Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyanın En Korkunç 55 Hayvanı ve Tüyler Ürperten Özellikleri

Birçoğumuzun çeşitli hayvanlara karşı fobisi var. Ama dünyanın en korkunç hayvanları, hemen herkeste aynı ürpertiyi yaratabilecek özelliklere sahip. İşte sizlere bu hayvanlar:
Dünyanın En Korkunç 55 Hayvanı ve Tüyler Ürperten Özellikleri
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyada 20 ila 100 milyon tür hayvan yaşadığı tahmin edilmektedir. Bu hayvanların elbette hepsi birbirinden farklı özelliklere sahip. Bazıları da ekosistemin bir parçası olarak oldukça güçlü ve korkunç hayvanlar. Gerek görünümleri gerek ölümcül olmaları nedeniyle ‘ödümüzün koptuğu’ hayvanlar olarak da tanımlayabiliriz. Yılanlar, örümcekler, büyük kediler ve çeşitli deniz canlıları, bu korkunç hayvanları oluşturuyor. Ama bildiğiniz gibi insan, hepsinden daha korkunç olabiliyor.

Bu galerimde sizlere hem görüntüleri hem de sahip oldukları özellikler ile dünyanın en korkunç hayvanları hakkında ilgi çekici bilgiler vermek istedim. İşte sizlere 55 hayvandan oluşan listemiz:

Büyük Beyaz Köpekbalığı: 6-7 metre boyları ve 2 tona yakın ağırlıkları ile denizlerin hakimleridir. Ilıman denizlerde yaşarlar.
1

Buyuk Beyaz Kopekbaligi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Timsahlar: Zırhlı derisi ve kocaman ağzı ile dünyanın en korkunç hayvanlarındandır. İyi yüzen ve oldukça atik yapıları vardır.
2

Timsahlar Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Kobra: Boyları 1,2 – 5,8 arasındadır. Önde zehirli dişleri bulunur ve nörotoksik etkiye sahiptir. Kızgın olduklarında boyunlarını şişirirler.
3

Kobra Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Kara Mamba: En saldırgan ve dünyanın en uzun ikinci yılanıdır. Boyları 2,5 – 4,5 metredir. Tek ısırık 100 insanı öldürecek güçtedir.
4

Kara Mamba Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Kuzey Amerika Boz Ayısı: Grizli ve gri ayı gibi isimleri vardır. Oldukça büyüktürler. 48 km/s hızla koşarlar. Boyları 2,5 metreye, ağırlıkları 400 kilograma ulaşır.
5

Kuzey Amerika Bozayisi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Karadul: Dünyanın en ilginç hayvanları arasında yer alır ve 8 gözü vardır. Dişisi zehirlidir ve istatistiklere göre her yıl karadul ısırmasına bağlı olarak 15 insan hayatını kaybeder.
6

Karadul Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Aslan: Kaplandan sonra en büyük kedidir. Erkekleri 250 kilogram ağırlığına ulaşabilir ve türlerine göre farklılık gösterir.
7

Aslan Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Pirana: Filmlere konu olan yırtıcı balık, iri ve sivri dişlere sahiptir. Ayrıca oldukça güçlü kasları olan çenesi vardır. Böylece büyük parçalar koparabilirler.
8

Pirana Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Kaplan: En büyük kedidir ve süper yırtıcıdır. 5 alt türü vardır. Çok iyi kamufle olur ve avlarına hızlı bir şekilde saldırırlar.
9

Kaplan Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Çıngıraklı Yılan: Dünyanın en güzel gözlü hayvanları arasındadır ve ısıya duyarlıdır. Havada 0,005°C’lik bir değişimi bile algılayabilirler.
10

Cingirakli Yilan Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Akrep: 1753 türü bulunur ve sıcak-nemli ortamları severler. Duyuları inanılmaz derecede gelişmiştir ve 20-25 türü öldürücüdür. Türkiye’de bulunan 8 türden 2’si çok zehirli ve ölümcüldür.
11

Akrep Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Boğa Köpekbalığı: 2-4 metre boylarındadır ve en tehlikeli türlerdendir. Timsahlarla bile kapıştığı bilinir. Ayrıca tatlı sulara gelen tek türdür.
12

Boga Kopekbaligi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Kurt: Dünyanın en yaygın kurt türü, gri kurttur (boz kurt). Köpekten daha uzundurlar ve kafaları oldukça büyüktür. Kulakları kısayken, kuyrukları vücutlarının üçte biri uzunluktadır.
13

Kurt Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Su Aygırı: 1,5 metre omuz yüksekliği, 4,5 metre vücut uzunluğu bulunur. 2700-4500 kilogram ağırlıkları vardır. Saatte 48 km/s hızla koşabilirler.
14

Su Aygiri Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Japon Eşek Arısı: Dünyanın en büyük eşek arısıdır ve kanat genişliği 6 santimetreye ulaşmaktadır. Büyük gözleri ve kafası vardır.
15

Japon Esek Arisi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Komodo Ejderi: 3 metre uzunlukları ve 70 kilograma ağırlıkları vardır. İyi tırmanıcı ve yüzücüdürler. Manda büyüklüğünde hayvanları bile öldürebilirler.
16

Komodo Ejderi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Kaplan Köpekbalığı: genellikle 3,5 metredirler ve insanlar için tehlikelidirler. Derin sularda yaşarlar. Bazı memelidir ve kaplumbağalarla beslenirler.
17

Kaplan Kopekbaligi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Tavsiye Ederiz: Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Goril: DNA’sı % 95 insan benzerliği gösterir. Belki de bu nedenle korkunç sınıfına giriyor olabilirler. Büyüklükleri ve agresif yapıları vardır.
18

Goril Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Puma: Dağ aslanı olarak da bilinirler, yalnız dolaşırlar ve dünyanın en büyük dördüncü kedisidir. Ana besini geyiktir ve hem pusu hem de takip avı yapabilirler.
19

Puma Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Goblin Köpekbalığı: Derin okyanuslarda bulunur ve dipte yaşar. Kafasının önünde kılıcı andıran bir uzantı vardır. Nadir türlerdendir.
20

Goblin Kopekbaligi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Physalia Physalis: Dünyanın en tehlikeli denizanasıdır. Gaz dolu mesanesi vardır ve mavi-mor renklidir. Nematosist isimli zehirle kaplı uzantıları vardır.
21

Physalia Physalis Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Kutup Ayısı: En büyük kara etoburudur. Hem karada hem suda avlanır. Buz parçaları üzerinde kilometrelerce besin arayabilirler.
22

Kutup Ayisi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Çiyan: Oldukça hızlı hareket eden eklembacaklılardır. Büyük türleri zehirlidir. Genelde şahdamarı ve göze saldırırlar.
23

Ciyan Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Mokasen Yılanı: Bakır kafalı çıngıraklı yılan ismiyle de bilinir. 50-95 cm uzunluktadırlar ve bir engerek türüdürler. Pusu kuran avcı yılanlardandır.
24

Mokasen Yilani Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Yeşil Anakonda: Boagillerdendir ve su boası olarak da bilinirler. Dünyanın en büyük ve ağır yılan türüdür. 8,8 metre uzunluğa, 1,3 metre kalınlığa, 227 kilogram ağırlığa ulaşabilirler.
25

Yesil Anakonda Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Böğ: Örümceksi eklembacaklılardandır ve 153 cinste 1000 türü bulunur. Oldukça hızlıdırlar ve Güneydoğu Anadolu’da görülürler.
26

Bog Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Irukandji Denizanası: Dünyanın en küçük ve zehirli denizanasıdır. Kutu denizanası türüdür ve kurbanlarına iğne fırlatır. Beyin kanamasına neden olabilirler.
27

Irukandji Denizanasi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Sıçan: Lağım faresi ve keme olarak da bilinirler ve tehlikeli kemirgenlerdendir. Çok iyi yüzerler, zıplarlar ve üç boyutlu görebilirler.
28

Sıcan Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Kutup Porsuğu: Nam-ı diğer wolverine. Oldukça oburdurlar ve etçil memelilerdendir. Köpeksi dişleri ve ayımsı pençeleri vardır.
29

Kutup Porsugu Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Leopar: Pars olarak da bilinir ve panterle benzerlik gösterir. En büyük dördüncü kedidir ve 90 santimetre boyunda olabilirler. 60 kilogramdırlar ve çok iyi gizlenirler.
30

Leopar Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Alaska Boz Ayısı: Kodiak ayısı olarak da bilinirler ve kahverengiden sarıya geçen tüyleri vardır. Erkekleri 390-650 kilogram ağırlığa ulaşabilir.
31

Alaska Bozayisi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Jaguar: Yeni dünya memelisidir ve güçlü yapıları ile bilinirler. Yüzmeyi severler ve iz sürüp avlanan kedilerdendir.
32

Jaguar Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Bal Porsuğu: Birçok tehlikeli hayvana kafa tutmasıyla bilinir ve bu yüzden manyağın oğlu ismi takılmıştır. Aslanlar bile bal porsuklarına bulaşmak istemezler.
33

Bal Porsugu Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Atlantik Kurt Balığı: Deniz kurdu ve Atlantik kedi balığı gibi isimlerle de anılır. 150 santimetre boyda, 24 kilogram ağırlıkta olabilirler. Derin denizlerde yaşarlar.
34

Atlantik Kurt Baligi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Botfly: Bu sinek benzeri hayvan, dünyanın en pis türlerinden birisidir. Çünkü larvalarını insan ve hayvanların deri altlarına bırakarak ürer.
35

Botfly Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Brezilya Gezgin Örümceği: Büyük, kahverengi ve kıllı örümceklerdir. Kızdırıldıkları zaman peş peşe ısırırlar. Brezilya’da yaşayan en zehirli örümcektir.
36

Brezilya Gezgin Orumcegi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Candiru: Vampir balık olarak bilinirler. Küçük balıklardır ve yetişkinleri kan emer. Vücutları saydam yapıdadır ve parazit olarak anüs gibi organlarda yaşarlar.
37

Candiru Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Yarasa: 1000 kadar türü vardır ve boyları, 5-150 cm arasında değişebilir. Gece aktiftirler. Burun ve kulaklarındaki çıkıntılar, duyu organlarını oluşturur.
38

Yarasa Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Doğu Kahverengi Yılanı: Son derece güçlü bir zehri vardır ve ölüme sebebiyet verir. Dünyanın en zehirli ikinci kara yılanıdır ve yavruları bile öldürücü olabilir.
39

Dogu Kahverengi Yilani Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Geyik Kenesi: At kuyruklu geyiklerde yaşarlar ve Lyme hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığın taşıyıcısıdırlar.
40

Geyik Kenesi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Hint Gavyali: Timsaha benzeyen gövdelerinin dışında ağızları, uzun ve dardır. Tuzlu su timsahlarından sonra dünyanın en büyük çeşididir. 5-7 metre uzunluğundadırlar.
41

Hint Gavyali Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Taşemenler: Dişli çenesiz balıklardır ve en belirgin özellikleri emebilen ağızlara sahip olmalarıdır. Balıkların vücutlarında delik açıp kan emerler.
42

Tasemenler Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Tasmanya Canavarı: Yırtıcı keselilerdendir ve dünyanın en büyük etobur keselisidir. Köpek boyutlarındadır ve kaslı bir hayvandır.
43

Tasmanya Canavari Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Ağlı Piton: Türünün en büyüğüdür ve yetişkinleri 10 metreye kadar ulaşır. 100 kilogram ağırlığa ulaşabilirler ve bir geyiği rahatça yutabilirler.
44

Agli Piton Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Tepeli Devekuşu: Güzel görüntüsüne aldanmamanız gereken hayvanlardandır. Huysuz ve kavgacıdırlar. Güçlü tırnakları ile saldırırlar.
45

Tepeli Devekusu Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Afrika Kaya Pitonu: 7,5-10 metre uzunluğundadır ve tüm vücudunu saran kaslarla avını öldürür. Afrika’nın en büyük yılanıdır.
46

Afrika Kaya Pitonu Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Amerikan Kara Ayısı: En yaygın ayı türlerindendir. Geniş bir alanda yaşarlar. Buna karşın yaşam alanlarının bozulması nedeniyle günümüzde 800 bin tane kaldıkları düşünülüyor.
47

Amerikan Kara Ayisi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Tüküren Kobra: Kendini savunurken dişlerinden 2 metreye kadar zehir püskürtür. Bu zehrin, deriye teması zararsızken, göze gelmesi körlüğe neden olabilir.
48

Tukuren Kobra Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Adi Kobra: Zehirlidir ama nedensiz yere saldırdıkları görülmemiştir. Kral kobradan kaçarlar ve 1,2 metre boyundadırlar.
49

Adi Kobra Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Russell Engereği: Hindistan, Güneybatı Asya, Çin ve Tayvan’da yaşarlar. Bu alanlarda yılan ısırıklarından kaynaklı ölümlerin en büyük sorumlusudur.
50

Russell Engeregi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Çeçe Sineği: Uyku hastalığına neden olan sinektir ve iri yapılıdır. Zaire’de ırmak kenarlarında yaşarlar. 6-16 mm boylarındadırlar.
51

Cece Sinegi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Şişen Engerek: Zehirli bir engerektir ve Sahra Çölü’nde görülür. Yaygındırlar ve güçlü zehirleri vardır. Bulundukları alanda yılan ısırıklarından ölümlerin sorumlusudur.
52

Sisen Engerek Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Sarı Akrep: İnsan sağlığını tehlikeye atan akreplerdendir. Türkiye’de bulunan iki ölümcül türden birisidir. Kurak bölgelerde yaşarlar.
53

Sari Akrep Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Mavi Halkalı Ahtapot: 4 farklı türü vardır ve büyük mavi halkalısı en ölümcül zehri taşır. 10-100 gram arasında değişen ağırlıkları vardır. Mercan kayalıklarında yaşarlar.
54

Mavi Halkali Ahtapot Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

Zehirli Ok Kurbağası: Dünyanın en renkli hayvanları arasında yer alır ve 2,5 cm boyundadır. Buna karşın dünyanın en zehirli hayvanıdır.
55

Zehirli Ok Kurbagasi Dunyanin En Korkunc Hayvanlari

İnsan: Bilindiği üzere insanoğlu olarak dünyanın en tehlikeli canlılarıyız. Katlettiğimiz hayvanlar ve yaşam alanları nedeniyle dünyanın dengesini bozuyoruz.
BONUS

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu