Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savaş Alanında Korku Salan Dünyanın En İyi 5 Makineli Tüfeği

Sizler için hazırladığımız videoda; savaşlarda korku salan dünyanın en iyi makineli tüfekleri, tasarımları ve atışları ile incelenmiştir.
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Geçmişten beri makineli tüfekler muharebe alanında kullanılan başlıca silahlar arasındadır. Dünyadaki gelişmiş ülkeler arasında bu konuda sıkı bir rekabet söz konusudur.

Bu ülkeler bütçelerinin büyük kısmını ordularına ayırmaktadır. Burada asıl çekinilmesi gereken konu üretilen silahların kötü niyetli ellere geçmesidir. Bu durum son yıllarda yaşanan terör olaylarının artmasında en önemli etkenlerden birisidir.

Makineli tüfekler pek çok parçanın birbirine monte edilmesi ile oluşturulan kompleks silahlardır. Şarjörü, kurma kolu, atım yatağı, mekanizması, namlusu ve menzili ile kusursuzca tasarlanmış bu silahlar muharebe alanının vazgeçilmezidir. Buna karşın şimdiye kadar satılan en pahalı silahlar arasında bir makineli tüfek yer almamaktadır.

Makineli tüfeklerde tek atım, darbeli atım ve seri atım seçenekleri mevcuttur. Tek ve darbeli atımda hedefin tutturulması daha kolay olurken, seri atımda geri tepmenin etkisiyle hedefi tam olarak tutturmak daha zordur. Dünyanın en gelişmiş askeri gücüne sahip ülkelerin büyük yatırımlar yaparak ürettiği makineli tüfeklerin atış performanslarını videoda izleyebiliyorsunuz.

İlk olarak karşımıza ‘Milli Piyade Tüfeği’ sloganı ile Türk mühendislerin üretip geliştirdiği MPT-76’nın atışları geliyor. Seri atım gücü ile dikkat çeken bu makineli tüfek dakikada 700 mermi atabiliyor. Etkili menzilinin 600 metre olması muharebe alanındaki görevini başarı ile icra etmesine olanak tanıyor.

Tavsiye Ederiz: Dünya Tarihini Değiştiren Silahlar

Amerikan ordusunun standart piyade tüfeği olan M4 Karabina’nın yavaşlatılmış çekimdeki atımlarını izlerken silah tutkunlarının etkilenmemesi mümkün değil. 30 mermi ile şarjörünü besleyebilen bu tüfek, 350 m etkili menzilde hedefine görevini icra ediyor.

ABD ve Fransa başta olmak başta olmak üzere dünyada çok sayıda ülkenin kullandığı FN-SCAR’ın dürbün desteği ile uzun mesafedeki hedeflerini kusursuzca vurabildiğini görebiliyorsunuz. Seri atımda dakikada 600 mermi atması ile dikkat çeken tüfeğin etkili menzilinin 800 m olması, uzun mesafeli atış için uygun kullanım olanağı sağlıyor.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Pahalı Ortaçağ Silahları

Son olarak ise karşımıza Rus efsanesi, halk arasında keleş olarak tabir edilen, AK-47 Kalaşnikov’un performansına tanık oluyoruz. Tüfek, adını Rus silah tasarımcısı ve silahın mucidi Mihail Kalaşnikov’dan alıyor. Komünistlerin sembolü haline gelmiş AK-47’nin kullanımının kolay olması kendisini cazip kılıyor. Ucuz ve temini kolay olduğu için terör örgütleri ve gerilla grupları tarafından da oldukça ilgi gören bu tüfek, su, kum ve çamurdan etkilenmemesi ile ün yapmıştır.

Küresel rekabet ve ülkelerin çıkarları, dünyada silahlanmaya yönelik yatırımların artarak devam edeceğini göstermektedir. Silahların olmadığı, barışın egemen olduğu bir dünya istenmesine rağmen maalesef dünyanın her yerinde silahlar patlamaktadır. Ticaretinde legal ve illegal yollardan akıl almaz paraların döndüğü bu sektörde farklı bir gelişim olmasını beklemek pek doğru olmamalı. Bu noktada edilecek temenni, üretilmiş olan son teknoloji olan silahların, sadece savunma amaçlı kalması, kullanıma geçmemesi olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.