Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Yatırım Fonlarından Para Kazanmak

Borsa yatırım fonları risksiz enstrümanlar olarak anılır. Yazıda bu enstrümanlardan para kazanmak için bilmeniz gereken detaylara yer verdik:
Borsa Yatırım Fonlarından Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa yatırım fonları (BYF) düşük maliyetle, kolay bir şekilde alınıp satılmaktadır. Bu yüzden yatırımcılar arasında talepleri yüksektir. Bunun yanı sıra başarılı yatırımcıların bu fonlardan hızla nakit ihtiyaçlarını karşılayacak getiriler sağlaması, BYF’leri seçmede etkendir. Ülkemiz borsası ve bankaları aracılığıyla BYF’lere yatırım yapabilirsiniz. Sonucundan beklediğiniz getirilere ulaşabilirsiniz. Bunun için kesinlikle fonların içeriği hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

BYF’leri borsa endekslerine benzetmek yanlış olmayacaktır. Çünkü yatırım fonları endekse dayalıdır. Endekslerin ağırlıklı ortalaması alınarak yatırım yapılır. Örnek vermek gerekirse, BIST 100 endeksine alıp satmak yerine pay oranına göre daha az bir riskle BYF yatırımı yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken katılma belgesine sahip olan aracı kurumu ile anlaşmaktır. Bu kurum banka olabileceği gibi özel borsa faaliyetini yürüten şirkette olabilir. Bu konuda SPK’nin resmi internet sitesinden faydalanarak, BYF işlemi yaptıran kurumları listeleyebilirsiniz. Sunulan avantajlara bakarak da hangisini seçeceğinize karar verebilirsiniz.

Borsa yatırım fonlarında bir nevi endekslere yatırım yapıldığı için getirilerde yüksek olacaktır. Gerek hisse senetleri, gerekse emtia çeşitleri ağırlıklı olan BYF’lere yatırım yapabilirsiniz. Ülkemizde genellikle tanınmış şirketlerin senetlerini içeren borsa yatırım fonları yatırımı yapılır. Bunun dışında altın fonlarına olan rağbette yüksektir. Parça parça portföyünüzü oluşturmak yerine, BYF yatırımı yaparak aynı andan birden fazla enstrümanı tek bir seferde portföyünüze eklemiş olursunuz. Bunun için borsa yatırım fonu nedir, özellikleri ve çeşitleri nelerdir gibi bilinmesi gereken temel soruların yanıtlarını öğrenmelisiniz. (Soruların cevaplarını buradan öğrenebilirsiniz.) Bu sayede içeriğini bildiğiniz için takiplerini de kolay bir şekilde yaparak kar getirecek portföy oluşturabilir, para kazanabilirsiniz.

Borsa Yatırım Fonlarından Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

borsa-yatirim-fonlarindan-para-kazanmak-icin-hangi-yontemler-izlenirBorsa yatırım fonlarından para kazanmak için izleyeceğiniz yöntemleri kendiniz oluşturmalısınız. Bunun nedeni herkesin anlayış tarzının, bakış açısının farklı olmasıdır. Kimi A metodunu uygulayarak yüksek miktarda kazanç sağlarken, kimi ise aynı yöntemle parasını kaybedebilmektedir. Bu yüzden borsa yatırım fonlarının alım – satımı nasıl yapılır, nasıl ve nerelerde gerçekleştirilir bilmelisiniz. Konu hakkında ayrıntılı bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Buna göre işlemlerin yapıldığı yerlerin mantığına göre hareket etmelisiniz. Örneğin işlemlerinizi borsa üzerinden yapacaksanız, likidite oranı yüksek olacaktır. Bu da fiyat hareketliliği ve kazanç açısından fayda sağlayacaktır. Aynı şeyi banka içinde söyleyebiliriz. Çünkü biliyorsunuz ki bankalar güvenilir yerlerdir. Bu nedenle de borsayı riskli gören kişiler birikimlerini değerlendirmek için bankaları seçmektedir.

Para kazanılan her yer risklidir. Buna bankalarda dahildir. Ama risk almadan da kazanç sağlamayı düşünmek hayalden öteye geçememektedir. Bu yüzden gerçek hesap açmak yerine öncelikle deneme hesaplar aracılığıyla BYF’ler nasıl alınır – satılır uygulamalı olarak öğrenmelisiniz. Ayrıca aracı kurumları tarafından verilen eğitimlere katılmalısınız. Böylece karışık gibi gözüken, ama bir o kadar da kolay yatırımı yapılan aracın kazanma mantığını çözebilirsiniz. İşlemler lot büyüklüğü üzerinden yapılır. 1 lot 1 tane katılım payını temsil eder. Bu da borsa yatırım fonlarının birim pay değerinin minimum 1 TL olduğunu gösterir. Kısacası BYF’lere 1 TL ile yatırım yapabilirsiniz. Ama yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız, beklentinizi karşılayacak oranda yatırım yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Kimler Borsa Yatırım Fonlarından Para Kazanır?

Kimler Borsa Yatırım Fonlarından Para Kazanır?Borsa yatırım fonlarının özelliklerini bilen ve ilerideki performans hareketlerini doğru tahmin edebilen herkes BYF’lere yatırım yaparak para kazanabilir. Bu konuda yatırım yapabilmeniz için tek kural 18 yaşınızı aşmış olmanızdır ve elbette ki bir miktar paraya sahip olmanızdır. Böylelikle hesap açtırarak, işlemlerinizi internet bankacılığında olduğu gibi online olarak kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

Aynı şekilde alım emri verdiğiniz BYF’nin değerinde yaşanan gelişmeleri işlem platformu üzerinden takip edebilirsiniz. Bu veriler Borsa İstanbul tarafından 15 saniyede bir yenilenmektedir. İşlemlerinizi uzun vadede yapabileceğiniz gibi, kısa vadede de yapabilirsiniz. Buna fiyat eğilim yönlerine göre karar vermelisiniz. Eğer ki piyasa takipleriniz ve fiyat analizleriniz sonucunda eğilimin yükselişe geçeceğini düşünüyorsanız, bir müddet beklemelisiniz. Tahmin ettiğiniz gibi trend boğa eğilimine girdiğinde uygun gördüğünüz seviyeden işleminizi sonlandırmak için satış emri verebilirsiniz. Böylelikle aradaki fark kadar kar elde edebilirsiniz.

Genç yatırımcılar daha çok hisse senedi ağırlıklı fonları tercih ederken, orta yaştakiler emtialara yönelmiştir. Hisse senedi yatırımı nasıl yapılır, öğrenmek için burayı tıklayınız. Bunun nedeni hisse senetlerindeki riskin biraz daha yüksek olmasıdır. Bu sayede elde edilen kazanç riskle doğru orantıda olarak getirisi yüksek olmaktadır. Emtialar ise daha güvenilir araçlar olduğu için ileri dönemde alacakları fiyatları tahmin etmek zor olmamaktadır. Bu yüzden senetlere göre daha güvenilir bir şekilde kazanç elde etmenizi sağlar. Bu konuda yatırım yaparken endekslerin performanslarını anlık olarak takip etmeyi unutmamalısınız. Çünkü endekslerin fiyat değişimlerine göre BYF’lerde değer kazanacak veya kaybedeceklerdir.

Borsa Yatırım Fonlarından Ne Kadar Para Kazanılır?

Borsa Yatırım Fonlarından Ne Kadar Para Kazanılır?Borsa yatırım fonları farklı çeşitlere sahip olduğu için kazançları da farklıdır. Kiminden yüksek oranda kar elde ederken, kiminden ise cüzi miktarda para kazanabilirsiniz. Faiz kazancı elde edebilirsiniz. Bankaya fon almaya gittiğinizde, beklentinizi karşılayacak düzeyde olanlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda borsa aracı kurumlarının uzmanlarından da destek alarak, kar getirecek portföy oluşturabilirsiniz. Likit oranı yüksek olan fonların getirisi yüksektir. Fakat aynı oranda kayıpla karşılaşma riski de vardır. Bu nedenle öncelikle risklerin neler olduğunu öğrenmelisiniz. Fiyatlara etki eden unsurları öğrendikten sonra yatırımlarınızı daha doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Böylece hedeflediğiniz miktarları kazanarak, paranızın değerlenmesini sağlayabilirsiniz. İleride yapacağınız yatırımlar için ek sermaye elde ederek, kazançlarınızın miktarını katlayarak yolunuza devam edebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa yatırım fonlarından para kazanmak için çeşitli yöntemler olsa da her insanın uyguladığı taktikler farklıdır. Bu nedenle BYF nedir, özellikleri ve çeşitleri nelerdir, nasıl alınır – satılır gibi bilgileri bilmeniz gerekiyor. Bu kapsamda internette yer alan bilgilerden faydalanabileceğiniz gibi, direkt olarak aracı kurumların vasıtasıyla sunulan eğitim hizmetleri faaliyetlerinden yararlanarak da püf noktaları öğrenebilirsiniz. Buna göre hangi dönemlerde hangi BFY’ler kazanç getirecekse onlara yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için genç ya da yaşlı olmanız hiç fark etmez. Hedeflerinize yönelik adımlar attığınız sürece küçük miktardaki birikimlerinizi bile değerlendirebilirsiniz. Giderek artan tecrübelerinizle likit fonları alıp satarak daha yüksek getirileri elde eder, düzenli olarak paranızın katlanmasının keyfini çıkartabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar