Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Lüks Saat Markası “Rolex”

Dünyanın en lüks saat markası Rolex hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık. İşte her gün 2 binden fazla saat üreten Rolex'in gerçekleri:
Dünyanın En Lüks Saat Markası “Rolex”
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Erkekler için saatin aksesuarda özel bir yeri vardır. Çoğu erkek hem cinslerinde ayrıntılı aksesuarı sevmez, ama hepsi için ortak bir kanı vardır saat. Hemen hemen yüzyılı aşkındır kolumuzu süsleyen saatler, tabi ki zamanın ve teknolojinin şekillenmesiyle başka bir boyut kazandı. Dünyada moda akımının da başlaması, saatlerdeki şekil farklılıklarını ortaya çıkardı. Bugünün lüks saat firmalarıysa, sektörlerindeki rekabette önde yer alabilmek için birbirleriyle yarışıyor.

Saat yıllarca lüksün ve zenginliğin göstergesi olmuştur. Yurdumuza ilk kol saatlerini genellikle şehrin elit fotoğrafçıları alırmış. Fotoğraf çektiren kişi saati takar ve saatin fotoğrafta gözükmesi için elini çenesine ya da beline koyarmış. O yıllarda bir saate sahip olmak gerçek anlamda zenginliği ifade edermiş. Şimdi ise bunu ifade eden sadece lüks markalar. O markalardan biri de kuşku yok ki Rolex’tir. Yılların dev markası tasarladığı lüks modellerle dikkat çeker. Sizler için bu yazımızda zenginliğin göstergesi lüks markayı derinlemesine incelemeye çalıştık. Dilerseniz bu markalının özelliklerine birlikte göz atalım.

İşte sizlere lüksün sembolü olan saat markası Rolex:

Rolex’in Orijinal Adını Biliyor muydunuz?

Rolex’in Orijinal Adını Biliyor muydunuz? Marka ismi Rolex olmadan önce, başlangıçta şirketin kurucuları olan Wilsdorf ve Davis olarak adlandırılırdı. Hans Wilsdorf 1905 yılında İngiltere Londra’da, eniştesi Alfred Davis ile şirket kurdu. İkili o sıralar İngiltere’ye Hermann Aegler tarafından yapılan saatleri ithal ediyordu. Daha sonra Dennison ve diğer şirketler tarafından yüksek kaliteli saatleri de ithal etmeye başladılar.

1908 yılında Wilsdorf markayı tescil etme kararı aldı. Ayrıca Wilsdorf, İsviçre ve La Chaux de Fonds’te bir ofis açtı. 7 yıl sonra Rolex, resmen şirket adı olarak tescil edildi.

Peki Bu İsim Nasıl Kabul Edildi?

Peki Bu İsim Nasıl Kabul Edildi?Rolex isminin nereden türetildiğini muhtemelen merak ediyorsunuzdur. O konuda da pek çok söylenti var, ama kurucuları bunların hiçbirini teyit etmedi. Bir hikayeye göre Rolex, Fransızca bir ifade olan “horlogerie exquise”, yani “saatle ilgili mükemmellik” anlamı taşıyor.

Wilsdorf ürünlerini daha iyi satmak ve marka isminin kalıcı olmasını sağlamak için, kolay telaffuz edilebilir bir isim arayışına girişti. Pazarlama açısından bakıldığında harfler simetrik yazılmış ve saatin yüzüne sığabilecek kadar simetrik duruyor. Kimilerine göre Wilsdorf, Rolex isminin telaffuzundaki sesin sadece vuran bir saatte olduğunu söyledi. Bunların hiçbiri kanıtlanamamıştır.

1919 yılında, Birinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra lüks malların ithalatında uygulanan yüksek vergiler ve saatlerin gövdesi için kullanılan gümüş ve altının ithalat vergileri, şirketin masraflarını arttırdı. Bu durum, şirketi İsviçre Cenevre’ye geçmeye zorladı. Şirket başlangıçta Rolex Watch Company, daha sonra Montres Rolex SA ve son olarak Rolex SA olarak adlandırıldı. Wilsdorf daha sonra tüm hisselerini Hans Wilsdorf Vakfı’na devretti.

Rolex Her Zaman İlklerin Markası Oldu

Saat Her Zaman İlklerin Markası OlduRolex, her zaman şık stili ve getirdiği yenilik özellikleriyle bilinir. Ünlü markanın yeniliklerine göz atalım:

  • 1914 yılında Deniz kronometrelerine Kew Gözlemevi’nden A sınıfı belgesi
  • 1926 yılında Oyster adında ki ilk su geçirmez saat.
  • 1945 yılında otomatik olarak kadran tarihini değiştiren ilk kol saati.
  • 1953 yılında 100 metre mesafeye kadar su geçirmez ilk saat.
  • 1954 yılında bir seferde tek bir zaman diliminden daha fazlasını gösteren ilk kol saati.
  • 1956 yılında otomatik olarak gün ve tarih değiştiren ilk kol saati.
  • Kol saatleri arasında kronometre sertifikası kazanan ilk saat markası.

Rolex ayrıca kamuoyuna sunulan ilk kendinden kurmalı kol saatini tasarlamıştır. Bu saatler saati takan kişinin kol hareketine dayanan bir iç mekanizma tarafından desteklenmektedir.

Şirket çok az kuvars saat üretiyor olsa da Rolex aslında kuvars hareketini geliştirmeye yardımcı oldu ve 16 İsviçre kronometre üreticisinin orijinal konsorsiyumunun bir parçası oldu. Rolex’in en iyi kuvars modeli Rolex Oysterquartz’dir.

Rolex Tarihi ve Olaylar

Rolex Tarihi ve OlaylarSualtı saatleri de şirket için gurur kaynağıdır. 1960 yılında Trieste Denizaltısı, Dünya’nın en derin noktası olan Mariana Çukuru bölgesindeki Challenger Deep’e daldı. Denizaltıda bulunan İsviçreli deniz bilimcisi ve mühendis Jacques Piccard ile ABD Donanması Teğmeni Don Walsh vardı. Rolex, Deepsea adında bir saat tasarladı ve bu saat denemek için denizaltının bir kenarına koyuldu. Bu saatin 11.000 metre tırmanış ve iniş testini atlattığı gözlendi. Ardından da Piccard, derin deniz hassasiyeti özelliğine sahip bu saati yaptıkları için Rolex’e bir tebrik telgrafı yazdı.

Rolex ayrıca dünyanın en yüksek noktası Everest seferinin de bir parçası oldu. Tenzing Norgay’ın da dahil olduğu Sir Edmund Hillary’nin tırmanış üyeleri, dağın zirvesine çıkarken Oysters’i taktı.

Rolex önemli spor olaylarının birçoğunda büyük rol oynar. Teniste Wimbledon ve Avustralya Open ikilisinin resmi zaman kaydedicisi. Aynı zamanda golfte, British Open ve U.S. Open’in ana sponsorudur. Ayrıca Rolex FIA Formula 1 motor yarışları şampiyonasının resmi zaman tutucusudur. 24 Hours of Daytona ve prestijli Le Mans 24 yarışının da resmi zaman kaydedicisidir.

Böylesine Lüks Bir Marka Ne Kadar Kazanıyor?

Böylesine Lüks Bir Marka Ne Kadar Kazanıyor?Rolex şüphe yok ki bugün, dünyanın en büyük lüks saat markasıdır. Dünyanın en değerli 100 markasından biri olduğu Bloomberg Businessweek tarafından kabul edilir. Forbes dergisi ise onu dünyanın gelmiş geçmiş 57. en güçlü markası olarak görmektedir. Rolex her gün 2.000’den fazla saat üretir. Rolex yıllık 4.5 milyar dolarlık bir satış rakamına sahiptir.

Rolex gerçek anlamda lüksün bir diğer adıdır. Saat sektöründe birçok iyi marka var fakat hiçbirisi bu lüks markayla boy ölçüşemez, haksız mıyım?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.