Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyanın En Büyük 85 Kütüphanesi ve Görkemli Fotoğrafları

Kütüphane devri kapandı diyebilirsiniz; ama sizlerle paylaşacağım görkemli fotoğraflardan sonra kendinizi buralara atmak isteyeceksiniz. İşte dünyanın ve Türkiye'nin en büyük kütüphaneleri:
Dünyanın En Büyük 85 Kütüphanesi ve Görkemli Fotoğrafları
Son Güncelleme: 
Yorum

Kütüphaneleri sever misiniz? O muhteşem atmosfere kendinizi kaptırıp gidenlerden misiniz? Birbirinden güzel mimari örnekleri ile dünyanın en büyük kütüphaneleri, sizi sizden alan bir havaya sahiptir. Değerli elyazmaları ve arşivleri ile de tarih kokarlar. Dönemlerinin en görkemli yapıları olarak görülseler de günümüz için hala mimari örnekleri olarak gösterilirler. Rönesans, Barok, Neoklasik gibi birçok dönemlerden etkilenen mimarların ellerinden çıkan bu kütüphaneler, gerçekten büyüleyiciler.

Sizlere daha önce dünyanın en ünlü kütüphaneleri hakkında bilgi vermiştik. Şimdi ben de sizler için dünyanın ve Türkiye’nin en büyük kütüphaneleri hangileri araştırmak istedim. Sonuçta da bu galeri ortaya çıktı.

Dünyanın En Büyük 75 Kütüphanesi ve Fotoğrafları

Dünyanın mimari harikası en eski kütüphaneleri ile tanışmaya hazır mısınız? Birbirinden güzel görüntüler ile kitap kokusu, akciğerlerinizin en derin noktasına kadar işleyecek. İşte dünyanın en görkemli ve büyük kütüphaneleri:

Barr Smith Kütüphanesi – Avustralya: Adelaide Üniversitesi’nin Kuzey Terrace Kampusu’nda bulunmaktadır. 1899 yılında kurulmuştur.
1

Adelaide Universitesi Barr Smith Kutuphanesi Avustralya

Admont Manastırı Kütüphanesi – Avusturya: Dünyanın en eski manastırı olan Admont, 700 bin kitaplık bir kütüphaneye sahiptir. 1776 yılında kurulmuştur.
2

Admont Manastiri Kutuphanesi Avusturya

Angelica Kütüphanesi – İtalya: Roma’da bulunan kütüphane, 1604 yılında inşa edilmiştir. El yazmaları ve 200 binden fazla kitap bulunmaktadır.
3

Angelice Kutuphanesi Roma Italya

Avusturya Ulusal Kütüphanesi – Avusturya: Şehrin en büyüğüdür ve Hoffburg Sarayı’nın içinde yer almaktadır. 7,4 milyon eserin bulunduğu bilinmektedir.
4

Avusturya Ulusal Kutuphanesi

Bedales Antik Kütüphanesi – Londra: 1921 yılında kurulmuştur ve 30 bine yakın kitap olduğu bilinmektedir.
5

Bedales Anit Kutuphanesi Londra

Beitou Kütüphanesi – Tayvan: Çevreci ve modern bir kütüphane olarak tanımlanmaktadır. Çatısından elde edilen sular, bahçe ve tuvalet için kullanılmaktadır.
6

Beitou Kutuphanesi Tayvan

Bodleian Kütüphanesi – İngiltere: Oxford Üniversitesi’nin ana araştırma kütüphanesidir ve Avrupa’nın en eskilerinden birisidir.
7

Bodleian Kutuphanesi Ingiltere

Boston Halk Kütüphanesi – ABD: 1848 yılında kurulmuştur ve ABD’nin en büyük ikinci kütüphanesidir.
8

Boston Halk Kutuphanesi Abd

Brezilya Ulusal Kütüphanesi – Brezilya: 1880 – 1887 yılları arasında inşa edilmiştir ve 350 bin cilt kitap bulunduğu bilinmektedir.
9

Brezilya Ulusal Kutuphanesi

Bristol Merkez Kütüphanesi – İngiltere: 1906 yılında inşa edilmiştir. Kütüphane; geniş kemerlerden, mermer döşemelerden ve mozaik camlardan oluşmaktadır.
10

Bristol Merkez Kutuphanesi

Büyük Halk Eğitim Evi – Kuzey Kore: Bir kütüphaneden daha gelişmiş olan Büyük Halk Eğitim Merkezi, 30 milyona yakın kitabı barındırmaktadır.
11

Buyuk Halk Egitim Evi Kuzey Kore

Harper Kütüphanesi – ABD: Chicago Üniversitesi’nde bulunan kütüphane 1891 yılında inşa edilmiştir ve 10 milyona yakın kayıtlı eser bulunmaktadır.
12

Chicago Universitesi Harper Kutuphanesi Abd

Çin Ulusal Kütüphanesi – Çin: Başkent Kütüphanesi adıyla 1909 yılında kurulmuştur. 24 milyon civarındaki eserle, dünyanın en büyük beşinci kütüphanesidir.
13

Cin Ulusal Kutuphanesi

Klementinum Ulusal Kütüphanesi – Çek Cumhuriyeti: 1722 yılında inşa edilmiştir ve 30 bine yakın kitaba sahip.
14

Clementinum Ulusal Kutuphanesi Cek Cumhuriyeti

Codrington Kütüphanesi – İngiltere: Oxford kentinin akademik kütüphanesidir ve 185 bin civarında eser bulunmaktadır.
15

Codrington Kutuphanesi Ingiltere

Coimbra Üniversitesi Kütüphanesi – Portekiz: Üniversitenin Coimbra şehrine taşındığı 1537 yılından daha önceden beridir var olan bir kütüphanedir. 1 milyondan fazla eser bulunur.
16

Coimbra Universitesi Kutuphanesi Portekiz

Connemara Halk Kütüphanesi – Hindistan: 1890 yılında inşa edilmiştir ve 600 binden fazla kitap koleksiyonu bulunmaktadır.
17

Connemara Halk Kutuphanesi

Tavsiye Ederiz: Avrupa Tarihi’nin En Değerli Anıtları

David Sassoon Kütüphanesi – Hindistan: Bombay’ın en eski kütüphanesidir ve 1870 yılında inşa edilmiştir.
18

David Sassoon Kutuphanesi Hindistan

Delft Üniversitesi Teknoloji Kütüphanesi – Hollanda: 720 bin kitap, 17 bin gazete, 200 bin rapor, 32 bin harita, fotoğraf ve video kaydı bulunmaktadır. Hollanda’nın en büyük teknik ve bilimsel kütüphanesidir.
19

Delft Universitesi Teknoloji Kutuphanesi Hollanda

El Escorial Kütüphanesi – İspanya: UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır ve 1563 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Dünyanın en güzel kütüphaneleri arasında yer alır.
20

El Escorial Kutuphanesi Ispanya

Filoloji Kütüphanesi – Almanya: Beyin şeklinde mimarisi bulunan kütüphane, 700 binden fazla kitaba ev sahipliği yapıyor.
21

Filoloji Kutuphanesi Almanya

Fransa Milli Kütüphanesi – Fransa: 1368 yılında kurulmuştur ve 13 milyonun üzerinde kitap bulunmaktadır.
22

Fransa Milli Kutuphanesi

George Peabody Kütüphanesi – ABD: Baltimore, Maryland’de bulur ve Johns Hopkins Üniversitesi’nin araştırma kütüphanesidir. 300 bin eser bulunur.
23

George Peabody Kutuphanesi Baltimore Maryland Abd

Graz Üniversitesi Kütüphanesi – Avusturya: 3,5 milyon adetten fazla eser bulunur ve 1585 yılında kurulmuştur.
24

Graz Universite Kutuphanesi Avusturya

Güney Avustralya Eyalet Kütüphanesi – Avustralya: 1884 yılında inşa edilmiştir ve 23 binden fazla kitaba ev sahipliği yapmaktadır.
25

Guney Avustralya Eyalet Kutuphanesi

Handeligenkamer Eski Kütüphanesi – Hollanda: 19. Yüzyılın sonunda inşa edilmiştir. Hollanda Parlamentosu’nun soylu kütüphanesidir.
26

Handelingenkamer Eski Kutuphane Hollanda

Harold Washington Kütüphanesi – ABD: 1991 yılında kullanılmaya başlamıştır ve Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük kamuya açık kütüphanesidir.
27

Harold Washington Kutuphanesi Abd

Hearst Kalesi Kütüphanesi – ABD: Dünyanın en pahalı evleri arasında yer alan kalenin kütüphanesidir. 4 bin ilk baskı imzalı kitap ile 3 bin nadir eser bulunur.
28

Hearst Kalesi Kutuphanesi Abd

Herzog August Kütüphanesi – Almanya: 1572 yılında inşa edilmiştir. Dünyanın en pahalı kitapları arasında olan Ortaçağ el yazması İncil, 1983 yılında 32,5 milyon Mark’a satılmıştır.
29

Herzog August Kutuphanesi Almanya

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Pahalı Heykelleri

Indianapolis Halk Kütüphanesi – ABD: 1873 yılında kurulmuştur ve 2,1 milyon eser bulunmaktadır.
30

Indianapolis Halk Kutuphanesi

İspanya Park Kütüphanesi – Kolombiya: İlginç mimarisi ile dikkat çeken, modern bir kütüphanedir.
31

Ispanya Park Kutuphanesi Kolombiya

Jacob Und Wilhelm Grimm Zentrum – Almanya: Berlin’dedir ve 2,5 milyon esere ev sahipliği yapmaktadır.
32

Jacob Und Wilhelm Grimm Zentrum Berlin Almanya

Jay Walker Özel Kütüphanesi – ABD: İnsanlık Düşsel Tarihi Kütüphanesi olarak da bilinir. 30 bin eser vardır ve halka açık değildir.
33

Jay Walkers Ozel Kutuphanesi Abd

Joanina Kütüphanesi – Portekiz: Portekiz Kralı Muhteşem Joao tarafından yaptırılmıştır ve 70 binden fazla kitap bulunmaktadır.
34

Joanina Kutuphanesi Portekiz

Jose Vasconcelos Kütüphanesi – Meksika: Mega kütüphanedir ve asansörlü rafları vardır. 2006 yılında inşa edilmiştir ve 500 bin kitap bulunur.
35

Jose Vasconcelos Kutuphanesi Meksika

Göz Atın: İnşası Yarım Kalan Milyon Dolarlık Yapılar

Geisel Kütüphanesi – San Diego: Kaliforniya Üniversitesi’nin bölümlerini oluşturan binalardan birisidir. 1970 yılında inşa edilmiştir ve 7 milyondan fazla eser bulunur.
36

Kaliforniya Universitesi Geisel Kutuphanesi San Diego

Kanazawa Umimirai Kütüphanesi – Japonya: 2011 yılında kullanıma açılmıştır ve oldukça büyük bir kütüphanedir.
37

Kanazawa Umimirai Kutuphanesi Japonya

Kongre Kütüphanesi – ABD: Dünyanın en büyük kütüphanesi olarak bilinir ve 470 dilde, 32 milyondan fazla kitap, 61 milyon el yazması, 1 milyondan fazla hükümet belgesi, 2,7 milyon işitsel kayıt, 4,8 milyon harita gibi daha birçok eseri içerir.
38

Kongre Kutuphanesi Abd

Kremsmünster Manastırı Kütüphanesi – Avusturya: 1680 – 1689 yılları arasında inşa edilmiştir. 160 kitap, 1700 elyazması, 2 bin civarı 15. asırdan önce yazılmış eser vardır.
39

Kremsmünster Manastiri Kutuphanesi Avusturya

Leipzig Üniversitesi Kütüphanesi – Almanya: En eski Alman üniversite kütüphanelerindendir ve 1542 yılında inşa edilmiştir.
40

Leipzig Universitesi Kutuphanesi Almanya

Liyuan Kütüphanesi – Çin: Pekin’de bulunur ve ilginç çevreci tasarımı ile dikkat çeker. Doğanın içinde bir kütüphaneden çok kitap okuma yeridir.
41

Liyuan Kutuphanesi Pekin Cin

Los Angeles Merkez Kütüphanesi – ABD: 6 milyon civarında eser bulunur ve 1872 yılında inşa edilmiştir.
42

Los Angeles Merkez Kutuphanesi

Mafra Palace Kütüphanesi – Portekiz: 1717 – 1755 yılları arasında inşa edilmiştir ve Mafra Milli Sarayı’nın içindedir.
43

Mafra Palace Kutuphanesi Kutuphanesi

Malmö Şehir Kütüphanesi – İsveç: Yılda 1 milyondan fazla ziyaretçi alan bir kütüphanedir. Oldukça geniş bir eser çeşitliliği vardır.
44

Malmo Kutuphanesi Isvec

Melk Manastırı Kütüphanesi – Avusturya: UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır ve 12 odadan oluşur. 100 bin nadir eser bulunur.
45

Melk Manastiri Kutuphanesi Avusturya

Morgan Kütüphanesi ve Müzesi – ABD: Ülkenin en büyük kütüphanelerinden birisidir ve JP Morgan tarafından 1,2 milyon dolar inşa edilmiştir.
46

Morgan Kutuphanesi Ve Muzesi Abd

New South Wales Eyalet Kütüphanesi – Avustralya: Ülkenin en eski kütüphanesidir ve 1826 yılında yapılmıştır. 5 milyon civarında eser bulunur.
47

New South Wales Eyalet Kutuphanesi Avustralya

Palafoxiana Kütüphanesi – Meksika: UNESCO kapsamındadır ve 1646 yılında inşa edilmiştir. Meksika’nın ilk halk kütüphanesidir.
48

Palafoxiana Kutuphanesi Meksika

Parlamento Kütüphanesi – Kanada: 1876 yılında kurulmuştur ve 400 çalışanı ile 600 bin eser bulunmaktadır.
49

Parlamento Kutuphanesi Kanada

Fisher Fine Arts Kütüphanesi – ABD: Pensilvanya Üniversitesi’nde bulur ve Furness ismiyle de bilinir. 1890 yılında inşa edilmiştir.
50

Pensilvanya Universitesi Fisher Fine Arts Kutuphanesi Abd

Portekiz Kraliyet Okuma Salonu – Brezilya: 1880 – 1887 yıllarında inşa edilmiştir ve 350 bin ciltlik kitap bulunmaktadır.
51

Portekiz Kraliyet Okuma Salonu Brezilya

Sainte Genevieve Kütüphanesi – Fransa: 1851 yılından kurulmuştur ve hem devlet hem halk hem de üniversiteler içindir. 2 milyondan fazla eser bulunur.
52

Sainte Genevieve Kutuphanesi Fransa

Salamanca Üniversitesi Kütüphanesi – İspanya: 1218 yılında inşa edilmiştir ve 900 binden fazla kitap bulunmaktadır.
53

Salamanca Universitesi Kutuphanesi Ispanya

San Francisco Manastırı Kütüphanesi – Peru: 1672 – 1729 yılları arasında yapılmıştır ve kıtanın en eski kütüphanelerinden birisidir.
54

San Francisco Manastiri Kutuphanesi Peru

Saxon Eyalet ve Dresden Üniversitesi Kütüphanesi – Almanya: 1992 yılında inşa edilmiştir ve 9 milyona yakın eser bulunmaktadır.
55

Saxon Eyalet Ve Universitesi Kutuphanesi Dresden Almanya

Şili Ulusal Kütüphanesi – Şili: 1925 yılında inşası tamamlanmıştır ve neoklasik bir mimariye sahiptir.
56

Sili Ulusal Kutuphanesi

Sir Duncan Rice Kütüphanesi – İskoçya: Aberdeen Üniversitesi’nin 5 ayrı kütüphanesinden birisidir. 15 – 20. asırları arasında basılan 150 bin ciltlik özel koleksiyon merkezine sahiptir.
57

Sir Duncan Rice Kutuphanesi Iskocya

Skywalker Ranch Kütüphanesi – ABD: Ünlü yönetmen George Lucas’ın gözlerden uzak çiftliğinde kurulu olan kütüphanedir.
58

Skywalker Ranch Kutuphanesi Abd

Stephen A. Schwarzman Kütüphanesi – ABD: Birçok filme es sahipliği yapmıştır ve 1911 yılında inşa edilmiştir.
59

Stephen A Schwarzman Kutuphanesi Abd

St. Florian Manastırı Kütüphanesi – Avusturya: 1744 yılında inşa edilmiştir ve 150 bin kitap bulunmaktadır.
60

St Florian Manastiri Kutuphanesi Avusturya

St Gallen Manastırı Kütüphanesi – İsviçre: UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır ve dünyanın en önemli kütüphaneleri arasındadır.
61

Stiftsbibliothek Manastir Kutuphanesi St Gallen Isvicre

Strahov Manastırı Kütüphanesi – Çek Cumhuriyeti: 1143 yılı öncesinde inşa edildiği bilinmektedir ve en eski eseri, 9. yüzyılda yazılmış Strahov İncilidir.
62

Strahov Manastiri Kutuphanesi Cek Cumhuriyeti

Stuttgart Kütüphanesi – Almanya: 9 katlı bir kütüphanedir ve devasa büyüklüğü ile ilgi çekmektedir.
63

Stuttgart Kutuphanesi Almanya

Tama Sanat Üniversitesi Kütüphanesi – Japonya: Tokyo banliyölerinde inşa edilmiştir ve muhteşem modern mimarisi ile dikkat çekmektedir.
64

Tama Sanat Universitesi Kutuphanesi Japonya

Trinity Kolej Kütüphanesi – İrlanda: Dublin Üniversitesi’nin kütüphanesidir ve 1592 yılında kurulmuştur. 300 bin eser bulunur.
65

Trinity Kolej Kutuphanesi Dublin Irlanda

Tripitaka Koreana Kütüphanesi – Güney Kore: 1398 yılından beri, Budizm öğretileri ve yazılarının kazındığı 81,500 ağaç tableti içerir.
66

Tripitaka Koreana Kutuphanesi Guney Kore

Vancouver Halk Kütüphanesi – Kanada: 9,5 milyon adet derleme bulunur ve Kanada’nın üçüncü büyük kütüphanesidir.
67

Vancouver Halk Kutuphanesi Kanada

Vennesla Kütüphanesi ve Kültür Merkezi – Norveç: 2011 yılında inşa edilmiştir ve ödüllü bir mimaridir.
68

Vennesla Kutuphanesi Ve Kultur Merkezi Norvec

Victoria Eyalet Kütüphanesi – Avustralya: 2 milyondan fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. 1854 yılında inşa edilmiştir.
69

Victoria Eyalet Kutuphanesi Avustralya

Vilnius Üniversitesi Kütüphanesi – Litvanya: 1570 yılında Cizvitler tarafından kurulmuştur. Rafların uzunluğu toplamda 166 kilometredir ve 4,5 milyon eser bulunmaktadır.
70

Vilnius Universitesi Kutuphanesi Litvanya

Virgilio Barco Kütüphanesi – Kolombiya: UNESCO kapsamındadır ve 1929 yılında inşa edilmiştir. Mimari harikası bir kütüphanedir.
71

Virgilio Barco Kutuphanesi Kolombiya

Vorarlberg Eyalet Kütüphanesi – Avusturya: 1904 yılında inşa edilmiştir ve yenilikçi bir kütüphanedir.
72

Vorarlberg Eyalet Kutuphanesi Avusturya

Suzzall Kütüphanesi – ABD: Washington Üniversitesi’nin merkez kütüphanesidir ve 1,6 milyon adet eser bulunmaktadır.
73

Washington Universitesi Suzalla Kutuphanesi Abd

Wiblingen Manastırı Kütüphanesi – Almanya: 1700 – 1806 yılları arasında kurulduğu bilinir ve birçok elyazması eser bulunmaktadır.
74

Wiblingen Manastiri Kutuphanesi Almanya

Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazması Kütüphanesi – ABD: Yale Üniversitesi’nde yer almaktadır ve 1963 yılında Beinecke Ailesi’nin maddi desteği ile inşa edilmiştir.
75

Yale Universitesi Beinecke Nadir Kitaplar Ve El Yazmasi Kutuphanesi

Türkiye’nin En Büyük Kütüphaneleri ve Fotoğrafları

Ülkemizde de hatırı sayılır güzellik ve büyüklükte kütüphaneler bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük kütüphaneleri ise şu şekildedir:

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi – İstanbul: 2011 yılında açılmıştır ve bir müze niteliğindedir.
1

Ahmet Hamdi Tanpinar Edebiyat Muze Kutuphanesi

Atatürk Kitaplığı – İstanbul: Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden biri olarak 1924 yılında oluşturulmuştur ve Türkiye’nin en iyi kütüphanesidir.
2

Ataturk Kitapligi Istanbul

Beyazıt Devlet Kütüphanesi – İstanbul: Kütüphane-i Umumi Osmani ismiyle 1884 yılından beri hizmet vermektedir.
3

Beyazit Devlet Kutuphanesi Istanbul

İslam Araştırmaları Merkezi – İstanbul: 1975 yılında Diyanet Vakfı tarafından kurulmuştur.
4

Islam Arastirmalari Merkezi Istanbul

İslam Tarihi Sanat ve Kültürü Araştırma Merkezi Kütüphanesi – İstanbul: Yıldız Sarayı’ndaki Seyir Köşkünde bulunmaktadır. İslam kültürünü araştıran uluslararası bir kuruluştur.
5

Islam Tarihi Sanat Ve Kulturu Arastirma Merkezi Kutuphanesi Istanbul

İzmir Milli Kütüphane: Konak’ta bulunur ve Türkiye’nin Milli ismini taşıyan ilk kütüphanesidir.
6

Izmir Milli Kutuphane

Kadıköy Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi – İstanbul: Belediye Başkanı Cemil Topuz döneminde hizmete girmiştir ve geleneksel Türk mimarisini yansıtmaktadır.
7

Kadikoy Edebiyat Ve Sanat Kutuphanesi Istanbul

Kadın Eserleri Kütüphanesi – İstanbul: 1989 yılında kurulmuştur ve Türkiye’nin her yerinden 1 milyondan fazla kadın konulu derleme bulunmaktadır.
8

Kadin Eserleri Kutuphanesi Istanbul

Kadir Has Üniversitesi Kütüphanesi – İstanbul: 12 bin civarı yeni basılı kaynak ve yenilenen yapısı ile Türkiye’nin önde gelen kütüphanelerindendir.
9

Kadir Has Universitesi Kutuphanesi Istanbul

Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi – İstanbul: 1927 yılında kurulmuştur ve I. Süleyman’ın oluşturduğu kütüphane buranın başlangıcı olmuştur.
10

Suleymaniye Yazma Eser Kutuphanesi Istanbul

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu