Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Jim Rogers Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı

Jim Rogers, altın ve emtialar konusunda dünyanın en başarılı ekonomistleri arasındadır. Bu yazıda Jim Rogers’ın hayatı hakkında detaylar bulunmaktadır;
Jim Rogers Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Altın ve emtialar konusunda dünyanın en başarılı ekonomistlerinden biri olan Jim Rogers, Rogers International Commodities Index’in (RICI) kurucusudur. 1970’li yılların sonuna kadar George Soros ile birlikte Quantum Yatırım Fonu’nda yer aldı. Daha sonra buradan ayrılıp kendi fonunu kurdu. Quantum Fonu, 10 yıl içerisinde tam 42 kat kazanç sağlayarak çok ciddi bir başarıya imza attı.

Dünyanın birçok ülkesini gezerek üniversitelerde ekonomi hakkında sempozyumlar veren Rogers, tecrübelerini ve ekonomi bilgilerini düzenli olarak dünyanın önde gelen gazete ve haber kanalları aracılığıyla paylaşmaktadır. Para piyasası dendiğinde akla ilk gelen isimler arasında yer alan Rogers, medyada yaptığı yorumların dışında Colombia Üniversitesi’nde finans dersleri vermektedir.

Jim Rogers’in Eğitim Hayatı

Jim Rogers'in Eğitim HayatıJim Rogers tarih bölümünde lisans eğitimi aldığı Yale Üniversitesi’nden 1964 yılında mezun oldu. Daha sonra Oxford Üniversitesi’ne gitti. 1966 yılında felsefe, siyaset ve ekonomi alanında ikinci lisans diplomasını almayı başardı.

Jim Rogers’in hayatı diğer birçok insanın aksine yaşı ilerledikçe daha da hareketli bir hale geldi. Rogers ilerleyen yıllarına, üniversitede eğitmenlik, yazarlık, televizyonculuk, iki kez Guinness rekoruna sahip olma gibi vasıflar kattı.

Jim Rogers’in İş Hayatı

Jim Rogers'in İş HayatıAmerika’nın Alabama eyaletinde büyüyen Rogers, ilk kazancını 5 yaşında, beyzbol maçlarında şişe toplayarak elde etmiş. Yatırım gurusu olan Jim Rogers, 1964 yılında Wall Street’te Dominick & Dominick LLC’ye katıldı. İlk olarak hisse senedi ve tahviller hakkında bilgiye de burada sahip oldu.

Bankacılık alanında kariyer yapan Jim Rogers daha sonra kendi fonunu kurmaya karar verdi. 1970 yılında George Soros ile birlikte Yatırım Bankası Arnhold ve S. Bleichroder’a katıldı. Bu ikili, 1973 yılında Quantum Yatırım Fonu‘nu kurdu. Bu fon kurulmuş ilk uluslararası fonlardan biri oldu. Rogers’in bu işi bir önceki işinden %75 daha fazla kazandırıyordu. Şirket çok kısa bir süre içerisinde %4200 büyüdü ve en popüler fon şirketlerinden biri oluverdi.

Wall Street piyasasının efsane ismi Jim Rogers, 1980 yılına geldiğinde emekli olmaya karar verdi. Oldukça erken sayılabilecek bir yaşta emekli olan Rogers, 90’lı yıllarda motorsikletiyle dünya turlarına çıktı. 100 bin kilometre giderek bitirdiği dünya turu sonrasında “Investment Biker” (Yatırım Sürücüsü) isimli kitabını çıkardı. Bir sonraki dünya turunu ise sarı Mercedes’i ile gerçekleştirdi. 3 yıl süren, 116 ülkeyi gezdiği ve 240 bin kilometre yol kat ettiği dünya turu dönüşünde “Macera Kapitalisti” adını verdiği kitabını yazmaya karar verdi.

Yatırım uzmanlığının yanında yazarlığa da büyük ilgisi olan Jim Rogers’in şimdiye kadar çıkardığı kitaplar sırasıyla şöyle;

  • 1995 yılında Investment Biker (Yatırım Sürücüsü)
  • 2003 yılında Adventure Capitalist (Macera Kapitalisti)
  • 2004 yılında Hot Commodities (Sıcak Emtialar)
  • 2007 yılında A Bull in China (Çin’de Bir Boğa)
  • 2009 yılında A Gift to My Children (Çocuklarıma Hediye)
  • 2013 yılında Street Smarts (Sokak Sanatı)

Jim Rogers’in Yatırım Kariyeri

Jim Rogers'in Yatırım KariyeriJim Rogers’in yatırım kariyeri ve yaşam gurusu olması aslında 37 yaşında emekli olduktan sonra başladı. “Erken kalkan erken yol alır,” sözüyle hem yatırım hem yaşam uzmanı olan Jim Rogers, nasıl para kazanılacağı konusundaki fikirlerini, deneyim ve önerilerini insanlarla paylaşmaktan çekinmiyor. Bu bilgileri her fırsatta ve bazı yayın araçları vasıtasıyla bu alana ilgi duyan herkese ulaştırıyor. Washington Post, New York Times, Forbes ve Wall Street Journal gibi yayın organlarında zaman zaman demeçler veriyor.

Rogers’in para kazanmak konusunda altın değerindeki bazı önerileri şöyle;

Rogers öncelikli olarak iyi bildiğiniz işi yapmanız konusunda uyarıyor. Kulaktan dolma, “herkes yapıyor, ben de yapayım” mantığıyla hareket etmek yerine, aşina olduğunuz piyasalarda ilerlemeniz gerektiğinin önemle altını çiziyor. Bu konu üzerine kulaklarda küpe olacak sözü ise şöyle; “Sizi başarılı bir yatırımcı olmaya götürecek tek yol, hakkında derin bilgi ve deneyim sahibi olduğunuz şeylere yatırım yapmaktan geçiyor.”

Ünlü yatırım uzmanı Rogers, iş hayatına ilk atıldığı dönemlerde başkalarından bilgi alıp, onların tavsiyeleri ile hareket etmiş. Ancak bir süre sonra fark etmiş ki, sadece kendi bilgisi ve kararlarıyla yaptığı girişimlerde çok daha başarılı olmuş. Bu yüzden insanın her zaman kendi doğrularının peşinden koşması gerektiğini savunuyor.

Rogers’in verdiği tavsiyelerden altın değerinde olan bir diğeri ise şöyle; “Para, ilk etapta soracağınız şeyler arasında en son sırada olmalı. Eğer tüm doğrular bir araya gelirse zaten para da bu başarıyı takip edecektir.”

Çıkardığı kitaplardan biri olan Street Smarts’ta iş konusunda temel önceliğin, seçilen işin doğruluğu olduğunu belirten Rogers, 2011 yılında küresel kaynakları tarım, madencilik ve enerji sektörü olan yeni bir endeks fonuna başladı.

Piyasanın duayenlerinden olan Jim Rogers hiç kuşkusuz bu üne nokta atışı yaptığı tahminler sayesinde ulaşmış. Örneğin 1990’lı yılların sonunda hammadde fiyatlarının uzunca bir süre yükselişte kalacağını söyleyen ilk isimlerden biri olmuştu. Benzer şekilde 2007 yılında verdiği bir röportajda altının ons başına bin dolara çıkacağını, hammadde fiyatlarındaki artışın da 2014 yılına kadar süreceğini öngörmüştü.

Yaptığı tahminlerin neredeyse hiçbirinde yanılmayan Rogers’in en dikkat çekici yorumu ise gelecekte tarım sektörüyle uğraşanların çok zengin olacağını belirtmesi oldu. Bu öngörüsü ile ilgili olarak ise “Çocuklarınıza işletme masterı yapmasını değil, iyi bir çiftçi olup gerçek bir iş yapmasını öğretin,” sözlerini söylemiştir.

Jim Rogers’in Aile Hayatı

Jim Rogers'in Aile HayatıÜç kez evlenen Jim Rogers, ilk evliliğini 1966 yılında Lois Biener ile birlikte yaptı. Ancak çiftin evliliği kısa sürdü ve üç yıl sonra ayrılık kararı alındı. 1974 yılında Jennifer Skolnick ile yaptığı ikinci evliliğinde de aradığı mutluluğu bulamayan Rogers, çok kısa bir süre sonra bu eşiyle de boşanma kararı aldı.

Evlilik konusunda çok şanslı görünmeyen Jim Rogers, üçüncü ve son evliliğini ise Paige Parker ile birlikte gerçekleştirdi. Çiftin 2003 yılında Hilton Augusta, 2007 yılında ise Beeland Anderson adını verdikleri iki kız çocukları dünyaya geldi. Babalık duygusuna 61 yaşında ulaşan yatırım gurusu Rogers, şu an için en önemli ve keyif aldığı mesleğin babalık olduğunu söylüyor.

Aradığı mutluluğu kendinden 26 yaş küçük eşinde bulan Rogers, ilk kızının doğumuyla da hayata karşı bakışını tamamen değiştirdi. Öncelikle kızının küresel bir vatandaş olması ve Çince öğrenmesi için Singapur’a taşındı.

Maceraperest kişilik Jim Rogers verdiği bir röportajda ona sorulan “Hayal ettiğiniz hayat bu muydu?” sorusuna verdiği şu cevap ile her koşulda hayatından memnun kaldığını gösteriyor;

“Hiç böyle bir hayat hayal etmemiştim. Evlenmek, çocuk sahibi olmak gibi bir hayalim yoktu. Ama hepsi oldu. Hayal ettiğim hayatı mı yaşıyorum? Hayır. Şikayetçi miyim? Yine hayır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın