Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

1000 Kişiden 1’inin Doğru Cevabı Bulabildiği Beyin Yakan Matematik Sorusu!

1000 kişi arasında yapılan bir araştırmada sadece 1 kişinin çözüme ulaşabildiği bu viral matematik sorusunu, sizler de çözüme kavuşturabilecek misiniz?
1000 Kişiden 1’inin Doğru Cevabı Bulabildiği Beyin Yakan Matematik Sorusu!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İlkokuldan itibaren birçoğumuzun kabusu haline gelen matematik dersleri, bazılarımız için ise vazgeçilmez bir tutkuydu. Havuz ve işçi problemlerinden kurtulduk derken, bu kez de türev, integral, polinom ve olasılık gibi konular beynimizi allak bullak etmeyi başardılar.

Test olan sınavlarda kimi zaman iki şık arasına sıkışıp kaldık, kimi zaman ise çözümünü bilmediğimiz için içimizden geçen rakamı işaretleyip tabiri caizse “sallayıp” geçtik. Fakat matematik dersine büyük bir aşkla bağlı olanlarımız, zorlu sınavların bile üstesinden gelmeyi başardılar. Ancak bu soru matematik dahilerini bile iki şık arasında bırakabilir!

Basit Görünümlü Zor Bir Zeka Testi!

Basit Görünümlü Zor Bir Zeka Testi!Go Tumble tarafından yaratılan ve aslında basit bir zeka testi gibi görünen bu matematik sorusu sizlere devreleri yaktırabilir! Matematiğin zorluğunu ve olasılıklarla dolu bir dünya olduğunu bizlere gösteren bu testin aslında iki çözümü bulunuyor! Fakat bu çözümlerden çıkan sadece bir sonuç doğru! Bu arada tek bir soruyla yetinemeyip, sizler için hazırlamış olduğumuz IQ Testi ile zorlu bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Çözüm İçin Kalıpların Dışına Çıkın!

Çözüm İçin Kalıpların Dışına Çıkın!İşte, matematik dünyasını ikiye bölen, 1000 kişiden sadece 1’in doğru cevabı bulduğu meşhur sorumuz bu! Sizler için aşağıdaki kutucuğa gizlemiş olduğumuz 2 farklı çözüm yöntemi var. Fakat çözümlere bakmadan önce, kendinizi test edin ve sorunun cevabını bulabilmek için kalıplaşmış çözümleri bir kenara bırakın!

Sorunun Birinci Çözümü! Sorunun Birinci Çözümü!İki çözümlü sorumuzun ilk sonucu 40. Öncelikle 4 ve 1’i toplayıp 5 elde ediyorsunuz. Zaten bu oldukça basit. Ancak daha sonra alttaki işlemin sonucuyla ilk işlemden çıkan 5’i de topluyoruz. Yani 2 + 5 =7 ve 7 + 5 =12. Aynı işlemi tekrar edip 3 ve 6’nın toplamından bulduğumuz 9’u 12 ile toplayıp 21 elde ediyoruz.  Son olarak ise 8 ve 11’in toplamından çıkan 19’u, önceki işlemin sonucu olan 21 ile toplayıp 40’a ulaşıyoruz. Yani sorunun ilk çözümü 40 yaptı!
Sorunun İkinci Çözümü! Sorunun İkinci Çözümü!İlk çözüme belki de birçoğumuz ulaşmışızdır. Fakat sonucu 96 çıkan bu çözüm, soruya farklı bir boyut kazandırmakla kalmayıp, sadece 1000 kişiden 1’inin vermiş olduğu doğru yanıt niteliği de taşıyor. Sorunun ikinci çözümünde; birinci ve ikinci sayıların çarpım sonucuyla, birinci sayının toplamının eşitliği alınıyor. (1 x 4) + 1= 5, (2 x 5) + 2= 12, (3 x 6) +3= 21 ve sonuç olarak da (8 x 11) + 8= 96.

Beynimizi allak bullak eden, bizleri dipsiz kuyulara sürükleyen bu sorunun iki cevabından biri 40, diğeri ise 96. Fakat belki de yeni bir yöntem geliştirerek, halihazırda bu karmaşık soruyu farklı bir boyuta ulaştırmış olabilirsiniz. Peki, yapmış olduğunuz çözümlemelerle siz hangi sonucu buldunuz? Bu zor sorunun cevabı 40 mı yoksa 96 mı?

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.