Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa ile Para Biriktirilir mi?

Para biriktirmek çok önemlidir. Peki, bu işi borsa yatırımları ile yapmamız mümkün mü? İşte bu konuda bilmeniz gerekenler:
Borsa ile Para Biriktirilir mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Para kazanma, birikimleri değerlendirme konusunda borsanın yeri her zaman için ayrıdır. Fakat borsada evini, arabasını kaybedenlerin olması piyasaya giriş yapmada kişilerin çekinceye sahip olmasına neden olur. Bunun sebebi borsa ile parasını katlayan, kazandığı paraları biriktiren yatırımcılardansa daha çok birikimlerini kaybedenler akıllara gelmesidir. Yani olumsuz olarak düşünülmesidir. Kesinlikle olumsuz bir şekilde düşünmemelisiniz. Bunu başaranlar olduğunu bilerek, kendinize güvenerek istekleriniz doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Ticarete konu olan malların yatırımı yapılmasını sağlayan borsa piyasasında işlemler belli kurallar altında, güven içinde yapılır. Piyasanın Sermaye Piyasası Kurulu kanunlarına göre düzenlenerek ve denetlenerek yürütülmesi işlemlerin, paraların güvenilir bir şekilde yönetilmesini sağlar. Bu konuda herhangi bir kuşku duymamalısınız. Elbette ki bunun için seçeceğiniz aracı kurumunda yasal olması gerekir. Böylece karşılaştığınız sorunun kurum ile aranızda halledilememesiyle hakkınızı yargı yolundan arayabilirsiniz. Ülkemiz borsası için geçerli olan bu durum yabancı borsalar için de geçerlidir. İster Borsa İstanbul isterseniz de diğer dünya borsaları ile birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Kazandığınız paraları biriktirebilirsiniz.

Borsa Yatırımı Yaparak Para Biriktirilir mi?

Borsa Yatırımı Yaparak Para Biriktirilir mi?Yatırım işlemlerinin borsada gerçekleştirilmesi ile insanlar günlük rutin işlerini bölmeden internet bağlantılı cihazlar aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Çünkü borsada online platform üzerinden, verilen al – sat emirleri ile yatırımlar yapılmaktadır. Piyasanın mantığına göre yatırım araçlarını düşük fiyat seviyelerinden alarak değeri yükseldiğinden satmak gerekir. Böylelikle aradaki alım – satım farkından kazanç sağlanır. Bu kazancın biriktirilip biriktirilmemesi yatırımcıya bağlıdır. Birikimlerin değerlendirilmesi için neden borsa seçilir ayrıntılı olarak bu yazıdan öğrenebilirsiniz. İster kazandığı paranın bir miktarına hiç dokunmaz biriktirir isterse de hepsini kullanabilir.

Para biriktirme kelimesi bazılarının kulağına hoş gelirken bazılarına ise direkt itici gelmektedir. Bunun sebebi para biriktirmenin işlevsel olarak zor bir evre olmasıdır. Kimileri kısıtlı bütçe ile geçinmeye çalışırken kimileri de o parayı komilere bahşiş diye vermektedir. Gelir dağılımı konusunda eşitsizlik söz konusu olsa da ultra zengin kişiler bile paralarını biriktirerek bu hale gelmişlerdir. Zenginler için içinizden cimri, pinti gibi kelimesini geçiriyor olabilirsiniz. Fakat şunu unutmamalısınız ki yarının ne getireceği belli değildir. Bu nedenle ayağınızı yorganınıza göre uzatmalısınız.

Birikim yapma konusunda kendinizi geliştirirseniz borsada kazandığınız paraların bir kısmını veya hepsini geri çekebilirsiniz. Borsa bir tutku olduğu için piyasaya giren kişiler geri çıkmak istemezler. Bu konuda zarara uğrayan yatırımcılar için yenilen pehlivan güreşe doymaz, kazananlar için de para parayı çeker düşüncesi hakimdir. Bu nedenle hedeflerinizi, beklentilerinizi belirleyerek piyasaya giriş yapmalısınız. Hedeflerinize ulaştığınızda geri çekilmeyi bilmelisiniz.

Borsa Yatırımı Yaparak Para Nasıl Biriktirilir?

Borsa Yatırımı Yaparak Para Nasıl Biriktirilir?Borsada alım – satım yaparak aradaki farktan elde edilen ek gelirlerin biriktirilmesi için öncelikle birikim yapma konusunda yatırımcının bilinçli bir şekilde davranması gerekir. Bunun için öncelikle yatırımcının portföyüne ekleyeceği enstrümanın nasıl bir fiyat hareketine sahip olacağını belirlemesi gerekir. Ardından da alım – satım için en uygun fiyat seviyeleri belirlenir. Buna göre de işlemler belirlenen noktalardan gerçekleştirilir. Her zaman için kendinize kazandığımın şu kadarını biriktireceğim diye bir kota koymalısınız. Buna göre belirlenen tutar kadar paranızı geri çekmelisiniz. Geri çekmelisiniz diyorum çünkü çoğu kişi hesabında para varken illa ki işlemlerinde daha yüksek kazanç sağlamak için kullanmak ister.

Piyasada biliyorsunuz ki yatırım yapılacak çok sayıda enstrüman olmasına rağmen yatırımcıların ana talebi hisse senetlerinden yanadır. Bu yüzden borsa denildiğinde hisse senetleri direkt olarak akıllara gelir. Gerek eskiden beri yatırıma konu olmaları gerekse de hem alım hem satım arası farktan hem de temettü dağıtımlarından getiri sağlamaları hisse senetlerinin talebini artırmıştır. Hisse senedi yatırımında dikkat edilmesi gerekenleri ayrıntılarıyla birlikte buradan öğrenebilirsiniz. Farklı iki şekilde kazan elde etme fırsatı sunduğu için senetlerin likit akışı fazladır. Fiyat hareketlerinin anlık olarak düşüp yükselmesi yatırımcıların kısa vadede işlem yaparak kazanç elde etmeği isteğini doğurmuştur. Fakat piyasanın yapısı gereği kısa vadeli işlemlerde risk fazladır. Ayrıca da kazanılan miktarlar uzun vadeye göre daha düşüktür. Bunun sebebi yatırım araçlarının değerlerinin zaman içinde yükselmesidir.

Borsa Piyasasında Biriktirilen Paralar Nasıl Değerlendirilir?

Borsa Piyasasında Biriktirilen Paralar Nasıl Değerlendirilir?Başarılı borsa yatırımcıları gibi kazanç sağlayan bunun yanında kazandıklarını biriktiren yatırımcıların varlığı az olsa da yine de vardır. Bunu ülkemiz sanatçıları gibi düşünebilirsiniz aslında. Popülerken kenara köşeye yatırım yapmayarak kazandıkları paraları har vurup harman savurdukları için yaşlandıklarında veya eskisi gibi anılmadıklarında çoğunun geçimini sürdürecek parası kalmamıştır. Bu nedenle anı değil, geleceğinizi düşünmelisiniz. Borsada her zaman için geleceğe yatırım yapılır. İleride değer kazanacak ürünlerin tahmini yapılarak, portföye eklenir böylece beklentiler karşılanır.

Borsa aracılığıyla kazandığınız paraları miktarına göre istediğiniz yerde değerlendirebilirsiniz. Bu konuda çoğu yatırımcının tercihi yine borsa araçlarına yatırım yapmaktır. Çünkü yatırımcılar süre geçtikçe piyasanın işleyişini çözmüşlerdir. Kendilerine has stratejilerle hareket ederek kazançlarını artırmışlardır. Böylelikle birikimlerini ciddi anlamda değerlendirmişlerdir. Ama bunun aksinin de olabileceğini bilmelisiniz. Her zaman için rüzgarlar istediğiniz gibi esmeyebilir. Kazandığınız paraları riske atarken dikkatli olmalısınız. En fazla kaybetmeyi göze aldığınız kadar paranızı riske atmalısınız. Böylece mağdur duruma düşseniz bile üzülmezsiniz.

Borsa Piyasasında Kazanç Sağlamak için Ne Gerekir?

Borsa Piyasasında Kazanç Sağlamak için Ne Gerekir?Birikimlerin değerlendirilmesi için borsayı tercih edenlerin muhakkak ki bilmesi gerekenler vardır. Gerekli bilgiler bilindikten tecrübeler kazanıldıktan sonra piyasadan mutlu mesut ayrılabilirsiniz. Bu konuda a’dan z’ye detaylı olarak borsa hakkında bilgi veren aracı kurumlarının eğitimlerini tercih etmeniz gerektiği hakkında tavsiyede bulunabilirim. Uzmanların hazırlamış olduğu kitaplar, videolar, testler, vermiş oldukları seminer hizmetleri, demo hesap gibi yatırımcıların bilinçlenmesinde etkili olan yollardır. Bu yollardan faydalanarak piyasada nasıl hareket etmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Böylece istediğiniz kazançları elde edebilirsiniz.

Eğitimlerin içeriği fiyat tahminlerinin nasıl yapılması gerektiği ile ilgilidir. Biliyorsunuz ki borsada önemli olan konu alım – satımların yapılacağı seviyelerin, zaman aralıklarının doğru bir şekilde belirlenmiş olmasıdır. Borsada alım – satım teknikleri nelerdir, öğrenmek için burayı tıklayın. Bu herkes için ayıdır. Çünkü hem piyasaya yatırılan paralar hem de beklentilerin miktarı farklıdır. Aynı zamanda yüzlerce enstrüman olduğu için portföye eklenen yatırım araçları da aynı değildir. Bu nedenle bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konuları öğrenmelisiniz. Bunları sözel olarak öğrenmek elbette önemlidir fakat deneyim kazanmak daha önemlidir. Çünkü sözel olarak öğrenilen bilgiler çabuk unutulur. Ama pratiği yapıldığında unutmak daha uzun sürelidir.

Borsada deneyimlerin artırılması için sanal hesaplar kullanılır. Bu hesaplarda hem piyasanın mantığını çözersiniz hem de platformun kullanımını öğrenirsiniz. Böylece birikimlerinizi ciddi miktarlarda değerlendirebilirsiniz. Bu konuda yaptığınız her işlemi önemsemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Özellikle pozisyon oluşturulurken neden – sonuç ilişkisinin kurmalısınız. Ayrıntılara önem vermelisiniz. Böylece hata payını azalır. Bu sayede kayıp verme oranınız düşerken kazanç elde etme ihtimaliniz artar. Bütün bunlar için piyasa takibi ve fiyat analizlerinin sonucuna göre hareket etmelisiniz. Aldığınız sinyallere göre uygun noktalardan alım – satımlarınızı yürütmelisiniz.

Sonuç olarak, borsa piyasası ile para elbette ki biriktirilir. Fakat bunun için yatırımcının istekli olması gerekir. Çünkü günümüzde birikim kelimesi önemli olmasına rağmen birikim yapma konusunda başarı gösteremeyenler vardır. Bu nedenle de acil durumlarda kenarda köşede para olmadığı için başkalarına el açmak durumunda kalırlar. Bir başkasına muhtaç olmamak için birikim nedir, nasıl yapılır öğrenmelisiniz. Ardından borsanın mantığını kavramalısınız. Tam anlamıyla sistemin işleyişini çözdükten sonra piyasadan para kazanabilirsiniz. Kazandığınız miktarları biriktirerek geleceğiniz maddi anlamda garanti altına alabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu