Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’nın En Zengin İnsanı Servetini 2 Senede İkiye Katladı!

Japonya’nın en zengin adamı Tadashi Yanai, Roger Federer’den aldığı bazı yatırımlarla servetini ikiye katladı. Detaylar aşağıda;
Japonya’nın En Zengin İnsanı Servetini 2 Senede İkiye Katladı!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Büyük servetlerin hızlı bir şekilde kazanılabileceği ya da kaybedilebileceği Çin’in aksine Japonya’da kayıpları telafi etmek çok daha uzun zaman alabiliyor. İşte bu noktada, Japonya’nın en zengin adamı Tadashi Yanai’nin istisnalar arasında yer alması dikkat çekti.

Çünkü Tadashi Yanai’nin Nisan 2016’dan bu yana servetini neredeyse ikiye katladığı belirtildi. Japonya merkezli tekstil giyim üreticisi UNIQLO’nun üst kuruluşu Fast Retailing’in kurucusu olan Yanai’nin serveti, şirketin hisselerinin % 75’in üzerinde artış göstermesiyle birlikte yaklaşık iki katına yükseldi.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Tadashi Yanai’nin serveti Nisan 2016’dan bu yana yaklaşık iki katına çıkarak 25.1 milyar dolara ulaştı.

Tadashi Yanai’nin İki Yılda İkiye Katlandı Fast Retailing’in Yönetim Kurulu Başkanı olan 69 yaşındaki Tadashi Yanai’nin şirketinin Zara’nın ardından piyasa değeriyle dünyanın en büyük giyim üreticisi olduğu vurgulandı. Ayrıca şirketin hisselerinin, iki yıl önce daha yavaş satış büyümesi bildirmesi üzerine aşağı çekildiği ancak o zamandan bu yana bariz bir iyileşme gösterdiği kaydedildi.

Fast Retailing’in geri dönüşüne yardımcı olan başlıca etkenlerin ise Roger Federer ile Adam Scott olarak belirtilmesi dikkat çekti.

Tadashi Yanai’nin Servetinin Katlanmasında Sponsorluk Anlaşmaları Etkili Oldu Buna göre Japonya’nın en zengin insanının servetini ikiye katlamasında, tenis yıldızı Roger Federer ile golfçü Adam Scott’la yapılan sponsorluk anlaşmaları ve denizaşırı pazarlardaki istikrarlı genişlemenin etkili olduğu aktarıldı. Söz konusu faktörlerin Yanai’nin bu yıl 4.8 milyar dolar daha zengin olmasını sağladığı ve onu Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde dünya çapında 30. sıraya yükselttiği dile getirildi.

Bu noktada Yanai’nin, moda dünyasındaki rakiplerin büyümesiyle ve online şirketlerle karşı karşıya kalan diğer firmaların aksine yükseldiğinin de üzeri çizildi. Örneğin, Zara’nın üst kuruluşu Inditex’in İspanyol kurucusu bir zamanlar dünyanın en zengini olan Amancio Ortega’nın serveti, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre % 13’ün üzerinde düşüş gösterdi. Yıl başından bu yana 10 milyar dolar kaybeden Ortega, Çarşamba günü de 3.5 milyar dolarlık düşüş yaşamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın