Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın İlk Akıllı Bastonu WeWalk ile Tanışmaya Hazır mısınız?

Görme engelli olan kişiler için yapılmış, harika bir ürün olan ilk akıllı baston WeWalk'ı detaylı inceleyelim.
Dünyanın İlk Akıllı Bastonu WeWalk ile Tanışmaya Hazır mısınız?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

WeWalk, görme engeli olan kişiler için yapılmış, dünyanın en harika icatlarından bir tanesidir. Tamamen onları düşünerek ve onların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen WeWalk, dünyanın ilk akıllı bastonudur. Devrimsel özelliklere sahip olan bu baston, görme engeli olan kişilerin başka birilerine ihtiyaç duymadan alışveriş merkezlerinde gezmelerini, hiçbir engele takılmadan sokaklarda yürüyebilmelerini sağlama amacıyla piyasaya çıkarılmak istenmektedir.

Çok şık ve inanılmaz derecede kullanışlı tasarımı, WeWalk’ın ortaya çıkan en önemli özellikleri arasındadır. Tasarımı ergonomik, anlaşılır ve güvenilir olması gibi kriterlere dayanmaktadır. Çalışma ekibi tarafından en çok özen gösterilen şey, WeWalk’ıın anlaşılabilir olmasıdır. Tutamaç kısmının kesintisiz bir şekilde inceden kalına gitmesi, her türlü el şekli için uyumlu olduğunu göstermektedir. Modüler uç yapısı ile eskiyen veya zarar gören bastonunuzun ucunu rahatlıkla çıkararak, yerine yenisini takabilirsiniz. Sade yapısı ise kullanıcının daha önceden kullandığı bastonlardaki ergonomiyi yakalama ve kolayca alışmasını sağlama amacı taşımaktadır.

YGA ve Turkcell iş birliği ile binlerce görme engeli olan insanın hayatını kolaylaştırmak amaçlanmıştır ve Hayal Ortağım projesi de bunların en önemlisidir. WeWalk, üstün teknoloji ürünü birçok parçadan oluşmaktadır. Uzun süre kullanılabilmesi için güçlü ve yeniden şarj edilebilen pil kullanılmıştır. İsterseniz, USB girişi ile de cihazı şarj edebilirsiniz. Telefonunuza Bluetooth ile bağlı olduğunu unutmamak gerek. Herhangi bir çağrı aldığınızda WeWalk, titreşimler göndererek sizi bu konuda uyaracaktır. Ancak çalışması için mutlaka telefona ihtiyacı yok. Üzerindeki mikro işlemci sayesinde de çalışabilir. WeWalk yalnızca size gelen çağrılar konusunda bilgilendirmiyor. Ayriyeten ultrasonik sensör touch pad, pusula ve ledler ile uzaktan kontrol edilebilir hale geliyor.

WeWalk’un en büyük özelliğine gelecek olursak; göğüs ve kafa hizasındaki engelleri algılayarak uyarı titreşimleri gönderir. Evet, normal bir bastonla da belki yol bulunabilir ama normal bir baston size, yüzünüze ağaç dalı geleceğini veya elektrik direğine vurmak üzere olduğunuzu söyleyemez. Ancak WeWalk bunu yapabilir. WeWalk kullanarak telefonunuzu cebinizden çıkarmadan işlem yapmak için de kullanabilirsiniz. Yalnız şu an, sadece Android telefonlar için geçerlidir.

Proje ekibinin hazırladığı ve görme engeli olan proje lideri Kürşat Ceylan’ın inanılmaz sempatik tavırları ile tanıtmaya çalıştığı WeWalk videosunu aşağından izleyebilirsiniz.

GCM Yatırım Banner

Ekibin amaçları arasında görme engeli olan herkese birer WeWalk kazandırabilmek. Ancak bunun için desteğe ihtiyaçları var ve halkımız, şu ana kadar yapmış olduğu 229 bin Türk liralık desteği ile göz dolduruyor. Aldığınız her WeWalk, ihtiyacı olan bir çocuğa verilmektedir. Ekip, WeWalk’ın fiyatını 699 Türk lirası olarak belirlemiştir. Teslimat tarihinin ise Temmuz 2017 olacağı düşünülüyor.

WeWalk gibi icatların %100 toplumun ihtiyaçlarına yönelik olup tamamen yerli olması, insanı gururlandırıyor. Çevremizde gelişen şeyler, her zaman çirkin değil veya kötülük içermiyor. Yalnızca bu tarz projeleri görmek için dikkatli bir şekilde yapmak gerekiyor. Ayrıca videoyu izleyerek Kürşat Ceylan’ın konuşmasına kulak vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Ceylan’ın hiçbir engele takılmayarak ne kadar başarılı bir insan olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Ekibimizi bu başarılarından ötürü tebrik ediyoruz. Umarız en kısa zamanda ihtiyacı olan herkese WeWalk erişimi sağlayabilirler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.