Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eşsiz Tasarımıyla Ödül Alan Lüks Ev: “Kona Residence”

Belzberg Architects isimli bir firma tarafından yapılan ödüllü tasarım Kona Residence, çevre dostu bir yapıya sahip.
Eşsiz Tasarımıyla Ödül Alan Lüks Ev: “Kona Residence”
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayalinizdeki evin hangi özelliklere sahip olmasını isterdiniz? Sanırım önceliği size her anlamda yeterli olan bir mekana verirdiniz. Özellikle kalabalık bir aileye sahipseniz, geniş yaşam alanına dikkat ederdiniz. Eğer cebinize de uygunsa, işte aradığınız evi buldunuz demektir! Aslında çağımız teknolojisiyle bu saydıklarımız artık hayal değil. Örnek mi? Ülkemizde de yeni yeni yükselmeye başlayan çevreci rezidanslar. Ama bugün misafiri olacağımız lüks ev, yurdumuzdan değil de dünyaca ünlü eyalet Hawaii’den.

Bu evi sizlere sunmamızın tabi ki birçok sebebi var. Eşsiz yapıda ilk göze çarpan özelliğin çarpıcı mimarisi olduğunu belirtelim. Belzberg Architects isimli firmanın, evin inşasında öznelliği hedeflediği açık şekilde gözleniyor. Zaten herkes tarafından beğenilen bu tasarım, ödülle de tescillenmiş. Kendine has tasarımıyla dikkat çeken yapının asıl özelliğiyse tüm dünyaya mesaj verir nitelikte. Çünkü bu lüks yapı, tamamen çevreci olma özelliğine sahip. Hawaii’nin eşsiz doğasıyla uyum içinde duran rezidansı gerçekten oldukça beğendiğimi itiraf etmeliyim. İnceledikten sonra bakalım siz ne düşüneceksiniz?

İşte karşınızda tasarım güzelliği tescilli Hawaii’de bulunan lüks ev:

Kona Residence’nin Ödüllü Tasarımını Yapan Firma: “Belzberg Architects”

Kona Residence'nin Ödüllü Tasarımını Yapan Firma: "Belzberg Architects"Santa Monica merkezli bir firma olan Belzberg Architects, iç mimari tasarım stüdyosu MLK Studio ile çalışarak Hawaii’de mimari bir başyapıt tasarladı. Akıllara durgunluk verecek nitelikte olan bu ev, Kona Residence olarak adlandırıldı ve 2010 yılında tamamlandı. “Freestanding Award from Interior Design Magazine” ödülünü kazanarak da tasarımının başarısını tescillemiş oldu. Soğumuş lav akıntıları arasında konumlanan bu etkileyici malikane, Hawaii’nin nefes kesici manzaralarını gözler önüne seriyor.

İç Tasarımıyla Dikkat Çeken “Kona Residence”

İç Tasarımıyla Dikkat Çeken "Kona Residence"Doğal unsurlar ile sert peyzaj elemanlarının ikilemini yansıtan mimarinin doğusunda, sıralanmış volkanik dağlar; batısında ise engin okyanusun eşsiz manzaralarını bulacaksınız. Kona Residence, tüm malikaneye dağıtılmış bir dizi farklı bölme ile tasarlanmış. Bölmelerin her birinde ayrı özellikler ve olanaklar bulunuyor. Bunlar; uyku kapsülleri, sinema odası, yatak odası, temel yaşam alanı olarak belirtilmiş. Dış tarafta bulunan koridor, iki bölmeyi ortada birleştirerek evin odaksal merkezi haline gelmiş. Diğer yandan bu modern yapının hemen her unsuru Hawaii’nin geleneksel ögeleriyle şekillendirilmiş.

Kona Residence Çevre Dostu Bir Yapıya Sahip!

Kona Residence Çevre Dostu Bir Yapıya Sahip!Evin dijital olarak tasarlanmış ahşap tavanları, geleneksel Hawaii işlemelerinin modern tasarımla birleşimini yansıtıyor. Hak verirsiniz ki bu özelliklere sahip olan bir evin enerji tüketimi de fazla olur; ama mimarlar bu duruma da çözüm bulmuş. Belzberg Architects, evin çatısına iki ayrı fotovoltaik güneş pili yerleştirmiş. Malikanenin havuzunda koyu renk lav taşı kullanılmış. Bu sayede, havuz suyunun güneş enerjisiyle ısınması sağlanmış. Üstelik, evin göz alıcı dış tasarımında gayet çevreci bir yaklaşım kullanılması da gerçekten etkileyici.

Kona Residence’nin Ödülle Tescillenen Etkileyici Dış Tasarımı

Kona Residence'nin Ödülle Tescillenen Etkileyici Dış TasarımıEvin aldığı ödülden daha önce bahsetmiştik. Kona Residence’nin dış cephe yapımında, eski ambarlardan alınarak yeniden işlenen tik ağacı ve kereste kullanılmış. İşlenerek yeniden kazanılmış eski tren raylarına da bu etkileyici mimaride yer verilmiş. Lav kayasından yapılmış dekorlar, Hawaii’nin yerel elementlerinden ne kadar çok yararlanıldığının açık bir kanıtı. Bu özellikleriyle Kona Residence, çevre dostu bir ev olarak gösteriliyor.

Sonuçta bu ödüllü malikane; sıra dışı tasarımı, çevre dostu yapısı, modern unsurları ve bulunduğu konum ile gerçekten alkışlanması gereken bir tasarım. Ne diyorsunuz, sizce de öyle değil mi? Eminim bana yürekten katılıyorsunuzdur. Öyleyse bu tasarımı paylaşarak, Kona Residence’nin inanılmaz tasarımından başkalarının da haberdar olmalarını sağlayabilir misiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.