Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Temiz Havasına Sahip 10 Ülkesi

Videoda dünyada artan hava kirliliğine karşın en temiz kalmayı başaran 10 ülkeye ait görüntüler görüyorsunuz. İşte detaylar;
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyada sürekli yaşanan dönüşüm, ülkelerin, şehirlerin havasını doğrudan etkilemektedir. Büyüyen şehirler ve artan nüfus ile kirlenme hızla artmaktadır.

Sanayileşmenin hızla artması hava kirliliğinde önemli artışa neden olmaktadır.

Bununla beraber artan küresel ısınma ile dünyamızın ikliminde olumsuz yönde değişimler yaşanmaktadır. Hazırladığımız videoda Dünyanın en temiz havasına sahip olan 10 ülkenin atmosferine tanık olacaksınız. Ülkelerin havasının temiz olmasında çeşitli faktörler rol oynamaktadır.

Sanayisi yaygın ve ormanları az olan bir ülkede, hava kirliliği yaşanması yüksek ihtimal dahilindedir. Ancak belirli bir gelişmişlik seviyesine erişmiş ülkeler, sahip oldukları havaya değer vererek, kirliliğe engel olacak yatırımları en üst düzeyde yapmaktalar.

İlk olarak karşımıza uzak doğunun ve dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Singapur’dan görüntülere tanık oluyoruz. Son derece gelişmiş yapıları ile dikkat çeken Singapur’da ülkenin havasının kirlenmemesi için büyük özen gösterilmiş. Yerleri çöp atan insanlara bile akıl almaz cezalar verildiği bu ada ülkesinde, havanın bu denli temiz olmasına şaşırmamak gerekiyor.

Dünyanın en çok görülmek istenen ülkelerinden birisi olan Küba, yine Singapur gibi bir ada ülkesi ve tertemiz bir havaya sahiptir. Yönetim şekli gereği hayata dair vatandaşlarına pek çok kolaylık sağlayan Küba, sahip olduğu havaya gerekli özeni göstermiş ülkelerden.

Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden birisi olan Fransa havasının temizliği ile dikkat çekmeyi başarıyor. Görüntülerden de anlaşılacağı üzere muhteşem doğal güzelliklere sahip olan Fransa, hızlı gelişiminin olumsuz etkilerini kendi atmosferine yansıtmamış.

İzlediğiniz videoda Fransa, Almanya gibi gelişmiş ülkelerin yanında Norveç, İsviçre ve İsveç gibi İskandinav ülkeleri havası temiz ülkeler arasında üst sıralarda olmasıyla dikkat çekiyor. Dünyanın en temiz ülkeleri arasında zirvede ise Avrupa’nın kuzeyindeki bir ada ülkesi İzlanda yer alıyor. Sanayisi çok kısıtlı ve nüfusu oldukça az olan İzlanda’da insanların sessiz sakin bir hayatı yeğledikleri biliniyor. Görüntülerde de görüldüğü üzere bu durum İzlanda’nın sahip olduğu atmosfere fazlası ile yansımış.

Sanayinin çok hızlı geliştiği Dünyamızda, gelecek nesillerin sağlıklı bir hayat sürmesi adına, hava kirliliğine karşı gerekli önlemlerin alınması şarttır. Listedeki ülkeler bunu günümüze kadar Dünyada en iyi yapan ülkeler olarak kabul görmektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.