Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Daha Çok Tasarruf Etmenizi Sağlayan 8 Ürün

Tasarruf konusunda daha başarılı olmak istiyor musunuz? O halde aşağıdaki önerilere kulak vermelisiniz. İşte daha fazla tasarruf etmenizi sağlayacak şeyler:
Daha Çok Tasarruf Etmenizi Sağlayan 8 Ürün
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Neredeyse her gün bir şeyler satın alıyoruz, öyle değil mi? Hatta bu durum için hayatımız bir şeyler satın almakla geçiyor, bile diyebiliriz diye düşünüyorum. Yani çalışıp para kazanıyor ve kazandığımız parayı harcayarak hayatlarımızı idame ettiriyoruz. Peki, satın alımlarımızda azıcık daha düşünceli davranarak daha tasarruflu alışverişler yapabileceğimizi de biliyor muyuz? Evet, bir yandan para harcarken bir yandan tasarruf yapmaktan bahsettiğimin farkındayım. Ve ısrarla bunun kesinlikle uygulanması gereken bir tasarruf yöntemi olduğunu söylüyorum.

Cüzdanımızı elimize atarken, satın aldığımız şeylerden tasarruf edip edemeyeceğimizi düşünerek çok daha akıllıca para harcayabiliriz diyorum. Dikkat ettiğimiz takdirde hemen her gün gittiğimiz marketten, çok daha kazançlı biri olarak ayrılabiliriz. Evimize poşet poşet getirdiğimiz ürünlerin bize ne kadar geri dönüş sağlayacağını hesap ederek, harcama miktarlarımızı ciddi oranda düşürebiliriz. Anlayacağınız, tasarruflu harcama yapmak için konunun uzmanı olmak falan gerekmiyor. Sadece biraz daha bilinçli tüketici olmamız lazım. Zaten aşağıdaki başlıkları gördüğünüzde bunun aslında ne kadar kolay olduğunu çok daha net bir şekilde görebileceksiniz. Evet, dilerseniz lafı dolandırmadan maddelerimize başlayalım. Çünkü bu ürünleri gördüğünüzde satın alarak tasarruf edebileceğiniz ne kadar çok ürünün olduğunu hemen anlayacaksınız.

Toptan Gıda Ürünleri!

Toptan Gıda Ürünleri!Büyük ihtimalle siz de çalışıyor ve evinizde doğru düzgün yemek yapmıyorsunuz. Bunun için de günlük olarak markete uğruyor, mutfağınızda küçük miktarlarda satın aldığınız ürünleri kullanıyorsunuz. Evet, ne yazık ki günümüzde gıda ürünlerinden az az satın alarak tasarruf yapıyor olduğunu düşünen çok sayıda insan var. Kaldı ki burada sadece çalışanlardan da bahsetmiyorum.

İş hayatında yer almayan kişiler arasında da mutfak ihtiyacını azar azar satın alım yaparak gidermeye çalışanlar var. Ama pek çok kişi bu noktada hata yapıyor. Çünkü bazı ürünlerde fiyatı daha uygun diye az miktarda satın alım yapmak hiç de akıllıca değil. Bunun yerine toptan gıda ürünlerini tercih etmek çok daha mantıklı. Mesela; evinizde sürekli ihtiyaç duyduğunuz un, şeker, tuz, çay gibi ürünleri toptancılardan satın alabilir, bu şekilde normalde ödediğinizden çok daha azını ödeyerek tasarruf yapabilirsiniz.

Kütüphane Üyeliği!

Kütüphane Üyeliği!Kütüphane üyeliği için ürün demek çok doğru olmasa da bununla da büyük oranda tasarruf edebilirsiniz. Özellikle de kitap tutkunları ve yeni şeyler öğrenmeyi sevenler için kurtarıcı olacak bu yöntem sayesinde siz de bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Kütüphane üyeliğinizle istediğiniz her türlü kitaba hiçbir ücret ödemeden sahip olabilir, okuduktan sonra rafınıza kaldırmaktan başka bir işinize yaramayacak kitaplar için para ödeme derdinden kendinizi kurtarabilirsiniz. Sonuçta; hepimiz kitapların ne kadar pahalı olduğunu az çok biliyoruz, öyle değil mi? E farklı farklı dünyalara seyahat edip, hiç görmediğimiz insanların tecrübelerini öğrenmenin ücretsiz bir yolu varken, neden bu müthiş keyif için gereksiz yere para harcayalım ki?

Cam Ambalajlı Ürünler!

Cam Ambalajlı Ürünler!Daha çok tasarruf etmenizi sağlayacak ürünlerden bir diğeri de cam ambalajlı olanlar. Çünkü istediğiniz takdirde bu ambalajları geri dönüştürebilirsiniz. Örneğin; cam şişeleri buzdolabınızda su şişeleri olarak kullanabilirsiniz. Ya da yaratıcılığınızı kullanarak bunlardan farklı farklı dekorasyon ürünleri yapabilirsiniz. Ne gibi mi? Hemen söyleyeyim.

Evinizdeki cam şişeleri boyayıp, farklı aksesuarlarla süsleyerek harika abajurlar, vazolar ve benzeri şeyler tasarlayabilirsiniz. Buna ek olarak; satın aldığınız cam konserveler, salçalar, turşular gibi ürünlerin kavanozlarını saklayarak, ihtiyacınız olduğunda bunlardan faydalanabilirsiniz. Sonuçta; pek çoğumuz kışlık yiyeceklerimizi hazırlarken bir sürü kavanoza ihtiyaç duyuyoruz. Ve gördüğünüz gibi bunlar için ekstra para ödemeye hiç ama hiç lüzum yok.

Bisiklet!

Bisiklet!Evet, satın alım yaparken size büyük oranda para tasarrufu yaptıracak bir diğer şey de bisiklet! Yani eğer bisikletiniz yoksa ya da var olan bisikletinizi yenilemek istiyorsanız, “şimdi boş yere para harcamayayım” gibi düşünceler içine girmenize gerek yok. Çünkü bisiklet almak için harcadığınız para emin olun ki size fazlasıyla geri dönecektir. Bu şekilde hem sağlığınız için iyi bir şey yapmış olacak hem de ulaşım masrafınızı büyük oranda azaltmış olacaksınız.

Mesela; iş yerinize arabanızla ya da toplu taşıma araçlarıyla gitmek yerine satın aldığınız bisikleti kullanarak belki de sadece bir ayda masrafınızı çıkaracak ve sonrasında kara geçmeye başlayacaksınız. İşte tüm bunları hesaba katarak, bisiklet kullanmaya başlamanızı ve bu iki tekerlekli aletler için harcayacağınız paranın size geri döneceğini unutmamanızı öneririm.

Enerji Tasarruflu Ürünler!

Enerji Tasarruflu Ürünler!Daha çok tasarruf etmenizi sağlayacak bir diğer ürün de enerji tasarruflu olanlar. Bu öneriyi belki uzun zamandır duyup umursamıyorsunuz ama hemen şimdi enerji tasarruflu ürünlerden kullanmaya başlayın derim. Çünkü bu ürünler size düşündüğünüzden çok daha fazla tasarruf ettirecek nitelikte.

Örneğin; evinizde ya da iş yerinizde enerji tasarruflu ampuller kullanmaya başlayabilirsiniz. Veya eski beyaz eşyalarınızı enerji tasarruflu olanlarla değiştirebilirsiniz. Özellikle de eski model buzdolabı, çamaşır, bulaşık makinesi kullananlar bu öneriyi kesinlikle dikkate almalılar. Sonuçta; siz de daha az elektrik, su faturası ödemek yerine daha azını ödeyerek tasarruf etmek istersiniz, öyle değil mi?

Yüksek Kaliteli Ayakkabılar!

Yüksek Kaliteli Ayakkabılar!Akıllıca para harcamak ve satın aldığınız ürünlerden tasarruf etmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir diğer öneri de bu! Yani yüksek kaliteli ayakkabılar satın almalısınız. Hayır hayır, şaka yapmıyorum. Çünkü bu dediğimi yaptığınızda sandığınız gibi müsriflik değil tutumluluk yapmış olacaksınız. Neden mi böyle söylüyorum. Hemen açıklayayım. Mesela; sıradan bir dükkandan ucuz ama kalitesiz bir ayakkabı satın aldığınızı düşünün. Bu ayakkabıyı ne kadar süre kullanabilirsiniz?

Belki birkaç ay belki de daha da az süre. Hatta belki de ayakkabının rahatsızlığından dolayı onu bir kereden fazla bile giyemezsiniz. Ve aynı mantıkla hareket ederseniz yıl içinde birçok kez ayakkabı satın almak zorunda kalırsınız. Ki bu paraların toplamı aslında almanız gereken bir tane kaliteli ayakkabının fiyatından çok daha yüksek fiyatta olacaktır. İşte bu nedenle de size diyorum ki bundan sonra sırf fiyatı için kalitesiz ayakkabı almaktan vazgeçip uzun süre boyunca giyebileceğiniz rahat ve kaliteli ayakkabılar satın alın.

Sefer Tası!

Sefer Tası!Sefer tası mı? Evet evet, bildiğimiz sefer tasından bahsediyorum. Bu kullanışlı ürün sayesinde de bütçenize katkı yapabileceğinizi söylüyorum. Tabii, sadece sefer tası alarak tasarruf yapmış olmazsınız. Bunun için birazcık uğraş da vermeniz gerekiyor. Mesela; yemeğinizi evinizde yapmanız ve kendi ellerinizle hazırladığınız sefer tasınızı işe giderken yanınızda götürmelisiniz. Bir tek kendiniz için de değil eşiniz ya da çocuğunuz için de bu şekilde yemek hazırlayabilirsiniz. Ama işte dediğim gibi, bunun için azıcık emek vermelisiniz. Aldığınız sefer tasını mutfağınızın bir köşesine kaldırıp attıktan sonra böyle bir harcamanın size hiç yararı olmaz.

İkinci El Eşyalar!

İkinci El Eşyalar!Satın alım yaparken bir diğer yandan da tasarruf etmek istiyorsanız, bundan sonra düşünmeniz gereken bir diğer şey de ikinci el eşya mağazalarını dolaşmak olmalı. Evet, yurt dışında maddi durumu gayet iyi olan insanların bile kullandığı bu yöntem sayesinde siz de harcamalarınızdan daha fazla tasarruf edebilirsiniz. Mesela; belki sadece bir sene kullanacağınız bir sehpa için yüzlerce lira harcamaktansa ikinci el eşya satan dükkanlardan ya da sitelerden zevkinize uygun ürünler bulabilirsiniz. Sonuçta; günümüzde internetten eşyalarını satarak para kazanan insan sayısının ne kadar çoğaldığını hepimiz biliyoruz.

Pek çok kişi sıkıldığı eşyaları bu alanda hizmet veren sitelerde yayınlayarak hem para kazanıyor hem de başkalarının gereksinimlerini daha uygun fiyatlar karşılığında satın almalarını sağlıyor. Siz de bu durumdan faydalanmak istersiniz, değil mi? Yani normalde pahalı mağazalardan yüksek fiyatlara satın alabileceğiniz bir sürü eşyayı birazcık kullanılmış olarak çok daha uygun fiyatlara elde etmeyi istemelisiniz. Uzun lafın kısası; bu yöntemden şimdiye kadar faydalanmamış olsanız da bundan sonra ikinci el eşya satın almayı kesinlikle düşünmeli ve bütçenizi zora sokmadan ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.