Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayal Gücünün Sınırlarını Zorlayan Dünyanın En Yaratıcı Bankları ve Koltukları

Bir bank ne kadar sıra dışı olabilir diyorsanız, aşağıdaki listeyi henüz görmemişsiniz demektir. Çünkü listemizde en yaratıcı banklar ve koltuklar var:
Hayal Gücünün Sınırlarını Zorlayan Dünyanın En Yaratıcı Bankları ve Koltukları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günün her saati yüzlerce ve hatta binlerce insanın ziyaret ettiği parklar ve yol kenarları, özellikle de yaratıcı beyinler tarafından üretilmiş sokak sanatlarına, eşsiz tasarımlara sahip banklara ve bir dolu başarılı peyzaj ürünlerine ev sahipliği yapıyorlar. Günün her anında ve her yaştan insanların rahatlıkla sosyalleşebilecekleri bu mekanlar, bünyelerinde barındırmış oldukları bu güzelliklerle, ziyaretçilerinin her açıdan rahatlayabilmelerine olanak tanıyorlar. Örneğin, dünyanın en etkileyici 3 boyutlu sokak sanatı çalışmaları ile karşılaştığımızda, hem bu sanat eserlerindeki yaratıcılığı keşfedip hem de zihinsel olarak kusursuz bir rahatlama yaşayabiliriz.

İşte, bugün sizlere tanıtacağımız adeta birer sanat eseri niteliği taşıyan dünyanın en yaratıcı bankları ve koltukları, bir yandan tasarımlarıyla görenleri büyülerken bir yandan da ziyaretçilerinin fiziksel olarak rahatlamalarını sağlıyorlar. Çeşitli ülkelerin simgesel parklarında yer alan bu bankların her biri, eşsiz tasarımlarının yanı sıra, fonksiyonel yapılarıyla da görenleri büyülemeyi başarıyor. Dilerseniz, dünyanın en yaratıcı banklarının sahip oldukları tasarımlara ve nerede bulunduklarına birlikte bir göz atalım.

İşte karşınızda hayal gücünün sınırlarını zorlayan dünyanın en yaratıcı bankları ve koltukları:

10 Özel Kıvrımlı Koltuklar – Avustralya

Özel Kıvrımlı Koltuklar - AvustralyaAvustralya’nın en büyük şehrinde bulunan Sidney Üniversitesi’nin kampüsü, Cadigal Green adında eşsiz bir parka da ev sahipliği yapıyor. Parkın bünyesinde bulunan, şezlong şeklindeki kıvrımlı koltuklar, hem farklı tasarımlarıyla hem de konforlu yapılarıyla kampüse ve adını Avustralya yerlilerinden alan Cadigal parkına fazlasıyla renk katıyorlar. Taylor Cullity Lethlean tarafından tasarlanan bu banklar, yaklaşık 13 yıldır Cadigal Green parkını süslüyorlar.

9 Off-Ground – Danimarka

Off-Ground - DanimarkaDanimarka’nın Kopenhag kentinde, 2013 yılından beri varlığını sürdüren bu banklar, Amsterdamlı Jair Starschnow ve Gitte Nygaard adlı iki tasarımcı tarafından meydana getirildi. Hem hamak hem salıncak hem de bir koltuk gibi kullanılabilen Off-Ground adındaki bu büyüleyici koltuklar, kullanılmayan itfaiye hortumlarından oluşturulmuşlar. Oldukça yaratıcı bir zekanın ürünü olarak karşımıza gelen Off-Ground koltuklarında uzanırken eşsiz bir liman manzarasına da şahitlik edebilirsiniz.

8 Balina Kuyruğu Bankı – ABD

Balina Kuyruğu Bankı - ABDABD’nin Kaliforniya eyaletindeki La Arcada alışveriş merkezini süsleyen Balina Kuyruğu Bankı, sağa ve sola dönük heykellerin yanı sıra, alışveriş merkezinin ön kısmına yerleştirilmiş toplamda üç heykelden oluşuyor. James Bottoms adındaki bir heykeltıraş tarafından meydana getirilen bu sanat eserlerinin dışında, Santa Barbara’daki alışveriş merkezini süsleyen yunus balığı şeklinde farklı oturaklar da bulunuyor.

7 Alleswirdgut Architektur Bankı – Lüksemburg

Alleswirdgut Architektur Bankı - LüksemburgLüksemburg, Esch-sur-Alzette’de bulunan bu korunaklı bank, AllesWirdGut adındaki firma tarafından 2010 yılında tasarlandı. Özellikle de yağmurlu havalarda oldukça kullanışlı bir sığınak olarak kullanılabilecek olan bu farklı tasarım ürünü, 10 bin metrekarelik yenilenmiş bir alanın en dikkat çeken öğesi olarak karşımıza geliyor. Ahşap ve paslanmaz çelik gibi materyaller ile meydana getirilen bu güzellik, şehir meydanında vakit geçirmek için oldukça uygun bir yer olabilir.

6 SOFT Rockers Bankı – ABD

SOFT Rockers Bankı - ABDListemizde yer alan belki de en yaratıcı oturaklardan bir tanesi olan SOFT Rockers, MIT Profesörü Sheila Kennedy ve Kennedy&Violich Architecture ekibi tarafından meydana getirildi. Sanat Bilim Teknoloji Festivali’nin (FAST) 150’nci yıldönümü anısına meydana getirilen bu tasarım, güneş enerjisinden yararlanarak, hava karardıktan sonra bulunduğu çevreyi aydınlatabiliyor. Ayrıca hoparlör veya cep telefonu bağlantısını gerçekleştirebilmenize imkan tanıyan USB girişleriyle de oldukça etkileyici bir akşam geçirebilmenizi sağlıyor.

5 Blue Carpet – İngiltere

Blue Carpet - İngiltereSokak sanatının bir parçası olan Blue Carpet adındaki bu oturak, İngiltere’nin Newcastle şehrinde bulunuyor. Thomas Heatherwick adındaki bir tasarımcı tarafından meydana getirilen bu eşsiz tasarım, mavi renkli kaldırım taşlarıyla döşenmiş bir alan üzerine, reçine ile ezilmiş mavi renkli bir cam eklenerek meydana getirilmiştir. Halı yüzeyinden bir parçanın yukarı doğru kıvrılmış hali olarak, 3 boyutlu bir görünüme sahip olan bu çalışma, 2001 yılından beri Newcastle şehrini süslemeye devam ediyor.

4 Dönen Bank – Güney Kore

Dönen Bank - Güney KoreGüney Koreli genç tasarımcı Sung Woo Park tarafından tasarlanan bu banklar, listemizde yer alan en kullanışlı tasarım ürünlerinden bir tanesidir. Seul şehrinde yer alan bu güzellikler, bünyelerinde dönebilen bir mekanizmayı barındırıyorlar ve bu mekanizma sayesinde, yağmurlu havalarda bile kuru kalabiliyorlar.

3 Arms Bankı – Ukrayna

Arms Bankı - UkraynaBench in Kiev adıyla da tanınan bu sanat eserleri, Ukrayna’nın ilk modern heykel parkı olan Kiev Moda Parkı’nda yer alıyorlar. Lilia Litkovskaya tarafından 2013 yılında meydana getirilen bu esere “The Arms (Kollar)” adı verilmiş.

2 Paprocany Gölü Dinlenme Ağları – Polonya

Paprocany Gölü Dinlenme Ağları - PolonyaPolonyalı tasarım firması +RS, Paprocany Gölü’nün kıyısına, ziyaretçilerin hem göl manzarasıyla huzur bulacakları hem de kusursuz bir şekilde rahatlayabilecekleri bir ağ sistemi kurmuş. Ahşaptan yapılma bir yürüyüş yolunun içerisinde bulunan bu ağlar, Tychy kenti sakinlerinin göl kenarında eşsiz bir deneyim yaşamalarına imkan tanıyor.

1 Park In Vöklabruck – Avusturya

Park In Vöklabruck - AvusturyaAvusturya, Vöklabruck’ta bulunan popüler bir gölet içerisine yerleştirilmiş gözlem güvertesi, hem eşsiz bir doğa manzarasını misafirleriyle buluşturuyor hem de tasarımıyla gören herkesi büyülüyor. Westpol Landscape Architects firması tarafından gölet içerisine oyularak meydana getirilmiş olan bu eşsiz yapı, ziyaretçilerin ıslanmadan, su yüzeyi ile aynı mesafeden gözlem yapabilmelerini de sağlıyor.

Şehrin kalabalıklığından kurtulup, biraz olsun doğa ile baş başa kalabildiğimiz parkların demirbaşlarından olan banklar, usta tasarımcıların ellerinde eşsiz sanat eserlerine dönüşüyorlar. Peki, hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan büyüleyici tasarımlarıyla karşımıza gelen bu banklardan sizce hangileri, daha yaratıcı tasarımlara sahip?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.