Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Elmas Kolyesi

Usta ellerde işlenerek eşsiz bir takıya dönüştürülmüş, fiyatı 55 milyon dolara kadar ulaşabilen dünyanın en pahalı elmas kolyeleri karşınızda...
Dünyanın En Pahalı 10 Elmas Kolyesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Güney Afrika’nın en ücra köşelerinde başlayıp leydilerin eşsiz gerdanında sonlanan yolculuğun hikayesidir elmas. Uğruna kanlar dökülen, efsaneler türetilen, hatta hakkında lanetli hikayeler geliştirilen kaç tane değerli taş sayabilirsiniz ki? Aslında elmasların var oluş hikayesi bile içerisinde bir ironi barındırır. Doğada en çok bulanan elementlerden biri olan karbon, yeryüzünün çeşitli katmanlarında kimyasal bir süreçten geçerek, dünyanın en nadir taşlarından birine dönüşür, yani elmasa…

Elmas kelimesinin herhangi bir topluluk içerisinde geçmesi dahi birçoğumuzun dikkatini çekmeye yeter. O muhteşem ışıltısı, kendini diğer tüm taşlardan ayıran parlaklığı onlara verdiğimiz değerin özetidir. Ama hiçbir elmas, usta zanaatkarların elinden geçmeden ayrıcalıklı olamaz. İşleniş süreci oldukça önemlidir. Sonrasında ya güzel parmaklarda yüzük ya eşsiz kulaklarda küpe ya da hanım efendilerin boynunda muhteşem bir kolye olarak kendini gösterir. İşte biz de bugün sizlerle, dünyanın en ücra köşelerinde bulunmuş, usta ellerde işlenerek eşsiz bir takıya dönüştürülmüş dünyanın en ayrıcalıklı elmas kolyelerine göz atacağız.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı 10 elmas kolyesi:

10 Elisa Safir ve Elmas Kolye

325.000 Dolar

Elisa Safir ve Elmas KolyeDünyanın en pahalı kolyelerinden birinin Bulgari’ye ait olması, pek de şaşırtıcı değil. Çünkü firma, bugüne kadar ortaya koyduğu ürünlerle ismini zaten dünyaya duyurdu. 24 karatlık oval kesim bu kolyesiyle de başarısını bir kez daha perçinlemiş gibi görünüyor.

9 Fermuar Kolye

1.2 Milyon Dolar

Fermuar KolyeVan Cleef and Arpels’e ait ilginç tasarım kolye, yuvarlak ve baget kesim elmaslardan tasarlanmış. Tasarımı adından bahsettirecek kadar ilginç kılan ise istenildiği zaman bir bilekliğe dönüştürülebilmesinden kaynaklanıyor.

8 Görkemli Elmas Kolye

2.5 Milyon Dolar

Görkemli Elmas KolyeTiffany&Co.’ya ait bu kolyenin yapımı tam bir yıl sürmüştür. Üzerinde tam olarak 319 adet taş bulunan mücevher, ışıltısıyla gözlerimizi kamaştırıyor.

7 H Stern Venüs Kolye

3.17 Milyon Dolar

H Stern Venüs KolyeFarklı biçimlere sahip 14 adet harika pırlanta ile donatılmış kolyede bulunan bu elmas 110 karat. 18 ayar altının içine yerleştirilen taşların her biri birbirinden güzel.

6 DeBeers Marie Antoinette Kolyesi

3.7 Milyon Dolar

DeBeers Marie Antoinette KolyesiBakarken bile insanın içini titreten bu şaheser tam 181 karat. Yalnızca beyaz elmasların değil, iki adet sarı ve bir tane de pembe elmasın yerleştirildiği kolye her kadının rüyalarını süslüyor.

5 Neil Lane Elmas Kolyesi

4 Milyon Dolar

Neil Lane Elmas KolyesiFarklı çeşit ve ebatta kesilmiş pırlantalarla desteklenerek oluşturulan Neil Lane yapımı bu kolyenin esas parçası, 140 karatlık elmasıdır. Muhteşem eseri, Oscar törenlerinde bazı ünlülerin boyunlarında görmüş olabilirsiniz.

4 Briolette Elmas Kolye

11.1 Milyon Dolar

Briolette Elmas KolyeTasarlandıktan sonra Hong Kong’da bir açık arttırmada 11.1 milyon dolara alıcı bulan bu eşsiz kolye, 75 karattan fazla ağırlıkta. Kolyede bulunan elmas, oldukça ihtişamlı yapısı ve bir su damlası gibi duran duruluğu ile insanın içerisine işliyor. Briolette tarzı kesime sahip kolyeyi şekillendirmekse, William Goldberg’in tam 6 ayını almıştır.

3 Kraliyetin Kalbi Yakut Kolyesi

14 Milyon Dolar

Kraliyetin Kalbi Yakut Kolyesiİster başınızın tacı yapabileceğiniz, isterseniz boynunuzda sergileyebileceğiniz bu muhteşem yakut, listemizde bulunduğu yeri fazlasıyla hak ediyor. 40.63 karatlık yakutu birbirinden güzel pırlantalarla süsleyip, tabir-i caizse baştan yaratan Garrard&Co, kolyeye 14 milyon dolar değer biçmiş.

2 Okyanusun Kalbi Elmas Kolyesi

20 Milyon Dolar

Okyanusun Kalbi Elmas Kolyesiİsmini ilk duyduğumuzda “bana bir yerlerden tanıdık geliyor” dedirten bu kolye, 1997 yılında Harry Winston tarafından tasarlanmış. Kolyeyi gördüğünüzde ilk aklınıza gelen muhtemelen Titanik filmi olacaktır. Kate Winslet’in filmde bir benzerini boynuna taktığı kolyenin orijinaliyse tam 15 karat.

1 Incomparable

55 Milyon Dolar

IncomparableÜnlü mücevher ustası Mouaward tarafından 2013’te tasarlanan bu kolye, Guinness Rekorlar Kitabı’na çoktan adını yazdırmış bile. Esas ışıltısını merkezindeki sarı elmastan alan kolye, tamı tamına 637 karat. Mücevherin ortaya çıkışı ise ilginç bir hikayeyi içerisinde saklıyor. Bu muhteşem elmasın, Kongo Cumhuriyeti’nde evinin önünde oynayan küçük bir kız tarafından bulunduğu rivayet edilmiştir.

Dünyanın en eşsiz elmas kolyelerine birlikte göz attık. Eğer Leonardo DiCaprio’nun başrolde oynağı Kanlı Elmas isimli filmi izlediyseniz, bu taşın serüvenine de az çok tanıklık etmişsinizdir. Ben daha çok sizin favorinizi merak ettim. Değerlerini bir kenara bırakırsak, tasarım olarak en çok hangisini beğendiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.