Yatırım yapmaya başla!

Girişimcisini Zengin Yapan 5 Basit Fikir

Girişimcisini Zengin Yapan 5 Basit Fikir

Zengin lüks bir hayat, bazen hiç beklemediğiniz bir anda kapınızı çalabilir. Dünya üzerindeki birçok insan bu beklenmedik anı bir an önce yaşayabilmek için, define arıyor ya da şans oyunlarına yöneliyor. Ama sizlere bahsedeceğimiz zengin fikirler, ne bir piyango biletini ne de saklı bir hazineyi anlatıyor. Bazen, herkesten farklı bakarsınız bir duruma ya da kimsenin görmediğini görüverirsiniz. Listemizde bulunan girişimciler işte o kişilerden.

Aklınıza gelecek bir fikrin, hayatınızı değiştirecek kadar para kazandırdığını düşünebiliyor musunuz? Aslında sektörler bu hikayelerle dolu. Hatta bu fikirlere işlerlik kazandırmak için Kickstarter gibi siteler var. Maddi imkanlardan dolayı özgün fikirlerini gerçekleştiremeyen girişimcilere yardımcı olan kuruluşlar. Burada yıldızı parlayan isimler, ürünleri ve kazandıkları büyük servet ile anılıyorlar. Sizler için hazırladığımız listede ise girişimcisinin hayatını değiştiren fikirleri bulacaksınız.

İşte karşınızda girişimcisini zengin yapan 5 basit fikir:

5 Slankets

SlanketsSlankets, özel bir kola ve ceplere sahip olacak şekilde geliştirilmiş bir battaniyedir. Gary Clegg bu tuhaf fikri üniversite yurdunda kaldığı zamanlarda tasarladı. Clegg soğuk bir gece uyku tulumunun içinde TV izlerken, kanal değiştirmek için uyku tulumundan elini sürekli çıkarmak zorunda kaldığını fark etti. Bunun üzerine kollu battaniyenin ilk örneğini annesine diktirtti.

Clegg 2004 yılında kardeşinin de desteğiyle bu fikrin üretimi için adım attı. Clegg’in basit ama etkili fikri görülmemiş bir başarı elde etti. Slankets isimli ürün öyle sevildi ki Snuggies satan yeni bir şirket ortaya çıktı. Snuggies temelde aynı şey, ama maliyeti daha düşük. Clegg 2009 yılında, işini kurduktan sadece beş yıl sonra 7 milyon dolar kazandı.

4 Kırmızı Ayakkabı Tabanları

Kırmızı Ayakkabı TabanlarıBu basit ama parlak fikir 16 yaşındaki İrlandalı bir genç tarafından tasarlandı. Tara Haughton İrlanda’da yaşayan bir moda meraklısıydı. Fakat diğer moda severler gibi tasarım ve konusunda yeterli parası yoktu.

Haughton İspanya’da yapılacak bir aile düğününe katılmak için yeni ayakkabı satın aldı. Ayakkabının altındaki bir etiket soyulmuştu ve oraya kırmızı konfeti yapıştı. Bu görüntünün güzelliğini fark eden genç girişimci, topuklu ayakkabıların altına kırmızı etiket koyma işine girişti. Kısa sürede başarılı oldu ve Rosso Solini adlı şirketi kurdu. Bugün 23 üzerinde ülkede tanınmaktadır. Son zamanlarda ise İngiltere ve Avustralya’da imzaladığı anlaşmalarla gündeme geldi.

3 Kaya Hayvanı

Kaya HayvanıGary Dahl’ın, çevresinde çok sayıda evcil hayvan besleyen tanıdığı isimler vardı. Onlardan duydukları ise çoğunlukla bu hayvanın bakım zorluklarını içeriyordu. Yine böyle bir sohbet esnasında Dahl’ın aklına besleme, yürüyüş, veteriner gibi zahmetler gerektirmeyen bir hayvan yapma fikri geldi. Evcil hayvanların bakım maliyetlerinin ne kadar fazla olduğunu hepimiz biliriz, bu hayvan ise tamamen masrafsız.

Gary’in arkadaşları fikri ilk duyduğunda onunla dalda da geçseler, çılgın mucit onlara fazla kulak asmayarak bu hayvanı tasarladı. Kullanıcılar bu zahmetsiz hayvanı kısa sürede benimsedi ve dünya üzerinde çok sayıda sipariş talep aldı. Bir ekol olan bu hayvan, saman yatağı ve kullanma talimatıyla sunulmaktadır.

2 Tişört Giyme

Tişört GiymeJason Sadler, 2009 yılında web sitesi iwearyourshirt.com kurdu. Sitenin amacı çeşitli sektörlerden reklam teklifi almayı içeriyordu. Nasıl mı? Jason, belirli bir ücret karşılığında siteye başvuru yapan şirketlerin logolu tişörtlerini giyiyordu. Oldukça basit gözüken bu fikir kısa sürede çok popüler oldu.

Logolu bir tişörtle gezerek zengin olmak, hayal gibi değil mi? Sadler’in bu güzel fikrini daha detaylı incelemek için Şaşırtıcı Yollarla Zengin Olan 10 Kişi isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

1 Domain Satın Alma

Domain Satın AlmaSıradaki girişim gelmiş geçmiş en iyi fikirlerden biridir. İnternet en büyük atılımını 1990’ların başında yaptı. Birkaç teknisyen ve girişimci, gelecekte herkesin fenomeni olacak internetin başarılarla dolu sürecini önceden tahmin etti ve alan adları satın almaya başladı. Onlar genellikle yüksek talep olacağını tahmin ettikleri jenerik alan adlarını satın aldı. Bu işte en iyi Chris Clark tanınır. Clark sadece 20 dolar ödeyerek 1990’ların başında pizza.com’u satın aldı. Daha sonra bu alanı 2.6 milyon dolara satmayı başardı.

Görmek ile bakmak arasındaki farktır aslında onların yaşamı. Her gün karşılaştığımız, gördüğümüz fakat dikkatimizi çekmeyen olgulara, onlar farklı bakış açılarıyla bakmışlar. Sahip oldukları bu özellikte onlara, milyon dolarlarla geri dönmüş. Peki, sizce en ilginç hikaye kime ait?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum