Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Lüks Suşilerini Yapan Ustayla Tanışmak İster misiniz?

Suşi ilgi çeken bir Japon yemeğiyken dünyanın en pahalı suşilerini yapan ustası tüm dünyanın beğenisini kazanıyor. İşte 400 dolarlık suşilerin hikayesi ve ustası...
Dünyanın En Lüks Suşilerini Yapan Ustayla Tanışmak İster misiniz?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Jiro Ono, dünyanın en ünlü lüks suşilerini yapan şef. 2011 yılında Amerikan belgesel programına çıktığından beri son yıllarda şöhreti iyice artmıştır. Jiro’nun hayatını ve lüks suşi kreasyonlarını anlatan popüler belgesel, kişi başına 400 dolara kadar suşi fiyatlarının olduğunu gösterdi. 88 yaşındaki Jiro, kendisinin sahip olduğu ve dünyanın en leziz suşilerinin yapıldığı Sukiyabashi Jiro’da çalışıyor.

Usta, özellikle zengin besin sevenler arasında ünlü hale gelmiştir. Hayatının büyük çoğunluğunu kendi restoranı olab Sukiyabashi Jiro’da çalışarak geçiren Jiro’nun şeflerinin her biri, usta olamadan önce en az 10 yıl süreyle çırak olarak çalışmak zorundadır.

Jiro’un restoranı bir iş binasının bodrum katında, Tokyo’nun Ginza Metro İstasyonu girişine denk gelir. Mütevazı restoran tüm dünyadaki suşi restoranları ile karşılaştırıldığında şaşırtıcı derecede küçük ve basittir. Fakat mutfağının kalitesi diğerlerine göre çok ayrı boyuttadır. Jiro 82 yaşındayken Michelin’in 3 yıldızına layık görüldü. Bu ödül yalnızca dünyanın en iyi şeflerine verilen unvandır. Jiro da bu onurun bahşedildiği dünyanın ilk suşi şefi oldu.

Gerçek anlamda bir usta olan Juri Ono’nun zanaatına daha yakından göz atalım:

10 Kişilik Restoranda Lüks Bir Hizmet

10 Kişilik Restoranda Lüks Bir HizmetEğer burada 300 dolar üzerinde yemek yemeği planlıyorsanız, en azından bir kaç ay önceden rezervasyonunuzu yaptırmanız gerekir. Rezervasyon konusunda şanslı iseniz, başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz suşi lezzetine kavuşabilirsiniz. Restoranın içinde otururken, ilk olarak elleriniz ve yüzünüz için sıcak bir havlu ve Japon çayı teklif edilecektir. Bunu takiben, konuklara set menünün bir parçası olarak, kişi başı yaklaşık 20 suşi değecek şekilde servis yapılacaktır.

Mükemmel Lezzetteki Suşinin Sırrı Ne?

Mükemmel Lezzetteki Suşinin Sırrı Ne?Set menü, her gün farklı taze malzemelerle yapılır. Gıda yorumcuları bu malzemelerin her zaman lüks olduğunu söylüyorlar. Lezzeti maksimize etmek için en fazla 10 gün süreyle orkinos balığı kullanılır. Pirinç üstünde olan hafif balık lezzeti ile suşi oldukça muazzamdır. Jiro özel soya sosu ile son derece lezzetli sarıkuyruk balığı da kullanır.

Jiro’nun en yüksek eğitimli şeflerinin pirinç ve deniz ürünlerini hazırlaması saatler sürer. Sonunda ise Jiro pirinç dökümünü tamamlar ve her müşteriye ayrı olan cam tabaklarla servis edilir. Jiro her yemek sırasında, misafirlerin memnuniyetlerini ölçmek amacıyla uzaktan onları kontrol eder. Yemeklerin yanında wasabi ve soya sosu veriliyor. Suşi deneyiminizin sonunda, tatlı Japon kavununu tadabilirsiniz.

Bir buçuk saatten az süren bu hizmet karşılığında en lüks suşi için kişi başına 400 dolar ödersiniz. Bu suşi fiyatının içine her biri 25 dolar olan içecekler dahil değildir. Jiro’nun sushilerine 400 dolar ödemeye hazırsanız, deneyiminiz kesinlikle unutulmaz olacaktır.

Bu Kadar Lezzetli Olan Suşinin Malzemeleri Nereden Geliyor?

Bu Kadar Lezzetli Olan Suşinin Malzemeleri Nereden Geliyor?Jiro’nun restoranında her parça suşinin en iyi deniz ürünü ve malzemelerle yapılmış olduğunu söylemeye gerek yok. Tüm gıdalar Jiro ve onun usta şefleri tarafından kontrol edilir ve mükemmel pişirilir. Jiro günlük olarak Tsukiji balık pazarını ziyaret eder ve fiyatı ne olursa olsun; mevcut en iyi, en taze deniz ürünlerini alır. Bu pazar her yıl 5.50 milyar dolar değerinde satışın yapıldığı dünyanın en büyük toptan deniz pazarıdır. Genellikle pazarda karides, yılan balığı, ahtapot veya ton balığı bulunur. Jiro’nun ise deniz ürünlerini satın aldığı belirli bayileri vardır. Pirincini de Tokyo’nun en iyi pirinç satıcılarından birinden satın alır. Jiro, tecrübe ve mükemmel ilişkileri ile memnun olunacak en iyi malzemeyi satın almayı iyi biliyor.

Restoranı denetleyenler, eğitimli şefler, misafirler; lüks malzemeler aracılıyla olan Jiro Ono Suşisi’nin dünyada tek olduğunu söylüyorlar. Gezegendeki en lüks suşiyi sunan bu restorana genellikle zengin halk ve zengin yolcular geliyor. Peki, Japonların bu ünlü lezzetini siz hiç denediniz mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.