterlerin Sade ve Doğal OlmalarıHalihazırda gerçek hayatla benzer hikayelerin yansıtılmasıyla gönlümüzü fetheden Kore dizileri, bünyelerinde barındırmış oldukları karakterlerin doğallığı ve sadeliğiyle de dikkat çekiyorlar. Kimi zaman çekingen, saygılı, fedakar, romantik ve duygusal kişiliklere bürünerek karşımıza çıkan bu karakterler “Batı’nın ahlaksızlığından” nasibini almamış kişiler olarak hayranlık uyandırıyorlar.

10 Diyaloglardaki Sempatiklik

Diyaloglardaki SempatiklikÇocukken animelerde ya da herhangi bir yerde Çince veya Japonca bir kelime duyduğumuzda bunu otuz kez tekrar ederdik. Kulağımıza fazlasıyla melodik, komik ve sempatik gelirlerdi. İşte Kore dizilerindeki diyaloglar da belki de bu nedenle fazlasıyla hoşumuza gidiyorlar.

11 Türk Aile Yapısına Benzer Katı Kurallar

Türk Aile Yapısına Benzer Katı KurallarTürk aile yapısına benzer karakterleri bünyesinde barındırmakla kalmayıp, ülkemizle neredeyse aynı katı kuralları da ekranlara taşıyan Kore dizileri, bu benzerlik sayesinde de fazlasıyla rağbet görüyor.

12 Evlerin Dekorasyonları

Evlerin DekorasyonlarıGüney Kore’deki orta ve üst sınıf yerleşimlere ait evlerin hem iç hem de dış mimarileri de oldukça merak uyandırıyorlar. Erkek yetişkinlerin yemek yiyip uyudukları “Sarangchae”, kadın ve çocukların ise yer aldıkları “Anchae” adındaki bölümler ya da atalarını onurlandırdıkları “Sadang” gibi kısımlar, kısacası Konfüçyus fikirlerinden esinlenilerek oluşturulan Kore evleri, Türk izleyicilerinin beğenilerini kazanıyorlar.

13 Karakterlerin Net Olmaları

Karakterlerin Net OlmalarıBatı dizilerinin birçoğunda kimleri seveceğinize ya da kimleri sevmeyeceğinize neredeyse son sezonda karar verebiliyoruz. Çünkü oluşturulan senaryolardan dolayı, karakterlerin iç dünyasını anlayamıyor, “acaba bu da bir yanlış yapar mı” diyerek beklemeye koyuluyoruz. Ancak Kore dizilerinde her şey gayet net!

14 Şaşırtıcı Kıyafetlere Bürünmüş Karakterler

Şaşırtıcı Kıyafetlere Bürünmüş KarakterlerBütünüyle rengarenk bir dünyayı gözler önüne seren Kore dizileri, Batı dizilerinin klasikleşmiş tarzını adeta yerle bir ediyorlar. Kolay kolay rastlayamayacağımız kıyafetlerle ve aksesuarlarla karşımıza çıkan bu karakterleri bizleri fazlasıyla şaşırtmayı başarıyorlar.

15 İdeal Sezon Uzunluğu

İdeal Sezon UzunluğuKore dizilerinde çocuklar büyümüyor, başrol oyuncuları yaşlanmıyorlar. Genellikle Türk dizilerinden alışmış olduğumuz sezonlarca süren hikayeler, Kore dizilerinde ortalama 15 ila 20 bölümde toparlanıp sonlanıyor.

16 Kore Dizilerindeki Renk Cümbüşü

Kore Dizilerindeki Renk CümbüşüRenklerin farklı tonlarının kullanıldığı adeta muazzam bir renk cümbüşünün yaşandığı Kore dizileri, enfes görüntülerin ve görsellerin ortaya çıkmasını sağlıyorlar.

17 Cinsel İçerikli Sahnelerden Arınmış Olmaları

Cinsel İçerikli Sahnelerden Arınmış OlmalarıGenellikle seksin karakterler arası yarış haline geldiği Batı dizilerinin neredeyse her bölümünde cinsel içeriklere fazlasıyla rastlayabilirsiniz. Fakat bu durum Kore dizilerinde tamamıyla farklıdır. Cinsellikten öte duygu ve romantizmi ön plana çıkaran Kore dizilerinin sevilmesinin en büyük nedenlerinden biri de bu olabilir.

18 Küfür ve Argo Kelimelerle Güldürmeye Çalışmamaları

Küfür ve Argo Kelimelerle Güldürmeye ÇalışmamalarıGerek yerli gerekse Batılı birçok yapımda adeta noktalama işareti yerine kullanılan küfürler, Kore dizilerinde yer almıyorlar.

19 Tek Gecelik Sadakatsiz Aşklar Yerine Ölümsüz Aşkların Yaşanması

Tek Gecelik Sadakatsiz Aşklar Yerine Ölümsüz Aşkların YaşanmasıUyuşturucu, seks, alkol ve argo içeren bazı dizileri ailemizle izlemeye çekiniriz. Ancak Kore dizilerini “nenenizle” bile izleyebilirsiniz. Alakasız bir kültür olarak lanse edilse de aşk, aile ve saygı değerleri oldukça yüksek yapımlardır. Özellikle de aşklar çoğu yapıma göre tek gecelik değil, ölümsüzdür.

20 Güzellik Standartlarının Fazlasıyla Yüksek Olması

Güzellik Standartlarının Fazlasıyla Yüksek OlmasıGenellikle Kore dizilerini izlerken, oyuncuların adeta birer anime karakterine benziyor olmaları neredeyse hepimizin dikkatini çekmiştir. Çünkü bu ülkeye ait dizilerde yer almak estetik açıdan oldukça zordur. Hatta çoğu oyuncu “melek” gibi görünebilmek için sahip olduğu kusurları kapatmak amacıyla bıçak altına yatmaktadırlar.

21 Zarif Görünüşlü “Tüysüz” Kore Erkeklerinin Ülkemiz Kadınlarının Gönlünü Fethetmesi

Zarif Görünüşlü "Tüysüz" Kore Erkeklerinin Ülkemiz Kadınlarının Gönlünü FethetmesiAslında bu durum sizleri biraz şaşırtmış olabilir. Çünkü ülkemizde genellikle boylu postlu, sakallı ve tabiri caizse “döşü kıllı”  oyuncular yer alıyorlar. Ancak Kore dizilerindeki kılsız, tüysüz, kimi zaman cılız ve çocuksu karakterlere sahip olan temiz yüzlü oğlanlar, ülkemiz kadınlarının dikkatlerini çekmeyi başarıyorlar.

Bonus Başyapıt Niteliğindeki Filmlerin Muhteşem Kurgu ve Sahneleri

Başyapıt Niteliğindeki Filmlerin Muhteşem Kurgu ve SahneleriÖzellikle de İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi) ve Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi) gibi enfes yapımlar kurgunun, gerilim ve aksiyonun muazzam bir ürünü olarak karşımıza çıktılar.

Görüntü Midenizi Bulandırabilir Ayrıca SPOILER İçerir! Görüntü Midenizi Bulandırabilir Ayrıca SPOILER İçerirİhtiyar Delikanlı filmindeki “ahtapot yeme” sahnesi bile, biraz mide bulandırıcı olmasına rağmen Kore sinemasının etkileyiciliğini gözler önüne sermeyi başarıyor.

Görünüş açısından pek fazla benzerliğimiz olmamasına rağmen, ahlaki değerler ve aile bağları açısından fazlasıyla benzer olduğumuz Koreliler, dizileriyle hayranlık uyandırıyorlar.

Yemekleri, karakterleri ve hissettirdikleriyle özellikle de gençlerin kalplerini fetheden Kore dizilerine başladıysanız, geçmiş olsun. Çünkü artık bir Kore dizisi fanısınız.  Peki, duygusallığın ve çeşitli değerlerin ön planda olduğu Kore dizileri ve filmleri hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.