Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çevre Dostu 5 Lüks Moda Markası

Moda dünyasında yer alan markalar da çevre dostu adımlar atmaya başladı. İşte sizlere çevreye önem veren moda markalarından oluşan listemiz:
Çevre Dostu 5 Lüks Moda Markası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Değişen iklim, mevsim normallerinin dışında hava şartları dünyamızın hızla değiştiğinin ispatı. Farkında olan birçok insan dünya çapında sayısız “yeşil” bilinçli örgüt kuruyor. Küresel ısınmanın olumsuz sonuçları tüm dünyada hissedilirken, bazı ülkeler bu soruna kulaklarını tıkamaya devam ediyor. Tabi ki olumsuzlukların yanında, olumlu gelişmeler de yaşanıyor. Çok sayıda üretici firma çevre kirliliğine dikkat çekerek, kar oranlarının düşmesi pahasına çevreye dost ürünler imal ediyor. Bu sektörlerin başında da ünlü moda markaları yer almaktadır.

Aslına bakılırsa moda evlerinin başlattığı bu çevre dostu hareket, yeni bir moda akımının da öncüsü oldu. İnsan sağlığına da duyarlı olan ürünlerin kötü yanı ise dolgun fiyat etiketleri. Yüksek miktardaki fiyat etiketleriyle lüksün yeni bir sınıfı ortaya çıkmış oldu. Ünlüler ve zenginlerin başını çektiği yeni bir akım. Bu görüşü savunan dünyaca ünlü moda evleri arasında; Gucci, Saint Laurent, Balenciaga gibi markalar bulunuyor. Ne yazık ki doğala ve çevre dostu ürünlere karşı oluşan lüks algısı yüzünden, bu ürünleri alabilmek oldukça maliyetli. Dilerseniz çevre dostu olan moda markalarına birlikte göz atalım.

İşte karşınızda çevre dostu 5 lüks moda markası:

5 EDUN

EDUNKüresel moda markası EDUN, ünlülerin tercih ettiği moda markasına en iyi örnektir. 2005 yılında Ali Hewson ve U2 solisti Bono tarafından kurulan EDUN oldukça yeni bir marka. Marka bazı sosyal aktiviteleri de kendine ilke edinmiş. Afrika’nın uzun vadede her açıdan büyüme fırsatlarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Şirketin ana amacı ise Afrika kıtasının genelinde ticaretin artırılmasıdır. İlkbahar 2014 koleksiyonu için doğal kaynaklı hazır giyim EDUN koleksiyonlarının % 85’ini oluşturur.

Moda ile sürdürülebilir yaşamı birleştirmede marka, Afrika’yı ilham alır. Markanın son tasarımı Danielle Sherman tarafından oluşturulmuştur. Sherman, koleksiyondaki yakasız gömleğe minimalist bakış kazandırarak, blazer ceketlerin katlamalı olmasına özel önem veriyor. Fiyatlar koleksiyonuna ve ürününe göre değişiyor. Yaklaşık 400 dolardan başlayan fiyatla markanın ürününü almak mümkün.

4 Stella McCartney

Stella McCartneyÇevreci tasarım markası, moda dünyasında karbon izini azaltma rolü ile ünlüdür. Ayrıca şirketin İngiltere merkezli stüdyoları ve ofisleri tüm rüzgar enerjisi tarafından destekleniyor. McCartney şirketleri, kullandıkları kaynakların koleksiyonlarına da yansıyacağına inanmaktadır. Şirket yeni koleksiyon tasarlanırken mümkün olduğunca organik pamuk kullanılır ve geri dönüşümlü malzemeleri de kullanmaya özen gösterir.

McCartney’in çevreci koleksiyonu % 50 doğal ve yenilenebilir kaynaklardan yapılmaktadır. Bu ürünler, Hint yağı çekirdeği ve sitrik asit gibi doğal kaynaklardan elde edilen ham malzeme içermektedir. Firmanın gözlük fiyatları 230-350 dolar arasında değişmektedir. Son olarak, markanın çevre dostu suni deri çantası 2013 Sonbaharı’nda piyasaya sürüldü. Bu yenilikçi malzeme, şirketin kendi ürünlerinde daha az petrol kullanılmasını sağlayan % 50’nin üzerinde bitkisel yağ ile oluşturulan bir kaplamayı oluşturur.

3 Bodkin

BodkinNew York merkezli tasarımcı Eviana Hartman, 2008 yılında çevreci moda hattı Bodkin’i kurarak, çevre dostu modanın bir başka lideri haline geldi. Bu şirketin amacı, geri dönüşümlülük üzerine vurgu yaparak, moda estetiğini birleştirmektir. Şirket, üretim işleminde dönüştürülmüş ve organik kumaşların yanı sıra, zararsız bir boya kullanır. Bodkin bitkisel bazlı boya işlemleri kullanılan malzemeleriyle tanıtıyor

2 VogueArt

VogueArtVogueVert, her alınan ürünün 1 dolarını ve karın % 10’unu VogueVert Bağış Vakfı’na vereceğini garanti etmektedir. Marka, “Kalkınma için Moda Kuruluşu” adı altında yeşil tasarım öğrencileri için burs sağlar. Aynı zamanda da küresel ölçekte çevre, hayvan koruma ve kadınları destekleyen yapıdadır. Markanın yol gösterici ilkeleri arasında eğitim, güçlendirme, geliştirme ve zenginleştirme gibi alt başlıklar yer alıyor. Bu doğrultuda markanın ürünleri çevre dostu, geri dönüşümlü ve bitkisel malzemeler kullanılarak yapılıyor. Markanın fiyat aralığı 99-500 dolar arasında değişmektedir.

1 Honest By

Honest ByBelçikalı moda tasarımcısı Bruno Pieters, Honest By’i dünya gezisi sonrasında, 2012 yılında kurdu. Pieters gezisi boyunca yerlilerin giysilerinin doğal malzemelerden yapıldığını gözlemledi. Bruno, yetiştirilen organik kaynaklardan yapılmış dokuma ve elbiselerin de kullanılabileceğini göstermiştir. Şirketin adı olan Honest By “dürüstlükle” anlamına geliyor.

Firma ürünlerinde % 100 şeffaflığı yansıtır. Honest By, modada doğallık ve güzelliği birleştiren bir hayat felsefesi seçer. Şirket müşterilerine ürünlerini alırlarken, ürünlerin kökeni ve ustalığının bilincinde olmalarını da sağlamaya çalışıyor. Hem kadınlar hem erkekler için olan markanın fiyatları kullanılan malzemelere göre değişmektedir.

Yaşadığımız dünyanın başka bir kopyası olmadığının bilincinde olan markalara göz attık. Bu markaların tek kusuru ise yüksek fiyat etiketleri. Eğer bu bilinç dünyadaki birçok sektörün felsefesi olursa, ürünlerin fiyat etiketlerinin de düşeceği kanaatindeyim, siz ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın