Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Başarılı Olmanın Sırları Nelerdir?

Borsada kazanmanın bazı sırları vardır. Ancak çok gizli olmayan bu sırların neler olduğu konusunda detaylı bilgileri sizlerle paylaştık:
Borsada Başarılı Olmanın Sırları Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Borsanın ciddi anlamda kazanç sağlama fırsatı sunması, herkesin bildiği konulardan biridir. Biliyorsunuz ki millet olarak çalışıp çabalamak yerine kısa yoldan direkt olarak zengin olma konusunda kafa yoruyoruz. Kafa yorduğumuz konular arasında kesinlikle borsada başarılı olmanın sırları yer alıyor. Bunun sebebi piyasanın fiyat tahminleri üzerine kurulu olmasıdır ve beklentiyi fiziken yorulmadan yüksek miktarda karşılamasıdır.

Para kazanma konusunda önemli yere sahip olan borsada kazançlı çıkmak için mutlaka her yatırımcının bilmesi gerekenler vardır. Bu konuların tümü borsada başarılı olmayı sağladığı için sırlar arasında da gösterilebilmektedir. Bu nedenle aşağıda yazacağım noktalara muhakkak ki dikkat etmelisiniz. Çünkü bu noktalar piyasanın özünü ve mantığını kavramada, etkili sonuçlar elde etmede etkilidir. Genel itibariyle bilgi ve deneyim konularının üzerinde duracağım. Fakat bunun yanı sıra da etkili olan konulardan bahsetmek istiyorum. Şimdi, bebeklikten yetişkinliğe geçen süre ile borsada başarılı olma sırları arasında bağdaştırma kurarak, gerekli olan konuları ele alalım:

Yürümeden Önce Emeklemek!

Yürümeden Önce Emeklemek!Borsada hemen beklediğiniz performansı gösteremeyeceğiniz ihtimalini bilmelisiniz. Çünkü piyasada başarılı olmak için gerçekten de bilinmesi gereken konuların üstesinden gelmiş olmak gerekiyor. Bunun için de sabırlı olmak önemlidir. Borsada sabırlı bir şekilde ilerleyebilirseniz; sabrın selamet getireceğini görebilirsiniz. Bunun için bebekler gibi yürümeden önce emekleme döneminizi atlatmış olmalısınız. Nasıl ki top yere çarpmadan yükselmiyorsa, insanlarda hatalarını tekrar ettikleri sürece başarıya erişemezler. Bu nedenle belli bir deneyime ve bilgiye sahip olmak gerekir. Böylelikle gelişen olaylar neticesinde işlemlerinizi doğru bir şekilde yönetebilirsiniz. Zamanla hatalarınızı artırarak kazançlarınızın miktarının yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Ayakların Üzerinde Durmak!

Ayakların Üzerinde Durmak!Belli bir emekleme sürecinden sonra kendinizi hazır hissettiğinizde ayaklarınızın üzerinde durmanız gerekiyor. Emekleme döneminde borsanın mantığını kavramak için adım atarken, ayaklarınızın üzerinde durmaya başladığınızda yatırım enstrümanlarının değerinde yaşanacak olan ileri tarihteki değişmeleri öngörebiliyor hale gelmelisiniz. Bu konuda temel ve teorik eğitimlerin yanı sıra bilhassa borsa nasıl oynanır mantığını kavramak için geliştirilmiş sanal oyunları veya hesapları tercih etmelisiniz. Böylece fiyatlarda meydana gelen dalgalanmaları yorumlayabilir, anlık gelen değişmeler sonucunda mağdur duruma düşmeyi engelleyebilirsiniz. Bunun için kesinlikle içinizden gelen sesle değil, somut verilerle, analizlerin sonucuna göre ilerlemelisiniz.

Ali Ata Bak!

Ali Ata Bak!Bu başlık biraz garip gelmiş olabilir fakat yazının devamını okuduğunuzda ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Yazmayı, konuşmayı ve daha birçok ayrıntıyı biliyorsunuz ki öğretmenlerimiz aracılığıyla öğrendik. Hayatımızda ayrı bir yere sahip olan ilkokul fişleri sayesinde okuma ve yazma konusunda epey bir yol kat ettik. Borsa aracı kurumlarının sunmuş oldukları eğitimleri de bu şekilde düşünebilirsiniz. İlkokul fişleri gibi en temelden başlayan ve ileri giden eğitimler sayesinde borsa nedir kapsamlı bir şekilde öğrenirken sanal hesaplar aracılığıyla alım – satımlar nasıl yapılır anlayabilirsiniz. Böylelikle zaman içinde artan bilgiler ve deneyimleriniz doğrultusunda bir üst seviyeye çıkabilirsiniz. Böylece kısa sürede başarılı yatırımcılar gibi piyasanın işleyişini çözebilirsiniz.

Aşık Olmak!

Aşık Olmak!Aşık olduğunuz kişi hakkında nasıl ki her şeyi bilmek istiyorsanız borsada başarılı olmak için de bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmelisiniz. Bu yüzden borsaya aşık olmalısınız. Gününüzün büyük bir kısmını piyasa hakkında bilgiler edinmeye, araştırma yapmaya ve deneyim kazanmaya ayırmalısınız. Zaten kazançlı çıkmak için bu hususlar önemlidir. Örneğin, sabah uyandınız ve gözünüzü açtınız ilk olarak aklınıza elbette ki aşık olduğunuz kişi gelir. Aynı şekilde birikimlerinizi borsa kanalı ile değerlendiriyorsanız, borsa piyasası aklınıza gelmesi gerekiyor. Piyasanın güne pozitif mi yoksa negatif mi eğilimde olduğunu takip etmeniz, işlemlerinizi trend eğilim seyrine göre beklentileriniz doğrultusunda yapmanız oldukça önemlidir. Bu nedenle aşıkmış gibi borsayı detaylı olarak öğrenmeli, hassas noktalarına göre hareket etmelisiniz.

Yorulduğunda Dinlenmek!

Yorulduğunda Dinlenmek!Hayatta işler bildiğiniz üzere her zaman istediğimiz gibi gitmiyor. Aynı şekilde borsada fiyatlar beklenilenin aksi yönünde çıkabiliyor. Bu nedenle sürekli üst üste kayıp yaşadığınızda geri çekilip dinlenmelisiniz. Bu arada borsayı uzaktan izlemelisiniz. Biliyorsunuz ki dıştan bir göz her şeyi daha net bir şekilde görebilmektedir. Böylelikle hatalarınız varsa neden hata yaptığınızı anlayabilirsiniz ya da nerelere dikkat etmeniz gerektiğini bu sayede öğrenebilirsiniz. Bu süreçte kesinlikle borsadan uzak durmak yerine takip edin. Fiyatlardaki değişmeleri yorumlamaya çalışın. Uzmanların analizlerini okuyun. Böylece fiyatları nasıl yorumlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Değişen ve gelişen bakış açınız sayesinde borsada nasıl para kazanılır sorusunun yanıtını öğrenebilirsiniz.

Bir Başkasının Sözüne Güvenmemek!

Bir Başkasının Sözüne Güvenmemek!Borsada başarılı olmanın sırrı kesinlikle kendin olmaktır. Kendin olmaktaki kastımız bir başkasının yöntemini, taktiğini sorgulamak aramak yerine kendi statejisini geliştirmektir. Bu konuda en başından beri bahsettiğimiz borsa bilgisi ve deneyimi konularına geri dönüş yapılmaktadır. Bu iki unsura etkili bir şekilde sahip olursanız, stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Herkes para kazanmak istediği için asla kimse kimseye taktik vermemektedir. Borsa piyasasında ne kadar para kazanılır buradan öğrenebilirsiniz. Hoş verilse dahi taktiklerin doğruluğundan şüphe edilmelidir. Çünkü piyasada arz ve talep faktörleri etkilidir. Talebin artması arzın azalması fiyatların yükselmesine tam tersi ise düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle hiç kimse doğru stratejiyi paylaşmayacaktır. Bu dostunuz bile olsa düşünmelisiniz. Analizlerin ve piyasa takiplerinin sonucuna göre hareket etmelisiniz. Böylece daha etkili sonuçlara imzanızı atabilirsiniz.

Borsayı Analiz Etmek!

Borsayı Analiz Etmek!Piyasada başarılı olmak, birikimlerinizi güzel miktarlarda değerlendirmek istiyorsanız analizlerin nasıl yapıldığınız öğrenmeniz gerekiyor. Daha önce finans piyasalarında yer almayan kişiler için bu durum karışık gibi gözükse de kolaydır. Çünkü günümüzde borsa eğitimleri vardır ve bu eğitimler kişileri piyasaya hazırlar. En ince detaydan, püf noktalara varana kadar bilgiler verilir. Bu sayede analizlerin mantığı anlaşılır. Borsada temel ve teknik analizler vardır. Temel de, piyasa takip edilir buna göre trendin eğilim yönü belirlenmeye çalışılır. Teknikte ise fiyat hareketleri yorumlanır. Buna göre belirlenen vade aralığında enstrümanların değerleri geri çekilecek mi yükselecek mi belirlenir. Düşüşlerin, yükselişlerin hangi noktalara kadar olacağı belirlendikten sonra hangi seviyelerden alım – satım yapılacağına karar verilir. Buna göre belli bir plan doğrultusunda hareket edilerek amaçlanan sonuçlara ulaşılır. Bu kapsamda analizlerin yorumlanması konusuna özen göstermenizi önerebilirim.

Borsayı Takip Etmek!

Borsayı Takip Etmek!Borsa analizlerinin dışında dikkat edilmesi gereken hassas konulardan biri de piyasa takibidir. Takip işlemleri piyasanın eğilim yönü hakkında bilgi edinmeyi sağlar. Bu bilgi gelişen olaylara bağlıdır. Bu nedenle gerek yurt içi gerekse de yurt dışında meydana gelen olayları takip etmelisiniz. Bunun için programlar geliştirilmiştir. Bu programlar ücretli veya ücretsiz olabilmektedir. Ayrıca demo hesaplar üzerinden de, ekonomik takvim uygulaması sayesinde değişimleri görmeniz mümkündür. Önemli olan belli bir deneyim kazanıp eğilimin yönünü doğru olarak belirlemektir. Bu sayede borsanın mantığına göre hareket edilebilir, beklenti doğrultusunda kazanç sağlanabilir. Bunun için piyasa takibi nasıl yapılır öğrenmelisiniz.

Sonuç olarak, borsada başarılı olmanın sırlarına bakıldığında bilgi ve deneyim unsurları baş sıralarda yer alıyor. Diğer maddeler bilgi ve tecrübe ile doğrudan ilintilidir. Bu nedenle belirli bir bilgi sahibi olana deneyim kazanana kadar aracı kurumlarının sunmuş olduğu olanaklardan faydalanmalısınız. Böylece kendinizi güzel bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Tam anlamıyla olmanız için kesinlikle sanal hesaplarda alıştırma yapmalısınız. Hata yapmalısınız. Hatalarınızı telafi ettikçe başarılı olabilirsiniz. Bunu unutmadan işlemlerinize devam etmelisiniz. Zamanı geldiğinde kendi yöntemlerinizi oluşturabilirsiniz. Böylelikle farkına vardığınız sırlarla ilerleyerek beklentinizi karşılayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.