Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kedi Cinsleri: En Beğenilen 55 Tür ve Özellikleri

Sevgi yumağı, ilgi manyağı, miskini, haylazı ve daha nicesiyle kedi cinsleri en yakın arkadaşlarımız oluverir. Bu galeride en beğenilen kedi türleri ve özellikleri hakkında bilgiler bulacaksınız.
Kedi Cinsleri: En Beğenilen 55 Tür ve Özellikleri
Son Güncelleme: 
Yorum

Kimisi minik kimisi kocaman ve hantal olan kedi cinsleri, birçoğumuz için en iyi dostlardır. Her bölgeye göre kedi türleri değişiklik göstermektedir. Bunun nedeni ortama uyum sağlamalarıdır. Buna ek olarak evcil kedilerin çocuklarla ve diğer hayvanlarla anlaşma özellikleri de tercihleri etkilemektedir. En beğenilen kedi türleri ise sahibiyle uyum içinde olanlardır. Yine de uzun tüylülerden sfenks gibi tüysüz olanlara kadar birçok kedi türü, özelliklerine göre tercih edilmektedir. Ayrıca en pahalı kedi türleri gibi bazen maddi statüleri de tercihleri etkilemektedir.

Bu galerimde sizlere kedi cinsleri, en beğenilen türler ve sahip oldukları özellikler hakkında bilgi vermek istedim. İşte kendine özgü tavırları ile birbirinden farklı kedi türleri sizlerle:

Habeş Kedisi: Biraz inatçı olmasına karşın son derece sıcakkanlı bir kedidir. Ayrıca oyuncu, şefkatli ve hareketlidirler. Kısa kızılımsı tüyleri vardır.
1

Habes Kedisi Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Amerikan Bobtail: Özgürlüklerine düşkün bir türdür ve cesurdur. Oyuncudurlar ve uzun tüyleri vardır. Zeka seviyeleri de normalin üstündedir.
2

Amerikan Bobtail Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Amerikan Curl: Çocuklarla çok iyi dost olabilen bir türdür. Pek mırıldanmazlar ve taranma ihtiyaçları da azdır. Normalin üstünde hareketleri vardır ve oyunculukları yüksektir.
3

Amerikan Curl Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Ankara Kedisi: Taranma ihtiyacı yüksek bir türdür. Sıcakkanlıdır ve az hareketlidir. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla da iyi anlaşmaktadır.
4

Ankara Kedisi Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Amerikan Shorthair: Amerikan kedisi olarak da bilinir ve baskın renkleri; beyaz, mavi, kızıl, kremdir. Çocuklarla dostturlar ve sağlıklı türlerdir. Diğer hayvanlarla da iyi anlaşırlar.
5

Amerikan Shorthair Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Amerikan Wirehair: Pek sıcakkanlı olmayan kedi cinsidir. Sahibine karşı şefkatlidir ama çocuklarla pek iyi anlaşamazlar. Tüyleri diğer türlere göre daha serttir.
6

Amerikan Wirehair Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Australian Mist: Şefkatli ve sıcakkanlı bir türdür. Sağlıklı ve cesurdurlar. Hareket seviyeleri normal ve oyunculukları yüksektir. Çocuklarla da iyi anlaşırlar.
7

Australian Mist Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Balinese: Siyam kedisine benzerler. Az sıcakkanlıdırlar ve zeka seviyeleri yüksektir. Fazlasıyla mırıldanırlar ve çok hareketlidirler. Tam bir oyuncudurlar.
8

Balinese Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Bengal: Leopar benzeri desenleri vardır. Pek sıcakkanlı değildirler ve çocuklarla da nadiren dost olurlar. Zeka seviyeleri yüksektir, hareketlidirler ve oyuncudurlar.
9

Bengal Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Birman: Fazlasıyla sevimli olan bu kedi, son derece sıcakkanlı ve dostanedir. Fazla sesleri çıkmayan, miskin bir türdür.
10

Birman Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Bombay: Sessiz, duygusal ve dostanedir. Fazla bakım gerektirmezler ve oyunculukları yüksektir. Zeka seviyeleri ise normaldir.
11

Bombay Kedisi Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Brazilian Shorthair: Brezilya’nın sokak kedileridir ve zeka seviyeleri son derece yüksektir. Şefkatli ve oyuncu türlerdir. Buna karşın sıcakkanlı oldukları söylenemez.
12

Brazilian Shorthair Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

British Shorthair: Tam bir şehir kedisidir ve sıcakkanlıdır. Zekası yüksek, özgür ve dostanedir. Oyunculukları normalin üstündedir. En beğenilen kedi cinsleri arasında üst sıradadır.
13

British Shorthair Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

İlginizi Çekebilir: Beş Yıldızlı Kedi Oteli Wagington

California Spangled: Avlanan kedi türlerinin devamıdır ve zekaları yüksektir. Özgür ruhlu, cesur ve hareketlidir. Çocuklarla çok anlaşamaz ve sahibine karşı hırçındır.
14

California Spangled Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Chartreux: Oyuncu, sıcakkanlı, çocuklarla ve diğer hayvanlarla dostturlar. Çok mırıldanmazlar ve zekaları yüksektir. Kül rengidir ve gölgeli olabilirler.
15

Chartreux Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Chinchilla: Gümüş renkleri ile bilinirler ve dost canlısıdırlar. Zekaları yüksektir ve normalin üstünde mırıldanırlar. Taranma ihtiyaçları da yüksektir.
16

Chinchilla Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Colorpoint Shorthair: Oyuncu, akıllı, hareketli ve mırıldanan kedilerdir. Bakıma ihtiyaçları yüksektir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla pek anlaşamazlar.
17

Colorpoint Shorthair Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Cornish Rex: Seyrek ve sert tüylüdür. Pek sıcakkanlı değildir ve çocuklarla pek anlaşamaz. Son derece hareketli ve oyuncudur.
18

Cornish Rex Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Devon Rex: Kuzu gibi kıvırcık tüyleri vardır ve zekaları ile oyunculukları yüksektir. Sahiplerine şefkatlidir ama çocuklarla daha az anlaşırlar.
19

Devon Rex Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Mısır Mausu: Oyuncu ve zeki bir türdür. Hareketlidirler ve sahipleriyle iyi ilişki kurarlar. Gümüş benekli tüyleri vardır. Çocuk ve diğer hayvanlarla orta seviyede anlaşırlar.
20

Misir Mausu Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Tavsiye Ederiz: Dünyanın En İlginç Hayvanları

Avrupa Birmanı: Oyuncu, çocuk ve hayvanlarla anlaşan bir türdür. Mırıldanmaları yüksek ve hareketlidirler. Ama çok sıcakkanlı değildirler.
21

Avrupa Birmani Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Avrupa Shorthair: Son derece özgür ve hareketli bir türdür. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve oyuncudurlar. Diğer hayvanlarla ise pek anlaşamazlar.
22

Avrupa Shorthair Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Exotic Shorthair: Sıcakkanlı ve şefkatli bir türdür. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Basık burunları en belirgin özellikleridir.
23

Exotic Shorthair Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Havana Kedisi: Zeki ve sahibini seven bir türdür. Fazla sesleri çıkmayan ve bakıma muhtaç kedilerdendir. Sıcak kahverengi tüyleri en belirgin özelliklerdir.
24

Havana Kedisi Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Himalayan: Neredeyse hareketsizdir ve sessizdir. İyi bir bakıma ihtiyaçları vardır. Çocuklarla, sahibiyle ve diğer hayvanlarla iyi anlaşır.
25

Himalayan Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Honey Bear: Laboratuarda geliştirilmiştir ve ilginç bir türdür. Yüksek zekalı, oyuncu, hareketli, sevgi doludur. Bakıma ihtiyaçları vardır ve gümüş renklidir.
26

Honey Bear Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

İran Kedisi: En çok tercih edilen ev kedisidir ve dost canlısıdır. Zeki, az hareketli ve sessizdir. İyi bir bakım gerektirirler.
27

Iran Kedisi Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Japon Kıvrık Kuyruk: Fazlasıyla oyuncu, zeki ve hareketli bir türdür. Ayrıca sıcakkanlı ve dost canlısıdır. Kısa kıvrık kuyrukları belirgin özelliklerdir.
28

Japon Kivrik Kuyruk Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Buna da Bakın: Dünyanın En Pahalı Kedi Evleri

Korat: Pek sıcakkanlı bir tür değildir. Buna karşın çocuklarla ve sahipleriyle iyi anlaşırlar. Zeki, hareketli, oyuncu ve bakıma ihtiyaçları yüksektir.
29

Korat Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Laperm: Çok zeki ve hareketlidir. Sahibine karşı şefkatlidir ve çocuklarla anlaşırlar. Fazla mırıldanırlar ve oyuncudurlar. Kıvırcık tüyleri en belirgin özellikleridir.
30

Laperm Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Maine Coon: Dünyanın en büyük evcil kedilerindendir. Aslan gibi tüyleri vardır. Son derece dostane, oyuncu, zeki ve sıcakkanlıdır.
31

Maine Coon Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Manks: Mitolojik kedilerdendir ve sıcakkanlıdır. Çocuklarla, sahipleriyle ve diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Zekidir, oyuncudur ama sağlıklarına dikkat edilmelidir.
32

Manks Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Mavi Rus Kedisi: Zeki ve özgürdür. Sessizdir ve taranma ihtiyacı yoktur. Sıcakkanlıdır ve çocuklarla normal bir anlaşması vardır.
33

Mavi Rus Kedisi Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Munchkin: Kısa bacakları en belirgin özellikleridir. Son derece oyuncu, dost canlısı, zeki ve hareketli bir türdür. İyi huyları nedeniyle en beğenilen kedi cinsleri arasında yer alır.
34

Munchkin Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Nebelung: Gri-mavi tüyleri ile püsküllü kuyrukları vardır. Zekidir ve özgürdür. Hareketlidir; ama çocuklarla ve diğer hayvanlarla pek anlaşamazlar.
35

Nebelung Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Norveç Orman Kedisi: Zeki, sıcakkanlı, dost canlısı ve oyuncu türlerdendir. Hareketli ve cesurdurlar. Fazla mırıldanmazlar.
36

Norvec Orman Kedisi Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Ocicat: Oyuncu, hareketli, zeki ve sessizdir. Çocuklarla ve hayvanlarla iyi anlaşırlar. Pek sıcakkanlı değildir ve taranma ihtiyacı yoktur.
37

Ocicat Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Göz Atın: Yorkshire Lüks Kedi Oteli

Oriental Longhair: Tam bir oyuncudur ve çok zekidir. Sahibine karşı en iyi türlerdendir. Hareketli, mırlayan ve hareketli bir cinstir. Kolay eğitilirler.
38

Oriental Longhair Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Oriental Shorthair: Son derece oyuncu, zeki, hareketli ve uysal türdür. 300 farklı renkte türü vardır. Büyük kulakları en belirgin özellikleridir.
39

Oriental Shorthair Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Pixie Bob: Vaşak melezidir ve oldukça hareketlidir. Zeki, oyuncu ve cesurdur. Pek sıcakkanlı değildir ve geçimleri normal seviyededir.
40

Pixie Bob Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Ragamuffin: Çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Bakım ihtiyaçları yüksek ve sıcakkanlıdırlar.
41

Ragamuffin Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Ragdoll: Zeki ve dost canlısı bir türdür. Sahibiyle çok iyi anlaşır. Pek hareketli değildir ve sesleri çıkmaz. Sıcakkanlıdır ve taranma ihtiyaçları vardır.
42

Ragdoll Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Savannah: Çok zeki, oyuncu, dost canlısı ve hareketli bir türdür. Sessiz, az bakım gerektiren kedilerdendir. Uzun boyları en belirgin özellikleridir.
43

Savannah Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Scottish Fold: Özgürlüğüne düşkün ve sessiz hayvanlardır. Normal seviyede oyuncudur ve hareketlidir. Sakindir ve akıllıdır.
44

Scottish Fold Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Sibirya Kedisi: Zeki, cesur ve oyuncu bir türdür. Dost canlısıdır ve sahibine düşkündür. Taranma ihtiyacı azdır ve sessizdir.
45

Sibirya Kedisi Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Singapur Kedisi: Pek sıcakkanlı değildirler. Buna karşın oyuncu, zeki ve hareketlidir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla alışkın olduğu zaman iyi anlaşır.
46

Singapur Kedisi Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Siyam Kedisi: Zeki, oyuncu ve hareketli türlerdendir. Pek sıcakkanlı değildir ve çocuklarla iyi anlaştıkları söylenemez. Sahibiyle iyi anlaşır.
47

Siyam Kedisi Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Karayak: Biraz kaprisli bir türdür ve oyuncudur. En çok mırıldanan kedilerdendir. Sıcakkanlıdır ve sahibine düşkündür.
48

Karayak Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Sphynx: Sıcakkanlıdır ve sahibiyle iyi anlaşır. Çocuk ve diğer hayvanlarla iyi iletişim kurar. Çok zekidir ve oyuncudur. İyi bir bakıma ihtiyaçları vardır.
49

Sfenks Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Tiffanie: Sahibiyle çok iyi anlaşan türlerdendir. Oldukça hareketli, zeki ve dost canlısı bir kedidir.
50

Tiffanie Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Tonkinese: Son derece zeki ve hareketli bir türdür. Dost canlısı, sevecen, oyuncu ve ılımlıdır. Mırıldanan kedilerdendir ve iyi bir bakım gerektirirler.
51

Tonkinese Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Tuxedo Smokinli Kedi: Sırt kısmı tamamen siyah olan ve karın bölgesinde beyazlık bulunan bir kedidir. Bu görünümü nedeniyle de smokinli kedi denir.
52

Tuxedo Smokinli Kedi Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Van Kedisi: Oldukça zeki, hareketli ve şefkatli bir türdür. Gözlerinin farklı oluşu ile ünlüdür. İyi bakım gerektiren, dost canlısı ve oyuncu bir kedidir.
53

Van Kedisi Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

York Chocolate: Son derece zeki ve sahibine karşı şefkatli bir kedidir. Ayrıca nadir bir türdür. Hareketlidir ve çocuklarla iyi anlaşır. Fazla bakıma ihtiyaçları yoktur.
54

York Chocolate Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Tekir: Onlar özgürlüğüne düşkün, zeki bir türdür. Oyuncu, hareketli ve cesurdur. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla alışık olduğu zaman iyi anlaşır.
55

Tekir Kedi Cinsleri En Begenilen Turler Ve Ozellikleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu