Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Borsada iyi sonuçlar elde etmek için dikkat etmeniz gereken konular vardır. Bu yazıda yatırım başarınızı artıracak önemli noktaları bir araya getirdik:
Borsada Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
Son Güncelleme: 
Yorum

Para kazanmak için herkese eşit fırsat tanıyan borsada yatırım yaparken dikkat edilmesi, muhakkak ki bilinmesi gereken konular bulunur. Bu konuları bilmeden riskleri yönetmek zordur. Birikimlerinizi kaybetmeden değerlendirmek istiyorsanız, borsa nedir hususunda kapsamlı olarak bilgiye sahip olmanız gerekir. Böylece karşınıza çıkabilecek her türlü duruma karşı önleminizi alabilirsiniz. Paranızın kontrolünü sağlayarak, birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Borsa, hem ülke hem de yatırımcıların ekonomisi açısından ayrı bir yere sahip olan piyasadır. Bir yandan ekonominin büyümesine fırsat tanırken, bir yandan da yatırımcıların sermayelerini güçlendirmek için cazip özellikler sunar. Bu yüzden borsa, birikimlerin değerlendirilmesi için gözde piyasalardan biridir. Fakat bu konuda çevrenizden veya haberlerden de duyduğunuz gibi piyasada sadece kazanç sağlayan değil, kayıpla karşılaşan yatırımcılar da vardır. Elbette ki birilerinin kazanması için birilerinin de kaybetmesi gerekiyor. Bu konuda kaybetmeyen tarafta olmanız için iyi bir borsa bilgisine sahip olmanız gerektiğini söyleyebilirim.

Başarılı borsa yatırımcılarının ortak özellikleri acemi yatırımcıların aksine neleri bilmeleri gerektiği hususuna bağlı araştırmalarda bulunmak değildir. Çünkü piyasada başarılı olmak için A’dan Z’ye tüm her şeyin detaylı olarak bilinmesi gerekir. Yapılan araştırmaların sonucu da aynı yöndedir. Bunun nedeni borsanın çok sayıda değişken üzerine kurulu olan piyasa olmasıdır. Bu yüzden de küçücük bir ayrıntının önemi büyüktür. Başarı ayrıntıda gizlidir sözü kesinlikle boş yere söylenmemiştir. Öyle ki bir ressam tablosunu tamamlamak için 50 yıl beklemişse, bir şair şiirini bitirmek için 30 yıl beklemişse, sizin de sabırlı olarak borsayı tamamıyla öğrenmeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde işlemlerinizde dikkat etmeniz gereken hususları öngörerek, hedeflerinize ulaşmak için emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Şimdi, borsa işlemlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda bilgi sahibi olmak için mutlaka üzerinde durulması gereken konulardan bahsetmek istiyorum:

Borsa Nedir, Ne Değildir Bilmek!

Borsa Nedir, Ne Değildir Bilmek!Borsa herkesin bildiği gibi ticarete konu olan araçların alım – satımının yapıldığı piyasadır. Gerek hisse senetleri, tahviller, bonolar, borsa endeksleri, gerek emtialar, gerekse de dövizler piyasada işlem gören araçlardır. Bütün yatırımcıların para kazanmak için kullandığı mantık aynıdır. Sadece kullandıkları yöntemler farklıdır. Borsa yatırımına nasıl hazırlanmalı sorusunun yanıtı için burayı tıklayınız. Piyasada alım – satım sonucundan getiri sağlandığı için yatırıma konu olan araçların ileri tarihte değeri yükselmesi bekleniyorsa işleme konulmaktadır. Böylelikle fark kadar kazanç sağlanmaktadır. Peki, mantık bu kadar basitken neden yatırımcıların kayıpla karşılaştıklarını sorabilirsiniz. Bu konuya hemen açıklık getireyim, işlemlerin duyuma göre veya başkalarının yönlendirmesine göre yapılmasıdır.

Borsa nedir sorusunun cevabının mantığını kavramak için öncelikle belli bir süre araştırma yapmalısınız. Uzmanların yazmış olduğu kitaplardan tutun, hazırlamış oldukları videoları seyretmelisiniz. Her bilgi ufkunuzu aydınlatacaktır. Bunun için borsa aracı kurumlarının uzman eğitim kadrosundan faydalanarak her geçen gün yeni bilgiler edinebilirsiniz. Böylelikle bir süre sonra işleyişi, nelere dikkat edilmesi gerekir gibi püf noktaları çözebilirsiniz.

Rüzgarın Eseceği Yönü Belirlemek!

Rüzgarın Eseceği Yönü Belirlemek!Borsayı temel olarak çok iyi düzeyde biliyor veya aracı kurumları sayesinde detaylı olarak öğrenmiş olabilirsiniz. Yine de paranızı anlık düşen veya yükselen fiyatlara karşı doğru yönlendirebilmeniz için bilginin yanında deneyim sahibi de olmanız gerekir. Özellikle borsa neden düşüyor, neden yükseliyor gibi soruların yanıtlarını bilmelisiniz. Buna göre fırsat zamanlarını öngörebilirsiniz. Borsa deneyimini sanal hesaplar aracılığıyla kazanabilirsiniz. Bunun için uygulama geliştiricilerin hazırlamış oldukları borsa oyunlarını veya demo hesaplarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede hiçbir risk almadan, paranızı riske atmadan borsa tecrübesine sahip olabilirsiniz.

Borsa tecrübesine sahip olmanız hem gerçek hesabı tanımanız hem de belli bir olgunluk evresini tamamlamanız açısından son derece önemlidir. Çok acemilik döneminde yatırımların nasıl yönetileceğine bilinçli olarak karar verilemediği için zarar edilir. Eğer bunların nedeni araştırılır, öğrenilirse ilerleyen zamanlarda kayıpla karşılaşmanın ihtimali en az seviyeye düşer. Bu yüzden borsada yatırım yaparak para kazanmak için işlemlerinizi prensipli olarak yürütmelisiniz. Bu konuda kendinizi sorgulamalısınız. Alım yapacağım bu pozisyon ileride beklentimi karşılayacak mı, ne kadar para yatırmam gerekli, nelere dikkat etmem gerekir gibi soruların yanıtlarını cevaplamalısınız. Bu sayede doğru adımları atabilir hale gelirsiniz.

Borsa Takibi Yapmak!

Borsa Takibi Yapmak!Deneme hesaplarında öğrenmeniz gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de borsa takibinin nasıl yapılması gerektiğidir. (Bu konuda ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.) Piyasa takibi borsanın olmazsa olmazıdır. Bunun sebebi yatırım araçlarının değerlerinde yaşanan değişmelerin nelere bağlı olarak dalgalandığını belirlemek için uygulanması gerekmesidir. İyi bir borsacı olmak, her işleminizin sonucundan beklentinizi karşılayacak sonuçları elde etmek istiyorsanız, kesinlikle bu hususu bilmelisiniz. Gerek mikro, gerek makroekonomik verilerin içinde bulunan göstergeler gerekse de ülke ekonomilerinin büyümesine ve küçülmesine neden olan gelişmeler gibi birçok durumun takibinin yapılması, borsaya nasıl yansıyacağının yorumlanabilmesi gerekiyor. Bu hususta ayrıca borsa analizlerinin de uygulanmasında fayda olduğunu belirtmek isterim.

Borsa Analizleri Nelerdir Bilmek!

Borsa Analizleri Nelerdir Bilmek!Borsa araçlarının trend eğilimleri hakkında bilgi sahibi olmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerin başında temel ve teknik analizler yer alır. Bu analizler sayesinde iyi bir piyasa yorumcusu olabilir, tüm durumları fırsata çevirebilirsiniz. Öyle ki küçük miktarda borsaya girmiş olsanız dahi iyi bir bilgi birikimi ve deneyimiyle paranızı katlayabilirsiniz. Çünkü analizler, alım – satım yapılması gereken noktaların sinyallerini verir. Yüzde yüz etkili olmasa da yaklaşık olarak aynı etkiyi yakalayabilirsiniz. Bu konuda gerçekten profesyonellerin seviyesine gelmiş olmanız kazancınızın da eş doğrultuda çoğalmasına vesile olur. Bu yüzden gerek matematiksel formüllerden, gerekse de fiyat analizlerinden faydalanarak eğilim yönlerini belirleyebilir hale gelmelisiniz. Bunun için de şüphesiz ki demo hesaplar iyi bir aracıdır. Bu hesaplarda uygulama yaparak, kendinize uygun olan yöntemin kullanımını çözebilir, ardından etkili analizleriniz sayesinde avantajlı pozisyonları kaçırmadan işlem yapabilirsiniz.

Borsa Risklerini Önlemek!

Borsa Risklerini Önlemek!Borsa risklerini önlemek için yukarıda yazmış olduğum maddelere etkin bir şekilde sahip olmanız gerekiyor. Borsa riskleri nelerdir, bilgi almak için buraya tıklayınız. Böylece riskleri önlemenin en doğru yolunu bulabilirsiniz. Biliyorsunuz ki piyasada işlem gören araçlar farklıdır ve bu konuda fiyatlarının değişmesine neden olan etkiler de aynı değildir. Bu nedenle yatırım yapacağınız aracı çok iyi tanımalısınız. Örneğin, çiftçi için tarımsal emtialara yatırım yapmak çok daha kolayken holding yöneten veya çalışanlarının hisse senedi ticaretinde bulunmak daha basittir. Çünkü insan bilgili olduğu konuda ilerisi hakkında fikir yürütebilir. Biliyorsunuz ki borsada da geleceğe dönük işlemler gerçekleştirilir. Böylece fiyatların yükselmesi ile satış emri verilerek aradaki farktan kazanç sağlanır. Aslına bakarsanız, bütün araçların fiyatlarında yaşanan değişmeleri takip ettiğinizde birbirine benzediklerini rahatlıkla görebilirsiniz. Mantığını çözdüğünüzde ise riskleri dizginleyerek hepsinden para kazanabilirsiniz.

Borsa Kar/Zarar Noktalarını Belirlemek!

Borsa Kar/Zarar Noktalarını Belirlemek!Borsada risk alınan miktardan daha fazla kayıpla karşılaşılmaması için her işleminizde kar ve zarar noktanızı belirlemeniz gerekiyor. Özellikle pozisyonu zarar yönünde olan yatırımcıların belirlemiş olduğu karara sadık kalmalıdır. Bunun nedeni yatırımcının umudunu kaybetmemesi ve fiyatların biraz daha beklenildiğinde kara geçeceği düşüncesinden kaynaklanmasıdır. Ama bu çoğu zaman zarar edilmesine neden olur. Bu yüzden kesinlikle yatırım yapmadan önce belli seviyeleri belirlemelisiniz. Aynı şey kar için de geçerlidir. İnsan kazandıkça elbette ki daha fazlasını ister. Fakat unutulmaması gereken bir durum fiyatların anlık olarak düşüşe ve yükselişe uğramasıdır. Öyle ki ani bir dalgalanma olumlu yönde giden pozisyonunuzun tersine gitmesine sebep olabilir. Bu yüzden kesinlikle piyasa takibi ve analizlerinizi yaparak kendinize kar/zarar noktası belirlemelisiniz. Böylelikle hem mağdur duruma düşmemiş hem de beklentilerinizi elde etmiş olursunuz.

Sonuç olarak, borsa işlemlerinde dikkat edilmesi gereken noktaların bilinmesi için elbette ki piyasa hakkında her konuya hakim olacak seviyeye ulaşmış olmanız gerekir. Bunun için yazıda da bahsettiğim gibi aracı kurumlarının eğitimleri yolunuza ışık tutacaktır. Hedeflerinize ulaşmanız için verilen eğitimler sayesinde piyasayı enine boyuna ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sanal borsa oyunları ve deneme hesapları aracılığıyla da tecrübelerinizin oranını arttırabilirsiniz. Böylece yıllar geçmesine gerek kalmadan nitelikli borsacı olarak beklediğiniz miktarları kazanabilir, hatırı sayılır iyi ek gelirlere sahip olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar