Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Heath Ledger Namıdiğer “The Joker” Hakkında Bilinmeyen 10 Şey

1979 doğumlu Heath Ledger, Kara Şövalye'de hayat verdiği The Joker karakteriyle tüm dünyanın beğenisini topladı. İşte Ledger ile ilgili merak edilenler:
Heath Ledger Namıdiğer “The Joker” Hakkında Bilinmeyen 10 Şey
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

1979 doğumlu Avustralyalı oyuncu, Kara Şövalye filminde canlandırdığı “The Joker” rolüyle hepimizin gönlünde taht kurdu. Daha öncesinde “10 Things I Hate About You”, “Brokeback Dağı” gibi önemli işlerle adını duyurmuş olan başarılı sanatçı, son filmiyle gönüllerimizde taht kurdu. “The Imaginarium of Doctor Parnassus” son filmi olacaktı ama ölümü nedeniyle çekimler tamamlanamadı. Kara Şövalye’nin çekimleri bittikten 1 ay sonra ise aşırı doz ilaç nedeniyle evinde ölü bulunan oyuncu gerisinde mutsuz bir aile ve bir de çocuk bıraktı.

Filmin gişe yapması için ölümünün ayarlandığı yönünde çıkan bir sürü de haber oldu. Fakat konumuz bu değil, o yüzden bu haberlere çokta kulak asmaya gerek yok. Haydi o zaman başlayalım.

İşte karşınızda Heath Ledger namıdiğer “The Joker” hakkında bilinmeyen 10 şey:

1 Birçok Ünlü Aktör Rolü İstedi

Birçok Ünlü Aktör Rolü İstediBaşlamadan söyleyelim, rol iyi ki başka bir aktöre gitmemiş çünkü şu performansı göremesem çok üzülürdüm. O yüzden en iyisi olmuş, en güzeli olmuş. Joker kötüler tarihindeki en karışık karakterli, en ikonik, en rahatsız edici olanlarından birisiydi. Rol için Christopher Nolan’ın aklına gelen ilk isim her ne kadar Heath Ledger olsa da Adrian Brody, Steve Carrell ve Robin Williams gibi isimler rolün kendilerine uygun olduklarını iddia etti ama hiçbiri bu rolü elde edemedi.

2 Kızını Filme Dahil Etmeyi Unutmadı

Kızını Filme Dahil Etmeyi UnutmadıMuhtemelen Joker’in hastaneyi patlattığı sırada dikkatiniz dağıldı ve fark edemediniz. Ben hemen söyleyeyim; Joker hastaneye girdikten sonra hemşire rolündeki kızı Mathilda’dan, “Mathilda” yazan isim etiketini almak için rüşvetimsi para vermiştir.

3 Role Bürünmek İçin Kendisini İzole Etti

Role Bürünmek İçin Kendisini İzole EttiHeath Ledger, bildiğimiz üzere oynadığı tüm rollere bürünebilmek için bir süre çalışırmış. Fakat söz konusu Joker olunca bu işi biraz abartmış. 6 haftalığına kendisini motel odasına kapatan oyuncu, rolü benimsemek, bir Joker konuşması ve gülüşü yaratmak için elinden gelenin en iyisini yapmış. Babasının söylediğine göre bu rol onu değiştirmiş.

4 Eski Bir Film Karakterinden İlham Almıştır

Eski Bir Film Karakterinden İlham AlmıştırLedger, Joker karakterini yaratırken “A Clockwork Orange’s Alex De Large” filminde ki Alex karakterinden esinlenmiştir. Filmi izleyenler arkadaşlar için aradaki benzerliği görmek cidden kolay. Bu demek değil, Ledger özgün değildi. Daha öncesinde hiç böyle bir rol oynamadığı için, rol hakkında fikir edinmek adına o filmdeki Alex karakterinden ilham almıştır.

5 Joker’e Daha Önce Hiç Görmediğimiz Bir “Tik” Ekledi

Joker’e Daha Önce Hiç Görmediğimiz Bir “Tik” EklediFilm boyunca Joker’in imza hareketlerinden bir tanesi haline geldi. Senaryoda kesinlikle böyle bir şey yazmıyor. Oyuncunun karaktere eklediği bir özelliktir. Karakterde bunu sanki bir alışkanlıkmış gibi göstermesinin amacı; sürekli dudaklarını ıslak tutarak sesinin pürüzlü çıkmasını engellemekti.

6 Ledger Kendi Makyajını Kendisi Yapıyordu

Ledger Kendi Makyajını Kendisi YapıyorduO biraz şekli kaymış, bir film için mükemmel olmayan makyajı Heath Ledger kendisi yapıyordu. Kendini bir hayli role kaptıran oyuncu makyajı bitirdikten sonra, dünyaca ünlü makyaj sanatçısı olarak bilinen John Caglione ile makyajının gerçekçi olması üstüne çalışıyorlardı. Hatta Ledger ellerini bile beyaza boyamak istemiştir. Filmde makyajını kendi yaptığı belli olsun diye.

7 Sürekli Sette Geziniyordu

Sürekli Sette GeziniyorduRolünü çok ciddiye alan oyuncu, çekimi olmadığı günler dahi sete kostümünü ve makyajını yapıp gelmiştir. O Ünlü kaykayı ile çekimler bitene kadar bütün gün sette kalmasıyla da bilinir.

8 Filmde Yönetmenlik Yaptığı Sahneler Mevcuttur

Filmde Yönetmelik Yaptığı Sahneler MevcutturYönetmen Christopher Nolan, film içerisinde Joker’in videoya aldığı sahneleri Ledger’in yönetmesine izin vermiştir.

9 Hatta Günlük Bile Tuttu

Hatta Günlük Bile TuttuLedger gibi iyi ve kibar olarak bilinen biri için, Joker’in karanlık dünyasına adım atmak hayli zor olsa gerek. Bu konuda kendisine yardım edebileceğini düşündüğü bir fikri vardı; “Joker Günlüğü tutmak”. Sette bile her daim yanında taşıdığı bu günlük içerisinde kendi yazdığı yazılar dışında, çarpıtılmış ve korkunç haberler vardı. Günlüğün Ledger’in filmden önce role girmesine büyük yardımcı olduğu düşünülüyor.

10 Günlüğünün Sonundaki “Bye Bye” Yazısı

Günlüğünün Sonundaki “Bye Bye” YazısıLedger açıklamalarında, oynadığı rolden korktuğunu ve kendini fazlasıyla role kaptırdığını söylemiştir. Babası Kim, Ledger’in ölümünden sonra tuttuğu Joker günlüğünü içerikleriyle beraber medyaya sunmuştur. Haberler, kendi notları gibi şeylerin yanı sıra kitabın son sayfasında; çekimlerin başladığı ilk gün yaptığı makyajıyla olan Joker fotoğrafı ve altında “Bye Bye” yazısı vardı. Babası tarafından çekimlerin bittiğine işaret olarak gösterilmiştir. Ama kimi hayranına göreyse bu yazı sahte ölümünün planlanmış olduğunu göstermektedir. Unutmadan da söyleyeyim; ölümünün üstünden 6 ay geçtikten sonra gösterime giren filmden, en iyi yardımcı aktör dalında 2 tane ödül kazanmıştır.

Heath Ledger, birçok çalışmasına karşın neredeyse yalnızca “The Joker” olarak bilinmekte. Geçtiğimiz günlerde vizyona giren Suicide Squad’ta Joker’i canlandıran Jared Leto’nun işi çok zor olacağa benziyor. Çünkü Ledger’dan sonra Joker karakterini oynamak yürek istiyor. Adam, olayı çok uç noktalara taşıdı. Suicide Squad’ı da izleyen birisi olarak benden bir tavsiye; Joker’e karşı ön yargılı bir şekilde gitmeyin, unutmayın kimse bir Ledger olamaz. Leto’nun performansı üzerinden konuşmalıyız çünkü o da kendince başarılı bir Joker oyunu ortaya koymuş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.