Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzak Doğu Dillerinden Biri Olan Japoncayı Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Son dönemde popülaritesi iyice artan Japonca, öğrenmenin çok avantajlı olduğu diller arasında. İşte Japonca öğrenmek için nedenler;
Uzak Doğu Dillerinden Biri Olan Japoncayı Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yeni bir dil öğrenmenin sizi daha zeki yapacağını biliyor muydunuz? Bilimsel araştırmalar, yeni bir dil öğrenmenin beynin büyümesine sebebiyet verdiğini öne sürmektedir. Eğer kendinize ve beyninize bir güzellik yapmak istiyorsanız, yeni bir dil öğrenmek bu konuda en iyi seçeneğiniz olabilir. Peki, hangi dili öğreneceğinize karar vermekte zorlanıyor musunuz? Haklısınız, öğrenebileceğiniz onlarca farklı dil var; ancak bunlardan bazıları öne çıkmaktadır. İngilizceden sonra öğrenilebilecek en iyi dillerden bir tanesi Japoncadır. Çünkü Japon ekonomisi günden güne büyümektedir ve göçlere oldukça açıktır. Dünyada şu an 130 milyona yakın insan Japonca konuşabilmektedir.

Japonca bilen insan sayısı ülkemizde bir hayli düşük olduğu için Japonya ile ticaret içerisinde bulunan insanlara son derece ihtiyaç duyulmaktadır. İsteğe bağlı olarak, masa başı çalışabilir veya sürekli seyahat eden bir iş adamının yanında da iş bulabilirsiniz. İngilizceniz varsa üstüne bir de Japonca ekleyerek, yabancı ülkelerde de rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Tabii, sadece iş değil, eğlenceli alanlar da işinize yarayabilir.

Japonca öğrenmenin ne işe yarayabileceğine gelin, hep beraber göz atalım:

Yeni Bir Kültür ile Tanışmanızı Sağlar

Yeni Bir Kültür ile Tanışmanızı SağlarJaponca üç farklı tipte karşımıza çıkar:

  • 1. Kanji – Çince karakterler,
  • 2. Hiragana ve Katakana – Çince karakterlerden uyarlanan iki hece yazısı,
  • 3. Römaji – Latin harfler.

Japonca, daha çok bir toplama dil gibidir. Kelimelerin bir çoğu Çinceden alınmış veya ona benzetilmiştir. Aynı şekilde, İngilizce olan kelimelerden çağrışım yapanlar da vardır. Örneğin; bıçak kelimesi, Japonca “naifu” iken İngilizcede “knife” olarak kullanılmaktadır. Ses olarak oldukça benzer değil mi? Aynı şekilde Portekizce ve Almanca gibi dillerden de etkilenmiştir. Dediğim gibi, biraz toplama bir dildir.

Düşündüğünüz Kadar Zor Olmadığını Fark Edersiniz

Düşündüğünüz Kadar Zor Olmadığını Fark EdersinizYeni bir dil öğrenmek, her zaman zordur. Dünyada öğrenilebilecek en kolay dil İspanyolca olarak bilinmektedir. Ancak sıfırdan başlanılacağı için o da zor gelecektir. Yani, asla çekinmenize gerek yok. Alıştıktan sonra çok daha kolay olacaktır. Zaten İngilizce biliyorsanız, bu size moral vermeli. Çünkü İngilizce, Türkçe gibi öğrenmesi en zor dillerden bir tanesidir.

Belki başlarda ilk defa göreceğiniz şekilleri anlaması, yazması ve okuması zor gelecek zannediyorsunuz. Ama olayı bir kere kavradıktan sonra anlayacaksınız ki düzenli alıştırma ile aslında oldukça kolay. Aynı zamanda bu karakterleri yazarken, birkaç ufak hatırlama taktiği de bulunmaktadır. Dili öğrenmeyi bir kere kafanıza koyduktan sonra göreceksiniz ki yapabiliyorsunuz. Birçok insan öğrenmeye hirigana alfabesi ile başlar. Başlarda kendi kendinize uğraşırsanız, demek istediklerimi anlayacaksınızdır.

İş İmkanlarında Artış Sağlar

İş İmkanlarında Artış SağlarYazımın yukarısında bahsettiğim gibi, ekonomideki global büyümenin sayesinde Japonya fazlasıyla ekmek yemektedir ve ekonomisi günden güne büyümektedir. Aynı zamanda iş imkanları da giderek artmaktadır. Özellikle Japonya’da iş gücü az olduğu için göçlere açıklardır ve yabancıların rahatlığı için ellerinden geleni yaparlar.

Japonya’da yalnızca İngilizcenizle iş bulmanız da mümkündür. Yani çalışırken, çevrenizde sürekli konuşulan dil Japonca olacağı için bir süre sonra Japonca konuşmak zorunda hissedeceksiniz ve öğrenmeye çalışacaksınız. Hem bir dili yerinde öğrenmekten daha güzeli var mı?

Asya Dillerini Bir Daha Karıştırmazsınız

Asya Dillerini Bir Daha KarıştırmazsınızJaponca, Korece, Tayca veya Çince gördüğünüzde normalde hangi dilin yazısı olduğunu anlamak oldukça zordur. Ancak bunlardan herhangi bir tanesini bilirseniz, diğer iki dili algılamak da oldukça kolay gelir. Hatta Japonca bilmek, Çince öğrenmenize direk ön ayak olur da diyebilirim. Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi Japoncadan ve Çinceden birçok kelime almasının yanı sıra Çince karakterler kullanılarak da yazılmaktadır. Bu nedenle, Japonca öğrendikten sonra Çince öğrenmek isterseniz de bu sizi pek zorlamayacaktır.

Anime İzlerken Kendi Kendinize Çeviri Yapabilir Hale Gelirsiniz

Anime İzlerken Kendi Kendinize Çeviri Yapabilir Hale GelirsinizEvet, bu başlık; daha çok anime izlemekten hoşlanan arkadaşlar için. Anime izleyenlere bunu pek de söylememe gerek yok, çünkü siz çoktan Japonca öğrenmeyi kafanıza koymuşsunuzdur. Hatta belki de izlediğiniz binlerce animeden sonra birkaç şey öğrenmişsinizdir. Dragon Ball Z, One Piece, Naruto, Sailor Moon gibi düzgün çevirilerini bulmanın zor olduğu animeler de çok işinize yarayabilir. Bunlar zaten animeye başlangıç seti gibi bir şey; ama hala izlemeyen arkadaşlar varsa en kısa sürede izlemenizi öneririm.

İnternet Üzerinden Arkadaş Bulmanızı Kolaylaştırır

İnternet Üzerinden Arkadaş Bulmanızı KolaylaştırırJaponlar çok cana yakın insanlardır ve sürekli yeni bir şeyler öğrenmek isterler. Bu nedenle, internetteki arkadaşlık sitelerinde birçok Japon görebilirsiniz. Tek dertleri yeni insanlar tanımak ve onların dillerinden bir iki kelime öğrenmek veya hali hazırda bildikleri bir dili geliştirmektir. Onlar insanlara bu şekilde yaklaşırken neden siz de yaklaşmayasınız ki? Bir Japon ile tanışarak, dilinizi geliştirebilir veya sıfırdan Japonca öğrenebilirsiniz.

Japonya’da Okumak için Elinize Muhteşem Bir Fırsat Geçmiş Olur

Japonya’da Okumak için Elinize Muhteşem Bir Fırsat Geçmiş OlurYurt dışında okumak istiyorsanız ve böyle de bir imkanınız varsa, neden Japonya olmasın ki? Japon okulları, dünyadaki en yüksek standartlara sahip okullar arasındadır. Evet, farklı bir ülkede yaşamak başlarda oldukça zor gelebilir; ama dili daha iyi nerede öğrenebilirsiniz ki? Japoncanın üç şekline birden hakim olmanın en güzel yoludur. Ayrıca Japonların ne kadar sıcak kanlı insanlar olduklarını göz önünde bulunduracak olursanız, eminim gittiğiniz okuldaki arkadaşlarınız size yardımcı olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın