Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Yatırım Yaparken Paramı Nasıl Yönetmeliyim?

Borsada yatırım yaparken para yönetimi de yapmanız gerekir. İşte para yönetimi sağlayarak elde edeceğiniz avantajlı durumlar konusunda bilgiler:
Borsada Yatırım Yaparken Paramı Nasıl Yönetmeliyim?
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırım yapmak için yeterli miktarda paraya sahip olan her kişi, birikimlerini değerlendirme amacıyla mutlaka borsayı düşünmüştür. Fakat enstrümanların değerinde gerçekleşen anlık değişimler, çoğu kişinin piyasada başarılı olamayacağını düşündürmektedir. Piyasaya ön yargı ile yaklaşanların sayısı fazladır. Oysa ki borsa, birikimleri değerlendirmek için yasaldır ve işlemler, güvenilir şekillerde gerçekleştirilir. Önemli olan tek husus, paranın kontrollü olarak yönetilmesi ve kar getirecek enstrümanlara planlı olarak yatırılmasıdır. Bu sayede, beklentiler karşılanarak yatırımcıların ekonomilerinde hissedilir artışlar yaşanır.

Bütçenizin yetersiz olduğunu düşünüyor ve geleceğe yönelik maddi anlamda korkular yaşıyorsanız ileriye dönük yatırımlar yapmalısınız. Özellikle bu konuda borsa piyasasını tercih edebilirsiniz. Çünkü biliyorsunuz ki borsada kazançlar, uzun vadede elde edilir. Bunun sebebi, piyasada işlem gören ürünlerin fiyat trendinin uzun vadede yükselmesidir. Bu yüzden, kısa vadeli işlemler için borsa tercih edilmemektedir. Elbette ki farklı amaçta olan ve risk almayı seven yatırımcılar, borsada anlık işlemlerde bulunmaktadır. Bu işlemler, acemi yatırımcılar için bir tuzaktır ve kazanç elde etmek için yüklü miktarda birikim ile gerçekleştirilmek zorundadır. Böylelikle spekülasyonlar sonucu acemi yatırımcı, enstrümanın değeri yükselecek beklentisi içinde alım yönünde işlem yapar. (Spekülasyon hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.) Gelen alım talepleriyle birlikte enstrümanın değeri yükselse de kalıcı değildir. Çünkü spekülatörlerin satış yönünde emir vermesiyle birlikte yatırım araçlarının değeri düşer. Bu yüzden paranızın kontrolünü ele almayı öğrenmelisiniz.

Peki, borsada paranızı nasıl yönetmelisiniz, tüm hepsini kullanmalı mısınız ya da kademeli fiyat seviyelerinden mi işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz gelin hep birlikte önemli püf noktaları inceleyelim:

Bütün Paramı Borsada Kullanmalı mıyım?

Bütün Paramı Borsada Kullanmalı mıyım?Borsa piyasasında tüm paranız ile işlem yapmanız sakıncalıdır. Çünkü piyasanın işlem hacminin düşük olması, dış faktörlerin fiyat değişimleri üzerindeki baskıyı artırır. Bu yüzden hem iç hem de dış yatırım araçlarının değerlerini etkileyen hususları öğrenmelisiniz. Bu hususları öğrenerek, yatırımlarınızı karlı şekillerde gerçekleştirebilirsiniz. Elbette ki bunun için sadece faktörleri bilmeniz yeterli değildir. Gelişen koşulları borsa araçları ile bağdaştırabilmeniz gerekir. Meydana gelen hususların araçlar üzerindeki etkilerini yorumlayarak, hedeflediğiniz getirilere ulaşabilirsiniz. Tabii ki bu anlamda paranızı da kontrollü olarak yürütmeniz şarttır. Çünkü gelişigüzel yürütülen işlemlerden beklenen fayda sağlanamamaktadır. Borsa piyasasının getirileri yatırımcıları memnun ediyor mu bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Buna göre piyasanın beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını belirleyebilirsiniz.

Başarılı borsa yatırımcılarının çoğu, paralarını parçalayarak yönetir ve farklı fiyat seviyeleri üzerinden işlemlerini yapar. Bunun sebebi, fiyatların oynaklığından yararlanarak yüksek getirilere imza atılmak istenmesidir. Çünkü tek fiyat seviyesi üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde elde edilen kar ile farklı noktalardan yapılan alım–satımlardan kazanılan miktarlar farklıdır. Trendin anlık olarak yükselip düşmesiyle işlemlerinizi daha düşük seviyelerden yapabilirsiniz. Aynı şekilde yükseliş trendinden faydalanarak, satışlarınızı enstrümanların tepe noktalarına yakın seviyelerde gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle yüksek getirilere sahip olursunuz. Fakat bu anlamda anlık değişen trendi yorumlayabilmenizin önemli olduğunu unutmamalısınız. Çünkü yanlış tahminler sonucunda zarar edersiniz. Bu yüzden borsa nedir, sıfırdan başlayarak ayrıntılı olarak öğrenmeli ve deneyimlerinizi artırmalısınız.

Bütün paranızın hepsiyle yatırım yapmanız sakıncalı olduğu gibi, tek enstrümana yönelmeniz de zararlı çıkmanıza neden olabilir. Bunun sebebi, enstrümanın değerinin ters etkiler nedeni ile geri çekilebilmesidir. Bu yüzden portföyünüzü canlı tutmalısınız. Bu sayede bir enstrümanın değeri düşerken diğerininki yükselecektir. Böylelikle denge sağlanmakta ve riskler kolaylıkla önlenebilmektedir. Bunun için dilerseniz portföy yöneticiliği kapsamında eğitimlerden faydalanabilir isterseniz de deneme hesaplarında alıştırma yaparak karlı porföy nasıl hazırlanır öğrenebilirsiniz. Bu sayede de işlemlerinizin sonucundan beklediğiniz verimi yakalayabilirsiniz.

Borsa Yatırım Yapmak için Uygun mu? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsada Paramı Hangi Yatırım Araçları Üzerinden Değerlendirmeliyim?

Borsada Paramı Hangi Yatırım Araçları Üzerinden Değerlendirmeliyim?Borsada paranızı değerlendirmenizi sağlayacak olan çok sayıda enstrüman vardır. Bu enstrümanların her biri, birikimleri değerlendirmek için iyi bir fırsattır. Fakat burada bilinmesi gereken husus, her aracın farklı zamanlarda popüler olmasıdır. Bu yüzden yatırımlarınızı bugün popüler olan araçlar yerine ileride göz önünde olacak enstrümanlar üzerinden gerçekleştirmelisiniz. Çünkü piyasada, gelecekte değer kazanan araçlar para kazandırır. Fiyat seviyesi düşenler ise zarar etmenize neden olur. Bu yüzden fiyat trendi yükselişte olan enstrümanları portföyünüze eklemeli, emin olmadığınız pozisyonlardan ise uzak durmalısınız. (Borsa yatırımcılarının uzak durması gereken önemli konuları buradan öğrenebilirsiniz.) Böylece muhtemel risklere karşı önlemenizi alabilirsiniz. Acil çıkış stratejilerinizle zarar etmekten kurtulurken, avantajlı pozisyonlar sayesinde birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Hisse senetleri, borsa endeksleri, emtialar ve dövizler, piyasada işlem gören ana enstrümanlardır. Bu enstrümanlar, kendi içlerinde çeşitlere ayrılır. Hepsini deneme hesaplarında tanıyabilir, fiyatlarında neden geri çekilme veya yükselme yaşanıyor izleyerek anlayabilirsiniz. Uzmanların yorumları sayesinde, ilerideki trend hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Bu yüzden mevcut pozisyon oluşturacağınızda analiz raporlarına bakmalısınız. Doğru adımları atabilmek için fiyat analizleri ve takipleri yapmalısınız. Çünkü herkesin görüşü farklıdır. Kimi X olayının enstrümanı olumlu olarak etkileyeceğini düşünürken kimi ise tecrübelerine dayanarak meydana gelen hususun olumsuz etki yapacağını öngörür. Bu yüzden kendi sistemlerinizle ilerlemelisiniz. Böylece hata yapsanız dahi, bir sonraki işlemlerinizde aynı yanlışlara düşmezsiniz. Tabii ki bunun için hatalarınıza sorgulayıcı yaklaşımda yaklaşmalı ve neden hata yaptığınızın farkında olmalısınız. Böylelikle emin adımlarla ilerleyebilir, bütçenizi zaman içinde zenginleştirebilirsiniz.

Borsada Neden ve Nasıl Para Kaybedilir? Öğrenmek için Tıklayın.

Borsada Paramı Nasıl Yönetmeliyim?

Borsada Paramı Nasıl Yönetmeliyim?Para, zaman ve risk yönetimi, borsada kazanç sağlamak için oldukça önemli kavramlardır. Bu nosyonlar sayesinde, kar getirecek araçların sinyallerini alabilirsiniz. Fakat bu araçlara hangi zamanlarda hangi fiyat seviyelerinden yatırım yapmanız gerektiğini belirleyemezseniz zarar edersiniz. Bu yüzden risk yönetimini doğru bir şekilde yapmalısınız. (Borsa risklerini minimum seviyeye indirmenin yolları hakkında daha önceki yazımda bahsetmiştim.) Riskleri en az seviyede tutmak için doğrudan aracı kurumların sunmuş oldukları nitelikli eğitim programlarını dikkate alabilirsiniz. Ancak baştan sona bütün eğitimlere katılmalısınız çünkü her birinden öğreneceğiniz bilgiler sayesinde, paranızı nasıl yönetmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Deneme hesaplarında veya sanal borsa oyunlarında alıştırma yaparak tecrübelerinizi artırabilirsiniz.

Borsada paranızı kontrollü olarak yönetebilmeniz için enstrümanlar hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız. Özellikle yatırımlarınızı bildiğiniz ve tanıdığınız araçlar üzerinden gerçekleştirmelisiniz. Tanımadığınız veya tam anlamıyla değerlerinde yaşanacak değişimleri göremediğiniz araçlara yatırım yapmamalısınız. Bunun nedeni, değişimleri yorumlayamayacağınız için kaybetme riskinizin daha yüksek olmasıdır. Bu yüzden ilgi duyduğunuz, takibini ve fiyat tahmini doğru bir şekilde yapacağınız araçlara yönelmelisiniz. Bu sayede paranızı etkili olarak yönetebilir, beklentilerinizi karşılayarak yüksek miktarda kazançların altına imzanızı atabilirsiniz. Bu konuda, kendi borsa yatırım yönteminizi oluşturmanız önemlidir. Çünkü herkesin bakış açısı farklıdır. Kimi kademeli fiyat seviyelerinden kimi ise tek noktalardan alım–satım yaparak işlemlerini gerçekleştirir ve sonucunda beklentisini karşılayarak ayrılır. Bu yüzden, kazandıracak borsa stratejinizi kendiniz üretmelisiniz.

Sonuç olarak, birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz borsalarda paranızı kaybetmemek için kontrolü elinizde tutmanız gerekiyor. Kontrolün sağlanması için de iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız şarttır. Bu nedenle, kesinlikle gelişeceğiniz eğitim faaliyetlerine katılmalı ve kendinizi borsa yatırımı hakkında bilinçlendirmelisiniz. Kazançlı yatırımın sırrını keşfettiğinizde, borsadan nasıl para kazanılacağını profesyonel yatırımcılar gibi öğrenebilirsiniz. Borsada öğrenmek için harcadığınız zaman, azminize bağlıdır. Vaktinizin büyük bir bölümünü eğitimlere ayırır ve deneme hesaplarında alıştırma yaparsanız kısa sürede etkili kazanımların altına imzanızı atabilirsiniz. Bilinçli olarak yönettiğiniz paranızla beklentilerinizi karşılayabilir, ekonominizin canlanmasını sağlayarak, az miktardaki birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu