Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 5 Rüzgar Enerjisi Santrali

Almanya'daki BARD-1 Offshore Rüzgar Merkezi 400 MW’lık bir güce sahip. Yapımı 5 yıl süren projenin maliyeti ise 4 milyar dolar değerinde.
Dünyanın En Pahalı 5 Rüzgar Enerjisi Santrali
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yenilenebilir enerjilerden rüzgar enerjisi kullanımı, son yıllarda hızlı bir artış gösteriyor ve birçok ülkede rüzgar enerjisi kullanımını teşvik etmek için çeşitli yöntemler üretiliyor. Hammadde ihtiyacının olmaması, santral kurulumunun daha hızlı gerçekleştirilmesi, temiz bir enerji kaynağı sağlaması ve dışa bağımlılığı azaltması rüzgar enerjisini oldukça cazip yapan nedenlerden bazılarıdır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının ülke ihtiyaçlarını belirli bir oranda karşılayabilmesi veya fosil kaynaklar ile rekabet edebilmesi için dünyada teşvik esasları geliştirilmiştir. Bu teşvikler ile hem yenilenebilir enerjilere dayalı bir sanayi oluşmakta hem de uygulanabilirlikleri yaygınlaştırılmaktadır. Maliyeti oldukça yüksek olan bu tesisleri sizler için listeledik.

Sizin için araştırdığımız dünyanın en pahalı 5 rüzgar enerjisi santrali karşınızda:

5 Alta Rüzgar Enerjisi Merkezi – Kaliforniya

1.85 Milyar Dolar

Alta Rüzgar Enerjisi Merkezi - KaliforniyaTesisin birkaç bölümü kısmen Google tarafından inşa edilmiştir. Rüzgar tesisi Bakersfield yakınlarında Tehachapi Dağlarında yer alır. Bu alan, Mojave Çölünden gelen sıcak rüzgarlar ile beslenir. 2013 yılı itibariyle, Kaliforniya’nın bereketli topraklarındaki 342 türbin, 1320 MW kadar enerji üretmektedir.

4 Shepherds Flat Rüzgar Santrali – Oregon

2 Milyar Dolar

Shepherds Flat Rüzgar Santrali - OregonShepherds Flat Rüzgar Çiftliği, Oregon Arlington yakınlarındaki özel bir mülkiyet üzerine inşa edilmiştir ve 2012 eylül ayında faaliyete başlamıştır. Tesis, 845 MW enerji üretme kapasitesine sahiptir. Çiftlik, 78 kilometrekarelik devasa bir alanı kaplar. İnşaat alanı Federal Enerji Bölümü’nden alınan borçla finanse edildi ve arazi sahibi 338 türbinin her biri için 12.000 dolar tazminat aldı.

3 Greater Gabbard – İngiltere

2.5 Milyar Dolar

Greater Gabbard - İngiltereEylül 2012 yılında tamamlanan rüzgar çiftliği, 504 MW’lık enerji üretme kapasitesindedir ve Güneydoğu İngiltere kıyılarında deniz içine inşa edilmiştir. Tesis, İngiltere’nin doğu kıyısında sığ kıta sahanlığı yapı uygunluğu nedeniyle deniz içine inşa edildi. Kısmen AB altyapı finansmanı yardımıyla 140 tane türbin monte edildi.

2 Londra Array – İngiltere

3 Milyar Dolar

Londra Array - İngiltereİngiltere’nin “amiral gemisi” Londra Array Projesi, Güneydoğu İngiltere kıyılarında 20 km alana sahiptir ve şu anda dünyanın en büyük rüzgar çiftliğidir. Çiftlik, 8 Nisan 2013 tarihinde tam olarak faaliyete geçmiştir. Londra Array Greater, 175 türbinle toplam 100 kilometrekarelik bir alan üzerindedir. Tesiste üretilen maksimum 630 MW enerji, Londra’da 400.000 eve elektrik sağlar.

1 BARD-1 Offshore Rüzgar Merkezi – Almanya

4 Milyar Dolar

BARD-1 Offshore Rüzgar Merkezi - Almanya400 MW’lık devasa projeyi inşa etmek 5 yıl sürdü. Proje başlangıçta planlanandan net % 40 oranında bütçe artışıyla odlukça maliyetli geldi. Tesisin suyun 40 metre altına inşa edilmesi ve denizdeki sert hava koşullarına alınan önlemler bu rüzgar çiftliğinin dünyanın en pahalı rüzgar çiftliği olmasına neden oldu.

Yenilenebilir enerji kaynakları olmasaydı birkaç yıl içinde karanlıkta kalabilirdik. Çünkü dünyadaki hiçbir fosil yakıt sonsuza kadar bu gücü sağlayacak nitelikte değildir. Ülkemizin Balkanlarla, Ortadoğu arasındaki hava hareketleri geçiş noktası olması ve 3 tarafının denizle çevrili olması rüzgar enerjisi potansiyelinin olduğunun ispatıdır. Kısa sürede ülke olarak bizlerin de bu enerji kaynaklarına yönelmesi gerekmektedir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.