Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bill Gates’in Evi Hakkında Çok Şaşıracağınız 12 İlginç Özellik

Bill Gates’in Evi Hakkında Çok Şaşıracağınız 12 İlginç Özellik
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Zenginlikle başlayan hayaller en çok da onun ismiyle anılır. Kolay değil 15 senede tam 11 kez dünyanın en zengin sıfatıyla anılmak. 28 Ekimde 60 yaşına giren ünlü milyarder, iki kişilik projesini devasa bir yazılım şirketine dönüştürmeyi başaran 20. yüzyılın en büyük dehalarından biridir. Henüz 12 yaşındayken bilişim kurslarına katılan Gates, henüz o yıllarda sahip olduğu cevheri etrafındakilere göstermeyi başarmış. Sonrasıysa hepimizin malumu; zengin bir hayat, hayal edilemeyecek bir kariyer ve telaffuzu zor rakamlarla anılan büyük bir servet!

Şimdilerde 3 çocuğu ve güzel eşiyle mutlu ve huzurlu bir hayat yaşayan ünlü milyarder, 60 yaşın verdiği tecrübeyle işlerine devam ediyor. Tabi isminiz artık zenginlikle eş anlamlı olunca, yaşamınızın da o ölçüde lüks olması bekleniyor. Aslında bu durum ünlü milyarder için bir ölçüde uygun bir ölçüde değil. Kullandığı arabadan tutun da günlük eşyalarının hemen hepsinde mütevazi bir yaşam sürdüğünü söyleyebiliriz. Ama aynı şeyi evi için söyleyemeyeceğiz. Çünkü Gates’in, ailesiyle birlikte yaşadığı malikanenin yapımı tam 7 yıl sürdü ve tamamen ünlü iş adamının istekleri doğrultusunda tamamlandı.

BİLL GATES KİMDİR? EĞİTİM, İŞ ve AİLE HAYATI İÇİN TIKLAYIN!

Bugün konuğu olacağımız Xanadu 2.0, Washington’un Medina isimli bir kasabasında bulunuyor. Yaklaşık 3000 kişilik nüfusa sahip bu sesiz sakin bölge, Gates’in gelmesiyle birlikte onun ismiyle anılmaya başlanmış. Ama asıl dikkat çeken bunların hiçbirisi değil. Ev hakkında çarpıcı olan detaylarsa özelliklerinde gizli. Bugünün bilişim çağına hükmeden zekaya sahip bir milyarder, sizce evinde nasıl özellikler olmasını isteyebilir ki? Gelin bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim ve Bill Gates hakkında bilinmeyen gerçekler muhteşem eviyle gün yüzüne çıksın…

İşte karşınızda Bill Gates’in ünlü evi hakkında dikkat çeken ayrıntılar:

Xanadu 2.0’ın çatısı topraktan inşa edilmiş

Xanadu 2.0’ın çatısı topraktan inşa edilmişBill Gates’in evinin büyük bir kısmı toprak damlı olarak tasarlanmış. Bu ev 6070 metrekare olmasına rağmen, sahip olduğu özellikler ve çevre dostu yapısı dikkatimizi çekiyor.

Xanadu 2.0’ın lüks misafir köşkü

Xanadu 2.0’ın lüks misafir köşküYaklaşık 180 metrekare büyüklüğünde olan oturma alanı, malikanenin 1992 yılında tamamlanmış ilk bölümü olarak gösteriliyor. Bohlin Cywinski Jackson ve Peter Bohlin’in işbirliği ile tasarlanan misafir köşkü, neredeyse yerin altında inşa edilmiş. Bir yatak odası ve bir banyosu olan misafir köşkü, evin geri kalan bölümleri gibi son teknoloji sistemleri ile donatılmıştır. Ki Bill Gates’in The Road Ahead isimli kitabını bu misafir köşkünde tamamladığını da belirtelim.

Bill Gates’in spora verdiği önem!

Bill Gates’in spora verdiği önem!Xanadu 2.0 olarak adlandırılan malikanede büyük bir sağlık kulübü bulunuyor. Yaklaşık 235 metrekare büyüklüğünde olan mekanda; sauna, buhar odası, erkek ve bayan soyunma odaları, 6 metre yüksekliğinde tavanı olan bir trambolin odası bulunuyor. Buraya daha sonra 10 metre uzunluğunda bir de yüzme havuzu dahil edildi.

Xanadu 2.0’da balıklarla dolu yapay akarsu

Xanadu 2.0’da balıklarla dolu yapay akarsuBill Gates’in evinin dışında yapay oluşturulmuş balıklarla dolu bir akarsu bulunuyor. Ancak bu akarsuyun yapılış amacının ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Kim bilir belki Bill Gates’in balık yakalamasını kolaylaştırmak ya da evi estetik açıdan güzel göstermek içindir.

Xanadu 2.0’ın orduya yetecek sayıdaki banyo ve mutfağı

Xanadu 2.0’ın orduya yetecek sayıdaki banyo ve mutfağıBill Gates’in evinde 24 tane banyo ve 6 tane de tam donanımlı mutfak bulunduğunu biliyor muydunuz? Çalışanlar ise misafirlere hizmet etmek için evin hemen her alanında hazırda bekliyor.

Xanadu 2.0’ın maliyeti…

Xanadu 2.0’ın maliyeti…Bill Gates, evini inşa ettiği arsanın büyük bölümünü 1988 yılında 2 milyon dolar karşılığında satın almış ve bu ev tam 7 yılın sonunda 63 milyon dolara mal olarak inşa edilmiştir. 2012 yılında Bill Gates’in malikanesi değerini ikiye katlayarak 123.54 milyon dolara yükselmiştir.

Bill Gates’in evinde şaşırtan teknoloji!

Bill Gates’in evinde şaşırtan teknoloji!Bill Gates’in misafirleri kişiye göre özel ısı ayarı yapabilen ev karşısında hayrete düşüyor. Ancak ev sahibi Microsoft’un arkasındaki deha olunca buna çok da şaşırmamak lazım, değil mi?

Xanadu 2.0’ın devasa araba garajı!

Xanadu 2.0’ın devasa araba garajı!Bill Gates’in evinde tam 23 arabanın sığabildiği bir yeraltı garajı olduğunu biliyor muydunuz?

Bill Gates’in evindeki yüksek teknoloji ısıtma sistemleri

Bill Gates’in evindeki yüksek teknoloji ısıtma sistemleriBill Gates’in göl kenarında bulunan evine giren misafirlere verilen özel bir çip sayesinde, ev herkese uygun olarak ayarlamalar yapıyor. Şöyle ki istediğiniz ısı ve ışık ayarları siz bir odadan diğer odaya geçtiğinizde hemen oraya uygulanmış oluyor. Böyle bir sisteme sahip olmak, kesinlikle ayrıcalıklı bir his olmalı!

Xanadu 2.0’ın sahip olduğu saklı teknoloji!

Xanadu 2.0’ın sahip olduğu saklı teknoloji!Sizin de görmüş olduğunuz gibi Bill Gates saklı olan teknolojilere bayılıyor. Bu evin özelliklerinden bir tanesi de duvarların arkasına gizlenmiş olan akıllı ses sistemleri. Örneğin siz oda değiştirdiğinizde müzik orada kalmıyor, duvarların ardından sizi gittiğiniz yere kadar takip ediyor. Hatta havuzda olsanız bile! Hatta hatta havuza daldığınızda bile müziğin size eşlik etmeye devam ettiğini görüyorsunuz.

Gates’in evi kişiselleştirilebilir ekranlarla dolu!

Gates’in evi kişiselleştirilebilir ekranlarla dolu!Evin duvarlarında binlerce dolar değerinde dev bilgisayar ekranları bulunuyor. Bu şekilde misafirler evin hemen her odasında istediği görüntüyü ya da tabloyu seçerek bu lüksün keyfini çıkartabiliyor.

Bill Gates kütüphanesi

Bill Gates kütüphanesiEvin en etkileyici yeri olarak gösterilen mekan ise kitaplara olan düşkünlüğüyle de tanınan Bill Gates’in kütüphanesi. Yaklaşık 200 metrekare büyüklüğünde olan kubbeli oda biçiminde tasarlanmış kütüphane, gerçekten şaşırtıcı özelliklere sahip. Okuma alanında yine son teknoloji ürünü aydınlatma sistemleri ve bir şömine yer alırken, mekanda ayrıca iki tane gizli döner kitaplık bulunuyor. Bu kitaplıkların arkasında gizli bir bar bulunuyor. Kitaplıkta 16. yüzyıldan kalma eserlerin olduğunu da ayrıca belirtelim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.