Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aklınızı Başınızdan Alacak Dünyanın En Büyük ve Derin 30 Deliği

Dünyanın en büyük ve derin delikleri nerede biliyor musunuz? Dünyadaki en büyük çukur kaç metre uzunluğunda ve genişliğinde merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz!
Aklınızı Başınızdan Alacak Dünyanın En Büyük ve Derin 30 Deliği
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyadaki doğal oluşumlar karşısında nutkumuz tutulur. Hele bir de bu oluşumlar, bilinmezliklere açılan delikler olduğu zaman, pek fazla yorum yapamayız. Eminim, birçoğumuz bu deliklerin yanından bile geçmek istemez zaten. Dünyanın en büyük delikleri veya çukurları hem doğal yollarla hem de biz insanların yapımı ile oluşmaktadır. Örneğin Belize’de bulunan büyük mavi çukur doğal bir oluşumdur. Buna karşın Şili’deki dünyanın en büyük madeni, insan eliyle yapılmış bir çukurdur.

Sizler için dünyanın en büyük delikleri hangileri araştırmak istedim. İşte sizlere dünyanın farklı yerlerindeki 30 büyük çukur:

Montana – Berkeley Pit: 520 metre derinliğinde, eski bir bakır madenidir. Su, arsenik ve sülfürik asit içermektedir.
1

Berkeley Pit Butte Montana

Bahamalar – Dean’s Blue Hole: 198 metre derinliğindedir ve dünyanın en derin ikinci mavi çukurudur.
2

Deans Blue Hole Bahamalar

Utah – Bingham Kanyonu Madeni: Dünyanın en büyük bakır madenidir ve 4 kilometre genişliğinde bir çukurdur.
3

Bingham Kanyonu Madeni Utah

Hindistan – Chand Baori: Milattan Sonra 9. yüzyılda inşa edilen dünyanın en derin su kuyusudur ve 33 metre derinliğindedir.
4

Chand Baori Abhaneri Hindistan

Güney Afrika – Kimberley Madeni: 213 metre derinliğinde, 462 metre genişliğinde insan eliyle kazılmış en büyük deliktir. 2722 kilo elmas çıkarılmış bir madendir.
5

Kimberly Elmas Madeni Big Hole Guney Afrika

Türkmenistan – Cehennem Kapısı: 1971 yılından beri yanan doğal gaz yatağıdır. 70 metre genişliğinde ve 20 metre derinliğindedir.
6

Cehennem Kapisi Darvaza Turkmenistan

Hırvatistan – Kırmızı Göl: 518 metre derinliğindedir ve dünyanın en büyük üçüncü deliğidir. Demir oksitleri içeren karstik bir göldür.
7

Red Lake Imotski Hirvatistan

Kanada – Diavik Elmas Madeni: Yıllık ortalama 3300 kilo elmas çıkan maden, 182 metreden daha derindir.
8

Diavik Elmas Madeni Kanada

Belize – Büyük Mavi Çukur: UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan en büyük sualtı obruğudur ve 300 metre çapındadır. Derinliği ise 124 metredir.
9

Belize Buyuk Mavi Cukur

Güney Çin Denizi – Dragon Hole: Dünyanın en derin sualtı obruğudur ve 300 metreden daha derindir.
10

Dragon Hole Guney Cin Denizi

Göz Atın: Balayı için En Güzel Yerler

Teksas – The Devil’s Obruğu: Doğal yarasa yaşa alanıdır ve nadir türlere ev sahipliği yapmaktadır. 7500 metrekareden daha büyük bir alana sahiptir.
11

The Devils Sinkhole Teksas

Guatemala – 2007 Obruğu: Lağım suları ile şehrin altyapısını oluşturan kayanın erimesi ile oluşmuş, 100 metre derinliğinde bir deliktir.
12

Guatemala Sinkhole 2007

Guatemala – 2010 Obruğu: Guatemala’da 2010 yılında oluşan obruk ise yaklaşık 20 metre çapındadır ve 90 metre derinliğindedir.
13

Guatemala Sinkhole 2010

Rusya – Kola Derin Sondajı: 1970 yılında, yerkabuğuna mümkün oldukça en yakın derinliğe inme amacıyla açılmış sondaj kuyusudur. 12.626 metre derinliğindedir.
14

Kola Derin Sondaji Rusya

Kaliforniya – Monticello Barajı: Barajın suyunun boşaltılması için yapılan delik, 22 metre çapındadır ve göl yüzeyinden 4 metre yüksektedir. Saniyede 1370 metreküp su boşaltmaktadır.
15

Glory Hole Monticello Baraji Kaliforniya

Tavsiye Ederiz: En İyi Drone Fotoğrafları

Rusya – Mirny Maden Ocağı: 1,25 kilometre çapındaki delik, 525 metre derinliğindedir. Bingham Kanyonu Madeni’nden sonra ikinci büyük çukurdur.
16

Mirny Elmas Madeni Rusya

Rusya – Udachnaya Pipe: 600 metre derinliğinde bir elmas madendir. Dünyanın üçüncü en büyük elmas açık ocağıdır.
17

Udachnaya Pipe Rusya

Avustralya – MV Beagle: Queensland’da bulunan MV Beagle isimli kamp alanında oluşan obruk, 50 metre genişliğinde ve 150 metre derinliğindedir.
18

Mv Beagle Rainbow Beach Queensland Avustralya

Venezuela – Sima Humboldt: 352 metre genişliğinde ve 502 metre derinliğinde olan bir çukurdur. 1976 yılında keşfedilmiştir.
19

Sima Humboldt Venezuela

İsrail – Lut Gölü (Ölüdeniz) Obrukları: Kaybolma riskiyle karşı karşıya olan göl, dünyanın en tuzlu üçüncü gölüdür. 3000’den fazla obruk olduğu bilinmektedir.
20

Lut Golu Sinkhole Israil

Yeni Zelanda – Harwood Hole: Yüzeyde 50 metre genişliğindedir ve derine inildikçe 180 metreye ulaşmaktadır. Yeni Zelanda’nın en derin dikey kuyusudur.
21

Harwood Hole Yeni Zelanda

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Güzel Mağaraları

Çin – Heavenly Pit: Dünyanın en derin obruğudur. 626 metre uzunluğunda, 537 metre genişliğindedir. Derinliği ise 511 – 662 metre arasındadır.
22

Xiaozhai Tiankeng Heavenly Pit Cin

Şili – Chuquicamata: Dünyanın en büyük bakır madenidir. 4300 metre uzunluğunda, 3000 metre genişliğinde ve 850 metre derinliğindedir.
23

Chuquicamata Sili

Umman – Bahmah Obruğu: Erozyon sonucu oluşmuştur. 40 metre genişliğinde ve 30 metre derinliğindedir.
24

Bimmah Sinkhole Umman

Malta – Gozo Blue Hole: Yaklaşık 10 metre genişliğindedir ve yakın tarihte yıkılan Azur Penceresi’nin yakınındadır.
25

Blue Hole Dwejra Gozo Malta

Mısır – Dahab Blue Hole: Kızıl Deniz kıyında bulunan bir çukurdur. 91 metre derinliğindedir ve dünyanın en tehlikeli dalış alanlarındandır.
26

Blue Hole Dahab Misir

New Mexico – Santa Rosa Blue Hole: Sualtı mağarası olarak bilinir; ama ne kadar derine gittiği bilinmemektedir. 68 metre derinliğe kadar ölçülebilmiştir.
27

Santa Rosa Blue Hole New Mexico

Bahamalar – Captain Bill’s Blue Hole: 134 metre çapındadır ve adadaki gizemli yer altı mağara sistemlerinin bir parçasıdır.
28

Captain Bills Blue Hole Andros Bahamalar

Arizona – Büyük Kanyon: Tam olarak bir çukur olduğu söylenemese bile 1600 metreye kadar varan derinlikleri ile dünyanın en büyük deliklerinden biri olarak gösterilebilir.
29

Buyuk Kanyon Arizona

Büyük Okyanus – Mariana Çukuru: Dünyanın bilinen en derin noktasıdır. En derin noktası kaç metre diyecek olursanız; son ölçüme göre 10.994 metredir. Uzunluğu 2542, genişliği ise 69 kilometredir.
30

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu