Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyanın ve Türkiye’nin En Temiz Denizleri Listesi

Dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanında masmavi suları ve içimizi ısıtan kumsallar bulunuyor. Peki, bunlardan hangilerini biliyorsunuz? İşte sizlere dünyanın ve Türkiye'nin en temiz denizlerinden oluşan listemiz:
Dünyanın ve Türkiye’nin En Temiz Denizleri Listesi
Son Güncelleme: 
Yorum

Biraz mavilik, biraz da yeşillik oldu mu değmeyin keyfimize. Benim gibi düşünen eminim birçok kişi vardır. Hele bir de cennet gibi bir ülkede yaşadığımız düşünülürse bu sevgimiz daha iyi anlaşılabilir. Elbette dünya üzerinde daha birçok güzel, temiz ve berrak deniz bulunuyor. Dünyanın en temiz ve mavi suları, belki sizi daha çok cezbeder; ama Türkiye’nin en güzel plajları bu yerleri hiç de aratmayacak cinstendir. Ben de sizlere hem dünyadan hem de Türkiye’den en temiz ve mavi suları seçerek bir galeri hazırladım.

Bu galeri de 70 temiz denizden oluşuyor. Elbette atladıklarım olabilir. Bu yüzden sizlerin yorumlarını bekliyorum. İşte sizlere dünyanın ve Türkiye’nin en temiz denizleri:

Dünyanın En Temiz 45 Denizi

Dünyanın dört bir yanında inanılmaz sualtı zenginliklerine sahip tropik denizleri bulunur. Bu denizler arasında Sosyete Takımadaları olarak bilinen Bora Bora, Tahiti gibi yerler ise özellikler lüks tatil yapmak isteyenlerin beğenisini toplamaktadır. Bu denizler ise masmavi, kristal berraklığında suları ile hepimizi cezbetmektedir. İşte sizlere dünyanın en temiz denizleri:

Cook Adaları: Yeni Zelanda’ya bağlı takımadaları, Büyük Okyanus’un en mavi sularını ve beyaz kumlarını ziyaretlerine sunuyor.
1

Cook Adalari Dunyanin En Temiz Denizleri

Cocos Adası – Kosta Rika: Ülkenin ulusal parkı olarak kabul edilen ada, Dünya Mirasları listesine girmiştir.
2

Cocos Adasi Kosta Rika Dunyanin En Temiz Denizleri

Knip Beach – Curacao: Karayipler’deki Curacao adasının güzeller güzel sahili, mis gibi suları ve beyaz kumları ile popülerdir.
3

Knip Beach Curacao Dunyanin En Temiz Denizleri

Maldivler: Hint Okyanusu’nda 12 adadan olan Maldivler, turizm cennetleri arasında en bilindik olandır. Sularının ise bundaki payı büyüktür.
4

Maldivler Dunyanin En Temiz Denizleri

Ko Lipe Adasi – Tayland: Küçük bir ada olmasına karşın masmavi tertemiz suları ile sizi kendine çeken popüler yerlerden birisidir.
5

Koh Lipe Tayland Dunyanin En Temiz Denizleri

Jaco Adası – Doğu Timor: Hem denizi hem de doğası ile aşık olunacak bu yer, özellikle dalış yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.
6

Jaco Adasi Dogu Timor Dunyanin En Temiz Denizleri

Mersa Matruh – Mısır: Akdeniz’e kıyısı olan şehir, muazzam güzellikte ve mavilikte bir suyu ile turizm şehirlerinden birisidir.
7

Mersa Matruh Misir Dunyanin En Temiz Denizleri

Boracay Adası – Filipinler: Dünyanın en iyi adaları olarak anılan Boracay, beyaz kumları ve temiz suları ile kafasını dinlemek isteyenler için güzel bir yerdir.
8

Boracay Adasi Filipinler Dunyanin En Temiz Denizleri

Virgin Gorda – Britanya Virgin Adaları: 3. büyük adadır ve bölgenin en popüler 2. yeridir. Bunlara ek olarak Britanya Virgin Adaları arasında en çok ziyaretçi alan adadır.
9

Virgin Gorda Britanya Virgin Adalari Dunyanin En Temiz Denizleri

Los Roques – Venezuela: Takımadalardan oluşan bölge, zengin bir akuatik yaşama, deniz kuşlarına ev sahipliği yapar.
10

Los Roques Venezuela Dunyanin En Temiz Denizleri

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Renkli Havuzları

Lefkada – Yunanistan: Ülkenin batısındaki İyonya Denizi’nde bulunan bir adadır. Adanın her yer ayrı bir turizme ev sahipliği yapmaktadır.
11

Lefkada Yunanistan Dunyanin En Temiz Denizleri

Cala Azzurra Plajı – Favignana: İtalya’nın Sicilya adasına bağlı olan Favignana’nın ünlü plajlarından biridir ve mavinin her tonunu görebileceğini yerdir.
12

Cala Azzurra Favignana Sicilya Italya Dunyanin En Temiz Denizleri

Havelock Adası – Andaman Adaları: Hindistan’da Bengal Körfezi’nde bulunan Andaman Adaları’na bağlı olan Havelock adası, muazzam suları ile cezbetmektedir.
13

Havelock Adasi Andaman Adalari Dunyanin En Temiz Denizleri

To Sua Ocean Trench – Samoa: Turistik bir yerdir ve doğal yapısı ile ilgi çekmektedir. Yeşil ve mavinin tüm tonlarını görebilirsiniz.
14

To Sua Ocean Trench Samoa Dunyanin En Temiz Denizleri

Perhentian Adası – Malezya: Mercan kayaları ile ünlü olan yer, hem bitki örtüsü hem de denizaltı zenginliğine sahiptir.
15

Perhentian Adasi Malezya Dunyanin En Temiz Denizleri

Kadeh Koyu – Avustralya: Freycinet Ulusal Parkı’nın bir bölümü olan koy, açıktan koyuya doğru geçen suları ile kendine aşık etmektedir.
16

Kadeh Koyu Avustralya Dunyanin En Temiz Denizleri

Phi Phi Adaları – Tayland: Andaman Denizi’nde bulunan takımadalardır ve Phuket’e komşudur. Tayland’ın en önemli turizm merkezidir.
17

Phi Phi Adalari Tayland Dunyanin En Temiz Denizleri

Buna da Bakın: Dünyanın En Lüks Sualtı Otelleri

Lampedusa – İtalya: Akdeniz’deki Lampedusa adası, özellikle yatçıların ve katamaran tutkunlarının uğrak noktasıdır.
18

Lampedusa Italya Dunyanin En Temiz Denizleri

Pianosa Adası – İtalya: Toskana Takımadaları’na bağlıdır ve sürekli ikamet edilen bir yer değildir. Ayrıca tehlikeli mafya üyelerinin tutulduğu cezaevi ile ünlüdür.
19

Pianosa Adasi Italya Dunyanin En Temiz Denizleri

Aya Napa – Kıbrıs: Küçük bir kasaba olmasına karşın Kıbrıs’ın en turistik yerlerinden birisidir. Denizi dışında eğlence mekanları, restoranları ve plajları ile ünlüdür.
20

Aya Napa Kibris Dunyanin En Temiz Denizleri

Turks ve Caicos Adaları: Kuzey Atlas Okyanusu’nda bulunan 2 takımadadan oluşur ve yıl boyunca turist çeker.
21

Turks Ve Caicos Adalari Dunyanin En Temiz Denizleri

Comino – Malta: Ülkenin ünlü takımadalarından birisidir ve sessizlik arayan turistler için en uygun yerlerden birisidir. Doğa güzelliği olan yerlere yakın olması da bir avantajdır.
22

Comino Malta Dunyanin En Temiz Denizleri

Holbox Adası – Meksika: Ada genellikle balık ticareti ile ünlüdür ve fazla turistik bir yer değildir. Buna ek olarak flamingo gibi kuşlara ev sahipliği yapmaktadır.
23

Holbox Adasi Meksika Dunyanin En Temiz Denizleri

Grand Cayman – Cayman Adaları: Bembeyaz kumları ve berrak suyu ile balıklar ve vatozlarla yüzmek isteyenlere uygun bir yer.
24

Grand Cayman Cayman Adalari Dunyanin En Temiz Denizleri

Tahiti – Fransız Polinezyası: Sosyete Takımadaları’ndan birisidir ve tahmin edeceğiniz gibi oldukça popüler yerlerdendir.
25

Tahiti Fransiz Polinezyasi Dunyanin En Temiz Denizleri

Hanauma Koyu – Hawaii: Ünlü bir dalış merkezidir ve bir yanardağın patlaması sonucu oluşmuştur. Resifleri ve sualtı canlıları ile de ünlüdür.
26

Hanauma Koyu Hawaii Dunyanin En Temiz Denizleri

Redang – Malezya: Kristal berraklığında suyu ve bembeyaz kumları ile ünlü adalardan birisidir. Güney Çin Denizi’ne bağlıdır ve dalış merkezleri arasındadır.
27

Redang Malezya Dunyanin En Temiz Denizleri

Antipaxos – Yunanistan: Adriyatik Denizi’nde bulunan ada, sakinliği ile bilinen ünlü tatil mekanlarından birisidir.
28

Antipaxos Yunanistan Dunyanin En Temiz Denizleri

Mo’orea Adası – Fransız Polinezyası: Sosyete Takımadaları’na bağlı olan ada, hem doğa güzelliği hem de tertemiz suları ile ünlüdür.
29

Moorea Adasi Fransiz Polinezyasi Dunyanin En Temiz Denizleri

Cayos Cochinos – Honduras: Küçük mercan adalarındandır ve Karayip Denizi’nin benzersiz sularını ziyaretçilerine sunmaktadır.
30

Cayos Cochinos Honduras Dunyanin En Temiz Denizleri

Tavsiye Ederiz: Dünyanın En Pahalı Tatil Mekanları

El Nido – Palawan: Filipinler’e bağlı Palawan adasındaki El Nido, beyaz kumları, mercan refisleri ve kalker kayalıkları ile meşhurdur.
31

El Nido Palawan Dunyanin En Temiz Denizleri

Anguilla: Karayipler’dedir ve Britanya Denizaşırı Toprakları’na aittir. Vergi cenneti olarak bilinir ve kurum ile kişilerden vergi alınmamaktadır.
32

Anguilla Dunyanin En Temiz Denizleri

Akumal – Meksika: Ülkenin en turistik yerlerindendir ve deniz kaplumbağaları, şnorkelle yüzme, dalış gibi aktiviteler için uğrak noktalardandır.
33

Akumal Meksika Dunyanin En Temiz Denizleri

Barbados: Çoğunlukla ismini duymak bile ne kadar güzel bir suya sahip olduğu hakkında bilgi verir zaten.
34

Barbados Dunyanin En Temiz Denizleri

San Blas – Panama: Yaklaşık olarak 365 ada ve adacıktan oluşan yer; yelkenlileri, palmiyeleri, muhteşem kumu ile ünlüdür.
35

San Blas Panama Dunyanin En Temiz Denizleri

Koh Kradan Adası – Tayland: Küçük adanın berrak, tertemiz ve mavi – yeşil suları ve bembeyaz kumları ünlüdür. Ayrıca Tayland’ın en iyi tropik sularındandır.
36

Koh Kradan Adasi Tayland Dunyanin En Temiz Denizleri

Hyams Beach – Avustralya: Dünyanın en beyaz kumuna sahiptir. Ek olarak turkuaz denizi ve yemyeşil doğası bulunur.
37

Kyams Beach Avustralya Dunyanin En Temiz Denizleri

Ambergris Caye – Belize: Dünyanın en büyük delikleri arasında yer alan Büyük Mavi Çukur ile ünlü olan Belize’nin en büyük adasıdır.
38

Ambergris Caye Belize Dunyanin En Temiz Denizleri

Dimakya Adası – Filipinler: Palawan’a bağlı 1700 adadan birisidir ve soft beyaz kumları, turkuaz suları ile dünyanın en güzel yerlerindendir.
39

Dimakya Adasi Palawan Dunyanin En Temiz Denizleri

Bora Bora: Fransız Polinezyası’nda bulunan adalardan birisidir ve turizm cennetidir. Zaten adayı ünlüler sayesinde fazlasıyla tanıyoruz değil mi?
40

Bora Bora Dunyanin En Temiz Denizleri

Brac Adası – Hırvatistan: Engebeli ve dağlık bir yerdir ve Adriyatik Denizi’nin en büyük üçüncü adasıdır. Turizm, balıkçılık ve tarıma dayalı bir bölgedir.
41

Brac Adasi Hirvatistan Dunyanin En Temiz Denizleri

Orosei – Sardinya: İtalya’nın ünlü tatil mekanlarından birisidir. Bembeyaz kumları ve mavinin her tonunu içeren denizi ile beğenilen bir yerdir.
42

Gulf Of Orosei Sardinya Italya Dunyanin En Temiz Denizleri

Culebra – Porta Rika: Yılan Adası olarak da bilinen yer, çok popüler olmasa bile sessizlik isteyen turistlerin uğrak noktasıdır.
43

Culebra Adasi Porta Riko Dunyanin En Temiz Denizleri

Wakatobi – Endonezya: Ünlü dalış merkezlerinden birisidir ve bu özelliği ile her yıl binlerce turist çekmektedir. Doğası ve sualtı çeşitliliği de beğenilme nedenleri arasındadır.
44

Wakatobi Endonezya Dunyanin En Temiz Denizleri

Bahia de las Aguilas – Dominik Cumhuriyeti: 8 kilometrelik uzun plajı ve Jaragua Ulusal Parkı ile doğa harika yerlerden birisidir.
45

Bahia De Las Aguilas Dominik Cumhuriyeti Dunyanin En Temiz Denizleri

Türkiye’nin En Temiz 20 Denizi

Ülkemiz doğa yapısı itibariyle oldukça zengindir. Dört mevsimin en güzel halleriyle yaşanması, hem yeşil doğasını koruyor hem de turistlerin ilgisini çekiyor. Denizlerimiz de oldukça ünlü ve her kesime hitap ediyor. Sizler için ülkemiz en bilinen 20 deniz ve plajını listeledim. Elbette unuttuklarım vardır ve bu nedenle sizlerin yorumlarını bekliyorum. İşte sizlere Türkiye’nin en temiz denizleri:

Sarımsaklı – Ayvalık: Türkiye’nin en temiz sularından birisidir ve mavi bayrak almıştır. 8 kilometrelik muhteşem sahil şeridi ile her yıl binlerce turist çekmektedir.
1

Sarimsakli Ayvalik Turkiyenin En Temiz Denizleri

Kefalos Plajı – Çanakkale: Gökçeada’da bulunan plaj, rüzgar sörfü ve kitesurf için açılmış bir plajdır. Ayrıca çamur banyosu imkanı da sunmaktadır.
2

Kefalos Plaji Gokceada Turkiyenin En Temiz Denizleri

Ayazma Plajı – Bozcaada: Özellikle soğuk deniz sevenler için idealdir. Ayrıca Bozcaada’nın en büyük ve bilindik plajıdır.
3

Ayazma Plaji Bozcaada Turkiyenin En Temiz Denizleri

Kaputaş Plajı – Kaş: Daha uzaktan gördünüz an sizi kendine çeken bir yerdir. Sodalı suyu ile muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.
4

Kaputas Plaji Kas Turkiyenin En Temiz Denizleri

Ölüdeniz – Fethiye: Türkiye’nin cennet köşelerinden sadece birisidir. Muhteşem mavilikteki suyu ve yemyeşil doğası ile ünlüdür.
5

Oludeniz Fethiye Turkiyenin En Temiz Denizleri

Çıralı Plajı – Antalya: Roma döneminden kalma antik kent içerisinden masmavi sulara ulaştığınız Çıralı plajı, birinci derece doğal sit alanıdır.
6

Cirali Plaji Antalya Turkiyenin En Temiz Denizleri

Ilıca – Çeşme: Denizin içindeki sıcak su kaynakları nedeniyle birçok romatizma rahatsızlığına iyi gelmektedir. Masmavi suyu ve müthiş kumsalı ile uğrak yerlerdendir.
7

Ilica Cesme Turkiyenin En Temiz Denizleri

Ovabükü – Datça: Akdeniz’in en iyi sahilleri arasında yer alır ve huzurlu doğası ile her yıl binlerce yerli – yabancı turisti ağırlar.
8

Ovabuku Datca Turkiyenin En Temiz Denizleri

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin En İyi 20 Oteli

Amos – Marmaris: Antik bir kenttir. Çakıl taşlı plajı, tiyatrosu, sarnıcı, tapınakları ve anıtları bulunmaktadır. Tarihi bir deniz tatili isteyenler için birebirdir.
9

Amos Marmaris Turkiyenin En Temiz Denizleri

Kelebekler Vadisi – Fethiye: Salaş bir tatil mekanı arıyorsanız tam size göre bir yerdir. Dünya Mirasları listesinde yer alır ve kamp için en uğrak noktalardandır.
10

Kelebekler Vadisi Fethiye Turkiyenin En Temiz Denizleri

Ortakent – Bodrum: Mavi bayraklı denizlerimizden birisidir ve birçok su sporuna ev sahipliği yapmaktadır.
11

Ortakent Bodrum Turkiyenin En Temiz Denizleri

Patara Plajı – Kaş: Akdeniz’in en uzun plajıdır ve Kaş’ın en güzel noktalarındandır. Caretta Caretta’ları ile ünlü olduğunu da bilmelisiniz.
12

Patara Plaji Kas Turkiyenin En Temiz Denizleri

Domuz Çukuru – Datça: Yemyeşil doğasına ek olarak masmavi suları ile ünlüdür. Mavi bayraklı plajlarımızdandır ve sessizlik isteyen tatilciler için uygundur.
13

Domuz Cukuru Datca Turkiyenin En Temiz Denizleri

İztuzu – Dalyan: Tatlı ve tuzlu su karışımının arasında kalmış bir plajdır. Caretta Caretta’ların yumurta bıraktıkları yerlerinden birisidir.
14

Iztuzu Dalyan Turkiyenin En Temiz Denizleri

Kleopatra Plajı – Alanya: Mavi bayrak alan plajlarımızdandır ve Türkiye’nin en büyük kaleleri arasında yer alan Alanya Kalesi’nin eteklerindedir.
15

Kleopatra Plaji Alanya Turkiyenin En Temiz Denizleri

Kadırga Koyu – Assos: Zeytin ağaçları arasında hem deniz hem de doğa güzellikleri ile tatil isteyenlere en iyi yerlerden birisidir.
16

Kadirga Koyu Assos Turkiyenin En Temiz Denizleri

Altınkum Plajı – Didim: Ege’nin en hareketli plajlarındandır. Halk plajıdır ve konaklama sorunu olmadan tatil yapabilirsiniz.
17

Altinkum Plaji Didim Turkiyenin En Temiz Denizleri

İncekum Plajı – Marmaris: Kleopatra plajının karşısında, Sedir Adası yakınlarında yer alır. Denizi akvaryum gibidir ve kumu kendisine aşık eden türdendir.
18

Incekum Plaji Marmaris Turkiyenin En Temiz Denizleri

Yapraklı Koyu – Mersin: Sıcak suyu ve mevsim nedeniyle uzun süre denize girilebilen bir yerdir. Tertemiz ve masmavi suyu ile sizi cezbedecektir.
19

Yaprakli Koyu Mersin Turkiyenin En Temiz Denizleri

Pisa Koyu – Dikili: Çevresinde Kalem Ada gibi daha birçok denize uğrayabileceğiniz koy, berrak denizi ve kumu ile sessiz yerlerdendir. Karşısında ise Midilli Adası bulunur.
20

Pisa Koyu Dikili Turkiyenin En Temiz Denizleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu