Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Saati

Saat birçok insan için zamanı göstermesinin dışında önemli bir aksesuardır. Bazılarımız ise bir saate milyonlarca dolar vermekten çekinmez.
Dünyanın En Pahalı 10 Saati
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sayılamayacak kadar çok parası olan sporcular, film yıldızları, sanatçılar ve ünlüler paralarını gösterişli şeylere harcamaya bayılıyor. Tutkunu oldukları şeyler arasında İtalyan spor arabalar, yatlar, yalılar ve uçaklar yer almakta. Bu ünlüler bazen, alışverişe çok zaman harcamazlar; örneğin bir Mayback’i hemen alabilirler. Bazen de sadece dikkat çekmek ve tüm gözlerin kendilerinde olması için alışverişe inanılmaz zaman harcayabilirler. Bu yüzden gereksiz şeylere müthiş para dökerler. Para harcamaya bayıldıkları şeyler sadece bunlarla sınırlı değil. Kaliteli ve gösterişli saatler de günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak ilk sıralarda yer alıyor. Dikkat çekmek ve görenlerde hayranlık uyandırmanın diğer bir yolu belki de tasarım harikası bu saatler…

Herkesin saatlere bakış açısı farklıdır. Bazen sadece zamanı söylemeye yarayan bir parça, moda aksesuarı veya ikonu, sembol ya da bir koleksiyon parçasıdır. Mekanik ve elektronik parçalara sahip analog veya dijital ekranlı saatler de vardır. Saatlerin, güneş enerjisiyle, pille ya da mevsimlere göre gündüz enerjisiyle çalışan türleri bulunuyor. Sayısız fonksiyon ve görünüşleriyle sadece zamanı belirtmeyen, tarih, yükseklik, ayın konumları, zaman dilimi ve pusula gibi özelliklere sahip saatler de var. Bugün, saat üreticileri sayılamayacak kadar çeşitli özelliklerde, çok fonksiyonlu, farklı stillerde ve fiyatlarda saatler üretiyor. 50 dolar Timex Ironman’dan 10,000 dolar Rolex Oyster Perpetual marka saate kadar herkesin beğeni ve ihtiyacını karşılayacak saatler bulunur.

Şimdi açık arttırmayla ya da nakit olarak satın alınan dünyanın en pahalı saatlerinden oluşan bir liste göreceksiniz. Bu saatleri bu kadar pahalı yapan şey nedir? Elbette üreticilerinin istekli oluşu ve yaratıcılığına bağlıdır. Bazıları sadece pahalıdır; ama bazıları ise son derece pahalı malzemelerden yapılmıştır. Birçoğu son derece modern olan bu zaman parçaları 18. yüzyıla dayanmaktadır.

Kolunuzdaki saatten nefret etmenizi sağlayacak, dünyanın en pahalı 10 saatini gelin beraber inceleyelim:

10 Piaget, Emperador Tapınağı

3,3 Milyon Dolar

Piaget, Emperador Tapınağıİsviçreli ünlü saatçi George Piaget ünlü bir marka olan Piaget’ı 1874 yılında kurdu. Başlarda sadece saat üretimi yapan Piaget, kendi özel tasarımlarına 20. yüzyılda başladı. Bugüne kadar ki en pahalı Piaget marka saat, Emperador Tapınağı’dır. Bu saatin dış yüzeyi ve üst üste geçmiş 2 yüzü elmaslarla kaplanmıştır. Bir yüzü 481 parlak, 207 baget ve bir zümrüt elmastan; diğer yüzü ise 162 parlak, 11 baget kesim elmasla ve sedef taşlardan oluşuyor. Kordonunda da 350 elmas parçası bulunmakta. Bu saatin, piyasaya çıktıktan hemen sonra alıcısını bulması hiç de şaşırtıcı değil.

9 Patek Philippe, 1928 Tek Düğmeli Saat

3,6 Milyon Dolar

Patek Philippe, 1928 Tek Düğmeli SaatPatek Philippe, Polonyalı saatçi Antoni Patek ile Fransız saatçi Adrien Philippe tarafından 1851 yılında kuruldu. O tarihten bu yana yüksek kaliteli saat parçaları üreticisi olarak biliniyor. 1928 yapımı bu saate baktığınız zaman, sıradan göründüğü halde neden bu kadar pahalı olduğunu merak ediyorsunuz. Bunun sebebi Patek Philippe’in tasarımı olması ve doğada tek bir türünün bulunduğu bilinen bir beyaz altınla çevrelenmiş olmasıdır. Bunlara ek olarak Breguat numaralarına ve dikey olarak konumlanmış kaydediciye sahiptir. Bu saatin sahibi sır gibi saklandı. Ancak alım fiyatına bakıldığında, saatlere ne kadar değer veren bir tutkun olduğu açık ve net.

8 Patek Philippe, 1939 Platinum World Time

4 Milyon Dolar

Patek Philippe, 1939 Platinum World TimeBu saat üreticisini birkaç kez görmeye alışın. Patek Philippe sadece bugün lüks saatleriyle değil; 19. yüzyılda ürettiği saat parçalarıyla da ünlüdür. Kraliçe Victoria, IX. Papa Pius başta olmak üzere birçok ünlü ya da ünlü olmayan müşterisi vardır.

Patek Philippe Platinum World Time, 2002 yılında üretildikten kısa bir süre sonra 4 milyon dolara satıldı. İlk bakışta çok fonksiyonlu bir saat gibi görünmüyor olsa da, Platin World Time 41 şehir, bölge ve ülkeye damgasını vurdu. Platinum, kalite ve fiyatıyla farkını ortaya koyuyor.

7 Louis Moinet, Meteoris

4,6 Milyon Dolar

Louis Moinet, MeteorisLouis Moinet saat yapımının tarihi devlerinden biridir. Kronografın icadı ile Moinet, birlikte çalıştığı Fransız saatçi Abraham Louis Breguet’ten çok şey öğrenmiştir. Moinet’in müşterileri Thomas Jefferson, James Monroe ve Napoleon Bonaparte gibi ünlülerden oluşuyor.

Meteoris büyüleyici tasarım harikası saatlerden biridir. Her biri birbirinden oldukça farklı 4 adet tourbillon saatten oluşuyor. Her biri benzersiz görünüme sahip ay, Merkür ve asteroid göktaşı şeklindeki parçalardan yapılmıştır. En önemli özelliği ise bu iç içe geçmiş 4 saatin, mekanik güneş enerjisiyle çalışıyor olmasıdır.

6 Breguet & Fils, No.2667 Precision Stop-Watch

4,6 Million Dolar

Breguet & Fils, No.2667 Precision Stop-Watch18. yüzyıldan beri Abraham-Louis Breguet saatleri ne zaman açık arttırmaya çıksa herkesi etkilemiştir. Breguet’in saat üretimi konusundaki yeteneği ve kendisiyle yarışabilecek ikinci bir ismin olmayışı, zamanının en büyük isimlerini kendine çekmiştir. Kayda değer müşterileri arasında Napolyon Bonaparte, Çar Alexander I, Kral George III, Arthur Wellesley ve Kraliçe Victoria gibi isimler ön sırada yer almakta.

6 spot numarası ve 2 adet hareketli kronometresi vardır. 18 ayar altın ve kullanılan platin parçalarından yüksek standartlarda üretildiği anlaşılıyor. 1814’te 5 bin franka satıldı (günümüzdeki karşılığı 18 bin dolar). Bu Stop – Watch’ın bugünkü fiyatı ise 4.6 milyon dolar.

5 Hublot Big Bang

5 Milyon Dolar

Hublot Big BangPiaget, bir saatin değerini arttırmak isteyenlere onu elmaslarla işlemeleri gerektiğini söyledi. İsviçre merkezli üreticisi en uygun ölçüdeki elmasları kullanmak ve en gösterişli, kaliteli saati üretmek için standart ‘Big Bang’ saatlerinden birini kullandı. Sonuçta 100 karat baget elmas ve her biri 6 zümrüt elmas kullanarak 1282 hassas kesim gömme elmas bir saat ortaya çıkmıştır. Değeri 5 milyon dolar olan bu saat bizim için çok fazla olabilir; ama Beyonce için değil… Beyonce’un bu saati eşi Jay-Z için 43. doğum günü hediyesi olarak aldığı biliniyor.

4 Patek Philippe, ‘Calibre 89’

6 Milyon Dolar

Patek Philippe, ‘Calibre 89’Sadece bu değil; bu listedeki Patek Philippe saatlerinin çoğu eski tasarımlardan oluşuyor. 1989 yılında lüks İsveç saat şirketi, dünyanın en çok özelliğe sahip saatlerini üreten bir firma olarak anılışının, 150. yılını kutlamaya karar verdi. Bu saat ise çift yönlü 18 özellikten oluşuyor. Bir saatte bulunabilecek, herkesin bildiği özelliklerin yanı sıra bu saat yıldız haritası, termometre, gündoğumu, gün batımı göstergesi, kronometre, ay fazı hareketleri ve gün, ay, yıl gibi takvim özelliklerini içeriyor. Bu saat için yapılan araştırma, tasarım, geliştirme ve üretim tam 9 yıl sürmüştür. Tüm bu özelliklere sahip olan ve 9 yılda üretilen bu saatin değeri 6 milyon dolar.

3 Patek Philippe, Henry Graves Jr. Supercomplication Pocket Watch

11 Milyon Dolar

Patek Philippe, Henry Graves Jr. Supercomplication Pocket Watch1925 yılında, saat meraklısı ve bir bankacı olan Henry Graves Jr., Patek Philippe’ten eşi benzeri olmayan bir cep saati yapmasını istedi. 8 yıl sonra saatin yapımı tamamlandı. Patek Philippe’in Graves için ürettiği bu saat şimdiye kadar üretilmiş en iyi ve çok fonksiyonlu el yapımı saattir. Bu saat, takvim, ayın evreleri, gün doğumu ve gün batımı özellikleri ve New York’un gece gökyüzü şekli gibi özelliklerinin de içinde bulunduğu 24 farklı özelliğe sahip. Son derece büyüleyici olan bu saat 2014 Kasım ayında 15 milyon dolara açık arttırma ile alıcısını buldu.

2 Chopard 201-karat

25 Milyon Dolar

Chopard 201-karatListede 2. sırada yer alan bu saat taşları, boncukları, yaldızları ve yapıştırıcılarıyla bir çocuk tarafından tasarlanmış gibi görünüyor. Bu kreasyonun ünlü İsveç saat tasarımcısı Chopard tarafından yapıldığı ve 201 karat değerinde elmasla çevrelendiği söyleniyor. Farklı renk ve boyutlarda 874 adet elmas ve 15 adet pembe elmastan yapılmıştır. Bu 3 adet büyük kalp şeklindeki elmas, saat yüzeyini ortaya çıkarmak için açılan bir çiçeğin yaprakları gibi yaylı bir mekanizmayla birbirine bağlanmıştır. Bu saatin çok yüksek kalitede olduğundan eminiz. Bu pırıltılı elmaslardan ötesini görmekte zorlanabilirsiniz.

1 Breguet Grande Complication, Marie Antoinette

30 Milyon Dolar

Breguet Grande Complication, Marie AntoinetteAbraham-Louis Breguet, 1775’te saat yapım şirketini kurmadan önce, bir çırak ve matematikçi olduğu zamanlarda sosyete kesimle bir bağlantı kurmuştur. Bu sosyal bağların en önemlisi Fransız Kraliyet Ailesi ve Marie Antoinette ile kurduğu bağdır. Count Hans Axel von Fersen Breugot’u tüm özellikleri içeren bir saat yapması için görevlendirdi. Sonrasında Kraliçe Marie, Breguet saatlerine ve üreticisine hayranlığını bildirdi.

Breguet 1782-1783 yılında bu proje üzerinde çalışmaya başladı ve saat 1827 yılında oğlu tarafından tamamlandı. Bugün Marie Antoinette, Kont von Fersen ve Breguet çoktan öldüler. Saat üreticileri 2005 yılında Marie Antoinette’in bir kopyasını yapmak için görevlendirildi. Orijinali 45 yıl süren bu saatin kopyası 3 yıl aldı.

Sadece zamanı gösterdiğini düşündüğünüz saatlere bakış açınız değişti mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın