Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Evden Çalışmak İsteyen Anne ve Babalar için 20 Kazançlı İş Fikri

Günümüz koşullarında hem anne hem babaların çalışması zorunlu haline gelirken bakıcı fiyatları birçoğunu engelliyor. Burada evden çalışma olanakları devreye gidiyor...
Evden Çalışmak İsteyen Anne ve Babalar için 20 Kazançlı İş Fikri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Çocuklar, anne-babaları için dünyanın en önemli varlıkları. Onlara güzel bir hayat sunabilmek ve geleceklerini güvence altına alabilmek her ebeveynin isteği. Bu durum yüzyıllar önce de böyleydi, şimdi de böyle!

Aradaki en büyük fark ise geçim sıkıntısı. Önceden sadece babanın çalışması koca bir aileyi geçindirirken, şu anda bu pek mümkün değil.

Hem annenin hem de babanın para kazanması kaçınılmaz hale gelse de günümüz koşullarının avantajları da var. Pandemiyle birlikte daha da yaygınlaşan evden çalışma sistemi, ebeveynlere birçok fırsat yaratıyor.

Çocuğunu bakıcıya bırakmak istemeyen ya da bakıcı parası verdiğinde maaşından geriye pek bir şey kalmayan ebeveynler, evden çalışarak para kazanmayı tercih ediyor. Siz de hem çocuğunuzla ilgilenmek hem de kazanç elde etmek istiyorsanız, aşağıdaki iş fikirlerini değerlendirebilirsiniz.

İşte evden çalışmak isteyen anne-babalar için gayet uygun olan para kazanma yöntemleri:

1) Sanal Asistanlık Yapmak!

Sanal asistanlık home ofis çalışmak isteyenlerin ilgisini çeken en popüler yöntemler arasında! Yönetici asistanlığı işini evden yapmak olarak tanımlanabilecek iş sayesinde siz de para kazananlardan biri olabilirsiniz.

Bunun için birini sanal olarak asiste etmek, e-posta mesajlarını incelemek-yanıtlamak, blog içeriği oluşturmak, hesapları yönetmek gibi çevrimiçi görevleri tamamlamanız gerekir.

Freelance yapabileceğiniz işte hangi yöntemi izleyeceğiniz de size bağlı. İsterseniz sadece bir firma için çalışabilir isterseniz birden fazla yerle anlaşarak kazancınızı katlayabilirsiniz.

Ayrıca sanal asistanlık yapabilmek için özel bir belgeye sahip olmanıza gerek de yok. Bir yönetici asistanının ya da eski adıyla sekreterin niteliklerine sahip olmanız bu iş için genellikle yeterli görülüyor.

2) Bir Şeyler Kiralamak!

Pasif Gelir Elde EdinEvde çalışmak isteyen anne babaların yapabileceği bir diğer iş de bir şeyler kiralamak! Kiralama işi pasif gelir elde etmenin en güzel yollarından biri. Tabi öncelikle ne kiralamak istediğinize karar vermeli, daha sonraki adımlarınızı buna göre atmalısınız.

Mesela; araba ya da bisiklet kiralayarak para kazanmayı düşünebilirsiniz. Diğer taraftan boş oda ve park yeri kiralama seçeneği de var.

Bunların dışında kullanmadığınız eşyalar, bir köşeye kaldırılmış gelinliğiniz, çuvalla para harcadığınız abiyeleriniz ve benzeri özel eşyalarınızı kiralayarak pasif gelir elde etmeniz mümkün. Sonuçta hemen hiç yorulmadan ve sermaye harcamadan yapabileceğiniz bu iş sayesinde evden çalışarak para kazanabilirsiniz.

3) Yazmak!

Evden çalışmak isteyen anne-babalar için düşünülebilecek bir diğer yöntem de bu. Sahip olduğunuz yazarlık yeteneklerini düşünerek siz de kendinize uygun işi bulabilirsiniz.

Yazmak denildiğinde akla gelen pek çok farklı yöntem olduğu için önceliğiniz alanınızı belirlemek olmalı. Örneğin, editörlük yaparak para kazanmayı düşünebilirsiniz.

Freelance çalışabileceğiniz bu işle ilgili internette bir dizi ilan mevcut. Ayrıca hazır anne-baba olmuşken masal anlatma, daha doğrusu masal yaratma alanındaki yeteneklerinizi geliştirdiğinizi düşünüyorsanız, belki çocuk kitabı yazarlığı yapabilirsiniz.

Benzer şekilde ebeveynlik bilgi ve tecrübelerinizi açacağınız bir blog ile aktarabilirsiniz. Blogunuz aracılığıyla satış ortaklığı, Google AdSense gibi yöntemlerden gelir elde edebilirsiniz. Sonuçta çocuğunuz yanınızdayken siz de keyifle çalışabilir, kelimelerinizle sayesinde para kazanabilirsiniz.

4) Yatırım Yapmak!

Hemen öyle gözünüz korkmasın. Yatırım yapmak için on binlerce liraya sahip olmanıza gerek yok. Çok küçük miktarlardan başlayarak ve minimum riskle, bu işten güzel paralar kazanmanız mümkün.

Üstelik yapmanız gereken tek şey evinizden piyasaları takip etmek ve almış olduğunuz eğitimler sayesinde doğru alana yatırım yapmak. Haftanın 5 günü 24 saat boyunca yapabileceğiniz işlemlerle yatırdığınız miktarı katlayabilir, normal bir çalışanın elde ettiğinden çok daha fazlasını kazanabilirsiniz.

Yatırım dünyasıyla ilgili hiçbir şey bilmiyor olabilirsiniz. Ancak bu kesinlikle bir engel değil. Çünkü bilgiye erişimin çok kolay olduğu bir çağda yaşıyoruz.

Aynı zamanda birçok aracı kurum, isteyenlere A’dan Z’ye ihtiyaç duyulan her türlü bilgi için ücretsiz online eğitimler veriyor. Siz de bu eğitimler ve sanal parayla işlem imkanı sunan deneme hesapları ile yatırım dünyasına girebilirsiniz.

5) Fotoğrafçılık!

Fotoğrafçılık yapmak için uygun niteliklere sahipseniz, siz de ayda birkaç iş alarak gayet iyi miktarlarda para kazanabilirsiniz.

Evden fotoğrafçılık yapmak için birçok farklı yol kullanabilirsiniz. Örneğin; son zamanların en popüler mesleklerinden biri olan yenidoğan ve bebek fotoğrafçılığı.

Yeni anne-babaların fotoğrafçıların kapısını sıklıkla çaldığından ve yüksek talepten emin olabilirsiniz. Evinizin küçük bir alanını ofisiniz haline getirebilir, internet ortamından kendinize müşteriler bulabilirsiniz.

Ya da bu alanda stok fotoğrafçılık yöntemini kullanabilirsiniz. Binalar, sokaklar, özel nesneler, insanlar… Çektiğiniz fotoğrafları ilgili platformlara yükleyerek gelir elde edebilirsiniz.

6) Kullanmadığınız Eşyaları Satmak!

Evden çalışmak isteyen anne ve babaların düşünmesi gereken bir diğer iş de bu! Evinizde detaylı bir araştırma yaparak, bu işten para kazanabilirsiniz.

Hatta çevrenize haber salarak onların kullanmadıkları eşyaları satmayı teklif edebilir, ikinci el eşya satan sitelerden uygun fiyatlı satın alımlar yapabilir, ürün yelpazenizi genişleterek yüksek miktarlarda para kazanabilirsiniz.

Mesela; yan komşunuzun yıllardır kilerde bekleyen bir bebek arabası vardır. Arkadaşınızın hiç giyemediği bir ayakkabısı, annenizin hiç kullanmadığı bir mutfak robotu olabilir.

Kaldı ki yalnızca kendi eşyalarınız arasında bile öylece duran bir sürü şey olduğunu göreceksiniz. İşte bu eşyaları ilgili internet sitelerine koyarak para kazanır, aynı zamanda evinizdeki fazlalıklardan kurtulduğunuz için kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

7) El İşi ve Örgü Yapmak!

El Becerisi Olan Anne-BabalarHem rahatlamanızı sağlayacak hem de para kazanmanıza yarayacak olan bu iş de evden çalışmak isteyen ebeveynler için uygun. Çoğu kişinin hobi olarak yaptığı el işi ve örgü ile gelir elde etmek için bir an önce gerekli malzemeleri edinerek parmaklarınızı çalıştırmaya başlayın.

Üstelik bu alanda kullanabileceğiniz bir sürü farklı yöntem var. Dantelden yün hırkalara, çantalardan hediyelik eşyalara, bebek ürünlerinden çeyizliklere kadar pek çok yolu deneyebilirsiniz.

İnce ince işleyeceğiniz el emeği göz nuru ürünlerinizden gayet iyi miktarlarda para kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

8) Mum Yapıp Satmak!

Evden çalışmak isteyen anne babalar için düşünülebilecek bir diğer iş de mum yapmak!

El becerisi olanlar için evden para kazanma yolları arasında yer alan bu yöntemle, butik mumlarınızdan güzel miktarda gelir elde edebilirsiniz.

Bu işin ne kadar kazançlı olduğunu görmek istiyorsanız, internette küçük bir fiyat araştırması yapmanız yeterli olacaktır. Çünkü mum yapımı için gerekli olan malzemelerin hepsi uygun maliyetlidir. Satış fiyatları ise mum yapan kişiye yüksek kâr oranı bırakacak düzeydedir.

9) Çeviri Yapmak!

Eğer en az bir tane yabancı dil biliyorsanız, siz de çeviri yaparak para kazanabilirsiniz. Daha önce bu işi yapmamış olabilirsiniz, ama kendi kendinize yapacağınız birkaç küçük denemeyle çeviri işinin size uygun olup olmadığını rahatlıkla görürsünüz.

Ya da ilk etapta basit çevirilerden başlayabilir, daha sonra kendinizi geliştirdikçe daha büyük işler alabilirsiniz.

Örneğin; yabancı dizilerin ve filmlerin alt yazı çevirilerini yapmayı düşünebilirsiniz. Hem kaliteli hem de eğlenceli olan bu iş sayesinde para kazanmak istiyorsanız, araştırmalarınıza bir an önce başlamanızı öneririz.

10) Anket Doldurmak!

Anket Doldurarak Para Kazandıran SitelerEvden çalışmak isteyen anne babalar için düşünülebilecek bir diğer para kazanma yöntemi de anket doldurmak. Bilgisayarınızın başında ya da telefonunuz aracılığıyla yapabileceğiniz bu iş sayesinde doldurduğunuz anket başına iyi miktar da para kazanabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey güvenilir sitelerle çalışmak olmalıdır. Bu nedenle önce detaylı bir araştırma yapmalı, ardından anket işine başlamalısınız.

11) Bebek-Çocuk Bakıcılığı Yapmak!

“Zaten kendi çocuğum var, nasıl bakıcılık yapayım” diye düşünmeyin. Emin olun, siz bu işi çocuğu olmayanlara göre çok daha iyi yaparsanız. Hem aileler sizin de bir anne veya baba olduğunuzu bildikleri için çocuklarını yanınıza daha rahat bir şekilde bırakacaklardır.

Ayrıca çocuğunuzla aynı yaşlarda bir çocuğa bakarsanız, onun için mükemmel bir oyun arkadaşı da bulmuş olursunuz.

Hem para kazanıp hem de çocuğunuzun sosyalleşmesini sağlayacak bu işi kesinlikle düşünmelisiniz. Çünkü pek çok yönden kazanç sağlamış olacaksınız.

12) Gizli Müşteri Olmak!

Evet, gizli müşteri olmak için dışarı çıkmanız gerekiyor. Ancak çocuğunuzla dışarıda vakit geçirmekten hoşlanan biriyseniz, bu iş belki de tam size göredir. Yapmanız gereken tek şey anlaştığınız firmaların size bildirdiği mağazaları dolaşarak, etrafı gözlemlemek ve tarafsız bir şekilde rapor hazırlamak.

Hem arada sırada bebeğiniz ya da çocuğunuzla dışarı çıkmak, her ikinize de iyi gelecektir. Gizli müşteri olmak için ilgili ilanlara başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz.

13) Terzilik!

Bir şeyler üretmeyi seviyor ve dikiş nakış işlerinden anlıyorsanız belki de terziliği düşünmelisiniz. Eğer yeteneğiniz ve merakınız varsa, bu alanda eğitim alarak kolunuza “terzilik” altın bileziğinizi ekleyebilirsiniz.

İlk etapta küçük işler alıp tecrübe kazanırsınız. Kendinize ve yakınlarınıza kıyafetler dikerek hem pahalı markalara para saçmamış hem de terzilik konusunda gelişmiş olursunuz.

Ama “ben bu kadar ileri gidemem” diyorsanız, basit terzilik işleriyle para kazanabilirsiniz. Sadece kısaltma, daraltma gibi işler sayesinde de gelir elde etmek mümkün.

14) Takı Tasarlamak!

Evden çalışmak isteyen anne-babaların düşünmesi gereken bir diğer iş fikri de takı tasarımı! Yaratıcılığınıza güveniyor ve bu eğlenceli işi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, bir an önce ihtiyacınız olan malzemeleri araştırmalısınız.

Çünkü farklı tasarımlara ve orijinal takılara gerçekten yüksek miktarda ücretler ödeniyor.

Örneğin; maliyeti x lira bile olmayan bir kolyeyi rahatlıkla 3x liraya satabiliyorsunuz. Keza yüzükler, halhallar, bileklikler de öyle.

Ayrıca internetten binlerce farklı takı modeline ulaşabilir, yaratıcılık konusunda mükemmel olmasanız bile araştırma yaparak harika takılar tasarlayabilirsiniz. Hem belki çocuğunuza da küçük görevler verir, bu şekilde el becerilerinin gelişimine yardım edersiniz.

15) Özel Ders Vermek!

Eğitmenlik Yapabileceğiniz PlatformlarEvinizden yapabileceğiniz işler arasında özel ders vermek de var. Siz de sahip olduğunuz yeteneklere uygun olarak ders vermeye başlayabilir, haftada birkaç saatinizi bu işe ayırarak para kazanabilirsiniz.

Örneğin; iyi derecede İngilizce ya da başka bir dil biliyorsunuz. Ya da enstrüman çalabiliyor, yoga, pilates gibi alanlarda kendinizi eğitmenlik yapabilecek düzeyde hissediyorsunuz.

İster yüz yüze isterseniz de çağın giderek kaydığı online yollardan eğitim verebilirsiniz.

Üstelik artık bebek bakımından çocuk oyunlarına, yemek yapımından güzelliğe birçok alanda eğitmenlik yapmak mümkün. İlgili platformların eğitmenlik koşullarına bakarak hemen işe koyulabilirsiniz.

16) Yemek Yapmak!

Nasıl olsa her gün kendiniz için yemek pişiriyorsunuz, değil mi? Peki, birkaç tencere fazlasını pişirmeye ne dersiniz? Bu iş fikri aklınız yattıysa rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Günümüzde yemek firmaları yerine kişilerden hizmet almayı tercih eden sayısız küçük iş yeri var. Örneğin; 5 kişinin çalıştığı bir ofis için yemek yapabilir, sizi çok zorlamayacak bu işten güzel para kazanabilirsiniz.

Etrafınıza haber salarak, internetten verilmiş ilanları araştırarak bu alanda hizmet vermeyi düşünebilirsiniz. Çoğu çalışan, lezzetli ve temiz ev yemekleri tercih ettiği için müşteri bulmakta zorlanmazsınız.

17) Pasta-Börek Yapmak

Kadınların daha çok ilgisini çekecek bir gelir yöntemi olan pasta börek işine girebilirsiniz. Bu alandan para kazanmak için birçok farklı yol izleyebilirsiniz. Pastanelere ya da restoranlara pasta börek hizmeti verebilirsiniz.

Bireysel satış için pasta börek üzerine sosyal medya hesapları açarak özel günlere, davetlere sipariş alabilirsiniz.

18) Boncuk İşleme ve Kurdele Yaparak Para Kazanmak

Boncuklar, özellikle kadınların hayatında önemlidir. Birçok kadın, evinde, kıyafetlerinde ışıl ışıl boncuklar kullanmaktan hoşlanır. Gelin adaylarının çeyizlerinde de boncuk vardır, yaşlı ninelerin patiklerinde de.

İşte bu istekler, para kazanmak isteyenler için güzel bir kazanç fırsatı sunuyor.

Boncuk işlemeden ister kendiniz masa örtüleri işleyip satarak, ister fabrikaların vereceği boncuk işlerini alarak gelir elde edebilirsiniz. Benzer şekilde kurdelede aynı yolları kullanabilirsiniz.

Burada boncuktan farklı olarak kurdeleye şekil verir ve kurdeleyi boncuk gibi kıyafetlere ya da diğer ürünlere işlersiniz.

19) Evde Paketleme İşi

Evinizin rahatlığında yapabileceğiniz işlerden biri de paketleme. İŞKUR tarafından da verilen bu gelir fırsatı ile siz de para kazanabilirsiniz.

Bu yöntemde, firma ilgili malzemeleri paketleme işi yapacak kişinin evine gönderir. İşi alan kişi, paketlemeyi istenen tarihe kadar tamamlar ve firmanın paketleri teslim alması sonucunda ödemesini alır.

Paketleme işleri arasında evde kına paketleme, nikah şekeri yapma, poşet katlama, mandal montajı, takı tasarımı, bitki çayı paketleme ve cetvel seti hazırlama gibi işler yer alıyor.

20) Mail Okumak!

Mail Okuyarak Para KazanmakMail okuyarak para kazanmak, evden uygulanabilecek gelir modelleri arasında.

E-posta pazarlamasının önemi artarken mail okutarak para kazandıran sitelerin genellikle büyük reklam ajansları ile ortak çalıştıkları biliniyor.

Ürün tanıtımı için bu yolu seçen firmalar, reklam içerikli mailleri sistemdeki kullanıcılara gönderiyor ve her okuma karşılığında bir miktar puan veriyor. Bu puanlara göre belli bir tutar da hesabınıza yatırılıyor.

Mail okuyarak para kazanma yoluna gidecekseniz, dikkat etmeniz gereken şey sitenin güvenilirliğine ve koşullarına bakmak olmalı.

Örneğin çoğunlukla ücretli çevrimiçi anketler ve ödül kazandıran etkinliklerle tanınan Swagbugs, kullanıcılara abone olarak okuduğu her e-posta için puan veriyor. Belirli bir eşiğe ulaşıldığında, PayPal gibi yöntemlerle ödemeyi yapıyor.

SONUÇ:

Evet, gördüğünüz gibi evde oturup çocuk bakmak çalışıp para kazanmanıza engel değil. Yukarıdaki iş fikirleri arasından en az bir tanesinin size uygun olması gerekiyor. Kaldı ki küçük bir araştırma yaparsanız, evden yapılabilecek daha bir sürü farklı iş olduğunu görürsünüz.

Sonuçta tek maaşla sınırlı kalmamak ve hem kendiniz hem de aileniz için daha iyi bir hayat istiyorsanız, hemen şimdi harekete geçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu yazı size sadece ne iş yapabileceğiniz hakkında fikir verebilir. Gerisi tamamen size kalıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın