Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç ve Danimarka’yı Birbirine Bağlayan Muhteşem Tasarım: “Öresund Köprüsü”

Bir yarısı köprü diğer yarısı su altı tüneli olan Öresund Köprüsü, dünya basınında büyük yer tutmuştur. İşte Öresund hakkında detaylar:
İsveç ve Danimarka’yı Birbirine Bağlayan Muhteşem Tasarım: “Öresund Köprüsü”
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İstanbul’un güzelim boğazında Yavuz Sultan Selim’in ayakları yükselirken, biz sizleri biraz daha uzaklara götüreceğiz. Köprülerin, nehir ya da deniz tarafından kesilmiş iki bölgeyi ya da aynı ülkede iki şehri birbirine bağlamasına alışkınız elbette. Peki ya iki ülkeyi? Haklısınız, kıtaları birbirine bağlayan köprülere sahibiz; ama aradaki mesafe hepimizin malumu. Benim burada anlatmak istediğim, Danimarka’nın Kopenhag ve İsveç’in Malmö şehirleri arasındaki mesafe!

Öresund Köprüsü, İsveç ve Danimarka’nın ortak kararı neticesinde hayata geçirilen bir proje. Aslında bu yapı; suni bir ada, köprü ve tünelden oluşmaktadır. Öresund Köprüsü’nün yapımına 1995 yılında başlanmış. Dünyanın en ihtişamlı köprülerinden biri olan bağlantı noktasının inşaatıysa yalnızca 5 yıl sürmüş ve 2000 yılında kullanıma açılmış. Danimarka Prensi Frederik ve İsveç Prensesi Victoria’nın da katılımıyla açılışı yapılan köprü, dünya basınında da büyük ilgi uyandırmıştır. İşte bugün sizlerle, nefesleri kesecek bu enfes tasarıma daha yakından göz atacağız.

İşte karşınızda İsveç ve Danimarka’yı birbirine bağlayan köprü

Öresund Köprüsü

Öresund KöprüsüYaklaşık 8 km uzunluğunda olan köprünün yarısı boğazın üzerinde köprü olarak, diğer yarısı ise su altı tüneli olarak karşımıza çıkıyor. Şöyle ki; bağlantının 4 kilometrelik kısmı köprü olarak işlev görürken, 4 kilometrelik kısmı da su altı tüneli olarak planlanmış. Boğazın üstündeki kısmı Öresund Köprüsü için tasarlanan Peberhalm isimli yapay ada üzerinde sona eriyor. Buradan sonra da Drogden Tüneli olarak adlandırılan bir deniz altı tüneli ile birleşiyor.

Öresund Köprüsüİki katlı olarak inşa edilen köprünün alt kısmında çift yönlü bir demiryolu, üst kısmında ise dört şeritli bir karayolu bulunuyor. Denize yüksekliği 57 metre olan köprünün en uzun direğinin yere olan yüksekliği de 204 metre olarak belirtilmekte. Mimarisi bakımıyla da tüm dünya tarafından beğenilen köprünün tasarımcılarıysa, Danimarkalı mühendislik şirketi olan COWI olarak biliniyor.

Öresund Köprüsü Uydu Görüntüsüİki büyük metropolü birbirine bağlayan Öresund Köprüsü, Malmö ve Kopenhag’da yaşayanlar için oldukça kolaylık sağlamış. Ancak köprü fiyatlarının çok da ucuz olduğunu düşünmeyin. Zira köprü giriş ücreti tek yönlü olsa da bu size birazcık pahalıya mal oluyor. Diğer taraftan kendi aracınız ile değil de trenle yolculuk yapmak isterseniz, gidiş dönüş tren bileti için ödeyeceğiniz miktarın 20 dolar civarında olduğunu da bilmelisiniz.

Gerçek anlamda bir tasarım harikasına birlikte göz attık. Millet olarak köprülere fazlasıyla aşina olduğumuz gerçeğini hesaba katarsak, Öresund hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce böyle bir köprüyü, gelecekte biz Yunanistan ile planlayabilir miyiz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.