Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı Peynirlerinden Pule’yi Özel Yapan Ne?

Peynir yapımında kullanılacak sütün hangi hayvandan geldiği önemlidir. Dünyanın en pahalısı olan Pule de bu nedenle en özel peynirler sıralamasında yer alıyor.
Dünyanın En Pahalı Peynirlerinden Pule’yi Özel Yapan Ne?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bugün sizlere, tüm dünyanın severek tükettiği bir yiyecek olan peynirler hakkında bir yazı sunacağız. Ülkemizde de sofraların baş tacı olarak görülen ve buzdolaplarımızın olmazsa olmazlarından biri olan bu sağlıklı yiyeceklerin dünya üzerinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Hatta ülkemizde bile yörelere göre, farklı şekillerde üretilen ya da değişik hayvanların sütü kullanılarak yapılan peynirlerin dünya üzerinde belki bilmediğimiz sayısız çeşidi de bulunmaktadır.

Bununla birlikte, tıp uzmanları ve diyetisyenler tarafından da sağlığımız için günlük olarak tüketmemiz gereken ürünlerden biri olduğu belirtilen peynir; hiç şüphesiz çok eski zamanlardan günümüze kadar gelerek, her zaman tercih edilen bir yiyecek olmuştur. İlaveten, bu sağlıklı ve lezzetli yiyeceklerin yapımında inek, keçi, koyun ve eşek gibi farklı hayvanların sütleri kullanılmaktadır. Bugünkü konumuz olan dünyanın en pahalı peyniri ise oldukça sevimli hayvanlar olan eşeklerin sütleri ile yapılmaktadır. Dilerseniz hep birlikte bu peynir çeşidi daha yakından inceleyelim.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı peynirlerinden olan Pule!

Pule Peyniri

Kilosu 1.000 Dolar

Pule PeyniriBiliyorsunuz ki eşek sütünün ne kadar sağlıklı olduğu, birçok sağlıkçı tarafından insanlara anlatılmaya çalışılıyor. Hatta eşek sütünün, anne sütünün içeriğine en yakın olan süt olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Bununla birlikte eşekler, inekler ya da diğer hayvanlar kadar fazla süt vermediği için, eşek sütü nadir bulunan ve oldukça pahalı olan bir üründür. İşte dünyanın en pahalı peyniri de içerisinde altın ya da değerli başka bir malzeme olduğu için değil, yalnızca eşek sütü ile yapıldığı için bu kadar pahalıdır.

Pule PeyniriSırbistan’ın başkenti Belgrat’ın kuzeyinde bulunan Zasavica’da üretilen bu peynirin bir kilosunun fiyatı 1.000 dolar civarındadır. Evet, yanlış duymadığınız, sadece 1 kilo peynir 1.000 dolar değerinde! Çünkü Zasavica’da bulunan üretim çiftliğinde bulunan 100 Balkan eşeğinin sütünden üretilen bu bir kilo peyniri yapabilmek için 25 kilo eşek sütüne ihtiyaç duyuluyor. Zaten dünyada bu işi yapanın parmakla gösterilecek kadar az olmasındaki en önemli neden, eşek sütünün içeriğindeki yağ oranının oldukça az olması. Peynir yapabilmek için de yağa ihtiyaç duyulduğu için, nadir eşek sütünden fazla miktarda kullanmak gerekiyor. İlaveten, Sırbistan topraklarında üretilen bu eşek peynirine, Sırpçada eşek anlamına gelen Pule ismi verilmiş. Bazılarının kötü kokulu olarak nitelendirdiği, dünyanın en pahalı peyniri Pule; kimilerine göre de bembeyaz, yumuşacık ve oldukça lezzetli.

Kim bilir, belki bir gün yolunuz Sırbistan’a düşerse, bu ünlü peynirin tadına bakma fırsatını siz de yakalayabilirsiniz. Sonuçta, kozmetik sektöründe bile harika sonuçlar alınan mucizevi eşek sütünden yapılmış bir peynirin tadına bakmayı kim istemez ki, değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.