Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzyıllara Meydan Okuyan Tarihiyle Dünyanın En Eski 5 Oteli

Bazı yapılar o kentin tarihsel dokusunu çok net ortaya koyar. Bunlardan biri de otellerdir. Sizlere dünyanın en eski otellerinden bazılarını tanıtacağız.
Yüzyıllara Meydan Okuyan Tarihiyle Dünyanın En Eski 5 Oteli
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Eski zamanları anlatan filmlerin ya da dizilerin birçoğunda yer alan hanlar; sıcak bir yatak, insanların karınlarını doyuracakları bir nevi otel görevi görüp uzun yolculuklarda yorgun düşenlere barınma fırsatı veriyorlardı. Ancak daha sonra bu hanlar, değişen zamanla gelişmeye başladı. Zeki girişimcilerin parlak fikirleri sayesinde bazı sıradan lokantalar lüks birer restorana, izbe konaklama yerleri ise gösterişli otellere dönüştüler.

Elbette ki ilk açılan ve konaklama hizmeti veren yerler, şu anda birçok insanı ağırlayan 5 yıldızlı otellere benzemiyorlardı. Bu antik otellerin birçoğu, uzun zamandır ortalarda yoktu. Ancak bazıları gelişim ve değişime inat zamana direndi ve her şeye rağmen ayakta kalmayı başardı. Ayakta kalanlar zamanla asilzadelere layık beş yıldızlı tarihi otel Ashford Kalesi gibi lüks konaklama merkezlerine dönüştürüldüler.

Tarihi yapılara ve konseptlere aşık tam bir tarih tutkunuysanız, gerçek bir efsaneyi bünyesinde barındıran bu eşsiz otellerde konaklamayı düşünebilirsiniz. Bazısı yüzlerce, bazısı ise en azından bin yıllık olan dünyanın en eski otellerine kesinlikle hayran kalacaksınız. Dünyanın dört bir yanında bulunan ve tarihe meydan okuyan otellere dilerseniz birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en eski otelleri:

5 Beekman Arms – Amerika

Beekman Arms - AmerikaBeekman Arms, listemizde yer alan diğer eski otellere göre çok daha yeni bir yapıdır; fakat eğer evinizi aratmayacak tarihi bir yerde kalmak istiyorsanız, New York Hudson Valley’deki bu otel sizler için mükemmel bir seçim olabilir. 1766 yılından beri konaklama hizmeti veren bu mekanın, Amerika’da faaliyet gösteren en eski otel olduğu söylenmektedir.

Beekman Arms’daki odalar, Bağımsızlık Savaşı öncesindeki tarihi oldukça iyi şekilde yansıtmaktadır. Otelin içki servisi yapılan lokalindeki birçok şey, orijinalliğini hala korumaktadır. Kim bilir belki de Amerika’nın kurucusu olan George Washington, burada birkaç kadeh içmiş olabilir. Etkileyici Hudson Nehri Vadisi’nin kalbinde yer alan bu tarihi güzellik, bir sonbahar turu için tercih edilebilir.

4 Zum Roten Baren – Almanya

Zum Roten Baren - AlmanyaZum Roten Baren, Avrupa Kıtası’nda halen daha hizmet veren en eski otel olabilir. İlk başlarda tek bir aileye ait bir ev olarak tasarlanıldığı düşünülse de en azından 14. yüzyıldan beri bir misafirhane olarak kullanılmaktadır. Birkaç modern güncelleme yapılmış olsa da ana kat planı temelde aynı kalmıştır. Dünyanın en pahalı otel odaları Zum Roten Baren’de olmasa da 25 odası ve süitleri rahatlık sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tesis, Almanya Freiburg’un merkezinde yer almaktadır.

3 Olde Bell – İngiltere

Olde Bell - İngiltereHurley’in İngiliz kasabasında bulunan Olde Bell otel, 1135 yılından beri hizmet vermektedir. Başlangıçta Benedictine Manastırı yakınında bir misafirhane olarak yıllarca kullanılmıştır. Bu tarihi mekan Kral II James’in düşürüldüğü 1688 yılındaki Muhteşem Devrim’de (Glorious Revolution) içerisinde bulunan gizli geçitler ile önemli bir rol oynamıştır.

Binanın başlangıçtaki özelliğini yansıtan huzur verici lüks odalarında, ayaklı küvetler bulunmaktadır. Bu minimalist dekor Londralı tasarımcı Isle Crawford tarafından oluşturulmuştur ve mekanın bünyesinde bulunan restoranda, otelin kendi bahçesinden toplanan organik malzemeler kullanılmaktadır.

2 Hoshi Ryokan – Japonya

Hoshi Ryokan - JaponyaBir Japon işletmesi olan Hoshi Ryokan, Nishiyama Onsen Keiunkan tahtını ondan çalana kadar dünyanın en eski oteli olarak kabul görüyordu. Bu tesis, yorgun düşmüş gezginlere 718 yılından beri hizmet vermiştir ve dünyanın en eski otelinden sadece 13 yıl daha yenidir. Otelin dikkat çekici en büyük özelliği 47 nesil boyunca hizmet vermesi ve otelin, hala kurucusunun torunlarına ait olmasıdır. Halen daha hizmet veren 450 odalık bu tarihi otelde, kaplıcalar ve tedavi salonları bulunmaktadır. Bu otel; Japon misafirperverliğinin, konaklama hizmetinin ve güzel yemeklerin mükemmel bir örneği niteliğindedir.

1 Nishiyama Onsen Keiunkan – Japonya

Nishiyama Onsen Keiunkan - JaponyaLa Bastide De Gordes, Ortaçağı yansıtan şahane bir otel olsa da Nishiyama Onsen Keiunkan; 705 yılından beri işletilmektedir ve halen daha hizmette olan dünyanın en eski oteli olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Otel hakkında etkileyici olan özellik ise doğal kaplıcaların bulunduğu bölgede konumlandırılan 1300 yıllık mekanın hala aynı aile tarafından işletiliyor olmasıdır.

Bu otel antik olabilir, ancak konaklama tesisleri modern seyahatçileri ağırlamak için tasarlanmıştır. Otelin odaları geniş bir kırsal arazi manzarası sunmaktadır ve bir şef, taze yiyecekler kullanarak hazırlamış olduğu enfes yemekleri sunmaktadır. Dört açık ve iki kapalı banyosu ile bu otel, antik Japon kültürünün de büyük bir kısmını yansıtmaktadır.

Klasik görünümlü otellerin birçoğunun içerisinde aslında büyük bir tarih saklıdır. İnşa edilmiş oldukları tarihlerin mimari yapılarını yansıtmalarının yanı sıra, yaşanmış bir sürü anıyı da hissetmenizi sağlarlar. Ancak sizlere sunmuş olduğumuz bazı oteller var ki tamı tamına 1300 yıl önce inşa edilip hizmet vermeye başlamışlar ve dönemin yorgun yolcularını ağırlamışlardır. İşin özeti, zamanın acımasızlığına karşı halen daha dimdik ayakta kalmayı başarıyorlar ve hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedirler. Sizler için derleyip sunmuş olduğumuz dünyanın en eski otellerinden hangilerinin içerisinde konaklayıp, tarihi dokusunu yaşamak isterdiniz? Sorumuzun cevabı ile konumuz hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın