Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa ile Para Biriktirilir mi?

Çoğu kişi, borsayı yatırım yapmakla ilişkilendirir. Peki, borsa ile birikim mümkün değil mi? Para biriktirmek için borsa nasıl kullanılır? İşte yanıtlar:
Borsa ile Para Biriktirilir mi?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Para kazanmak ve birikimleri değerlendirmek söz konusu olduğunda borsanın yeri her zaman ayrıdır. Bununla birlikte borsada evini, arabasını kaybedenlerin kazananlara kıyasla daha çok konuşulması, piyasaya girişlerde çekincelere yol açar. Oysaki ticaretin yer aldığı her piyasada kaybeden vardır ve kötü şöhret, iyiye nazaran genelde daha çabuk yayılır.

Aynı zamanda, borsa nedir bilerek piyasaya giriş yapanlar ve para biriktirmek için piyasanın avantajlarından yararlananların sayısı çok daha fazladır. Gündemden düşmeye halka arzlardan elde edilen getirilere göz atmak bile borsa ile para biriktirilir mi açıkça ortaya sermektedir.

2022’de 40 şirket borsaya giriş yaparken halka arza katılan yatırımcı sayısı 8 milyon 713 bin 686 kişi olarak kaydedildi. Pek çok küçük yatırımcı, az miktardaki parasıyla halka açılan şirketlerin paylarına ortak oldu ve birikimini katladı.

Yalnızca halka arzlar da değil! Borsada para biriktirmek isteyenler, piyasadaki pek çok alternatif arasından kendine uygun yöntemleri seçerek kazancını artırıyor. Hatta işin mantığını kavrayanlar, yatırım yapmanın 100 bin lira biriktirmenin basit yolları arasında yer aldığını biliyor.

Gelin, şimdi birikim yapmak için borsa nasıl kullanılır, borsa ile nasıl para biriktirilir detaylarıyla görelim.

Borsa Yatırımı Yaparak Para Biriktirilir mi?

Öncelikle birikim mi yatırım mı sorusunu ele alalım. Çünkü çoğunluk, yatırımın yalnızca zenginlere ya da büyük sermaye sahiplerine hitap ettiğini düşünür. Öte yandan birikim konusunda da genel bir yanlış düşünce vardır.

Asgari ücretle çalışan ya da orta sınıfta yer alanların birçoğu, birikim yapmasının imkansız olduğunu düşünür. Diğer bir ifadeyle, gündelik hayattaki gereksiz harcamalardan kurtularak pekala para biriktirilebileceği gerçeğini görmezden gelir.

Bakın, mütevazı yaşam tarzıyla ve başarı hikayesiyle dünya çapında tanınan ünlü yatırımcı Warren Buffett, birikim ve harcama konusunda ne diyor?

Warren Buffett Birikim Sözü

Yani, birikim yapma işini “maaşı aldıktan sonra geriye kalırsa” koşuluyla yapmayın. Az da olsa kazancınızın mutlaka belirli bir bölümünü, bir fatura öder gibi birikim için ayırın.

İşte bu birikimlerinizi de paranın zaman değeri kuralını göz önüne alarak, borsada değerlendirin. Kısa, orta ya da uzun vadede, birikimleriniz mutlaka değerlenecek ve birikimleriniz artacaktır.

Yastık altı ya da geleneksel yöntemler yerine borsa gibi kazançlı piyasaları tercih ederek, birikim hedeflerinize çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Küçük miktarda paramı yatırım yaparak nasıl değerlendirebilirim diyenler için borsa, en kazançlı yollardan biridir. Piyasanın pek çok özelliği, borsaya para yatırmanın ne kadar mantıklı olduğunu açıkça gösterir.

Borsa Avantajları

Sonuçta her maaşınızda ya da ödemenizde borsa için belirli bir miktar birikimi kenara ayırırsanız, fırsatları değerlendirebilirsiniz. O an için alım fırsatınız olmasa bile zamanı geldiğinde istediğiniz araca yatırım yapabilirsiniz. Neticede borsada işlem gören yatırım araçları için alım-satımlar online bir şekilde kolaylıkla yapılmaktadır.

Piyasanın temel mantığına uyarak, enstrümanları düşük fiyat seviyelerinden alır ve değeri yükseldiğinde ya da istediğiniz seviyeye geldiğinde satarsınız.

Diyelim ki borsaya 1000 lira birikim ile giriş yaptınız! Aldığınız hisse senedi ya da hazırladığınız portfolyo, bir yılda yüzde 100 arttı. Kısa süreli düşündüğünüz yatırımınız için sat emri verip, yine kazanç elde edeceğiniz bir varlığa yatırabilirsiniz.

Ya da güvendiğiniz yatırım araçlarına düzenli olarak yatırım yaparak, uzun vadeli ve düşük riskli bir şekilde birikimlerinizi artırabilirsiniz. Sonuçta, borsayı kumbara olarak düşünebilirsiniz. Aradaki fark, kumbaranıza attığınız paranız değerlenmeyecek ya da zamanla değer kaybedecekken borsadaki paranızın artacak olmasıdır.

Birikim yapma konusunda kendinizi geliştirirseniz borsada kazandığınız paraların bir kısmını veya hepsini geri çekebilirsiniz. Borsa bir tutku olduğu için piyasaya giren kişiler geri çıkmak istemezler.

Bu konuda zarara uğrayan yatırımcılar için yenilen pehlivan güreşe doymaz, kazananlar için de para parayı çeker düşüncesi hakimdir. Bu nedenle hedeflerinizi, beklentilerinizi belirleyerek piyasaya giriş yapmalısınız.

Borsa Yatırımı Yaparak Para Nasıl Biriktirilir?

Borsada alım – satım yaparak aradaki farktan elde edilen kazancın biriktirilmesi için belirli bir stratejiye sahip olunmalıdır.

Bunun için denenmiş yöntemleri kullanabileceğiniz gibi geleneksel stratejileri kendinize göre uyarlayarak da hareket edebilirsiniz. Önemli olan borsada yatırım stratejisi belirlerken dikkat edilmesi gerekenleri bilmenizdir.

Hedefleriniz, piyasanın işleyişi, bütçeniz, borsada işlem yapmak için ne kadar zaman ayırabileceğiniz gibi konularda bilinçli hareket etmelisiniz. Kulaktan dolma bilgilerle bir enstrümanı ya da hisse senedini satın almak yerine elle tutulur verilerle ve detaylı araştırmalarla birikim yapmalısınız.

Her zaman için kendinize kazandığımın şu kadarını biriktireceğim diye bir kota koymalısınız. İstediğiniz seviyeye ulaştıktan sonra kârınızı alabilir ve farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Piyasada biliyorsunuz ki yatırım yapılacak çok sayıda enstrüman olmasına rağmen talep genellikle hisse senetlerinden yanadır. Bu yüzden borsa denildiğinde akla gelen hisse senetleridir.

Gerek geleneksel yatırım araçlarından sayılması gerekse de alım-satım farkının yanında temettülerden getiri sağlamaları hisse senetlerine talebi artırmıştır.

Hisse Senedi Alırken Bakılan Değerler

Hisse senedi yatırımında dikkat edilmesi gerekenleri ayrıntılarıyla öğrendikten sonra özellikle de uzun vadede istediğiniz kazançlara ulaşabilirsiniz. Öte yandan borsada yatırım yaparak nasıl para biriktirilir sorusunun bir diğer yanıtı halka arzlar olabilir.

Bildiğiniz gibi 2022 yılında halka arzlara büyük talep oldu ve borsaya giren yeni yatırımcı sayısında sıçrama yaşandı. Çünkü halka açılan şirketler, günler boyunca tavan yaparak yatırımcısına parasını katlama fırsatı verdi. Halka arz takvimi bu yıl da kısa sürede parasını artırmak isteyenlerin odağında.

Yılın ilk 11 ayında toplamda 49 şirket halka arz edilirken arzlara 100 milyona yakın yatırımcı katıldı. Bazı arzlar diğerleri kadar tavan gitmezken ya da eksiye düşerken genel tabloya bakıldığında halka arzlar yatırımcısına kazandırdı.

Borsa Piyasasında Biriktirilen Paralar Nasıl Değerlendirilir?

Başarılı borsa yatırımcıları gibi kazanç sağlayan bunun yanında kazandıklarını biriktiren yatırımcılardan olabilirsiniz. Bunun için anı değil, geleceğinizi düşünerek hareket etmeyi bilmelisiniz.

Borsada her zaman için geleceğe yatırım yapılır. İleride değer kazanacak ürünlerin tahmini yapılarak, portföye eklenir ve beklenti karşılandığında sat emri verilir.

Borsa aracılığıyla kazandığınız paraları miktarına göre istediğiniz yerde değerlendirebilirsiniz. Bu konuda çoğu yatırımcının tercihi yine borsa araçlarına yatırım yapmaktır.

Çünkü yatırımcılar süre geçtikçe piyasanın işleyişini çözmüşlerdir. Kendilerine has stratejilerle hareket ederek kazançlarını artırmış, birikimlerini ciddi anlamda değerlendirmişlerdir. Fakat her piyasa gibi borsada da kayıp riski vardır. Rüzgar her zaman istediğiniz yönde esmeyebilir.

Dolayısıyla birikimlerinizi değerlendirirken mutlaka çeşitlendirme yapmalı, tüm sermayenizi tek bir yere yatırmamalısınız. İşlem yaparken kaybedebileceğiniz en yüksek tutarı düşünerek risk düzeyini belirlemelisiniz. Böylece mağdur duruma düşseniz bile toparlanmanız zor olmaz.

Borsa Piyasasında Kazanç Sağlamak için Ne Gerekir?

Birikimlerin değerlendirilmesi için borsayı tercih edenlerin muhakkak ki bilmesi gerekenler vardır. Gerekli bilgileri edinip tecrübe kazandıktan sonra piyasadan mutlu mesut ayrılabilirsiniz.

Bu konuda a’dan z’ye detaylı olarak borsa hakkında bilgi veren aracı kurumlarının eğitimlerini tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda borsa makaleleri, videolar, online kurslar gibi pek çok kanaldan istediğiniz her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Seviyenize uygun, anlaşılır ve güvenilir kaynaklardan faydalanarak piyasada nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğrenirsiniz. Demo hesaplar ve sanal borsa oyunları ile de edindiğiniz bilgileri test edersiniz.

Gerçek olmayan parayla işlem yapabileceğiniz sanal hesaplar, alım-satımda deneyim kazanmanıza, analiz yapmanıza, tahmin yürütmenize, strateji oluşturmanıza, kısaca iyi bir borsacı olmanıza yardım eder.

İşte borsadan para kazanmak için dikkat etmeniz gereken belli başlı şeyler:

  • Mutlaka planınız olsun! Finansal hedefleriniz neler? Ne kadar para yatırmanız gerekiyor? Ne kadar risk alabilirsiniz? Bu soruları yanıtladıktan sonra borsaya nasıl yatırım yapacağınıza dair bir plan geliştirmeye başlayabilirsiniz.
  • Araştırmanızı yapın! Herhangi bir hisse senedi satın almadan önce, yatırım yapacağınız şirketi anladığınızdan emin olun. Şirketin mali tablolarını okuyun, ürün ve hizmetlerine bakın ve şirketle ilgili deneyimi olabilecek diğer yatırımcıları takip edin.
  • Uzun vadeli yatırımı tercih edin! Borsa değişkendir ve yatırımlarınızın değer kaybettiği zamanlar olacaktır. Ancak sabırlı olursanız ve uzun vadeli yatırım yaparsanız, başarılı olma olasılığınız çok daha yüksektir.
  • Portföyünüzü çeşitlendirin! Yumurtalarınızın hepsini aynı sepete koymayın. Riskinizi azaltmak için portföyünüzü çeşitlendirin.
  • Temettülerinizi yeniden yatırın. Hisse senetlerinizden temettü aldığınızda, daha fazla hisse satın almak için bunları yeniden yatırın. Böylece portföyünüzün büyümesi kolaylaşır.

Panik satışlarına dikkat edin! Borsada düşüş yaşandığında hisse senetlerinizi satıp zararlarınızı azaltmak cazip gelebilir. Ancak panik satışı yaparsanız, muhtemelen hisselerinizi zararına satarsınız. Bunun yerine sakin olup fırtınanın geçmesini bekleyin.

Yukarıdaki kritik ipuçlarını takip eder, piyasayı derinlemesine anlarsanız, borsadan para kazanma ve dolayısıyla biriktirme yolunda ilerlersiniz. Ancak, başarı garantisi olmadığını unutmamalısınız. Bu nedenle her zaman dikkatli adım atın ve yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz parayla yatırım yapın.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.