Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yılı Tüketici Raporlarına Göre En Güvensiz ve Sorunlu 10 Otomobil!

2017 yılına dair Tüketici Raporları'na göre en güvensiz ve sorunlu 10 otomobil belli oldu. Listede şaşıracağınız araçlar da var...
2017 Yılı Tüketici Raporlarına Göre En Güvensiz ve Sorunlu 10 Otomobil!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

2017 yılının sonlarına yaklaştıkça araçlar üzerindeki raporlamalar da sonuçlanmaya başlandı. Geçenlerde Consumer Reports “dünyanın en güvenilir otomobil marka ve modelleri” hakkında rapor hazırlanmıştı. En güvenilir marka ve modellerini listelediğimiz de birincinin Toyota olduğunu görmüştük. Şimdi tam tersi olan güvenilirliği az olan otomobillerin raporları yayınlandı. Aslında büyük paralar vererek aldığımız arabalarımız, hiç beklenmedik zamanlarda bizleri üzen hatalar çıkartabiliyor.

Müşterilerden gelen şikayetlere odaklı bu araştırma, aracın güvenlik ve bazı ekipmanlarında çıkan sorunların servislere taşınmasıyla tespit ediliyor. Şöyle de diyebiliriz; çoklu madde üzerinden yapılan araştırmalar bir firmanın garanti verdiği, yalnız arıza durumunda garantiye sokmaması bile o otomobilin güvensiz araç listesine girmesine neden olabiliyor. Bakalım en güvensiz 10 araba neymiş!

1 Ford Fiesta

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ford’un B Segment arabası Fiesta, ne yazık ki bu listede yer alıyor. 2017 yeni yüzüyle karşımıza çıkan Fiesta’ya en çok şikayet aracın şansızımanında oluşan aksaklık ve sürüş destek sistemlerinin yerinde çalışmadığı yönünde rapor edilmiş.

2 Cadillac Escalade

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Cadillac’ın dünyaca ünlü lüks SUV’u Escalade’de kötüler listesinde yerini alıyor. Aslında yapısına ve barındırdığı donanım paketlerine baktığımızda hiç de hata çıkacak gibi gözükmüyor.

Yine de müşterileri Escalade’nin klima ve bundan doğan iletim problemlerinde şikayetçi.

GCM Yatırım Banner

3 Tesla Model X

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Tesla Model X’in kaza testinde hayret verici derecede sağlam olması bile demek ki şikayetleri engelleyememiş. Yeni bir oluşum olarak görebileceğimiz Tesla, mutlaka bazı sorunlarla baş etmek zorunda.

Tesla Model X yönünde gelen şikayetlerin içeriğinde; aracın kısım kısım döşemelerinde deformasyon, klima sistemi ve boyasında ufak çürükler yönünde müşteriler şikayetlerini bildirmişler.

4 Ford Focus

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ford’un Fiesta’dan sonra listeye giren ikinci arabası da Focus oldu. Sınıfında liderlik koltuğuna yakın pozisyonda dursa da, “Tüketici Raporları” öyle demiyor.

Focus’a gelen genel şikayetler içerisinde; aracın motor ve süspansiyon sistemlerinin sarsıntı düzeyinde olumsuz etkiler oluşturduğunu bildirmişler. Ayrıca sürücü destek sistemlerinin de zorluğu ile ilgili ayrıca bildirimler olduğu söylendi.

5 Fiat 500

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Fiat’ın sevimli şehircisi 500, son zamanlarda müşterilerinin başını epey ağrıtmış. Bu aracın sorunlarıyla ilgili toplanan raporda; enerji donanımı, genel elektronik sorunları ve frenlerin sağlıklı çalışmadığı yönüne geri bildirimler gelmiş.

6 GMC Acadia

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Dünya geneli yapılan araştırma sonucunda ülkemizde olmayan ancak diğer yerlerde aktif satılan Acadia SUV’da güç donanımları, araç elektronik sistemler, görüş açısı bozuk dikiz aynası, durup dururken kendini kapatan nagivasyon ve vites geçişlerinde bazı sorunların olduğu bildirilmiş.

7 Mercedes GLC

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Daha yeni bir seri olan GLC, sanırız bazı kronik hastalıklarla çıkışı yapılmış. Bunlardan bazıları direksiyon ve güç ekipmanları yönünde gelen sıkıntılar olmuş.

Dahası, frenin aktif tutmama ve motorun çekiş sistemlerinde sıkıntılar çıktığı notları alınmış.

8 Jaguar F-Pace

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Jaguar tarihinin ilk SUV modeli F-Pace‘i güçlü duruşu ve karizmatik kasa yapısıyla tanıdık. Ancak her ne kadar markası büyük olsa da bazı yönlerden müşteriler, bu araç üzerine sıkıntılarını dile getirmişler.

Bunlar; detayını bilmediğimiz sızıntılar(sızıntılar motorda olabilir!), sürüş sistemi, elektronik aksam ve yol durumlarında normalden daha fazla seslere maruz kalmak gibi ciddi diyebileceğimiz sorunlar rapor edilmiş.

9 Volvo XC90

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Volvo diyince kafalarımızdan geçen tek cümle tabi ki sağlamlık. Sağlamlık ve donanım kısımlarını aslında birbirinden ayırmamız gerekiyor.

Onun için XC90’da iç mekan elektronik unsurlarda, güç ekipmanlarında ve elektrik sisteminde çıkan aksaklık yönünde şikayetler dile getirilmiş.

10 Chevrolet Camaro

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Camaro ile ilgili heyecanlanacak sorunlar yok ancak yine de rahatsız edici hataların da olmadığını söyleyemeyiz. En güvensiz sıralamasına girdiğine göre bakalım neler varmış! İlk sıradan beri yazdığımız araç içi elektronik sorunu bu spor arabada da kendini göstermiş.

Sorun devamında en çok şikayet alan kısımlar şanzımanın geçişlerde aksaklık yapması ve sürüş sistemlerinin tepki sürelerinin geç olması.

Yapılan araştırmalar sonucunda saydığımız bu 10 aracın en güvensiz olduğu kayıtlara geçilmiş. Baktığımızda sorunlar giderilmesi zor şeyler değil. Yalnız haklı olarak müşteriler verdikleri bir ton para ile aldıkları arabaların sıfır sorunlu olmasını ister. Giderilmeyecek sorunlar desekte şikayetlerin çoğu elektronik aksamlarda ve çıkabilecek en ufak sorunda ölümlü kazalara yol açabilir.

Zaten şöyle bir kural var. Araçlarda sıkıntı ve sorunlar çıkabilir. Belki de bu hatalarla dolu başka marka ve model otomobillerde vardır. Ancak garanti kapsamında markanın hatayı tespit biçimi ve yaklaşımı da çok önemli. Müşterisini mağdur etmeyen kuruluş hiç bir zaman güvensiz araçlar listesine girmez.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.