Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doğu Karadeniz İhracatı İlk Üç Ayda Geçen Seneye Göre %17 Arttı

Ocak ve Mart ayları arasında, Doğu Karadeniz’in ihracatı 350,2 milyon dolar olurken, en fazla satılan ürün 218 milyon 163 bin 422 dolarla fındık ve mamulleri oldu.
Doğu Karadeniz İhracatı İlk Üç Ayda Geçen Seneye Göre %17 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) tarafından yapılan açıklamada, bölgenin ilk üç ayda yaptığı ihracat tutarı 350,2 milyon dolar oldu. DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, 2018 yılının aynı döneminde Rize, Artvin, Trabzon ve Gümüşhane’den yapılan ihracatın 299 milyon 460 bin 719 dolar olduğunu belirtirken, oransal olarak %17’lik bir artış olduğunu açıkladı.

Ocak ve Mart 2019 döneminde, Doğu Karadeniz’den en fazla ihracatı yapılan ürün 218 milyon 163 bin 422 dolarla fındık ve mamulleri oldu.

En Fazla Findik IhracatiSöz konusu dönemde fındık ve mamulleri, yaş sebze-meyve ve madencilik en fazla ihracat yapılan ürünlerde ilk sıralarda yer aldı. 218 milyon 163 bin 422 dolar ile fındık ihracatı yapılırken, 42 milyon 168 bin 39 dolarlık madencilik ürünleri, 39 milyon 674 bin 313 dolarlık yaş sebze ve meyve satışı gerçekleşti.

Trabzon 86 milyon 547 bin 371 dolar ile en büyük paya sahip olurken, onu 33 milyon 500 bin 366 dolar ile Rize, 20 milyon 560 bin 319 dolar ile Gümüşhane ve 9 milyon 562 bin 310 dolar ile Artvin izledi.

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, ilk üç ayda Doğu Karadeniz’den 101 ülkeye ihracat yapıldığını söyledi.

Dogu Karadeniz 101 Ulke IhracatBu dönemde toplamda 350 milyon 170 bin 368 dolar tutarında ihracat yapılırken, en fazla ürün satılan ülkeler; İtalya, Rusya, Almanya, Fransa ve Çin olarak sıralandı. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında İtalya’ya yapılan ihracatta %164, Çin’e ise %221 oranında artış gerçekleşti.

Kalyoncu son dönemde emtia fiyatlarındaki artışa bağlı olarak madencilik ürünlerinin ihracatında da artış olduğunu belirtti. Öte yandan mevsim şartları ve Rusya ile yaşanan sorunların devam etmesi sebebiyle yaş sebze ve meyve ihracatında düşüş olduğunu açıkladı.

Gümüşhane ihracatının artmasını sağlayan en önemli kalemin madencilik ürünleri olduğunu belirtti.

Madencilik Ihracat ArttiRekabeti bozucu ve aşırı korumacı kuralların dünya ticaret açısından olumsuz olduğunu dile getiren Kalyoncu, Doğu Karadeniz ihracatının detayları hakkında bilgi paylaştı. Gümüşhane’de madenciliğe bağlı olarak ihracatın arttığını aktaran Kalyoncu, Artvin’de görülen azalmanın en büyük nedeninin Gürcistan pazarına yönelik düşüş olduğunu aktardı.

“Gürcistan’a ihraç edilen çimentoya yönelik Gürcistan hükümetince getirilen kısıtlama sorununun devam etmesi, Artvin’in dış ticaretini olumsuz etkilemektedir.” şeklinde açıklamada bulundu. Türkiye üzerindeki manipülasyonların püskürtülerek piyasanın dengeye başlamasının ihracata olumlu yansıyacağını, faiz oranlarının düşürülmesinin ve ihracatçının finansmana erişiminin kolaylaştırılmasının da olumlu etkileri olacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu