Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Lüks Asansörleriyle İnanılmaz Bir Yolculuk

Bir asansör ne kadar şık ve lüsk olabilir? İşte size dünyanın en hızlı ve şahane tasarımına sahip asansörlerinden bazıları...
Dünyanın En Lüks Asansörleriyle İnanılmaz Bir Yolculuk
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Teknolojinin gelişmesiyle modern dünya araçları vazgeçilmezimiz oldu. Asansörler, geçmişi 150 yılı aşkın süredir devam eden insan yapımı kafeslerdir. Kafes dediğimize aldanmayın, tarih boyunca insanların en büyük yardımcıları oldular. Asansörler, geçmişte binalar yerine dik yokuşlardan çabuk çıkmak için araç olarak kullanılıyordu. Bunun kültürümüzdeki en iyi örneğiyse, İzmir’dedir. Musevi işadamı Nesim Levi (Bayraklıoğlu) 1907 yılında bir asansör yaptırdı. Ana görselimizdeki resim de bu yapıya aittir. Muazzam asansör, 155 basamakla ulaşılan ve iki semti bir birine bağlayan yokuş için özel tasarlandı. Yıllarca İzmir halkına yardımcı olan asansör, şuan daha çok eğlence amaçlı kullanılıyor.

Günümüzde ise asansörler yüksek yapıların vazgeçilmezidir. Gelişerek ve değişerek günümüze kadar gelen asansörler, geçmiş yıllardakilerden oldukça farklıdır. Elisha Otis, modern asansörü yüksek yapılara adapte edebilmek için oldukça fazla yol kat etti. Devasa gök delenlerin büyük şehirlerde ve tatil bölgelerinde yükselmesiyle, asansörlere olan farklı talepler de arttı.

Asansörü hepimiz, sadece bir düğmeye basarak bizi istediğimiz kata çıkaran bir alet olarak biliriz. Genellikle hepsinin amacı, şekli ve boyutu birbirine benzer, fakat listemizdekiler hariç! Listemizde bulunan asansörlerle sizi hızlı ve şaşırtıcı bir yolculuğa çıkaracağız. Kimi eşsiz tarihi ile lüks sıfatını kazanırken, diğerleri de modern yapının bir ürünü olarak bu listeye girmeye hak kazanmıştır. 45 katlı bir binanın en üstüne camdan bir asansörle çıktığınızı hayal edin, inanılmaz değil mi? Sizleri daha fazla merakta bırakmadan oluşturduğumuz listeye göz atalım.

İşte karşınızda kendinizi en üstte hissettirecek dünyanın en hızlı asansörleri:

10 Stratosphere Kulesi Asansörü – Las Vegas

1.5 Milyon Dolar

Stratosphere Kulesi Asansörü - Las Vegas350 metre uzunluğundaki Las Vegas Stratosphere kulesi ABD’denin en yüksek gözetleme kulesidir. Görkemli yapı, gözlem noktasına ziyaretçileri daha kolay çıkarabilmek için unvanıyla eşit derecede etkileyici bir asansör talep etti. Dakikada 0,5 kilometre hızla ilerleyen asansör, 1 dakikadan az süre içinde kulenin en üst noktasına ulaşıyor.

1994 ve 1996 yılları arasında inşa edilen Stratosfer Kulesi 108 katlıdır. Otis asansör 108. kata 40 saniyede ulaşıyor. Yani asansör her saniyede 3 kat çıkabilmektedir. 4 kabinden oluşan asansörün her biri 16 yolcu taşır ve saatte 20 tur yapabilir. Her bir asansör 1.5 milyon dolara mal oldu. Dünyanın en hızlı 5. Asansörü olma özelliğine sahiptir.

9 Taipei 101 Asansörleri – Tayvan

2.4 Milyon Dolar

Taipei 101 Asansörleri - TayvanTayvan’daki Taipei 101 binasının 2 yüksek hızlı ekspres asansörü, dakikada 1 kilometre hızla ilerleyerek, en fazla 39 saniye içinde 101. kata ulaşmaktadır. Bina 509 metre uzunluğunda ve Dubai’deki Burj Khalifa’dan sonra dünyanın 2. en yüksek binasıdır. Taipei 101 binasının Toshiba markalı asansörleri, hız konusunda dünya rekorunu da elinde bulundurmaktadır.

Asansörler, aerodinamik gövde ve tam basınçlandırma ile tasarlanmıştır. Bu kadar hızlı seyahat etmek mide bulandırıcı görünebilir, ama en son teknolojiye sahip bu lüks asansörler konfor ile hızı birleştirmesiyle karşımıza çıkıyor. 2 asansörün her biri 2.4 milyon dolara mal olmuştur.

8 Sunshine 60 Kulesi, Binanın En Hızlı Asansörü – Tokyo

3 Milyon Dolar

Sunshine 60 Kulesi, Binanın En Hızlı Asansörü - TokyoTokyo Sunshine 60 Kulesi 1978 yılında kullanılmaya başlandı. 242 metre yükseklikteki bina, o tarihte en uzun bina rekorunu kırmıştı. Günümüzde ise sekizinci en uzun binadır. Binada toplam 40 asansör var. Ancak bunlardan sadece birisi ziyaretçileri 60. kata dakikada 0,5 kilometre hızla ulaştırabilir. Mitsubishi asansör, şu anda dünyanın 4. en hızlı asansörüdür.

7 Yokohama Kulesi Asansörleri – Japonya

4 Milyon dolar

Yokohama Kulesi Asansörleri - JaponyaYerden 296 metre yükseklikteki Yokohama Kulesi Japonya’nın en yüksek binasıdır. 1993 yılında tamamlanan kule 5 yıldızlı bir otel konumunda hizmet veriyor. Otelin yanında ofis ve perakende alanında da ev sahipliği yapmaktadır. Binanın 73. katına ulaşabilmek için dakikada 0,7 kilometre hızı olan asansörler kullanılır. Mitsubishi markalı asansörlerden her biri, 4 milyon dolar fiyat etiketi ile karşımıza çıkıyor. Bu asansörler dünyanın ikinci en hızlı asansörüdür.

6 Burj Khalifa Asansörü – Dubai

5 Milyon Dolar

Burj Khalifa Asansörü - DubaiDünyanın en yüksek binasının, dünyanın en iyi asansörlerine ev sahipliği yapması sürpriz değildir sanırım. Son kata asansör bulmuyor olsa da 160. kata ulaşan asansör, dakikada 0,5553 kilometre hıza ulaşır. Bu hız asansörleri dünyanın en hızlı 3. Asansörü yapmaktadır.

Dubai’deki Burj Khalifa yerden 829 metre yüksekliktedir. Binada ziyaretçiler için toplam 57 asansör bulunuyor. Otis çift katlı asansörler, her kabinde 12 ila 14 arasında kişi taşıyabilir. Bu asansörler, Otis’in yeni başlatılan yeşil hat, Gen2 , % 75’e varan enerji tüketimini azaltmak için tasarlanmış örnekleridir. Binanın maliyeti 4.1 milyar dolardır, Burj Khalifa’nın asansörlerinin her biri ise yaklaşık 5 milyon dolar olarak fiyatındadır.

5 Gateway Kemeri Asansörü – Missouri

10 Milyon Dolar

Gateway Kemeri Asansörü - MissouriSt. Louis Missouri’de büyük yapılardan biri olan Gateway Kemeri, 1947 yılında tasarlandı. Asansör yerden 192 metre yükseklikteki gözlem noktasına erişimi kolaylaştırmak için 1968 yılında kuruldu. Ziyaretçiler, asansör olmadan önce 1.000 adımlık yokuşu tırmanmak zorunda kalıyordu.

Turistler pencereleri kemere bakan ve 8 yumurta şekilli bölmeden birinin içinde beşli gruplar halinde kemerin üstüne ulaşabilir. Bütün bölmeler kemer üzerinde küçük bir trene benzer şekilde birbirine bağlanır. Kemerin üstüne yolculuk 4 dakika sürer, aşağıya ise üç dakikada inebilirsiniz. Gateway Kemeri 1965 yılında 13 milyon dolara mal olmuştu. Bu rakam günümüzde 96 milyon dolara eşdeğerdir. Ancak, Science Fiction asansörler 10 milyon dolar maliyetindedir.

4 Hammetschwand Asansörü – İsviçre

14.8 Milyon Dolar

Hammetschwand Asansörü - İsviçreAvrupa’nın en yüksek dış bölüm asansörü, turistler için başlı başına odak noktası haline gelmiştir. Luzern Gölü manzaralı Hammetschwand, turistleri zirveye bir dakikadan az bir sürede ulaştırır. Ziyaretçiler dakikada 0,159 kilometre hızla seyahat ederler. Schindler Grup tarafından tasarlanan bu asansör, tüm konforu sunuyor ve nefes kesen manzara eşliğinde muhteşem bir deneyim yaşatıyor.

1903 ve 1905 yılları arasında inşa edilen asansör 550.000 dolara mal olmuştur. Bu rakam günümüzde 14.8 milyon dolara tekabül etmektedir. Asansör, o zamanlar sadece bir kerede 8 yolcu alabiliyordu ve bir buhar motoru ile çalıştırılıyordu. 1935 yılında, bu platform, hafif metal ile yer değiştirdi ve sonunda Hammetschwand asansör dünyanın en hızlısı oldu. Günümüzde ise hala en hızlı asansörler arasında bulunmaktadır.

3 Santa Justa Asansörü – Lizbon

15 Milyon Dolar

Santa Justa Asansörü – LizbonSanta Justa Asansör Lizbon, Santa Justa sokakta bulunmaktadır. Özellikleriyle de dünyanın her yerinden turisti kendine çekmektedir. Ayrıca Carmo Asansör olarak bilinen Santa Justa asansör, Lizbon’da kalan tek dikey asansördür. 1900 ve 1902 yılları arasında konumlandırılan asansör, o zamanlar bir buhar motoru ile çalışıyordu. 1907 yılında elektrik ile çalıştırılmaya başladı.

Santa Justa Asansör 44 metreden yolcularını alır. Bu asansör dünyanın ne en uzun yolculuk eden ne de en hızlı olan asansörüdür, fakat kesinlikle en lükslerinden biridir. Neo Gotik tarzı dökme demirden dekore edilmiş asansör, her katta birbirinden farklı sanat çalışmalarının örneklerini sunmasıyla 15 milyon dolardan fazla değere sahiptir.

2 AquaDom Asansörü – Berlin

17.4 Milyon Dolar

AquaDom Asansörü - BerlinBir gün Berlin’i ziyaret ederseniz, Radisson Otelin içindeki AquaDom asansörü kesinlikle denemelisiniz. 2004 yılında hizmete giren en etkileyici ve şimdiye kadar yapılmış en pahalı asansörlerden biridir. Şeffaf asansör içine 24 metre silindirik cam akvaryum yerleştirilmiştir. Akrilik silindir, 1 metrelik çap ile dünyanın en büyük akvaryumlarından biridir ve 1 ton su ile doldurulur. Bu asansör çok sayıda balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. 17.4 milyon dolar fiyat etiketi ile AquaDom asansör, Berlin Sea Life Center’in gurur kaynağıdır.

1 Bailong Asansörü – Çin

19 Milyon Dolar

Bailong Asansörü - ÇinÇin’de bulunan Bailong Asansör abartıları ile ünlüdür. Bir seferde 50 kişi taşıması ile dünyanın en büyük kapasitesine sahip asansör birçok rekoru da elinde bulunduruyor. Tasarımı 3 yıl alan asansör, 2002 yılında hizmete girdi. Asansörde zirveye ulaşmak en az 2 dakika sürer.

326 metre uzunluğundaki asansör, Zhangjiajie bölgesinde yüksek kayalıklardan birine inşa edilmiştir. Çoğu insana göre dünyanın en etkileyici cam asansörüdür. Asansör güvenilirdir, ancak yükseklik korkunuz varsa binmeden bir daha düşünün. Bailong Asansör’ün maliyeti 19 milyon dolara ulaşmıştır. Eminim şuan herkes bu asansörü denemek istemiştir.

Listemizde yer alan asansörlerin hemen hemen hepsi küçük bir stadyumdan bile daha maliyetlidir. Asansör fobisi olanlar dışında sanırım herkesin bu deneyimi yaşadığı kesin. Özellikle 100 katlı bir binayı asansörü sevmese de kimse yürüyerek çıkmak istemez sanırım, ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın