Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Zengin 10 Mucidi

Mucitler hayatımızı değiştiren ve günlük yaşantımızın içine hızla giren ürünleriyle kendilerine bir servet inşa ediyor. Listemizde en zengin mucitler var!
Dünyanın En Zengin 10 Mucidi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Mucit kelimesi sizde de Albert Einstein’a benzeyen karakterleri anımsatır mı? Nedendir bilemiyorum ama ben ne zaman bu kelimeyi duysam, öyle bir karakter canlanır gözümde. Ama bu birazda mucit olabilecek kişilerin karakteristik yapılarıyla ilgili sanırım. Çünkü, sıradan birinden öyle bir özelliği olmasını bekleyemezsiniz. Şüphesiz bu özellikleri onları normal insanlardan çok daha farklı görünmelerini sağlamıştır. Peki, sizce bu buluşçu özellikleri sadece görünüşlerini mi etkiledi? Eğer öyle olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sahip oldukları yetenek onlara milyon dolarlık servetle geri döndü.

İsterseniz şöyle bir örnekle konumuzu daha ilgi çekici hale getirelim. Chad Mureta’yı duymuşsunuzdur sanırım. Duymayanlar için hatırlatalım; kendisi akıllı telefonlar için parmak izi uygulamasını tasarlayan kişi. Genç mucit, bulduğu bu uygulamayı satarak yaklaşık 650.000 dolar gelir elde etti. Şimdi bir düşünelim, parmak izi okuyucu gibi bir uygulama böyle bir değer ediyorsa; ya hepsinin atası olan elektrik, ampul, adaptör vs. gibi icatların para karşılı ne kadardır. Aslında sorunun cevabı paha biçilemez olsa da dünyada her şeyin değerinin olduğunu savunanlar burada da haklı çıkmış görünüyor. Neyse, sizleri daha fazla merakta bıraktırmadan hayretle takip edeceğiniz yazımıza geçiyorum.

İşte karşınızda dünyanın gelmiş geçmiş en zengin 10 mucidi:

10 Thomas Edison

170 Milyon Dolar

Thomas EdisonListemizin ilk sırasında tam ismi Thomas Alva Edison olan 11 Şubat 1847 doğumlu Thomas Edison ile başlıyoruz. Amerikalı mucit, hepimizin bildiği gibi ampul, elektrik, fonograf, elektrikli arabalar için akü gibi önemli icatları ile tanınmaktadır. 20. yüzyılı bu önemli icatları ile oldukça etkileyen başarılı mucidin serveti ise 12 milyon dolar değerindeydi. Bu para günümüzün 170 milyon dolarına tekabül etmektedir.

9 Mario Moretti Polegato

2 Milyar Dolar

Mario Moretti PolegatoListemizin 9. sırasında 2 milyar dolarlık servete sahip olan Mario Moretti Polegato yer alıyor. 16 Ağustos 1952 doğumlu olan Polegato servetini, kurucusu olduğu Geox isimli şirketi sayesinde kazanmıştır. 1995 yılında kurulmuş ayakkabı üreticisi Geox, tabanlarında küçük delikler olan ve ayakların hava almasını sağlayan ayakkabıları ile tanınmıştır.

Bununla birlikte şirket 2004 yılında halka açılarak, hisse senetlerini satışa çıkarmıştır. Ayrıca bu başarılı şirketin kurucusunun geçmişte sahip olduğu 7.8 milyar dolarlık servetinden, yaşamış olduğu ekonomik krizler nedeniyle, geriye sadece 2 milyon dolarının kalmış olduğu bilinmektedir.

8 Bradley Hughes

2.5 Milyon Dolar

Bradley HughesListemizin 8. sırasına geldiğimizde buradaki ismin Kentucky’in en zengin adamı olan Bradley Hughes olduğunu görüyoruz. Amerikalı bir girişimci ve Public Storage’nin genel başkanı olan ismin sahip olduğu servet ise 2.5 milyar dolardır. Ayrıca orijinal ismi Private Storage olan şirket, şu anda Amerika’nın en büyük kiralık depo şirketi olarak tanınmaktadır. İlaveten, daha sonra halka açık şirket olarak hizmet vermeye başlayan Public Storage’ın %16’lük hissesi hala Hughes, Hughes’in kızı Tamara Hughes Gustavson ve Hughes’in oğlu B. Wayne Hughes tarafından yönetilmektedir.

7 Ty Warner

2.6 Milyar Dolar

Ty WarnerSıradaki mucidimiz ise şu an 70 yaşında olan Ty Warner olarak biliniyor. Üniversiteyi bırakan ve peluş oyuncaklar satmaya başlayan Ty Warner, oldukça başarılı bir hayat hikayesine imza atarak, 2.6 milyar dolarlık servetiyle listemizde bulunmaya hak kazanmış isimlerden. Ancak, vergi kaçakçılığı suçundan dolayı son zamanlarda sıkıntılı durumlar yaşayan isim, İsviçre’de bir banka hesabında 100 milyon dolar sakladığı için Amerikan hükümeti tarafından 2 senelik şartlı tahliye ile cezalandırılmış. İlaveten, 500 saat zorunlu toplum hizmeti yapacak olan Warner, yine de üretmiş olduğu Beanie Bebekleri, Beanie Ayıları ve daha birçok ünlü pelüş oyuncağı ile akıllarda kalacak önemli mucitlerden.

6 Hans Riegel

3 Milyar Dolar

Hans RiegelHans Riegel, 1922 yılında ayı şeklinde şekerlemelere imzasını atmış olan Hans Rieger, Sr.’nin en büyük oğlu olarak bilinmektedir. 1946 yılından sonra Haribo isimli aile şirketini devralan ve yöneten Hans Riegel, tüm hayatı boyunca piyasaya sunmuş olduğu 200’den fazla şekerlemenin üretici olarak da tanınmaktadır. Başarılı ismin serveti ise 3 milyar dolar değerindedir.

5 James Dyson

4.5 Milyar Dolar

James DysonBir diğer zengin mucidimiz ise 2 Mayıs 1947 doğumlu olan İngiliz asıllı James Dyson’dur. Başarılı ismin sahip olduğu 4.5 milyar dolarlık serveti ise dünyanın en iyi markalarından biri olarak bilinen Dyson isimli şirketinden gelmektedir. Buna ek olarak James Dyson icat etmiş olduğu yüksek teknoloji ürünü elektrikli süpürgeleri ile ünlenmiştir. Örneğin, bir zamanların en popüler ürünlerinden biri olan G-Force elektrik süpürgesini en mükemmel şekilde tasarlamak isteyen Dyson, bu modelini piyasaya sunmadan önce tam 5.127 prototip üzerinde çalışmıştır.

4 Dietrich Mateschitz

7.6 Milyar Dolar

Dietrich MateschitzListemizin 4. sırasına geldiğimizde buradaki ismin 7.6 milyar dolarlık servete sahip olan Dietrich Mateschitz olduğunu görüyoruz. Avusturya’nın en zengin adamı olarak da bilinen bu başarılı isim, 2012 yılında hayatını kaybeden ortağı Chaleo Yoovidha ile birlikte ünlü enerji içecek şirketi Red Bull’u kurmuştur. Sonuçta tüm dünyada büyük rağbet gören ve akla ilk gelen enerji içeceği olarak bilinen Redbull’un %49 hissesi Mateschitz’e aittir.

3 Ralph Lauren

7.7 Milyar Dolar

Ralph LaurenDünyanın en zengin 3. mucidi, 7.7 milyar dolar değerinde serveti olan Amerikalı moda tasarımcısı Ralph Lauren olarak karşımıza çıkıyor. 14 Ocak 1939 doğumlu olan 76 yaşındaki milyarder, daha çok Ralph Lauren Corporation isimli giyim şirketi ve nadir otomobil koleksiyonu ile tanınıyor. Hiç kuşkusuz Lauren imzası taşıyan ünlü Polo tişörtleri, çantaları, kıyafetleri vs. tüm dünyanın beğenisini kazanan ürünler olarak bilinmektedir.

2 Chalerm Yoovidhya

9.9 Milyar Dolar

Chalerm YoovidhyaSıradaki en zengin mucit, yaklaşık 10 milyar dolarlık servete sahip olan Chalerm Yoovidhya’dır. Red Bull’un ortağı olan Chaleo Yoovidhya’nın en büyük oğlu olarak da bilinen isim, aile varlığının sorumluluğunu üzerine almıştır. 64 yaşındaki milyarder, Red Bull’un %49’luk hissesini kardeşi Saravoot ile idare etmektedir. Eşi ve üç çocuğuyla birlikte Bagkok’ta yaşayan isim ayrıca Siam Winery isimli şirketin kurucusu ve Ferrari’nin yerel bayisini işleten isim olarak da karşımıza çıkmaktadır.

1 Michelo Ferrero ve Ailesi

24.8 Milyar Dolar

Michelo Ferrero ve AilesiListemizin 1. sırasına geldiğimizde ilk sırayı 24.8 milyar dolarlık servete sahip olan Michele Ferrero ve ailesinin aldığını görüyoruz. Bu başarılı ismin icatları arasında ise Ferrero Rocher, Tic Tac, Kinder ve daha birçok çikolata markası olsa da Ferrero ailesinin en büyük icadı, herkes tarafından sevilen Nutella isimli çikolatasıdır. Ayrıca başarılı isim sahip olduğu servetini babasından kendisine miras kalan şirket sayesinde kazanmıştır.

Sonuç olarak, dünyanın en zengin mucitlerini sizlerle paylaşmış olduğumuz yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Peki, bu milyoner ile milyarderlerin yer aldığı listemizdeki ünlü isimler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de bu isimler servetlerini hak ederek kazanmışlar mı? Örneğin; geçtiğimiz aylarda hayatını kaybetmiş olan Nutella’nın mucidi Michele Ferrero sizce de tüm dünyanın severek tükettiği bu çikolatayı üreterek, büyük bir başarıya imza atmamış mıydı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.