Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ev ve Mutfak Eşyalarında İngiltere Pazarında Türkiye’nin En Büyük Rakibi Çin!

İngiltere’de yapılan fuar dönüşü açıklama yapan EVSİD Başkanı, bu ülkeye mutfak ve ev eşyası sektörü ihracatında en büyük rakibimizin Çin olduğunu söyledi.
Ev ve Mutfak Eşyalarında İngiltere Pazarında Türkiye’nin En Büyük Rakibi Çin!
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Burak Önder, sektörün en önemli ithalatçılarından biri olan İngiltere’ye 21 firma ile çıkarma yaptıklarını ve 60’a yakın ile temasa geçtiklerini söyledi. Türkiye’nin en büyük eksiğinin kendini ifade etme güçlüğü olduğunu belirten Önder, mutfak ve ev eşyalarında en büyük rakibimizin Çin olduğunu ifade etti.

EVSİD Başkanı Burak Önder, İngiltere’ye birçok ürünü Çin’den çok daha ucuza verdiklerini söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Türk ev ve mutfak eşyaları sektörü, EVSİD öncülüğünde 33. etkinliğini İngiltere’de yaptı. Londra ve Birmingham’da İngiltere’deki en önemli alıcılarla buluşan sektör temsilcileri daha yüksek ihracat hedefleri doğrultusunda yaptıkları görüşmeler sonrasında Türkiye’ye dönüş yaptı. EVSİD Başkanı Önder, Ticaret Bakanlığı desteğiyle 21 Türk firmasının İngiltere’deki 60 firmanın satın almacıları ve yöneticileri ile bir araya geldiğini aktardı.

Önder, İngiltere’nin ev ve mutfak eşyaları sektöründeki ithalatının 4 milyar dolar olduğunu, Türkiye olarak bizim payımızın ise %6 civarında olduğunu açıkladı. İngiltere’ye toplamda 240 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğimizi, ilk sırada yer alan Çin’in 295 milyon dolar ile en büyük rakibimiz olduğunu dile getirdi.

Önder, ihracatı artırmak için fuarlardan çok daha farklı yollara başvurulması gerektiğini söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İngiltere’de müşteriye ulaşmanın zorluğuna değinen Önder, artık fuarların kart alıp-verme yerinden başka bir işe yaramadığını, bu nedenle başka yollara da başvurulması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin İngiltere pazarında en çok ihtiyacı olan şeyin kendisini ifade etmek olduğunu, ülke olarak çok rekabetçi özellikte olduğumuzu ekledi. Fakat kendimizi tanıtma konusunda eksiğimiz olması sebebiyle, firmaların çoğu zaman Türk stantlarına uğramadığını anlattı.

Fuara katılmadan önce ev ve mutfak eşyaları sektöründeki gelişmeleri, trendleri ve renkleri araştırdıklarını, raporları da buna göre hazırladıklarını dile getirdi. EVSİD olarak sene başında bir yıllık planlarını hazırladıklarını söyleyen Önder, fuara yönelik; “6 ay önceden gelip yerimizi kiralıyoruz. Sonra bu alanda kaç firmalık yer olduğunu tespit ediyoruz. Mesela 22-23 firmalık yer varsa 20 firma ile sınırlıyoruz. Çok da pazarcı yeri gibi olmaması gerekiyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.