Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Halı Yıkama İşi ile Para Kazanmak

Halı Yıkama İşi ile Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Günlük hayatın her saniye biraz daha artan yoğunluğu, kadın erkek ayrımı yapılmadan insanların iş hayatı içinde aktif olarak yer alması, kısacası değişen hayat şartları pek çok farklı iş alanının doğmasına zemin hazırladı. Bunlardan bir tanesi de halı yıkama işi. Evet, son zamanların en kazançlı işlerinden biri olarak gösterilen halı yıkama işi, değişen hayat şartları neticesinde şu andaki durumuna gelebilmiştir. Tabii bu durumda mantar gibi türeyen binaların ve gittikçe artan şehirleşmenin fazlasıyla etkili olduğunu biliyoruz. Çünkü insanlar, şu günlerde halı yıkamak için kullanabilecekleri ne boş bir alan ne de boş zaman bulabiliyor. Yani birçok nedenden dolayı insanlar, bu işi yapmaları için halı yıkama hizmeti veren kişi ya da kurumlara başvuruyor.

Artan kentleşmenin halı yıkama işiyle uğraşanlar için büyük bir avantaj olduğunu biliyoruz. Çünkü kat kat yükselen apartmanlarda, lüks sitelerde oturanların halı yıkamak için kullanabilecekleri bir alan yok. Zaten olsa bile, hiçbir apartman sakininin kapısının önünde halı yıkamak isteyeceğini sanmıyorum. Düşünsenize, 20 dairesi olan bir apartmanın önündeki küçücük alanda halı yıkıyorsunuz. Olacak iş mi? Tabii ki değil. Ayrıca halı yıkamanın zahmetli ve yorucu olması da bu işin ücret karşılığında yapılmasını sağlamaktadır. Örneğin, yorulmak istemediği ve halılarının daha güzel temizlenmesini istediği için bu hizmeti alan çok sayıda ev hanımı var. Yani artık halı yıkamak için uygun alanı ya da bolca vakti olan kişiler bile halı yıkama işi yapanların kapısını çalıyor. Öte yandan, halı yıkama yapan kişi ya da kurumların bize göre çok daha temiz iş çıkarması da bu sektörün popüler kazanç yöntemlerinden biri olmasını kolaylaştırdı. Temizlik konusunda ülkemizde ne kadar çok takıntılı bayan olduğunu da düşünürsek, halı yıkama işindeki potansiyel müşterinin ne kadar çok olduğunu da az çok hesaplayabiliriz.

Yukarıda bahsettiğim nedenler ya da durumlar, halı yıkama işinin neden bu kadar popüler ve kazandıran iş kollarından biri haline geldiğini açıklıyor aslında. Diğer taraftan, küçük şehirlerde bile ardı ardına açılan halı yıkama dükkanları da bu işte gerçekten para olduğunun bariz kanıtları arasında. Peki ama halı yıkama işine giren herkes para kazanabilir mi? Bu işten para kazanmak için mutlaka dükkan mı açmalıyız? Halı yıkama işinde izlenmesi gereken yöntemler nelerdir? Gelin, bu soruları aşağıda birlikte cevaplayalım.

Halı Yıkama İşi Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Halı Yıkama İşi Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Bu işten para kazanmak için izleyebileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Halı yıkama dükkanı açmak bu yöntemler arasında akla ilk gelen yoldur. Ancak halı yıkama dükkanlarının tek seçenek olmadığını da belirtmek isterim. Bu işi yaparak bütçesine katkı yapan, yani halı yıkama işinden ek gelir elde eden çok sayıda kişi olduğunu söylemeliyim. Ağırlıklı olarak ev hanımları tarafından yapılan bu iş, bahar ve yaz dönemlerinde halı yıkama işi yapan kişilere gayet iyi miktarda para kazandırmaktadır. Hatta bu yöntemin, köylerde bile kullanıldığını söyleyebilirim. Her neyse, ayrıntıları alt başlıklarda konuşacağımız için lafı dolandırmayayım. İşte, halı yıkama işinde izlenebilecek yöntemlerden biri olan halı yıkama dükkanı açmak:

Halı Yıkama Tesisi Açarak Para Kazanmak

Halı Yıkama Tesisi Açarak Para KazanmakBahar temizlikleri, küçük çocukların halılar üzerinde bıraktığı lekeler, evcil hayvanı olanlar, evde yaşanan küçük kazalar… Halılarımızı yıkatmaya vermek için öne sürülecek o kadar çok neden var ki! Hiçbir neden olmasa bile, hemen herkes yılda en az bir kere düzenli olarak halılarını yıkatmaktadır. Sonuçta halı, bir evi ev yapan en önemli eşyalar arasındadır. İnsanın kendini rahat ve huzurlu hissettiği yerin ev olduğunu düşününce, halıların neden her zaman temiz tutulmaya çalışıldığını daha iyi anlayabiliriz. Uzun lafın kısası, öyle ya da böyle halı yıkama hizmetine ihtiyaç duyan kişi sayısı gittikçe fazlalaşıyor. Bu da halı yıkama işinin başlı başına bir sektör haline gelmesine zemin hazırladı. Peki, bu sektörün içine dahil olmak isteyenler ne yapmalı da rakiplerinin önüne geçmeli? Çünkü biliyorsunuz ki bu alanda hizmet veren firma sayısı çok fazla. İşte bu nedenle işin içine girmeden önce tüm detayları araştırmalı ve hazırlığınızı tastamam yaptıktan sonra ilk adımınızı atmalısınız.

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Oto Yıkama Dükkanı Açarak Para Kazanmak

Halı yıkama işinde öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken nokta, verdiğiniz hizmetin kalitesi ve müşterilerinizle kuracağınız diyalog. Yani bu iki noktaya da gereken hassasiyeti gösterdiğinizden emin olmalısınız. Peki, bu alandaki eğitim ve tecrübe önemsiz mi? Elbette hayır. Ama halı yıkama işi günümüz teknolojisinin sağladığı gelişmiş makineler sayesinde kısa sürede yapılabilen ve deneyim kazanılabilen bir alandır. İşe girmeden önce alanında deneyimli halı yıkama tesislerini inceleyerek ya da internetteki bilgilerden faydalanarak da kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Ayrıca tesisiniz için yatıracağınız sermayenin miktarını ve hedeflediğiniz kazancı da titiz hesaplamalar yaparak belirlemelisiniz. Çünkü günde kaç tane halı yıkayabileceğiniz, tesisinizin büyüklüğüne ve çalışan sayınıza göre değişecektir. Eee bu da otomatik olarak elinize geçecek para miktarına etki edecektir.

Tesisinizi açmak için gereken belgeleri ve yaptırmanız gereken ekstra sigortaları da eksiksiz olarak tamamlamalısınız. Tesisinizde kullanacağınız halı yıkama makineleri ve ekipmanlarınız için detaylı araştırma yapmalı, bu alanda hizmet veren firmalardan bilgi almayı deneyebilirsiniz. Buna ek olarak, halı yıkama tesisinizde ne gibi hizmetler vereceğinize karar vermelisiniz. Mesela, yorgan, battaniye yıkama alanında hizmet verecek misiniz, sadece makine halısı mı yıkayacaksınız yoksa hizmetleriniz arasında örme halı, ipek halı, İran halısı gibi farklı halı yıkama hizmetleri de olacak mı? Bunları belirlemelisiniz. Hizmet çeşitliliğiniz ne kadar çok olursa, kazancınız da o derece artacaktır.

Tüm koşulları sağlayıp işinizi kurduktan sonra halı yıkama tesisiniz için bir internet sitesi açmalısınız. Çünkü bu şekilde müşterilerinizin gözünde daha güvenilir ve kurumsal olursunuz. Ayrıca çok daha fazla kişinin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Halı yıkama işinden para kazanmak için ilk etapta özel kampanya tarifeleri uygulayabilir, isminizi duyurana kadar piyasadan biraz daha düşük ücretle hizmet verebilirsiniz. Merak etmeyin, işinizi ne kadar iyi yaptığınız bir kez anlaşıldığı zaman insanlar size ödeyeceği fazladan 50-60 liranın hesabını yapmayacaktır. Halı yıkama işinde başarılı olabilmek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise hizmet verdiğiniz müşterilerden referans istemek olacaktır. Onlara yakınlarında halı yıkama ihtiyacı olan tanıdıklar olup olmadığını sorabilir, bu şekilde de müşteri sayınızı arttırabilirsiniz. Güler yüzlü ve kaliteli hizmet, dikkat çekici reklam kampanyaları ve sistemli bir çalışma ile bu işten para kazanmamanız imkansız diyebilirim.

Halı Yıkayarak Para Kazanmak

Halı Yıkayarak Para KazanmakBu alanda kullanabileceğiniz tek yöntem halı yıkama tesisi açmak değil. İsterseniz bu işi kendi imkanlarınız dahilinde de yapabilirsiniz. Evet, çoğu insan halı temizliğini halı yıkama tesislerine yaptırıyor. Ama birçok kişi de bu iş için halı yıkama yapan kişileri tercih ediyor. Çünkü kimilerine göre halı yıkama işinin eski yöntemlerle yapılması gerekiyor. Yani bol su, sabun ve fırçalamayla. Ayrıca bazıları binlerce lira verip satın aldığı halılarını yıkamacılara teslim edemiyor. Böyle kişiler de halısını elinde özenle yıkayacak insanlara ihtiyaç duyuyor. Yaşlılar, halı yıkayacak kadar sağlıklı olmayanlar, bu iş için zamanı olmayanlar da halı yıkama yapan kişilerin para kazanmasına yardımcı oluyor. Bu işin köy, kasaba gibi küçük yerleşim yerlerinde de pek çok kişiye para kazandırdığını belirteyim.

Eğer siz de halı yıkama işi yaparak para kazanmak istiyorsanız; etrafınızdaki kişilere bu işi yaptığınızı duyurabilir, fısıltı gazetesinin lehinize çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sadece bahar ve yaz dönemlerinde yapabileceğiniz bu işi isterseniz kışları da evlerde halı silerek devam ettirebilirsiniz. Yani çalışma alanınızı ne kadar genişleteceğiniz size bağlı.

Kimler Halı Yıkama İşi ile Para kazanabilir?

Kimler Halı Yıkama İşi ile Para kazanabilir?Bu işi kimlerin yapabileceği sorusuna verilecek yanıtlar şunlar olabilir. Birincisi; halı yıkama işinde bir tesis kurmak mı, yoksa bu işi bireysel olarak mı yapacağınızdır. Bu noktada halı yıkama tesisi kurmaya karar verenler için belirli bir koşul yoktur. İşe yatıracak miktarda sermeye sahibiyseniz ve halı yıkama işinin altından rahatlıkla kalkabileceğinizi düşünüyorsanız, siz de bu kazançlı sektörden para kazananlardan biri olabilirsiniz. Öte yandan, bireysel olarak halı yıkama hizmeti vermek istiyorsanız hem bu iş için ayıracak zamanınız hem de gücünüzün olması gerekmektedir. Zira hepinizin bildiği gibi halı yıkama, güç gerektiren bir iştir. İlaveten; bu işi bir ek gelir yöntemi olarak kullanan kişilerin ağırlıklı olarak ev hanımlarından oluştuğunu belirtmek isterim. Ayda 10 kişinin halılarını yıkayan ve eşinin aldığı maaştan daha fazla para kazanan ev hanımları tanıyorum. Zaten siz de bu işe girmeden önce detaylı araştırma yaptığınızda, dediğimin gayet mümkün olduğunu göreceksiniz. Uzun lafın kısası halı yıkama işi herkes tarafından yapılabilecek bir para kazanma yöntemi.

Halı Yıkama İşi Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Halı Yıkama İşi Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Bu işten ne kadar para kazanacağınız da firma olarak mı, kişisel olarak mı halı yıkama hizmeti vereceğinize bağlı olarak değişecektir. Ama ben size bu konuda bir fikir edinmeniz için şu şekilde açıklama yapayım. Örneğin; halı yıkama tesisleri genellikle metrekare hesabı ücret alırlar. Burada şöyle bir hesaplama yapabiliriz. Makine halıları olarak adlandırılan normal halıların metrekare ücretinin ortalama 5 lira olduğunu düşünürsek, bir evde bulunan toplam halı metrekaresini de 15-20 olarak ele alırsak, halı yıkamacının sadece bir evden kazanacağı ücret 75-100 lira arasında olacaktır. Eee bu hizmetin yılda en az bir kez alındığını ve hemen herkesin halı yıkamacılara başvurduğunu düşünürseniz, ede edilebilecek kazançların ne kadar iyi miktarda olduğunu anlayabilirsiniz. Sadece bir tesis açarak bu işe giren ve kısa zaman içinde 2-3 tane daha işletme açan girişimciler olduğunu biliyoruz.

Yani işinizi ne kadar iyi yaparsanız o kadar iyi para kazanırsınız. Bu işi bireysel olarak yapanların da kazandığı miktarlar gayet iyi. Çünkü bu kişiler, halı yıkama işi için hiçbir şekilde sermaye yatırmıyor. Harcanan tek şey güç, emek ve zaman. Eğer siz de para kazanmak istiyorsanız ve yukarıda söylediğim 3 unsura sahipseniz, halı yıkama işi yaparak para kazanmayı deneyebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu