Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’da Satılan En Pahalı Ev: “Château Louis XIV”

Chateau Louis XIV. evi 23 hektarlık etkileyici bir parkın göbeğinde bulunurken, 40 tane kamera tarafından güvenli bir şekilde izleniyor.
Fransa’da Satılan En Pahalı Ev: “Château Louis XIV”
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Geçmişten günümüze insanoğlu, inşaat sektöründe harikalar yaratmıştır. İlk oluşturulan barınaklardan, bugünlerde inşa edilmekte olan dünyanın en seçkin evleri gibi yapılar, tam bir mühendislik abidesidir. Çoğu insan için “evin” tanımı sadece dört duvardan oluşurken, bazı özel insanlar için ise devasa bir alana yerleştirilmiş, iç ve dış özellikleri ile sanat eseri niteliği taşımaktadır.

Günümüzde bu tarz evlerden biri olan Chateau Louis XIV, Paris’in eteklerine yerleştirilmiş, tasarımı ile adeta eski zamanlardaki Avrupa’nın en görkemli şatoları kadar ihtişamlı bir görünüşe sahip olan, 2008 ve 2011 yıllarında inşası tamamlanmış yeni bir yapıdır. Aynı zamanda barındırmış olduğu lüks özellikler ve devasa yerleşkesi ile rekor bir fiyata satılan Fransa’nın en pahalı evidir.

Dünyanın en pahalı evleri arasında yer alan bu yapının tarihi, 17. yüzyıla dayanıyor olsa da 3 yıl süren restorasyonu ile adeta yeniden oluşturulmuştur. İçermiş olduğu lüks ve  teknolojik özellikler, bu evi eski görünümlü, fazlasıyla modern bir yapı olmasını sağlamaktadır. Dilerseniz, Fransa’nın en pahalı evi olan Château Louis XIV yapısının özelliklerine ve fiyatına birlikte bir göz atalım.

Fransa’nın En Pahalı Evinin Konumu ve Yerleşkesi

Fransa'nın En Pahalı Evinin Konumu ve YerleşkesiBu muhteşem şato Versay ve Marly-Le-Roi arasında 23 hektarlık bir ormanın kalbine yerleştirilmiştir. Suudi emlak üreticisi Emad Khashoggi’nin şirketi Cogemad tarafından inşa edilen bu yapı, hendekler ile çevrelenmiş olup 7 bin metre karelik yüzey alanına ve 5 bin metre karelik yaşam alanına sahiptir. Chateau Louis XIV, Louvenciennes’de bulunan eski Chateau du Camp’ın bulunduğu yerin üzerine konumlandırılmıştır. Bu yapı, 17. yüzyıl özellikleri taşıyan modern bir ev olarak tasarlanmıştır.

Chateau Louis XIV Evinin Tasarım Özellikleri

Chateau Louis XIV Evinin Tasarım Özellikleri23 hektarlık etkileyici bir parkın göbeğinde bulunan bu ev, mermer heykellere, fıskiyelere ve hatta bir de labirente ev sahipliği yapmaktadır. Evin iç mekanında ise, 10 adet yatak odası, 2 adet balo salonu, 3 bin şişelik bir şarap mahzeni, meditasyon odası, akvaryum, açık ve kapalı yüzme havuzu, squash sahası, spor salonu, sinema ve özel bir gece kulübü de bulunmaktadır. Evin etkileyici dekorunun içerisinde birçok teknolojik imkan gizlidir. Mesela, işlemeli duvar resimlerinin altında bir klima, akıllı telefon ile kontrolü sağlanan lambaları ve 40 adet kameranın yerleştirilmiş olduğu yüksek teknolojili bir güvenlik sistemi saklıdır. Bu inanılmaz ev, Fransız Rivierası’ndaki Chateau Saint-Martin&Spa otelinden bile daha lüks özellikler ile donatılmıştır.

Fransa’nın En Pahalı Evi Olan Chateau Louis XIV Şatosunun Değeri Ne Kadar?

Fransa'nın En Pahalı Evi Olan Chateau Louis XIV Şatosunun Değeri Ne Kadar?Hem iç hem de dış tasarımı ile Paris’te hayal gibi bir ev olan Chateau Louis XIV, 17. yüzyıl teknikleri ve materyalleri kullanılarak, 21. yüzyıl ustaları tarafından geliştirilmiştir. Bu yapının bahçeleri, XIV Louis’in emrinde çalışan kraliyet bahçıvanı Le Notre’nin bağlılığının bir göstergesi olarak dizayn edilmiştir ve bu bahçenin içerisinde altın varaklı bir fıskiye bulunmaktadır. Evin inşasında Cogemad şirketi 13 tipte mermer ve 15 bin adet altın sac kullanmıştır. Bu inanılmaz ev geçtiğimiz günlerde gizli bir alıcıya 301 milyon dolara satılmıştır.

Filmlerde ve masallarda rastladığımız hayal ürünü yapılar kadar büyüleyici özelliklere ve tasarıma sahip olan, Fransa’nın en pahalı evi Chateau Louis XIV, baştan aşağı bütün varlığı ile bu unvanı sonuna kadar hak etmektedir. Peki, sizler bu Avrupa’nın en pahalı yapılarından biri olan Chateau Louis XIV hakkında neler düşünürsünüz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.