Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Pahalı Kolej ve Üniversiteler

Aşağıdaki listede yer alan okullar, sıradanlardan çok farklı. İşte yalnızca zenginlerin eğitim alabileceği dünyanın en pahalı kolej ve özel üniversiteler!
En Pahalı Kolej ve Üniversiteler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kaliteli ve iyi bir eğitim almak istiyorsanız günümüz kolejleri size bunu fazlasıyla sağlayabilir. Sağladığı imkanlar ve bütün özellikleriyle kolejler her zaman üst seviye okullar olmuştur. Tabi kolej ve özel üniversitelerde eğitim görmenin de bir maliyeti var. Ücretler ise genellikle okulun başarı ve eğitim alanındaki statüsüne göre değişiyor.

Listemizde bulunan kolejler ve üniversiteler arasındaki bazı benzerlikler hemen dikkatinizi çekecektir. Üniversiteler, 13 orijinal koloni arasındaki eyaletlerdedir ve çoğu New York eyaletinde bulunuyor. Listemizdeki okulların 3’ü başlangıçta kız koleji olarak kurulmuş ve daha sonra erkek öğrencileri de kabul etmeye başlamıştır. Bu okullar liberal siyasi eğilimleri ve ilerici öğretileri ile tanımlanmaktadır. Listemizde kilise veya dini kuruluşlar tarafından kurulan okullar da mevcuttur. Ayrıca, kolejlerin çoğunluğu 19. yüzyılın ilk yarısında kuruldu. Bu okullar hakkındaki ayrıntılı bilgiye dilerseniz sizler için hazırladığımız listede göz atalım.

İşte karşınızda, en pahalı 10 okul ve bu okulların en pahalı bölümleri:

10 Wesleyan Üniversitesi – Sinema Bölümü

218.370 Dolar

Wesleyan Üniversitesi - Sinema BölümüWesleyan Universitesi, Middletown Conneticut’ta bulunur. Okul, Metodist Kilisesi tarafından 1831 yılında kurulmuştur. Wesleyan, popüler liberal sanat üniversitedir. Üniversiteye katılan öğrenciler insani ve gönüllü hizmetlerini gerçekleştirmek için teşvik edilir ve mezunlarının bazıları hayırseverler olmak için çeşitli kurumlarda çalışır.

Wesleyan’da sinema bölümü okumak, en pahalı bölümler arasındadır. Bu bölümden mezun olmak, 218.370 dolar maliyetindedir.

9 Bucknell Üniversitesi – Biyokimya Bölümü

219.330 Dolar

Bucknell Üniversitesi – Biyokimya BölümüBucknell, Lewisburg Pensilvanya’da 1846 yılında kurulmuştur. Okulda her 49 erkeğe karşın, 51 kız öğrenci vardır. Bucknell, ülke sporcularını mezun eden en yüksek orana sahiptir. Bu üniversite, tipik liberal sanat okullarından daha çok ders seçimi sunmaktadır ve 50 alan üzerinde seçim imkanı sunar.
Biyokimya, 219.330 dolar maliyetiyle üniversitenin en pahalı bölümlerinden biridir.

8 Connecticut Koleji – Müzik ve Teknoloji Bölümleri

219.950 Dolar

Connecticut Koleji - Müzik ve Teknoloji BölümleriConnecticut Koleji, New London Connecticut’ta 1911 yılında kurulmuştur. Okul, tüm öğrenci başvurularının sadece üçte birini kabul eder. Connecticut Koleji özel bir liberal sanat okuldur. Okul 1969 yılına kadar, sadece kızlar içindi. Erkekler kampüse geldiğinden beri, erkek ve kadın jimnastik takımları bir deve maskot ile temsil edilmeye başlandı.

İktisat bölümü, bu kolejin en popüler bölümü iken, müzik ve teknoloji bölümü 219.950 dolar ortalama maliyeti ile en pahalı bölümlerdir.

7 Vassar Koleji – Medya Çalışmaları Bölümü

223.525 Dolar

Vassar Koleji - Medya Çalışmaları BölümüVassar Koleji, New York Poughkeepsie’de bulunan bin dönümlük kampüse sahiptir ve başlangıçta sadece kızlar için kurulmuştur. Vassar, 1861 yılında New York Hudson Valley’de kuruldu ve şu anda ülkenin en iyi okullarından biri olarak kabul edilmektedir. Forbes dergisi, Vassar Koleji’ni ABD’de en iyi 25 okul arasında göstermiştir. Bu liberal sanat okuluna, her yıl öğrenci başvurularının sadece yüzde 23’ü kabul ediliyor ve okul bu konuda oldukça seçici davranıyor.

Vassar Koleji’ndeki medya bölümü, 223.525 dolar maliyeti ile okuldaki en pahalı bölümdür.

6 Bard Koleji – Müzik Bölümü

271.375 Dolar

Bard Koleji – Müzik BölümüNew York Annandale on Hudson’da bulunan Bard College, 1860 yılında Piskoposluk Kilisesi tarafından kurulmuştur. Okulun asıl adı Aziz Stephen Üniversitesiydi. Bard College, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en liberal okullardan biri olarak bilinir. Okulun öğrenci kabul oranı ise yüzde 35 oranındadır.

Kolejde müzik bölümü okumak, 271.375 dolar maliyeti ile en pahalı bölüm olma özelliğine sahip.

5 St. John Koleji – Serbest Edebiyat Bölümü

308.392 Dolar

St. John Koleji - Serbest Edebiyat BölümüSt. John Koleji, Maryland Annapolis’in kentsel yerinde, 1696 yılında kurulmuş özel liberal sanat okuludur. Ayrıca okul, belki de en iyi Birleşik Devletler Deniz Harp Okulu’na ev sahipliği yapıyor. Chesapeake Körfezi yakınında bulunan okulda, her 7 öğrenciye bir profesör düşmektedir.

Serbest edebiyat, 308.392 dolar maliyeti ile okuldaki en pahalı bölümdür.

4 Trinity Koleji – Kamu Politikası ve Hukuk Bölümleri

308.490 Dolar

Trinity Koleji - Kamu Politikası ve Hukuk BölümleriTrinity Koleji, Hartford Connecticut kentinde yer alıyor. Trinity Koleji Connecticut’teki en eski ortaöğretim sonrası okuldur. Kampüse kızlar 1969 yılında alınmaya başlanmıştır ve okul o tarihten sonra karma eğitime geçmiş oldu. Liberal sanat üniversitesinin öğrenci sayısı, her 10 öğrenciye bir profesör düşecek şekilde oluşturulmuştur.

Tüm adayların neredeyse üçte biri bu okula kabul edilir. Connecticut kampüsü 100 dönümlük alana sahiptir ve Trinity Koleji yurtdışında çalışma olanakları için Roma’da da bir kampus imkanı sunmaktadır.

Kamu politikası ve hukuk bölümü, yaklaşık 308.490 dolar maliyetiyle kolejin en pahalı bölümleridir.

3 Kolombiya Üniversitesi – İşletme Yüksek Lisans Bölümü

317.030 Dolar

Kolombiya Üniversitesi – İşletme Yüksek Lisans BölümüÜniversite, 1754 yılında kuruldu ve New York’un en eski üniversitesi olma özelliğine sahiptir. Üniversite öğrenci seçiciliğinde titiz davranarak, 3. sıraya yerleşir. Roosevelts, Barack Obama ve Ivy League olmak üzere 3 devlet başkanı, buranın hukuk bölümünden mezun olmuştur.

Buna ek olarak birçok Nobel ödüllü yıldız, Columbia Üniversitesinden mezun olmuştur. New York’ta bir kampüsü ile Columbia Üniversitesi, lisansüstü okul programlarıyla oldukça iyi tanınır.

İşletme yüksek lisans programı 317.030 dolar toplam maliyeti ile üniversitede en değerli bölümleri arasındadır.

2 Vanderbilt Üniversitesi – Hukuk Bölümü

375.620 Dolar

Vanderbilt Üniversitesi – Hukuk BölümüVanderbilt, bu listede doğu kıyısında yer alan tek üniversitedir. Nashville okulu, Güney Metodist Episkopal Kilisesi tarafından 1873 yılında kurulmuştur. Okulun, 1914 yılından sonra kiliseyle herhangi bir bağı kalmamıştır. Vanderbilt, Tennessee’deki en büyük işverenlerden biridir ve tıp merkezi ile iyi bilinmektedir. Her yıl okulun öğrenci başvurularından sadece yüzde 12’sini kabul etmesi, oldukça seçici bir okul olduğunu kanıtlar.

Vanderbilt Üniversitesi hukuk alanında mezuniyet, 375.620 dolar maliyetiyle en pahalı bölümdür.

1 Sarah Lawrence Koleji – Tarih ve Hukuk Bölümleri

402.962 Dolar

Sarah Lawrence Koleji - Tarih ve Hukuk BölümleriSarah Lawrence kız koleji olarak 1926 yılında kurulmuştur. Okul karma eğitime 1968 yılında, yaklaşık yarım yüzyıl sonra geçmiştir. Kurucusu gayrimenkul piyasasında servetini kazanmıştır ve New York Bronxville’deki koleje ise eşinin adını vermiştir.

Oldukça seçici olan okulda, tarih ve hukuk bölümü 402.962 dolar maliyetiyle en pahalı bölüm olarak karşımıza çıkıyor.

Sağlam bir kariyerin iyi bir bölümden geçeceği yadsınamaz bir gerçektir. Bu listedeki seçkin okullar mezunlarına hazırladığı müthiş kariyerlerle bunu sağlamış gibi duruyor. Kolej ya da özel üniversiteler, pahalı bir maliyet gerektirse de geleceğe yapılacak yatırım için mantıklı bir seçenektir, haksız mıyım?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.