Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IQ Testi: Bakalım Zekanız Hangi Seviyede?

Zeka seviyeleri tespitinde önemli kriterlerden olan IQ testi aşağıda sizleri bekliyor. Bakalım sizin zekanız hangi bilgileri veriyor.
IQ Testi: Bakalım Zekanız Hangi Seviyede?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Zeka seviyesi denildiği zaman akıllara hemen IQ testi geliyor olabilir. Ama bu, kriterlerin sadece bir tanesi olarak görülmelidir. Çünkü zekanın tek bir test ile ölçümü mümkün değildir. Birazdan aşağıda çözeceğiniz IQ testi, zekanızla ilgili bilgi vereceği gibi sayısal zeka, pratik düşünme gibi yeteneklerinizi de öne çıkartacaktır. Hazırsanız IQ testi aşağıda sizleri bekliyor.

Eğer test hakkında biraz bilgi edinmek istiyorsanız alt kısımda sizlere verdiğimiz bilgilere göz attıktan sonra teste geçebilirsiniz.

IQ testi ilk olarak Alfred Binet tarafından yapılmıştır. Fransız bir filozoftur ve bireysel farklılıkların değerlendirilmesine önemli katkılarda bulunmuştur. İlk çalışmalarında hipnoz ve hayvansal manyetizma üzerine odaklanmıştır. Bu dönemde kişilik değişiklikleri ve çifte bilinçlilik üzerine kitaplar yayınlamıştır; ama istediği başarıyı elde edememiştir. Daha sonra laboratuardan çıkarak çocukları gözlemlemeye başlamış ve zeka yaşı kavramı ile tanışmamızı sağlamıştır.

Alfred Binet, 1905 yılında çalışmalarının bir dönüm noktası olarak IQ testini oluşturmuştur. Daha sonra bir öğrencisi ile birlikte üç düzeyde geri zekalılığı ayırt edebilmek için genel bir IQ testi oluşturmuşlardır. Bu testin gelişmiş hallerini ise günümüzde farklı şekillerde görüyor ve uyguluyoruz. Binet’in oluşturduğu Stanford Binet IQ testi ise hala kullanılmaktadır.

IQ, doğuştan gelen veya sabit bir seviye değildir. Yani özel durumlar dışında IQ seviyesi artabilir, azalabilir ve geliştirilebilir. Aynı zamanda farklı zeka türlerinden yalnızca sözel ve matematiksel zekayı kapsamaktadır. Üstelik yaşın IQ üzerindeki etkisi de büyüktür. Gerçek yaş ile zeka yaşı arasındaki oran, IQ seviyesinin hesaplanmasında önemli birer faktördür. Binet’in ilk çalışmalarında atladığı nokta da bu olmuştur. Farklı yaştaki çocukların karşılaştırılması konusunda sorun yaşadıktan sonra zeka yaşı kavramı ile tanışmıştır.

Gerçek IQ testi nasıl yapılır diyecek olursanız; bunu yapan araştırma merkezlerine başvurmanız gerekiyor. Bizim hazırladığımız IQ testi ise özel çalışmalardan yapılan bir derlemedir. Elbette gerçek sonuçlar için bu konuda uzmanlaşmış kurumlara başvurmalısınız.

IQ testi ve sonuçları, insan psikolojisini etkileyecek güçtedir. Çünkü bir kişinin zeka seviyesini sorgulamaya başlaması hayatını etkileyecektir. Tabii, sonucu kabullenmek ve bu konuda neler yapılabileceğini araştırmak koşuluyla! Geri veya üstün zekalılık durumlarının doğru bir şekilde ele alınması, kişinin hayatını daha sağlıklı geçirmesi adına önem taşımaktadır. Düşünsenize; zeka geriliği olan bir kişinin yapması muhtemel işler dışında bir işe odaklanması, doğal olarak onu mutsuz edecektir. Aynı şekilde ileri zekalı bir kişinin, bunu kullanabileceği alanlara yönelmesi, çok daha başarılı bir hayatı olmasını sağlayacaktır.

Zeka seviyesinin belirlenmesinde önemli kriterlerden birisi olan IQ testi, özellikle çocukların geleceğini şekillendirmek adına faydalı olabilir. Ama bu konuda ailelere büyük bir görev düştüğü de unutulmamalıdır. Sonuçların kabullenilmesi ve geleceğin buna göre şekillendirilmesi, gelişim adına neler yapılabileceği konusunda bilinçlenilmesi gerekmektedir.

Son olarak IQ seviyeleri neler onlara göz atalım:

– 0-25 arası ağır gerilik
– 26-50 arası orta gerilik
– 51-75 arası hafif gerilik
– 76-90 arası sınır zeka
– 91-110 arası normal zeka
– 110-125 arası ileri zeka
– 126-140 arası üstün zeka
– 141-155 arası çok üstün zeka
– 156 ve üzeri deha olarak değerlendirilmektedir.

1 Bu hayvanlardan hangisi diğerlerine göre farklıdır?

Bu hayvanlardan hangisi diğerlerine göre farklıdır?
Köpek
Fil
Yılan
Fare

2 Sıradaki sayı hangisi?

Sıradaki sayı hangisi?
9
12
7
21

3 GTYKE kalıbı hangisine eşittir?

GTYKE kalıbı hangisine eşittir?
12645
25641
16425
54216

4 Beyniniz hafiften ısınmaya başladıysa kayıp topun hangisi olduğunu bulalım.

Beyniniz hafiften ısınmaya başladıysa kayıp topun hangisi olduğunu bulalım.
A
B
C
D

5 Çok sevdiğimiz yaş problemlerinden birisi; Nesrin kaç yaşında olur?

Çok sevdiğimiz yaş problemlerinden birisi; Nesrin kaç yaşında olur?
24
8
12
20

6 Bu sayılardan hangisi seri içinde yer alamaz?

Bu sayılardan hangisi seri içinde yer alamaz?
1
5
4
21

7 Soru işareti yerine hangisi gelir?

Soru işareti yerine hangisi gelir?
A
B
C
D

8 Sonuçta IQ testi çözüyorsunuz. Soruyu biraz zorlaştıralım. Soru işareti yerine hangisi gelir?

Sonuçta IQ testi çözüyorsunuz. Soruyu biraz zorlaştıralım. Soru işareti yerine hangisi gelir?
A
B
C
D

9 Sıradaki sayı hangisi?

Sıradaki sayı hangisi?
225
260
295
320

10 Sadece bir tanesi yalan söylüyorsa aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

Sadece bir tanesi yalan söylüyorsa aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
Z yalancı, Y aldatan.
Y yalancı, Y aldatan.
X yalancı,Z aldatan.
T yalancı, Z aldatan.

11 Beyin yanmaya başladı ama sona yaklaşıyoruz! Yıldız olan yere hangisi gelir?

Beyin yanmaya başladı ama sona yaklaşıyoruz! Yıldız olan yere hangisi gelir?
10
-5
-7
12

12 Ha gayret son düzlüktesiniz! Yıldız olan yere hangi sayı gelir?

Ha gayret son düzlüktesiniz! Yıldız olan yere hangi sayı gelir?
52
17
25
15

13 Beyniniz uyuştu ama işte son soru: Soru işareti olan yere hangi şekil gelir?

Beyniniz uyuştu ama işte son soru: Soru işareti olan yere hangi şekil gelir?
A
B
C
D
Ortalamanın Altında Bir Zekaya Sahipsin

Ortalamanın Altında Bir Zekaya Sahipsin

Günümüzde dahi diye tanıdığımız bilim adamlarını birçoğu, küçük yaşlarda zeka geriliği var diye dikkate alınmamıştır. Sen de bunlardan biri olabilirsin. Ama her şeyin başında kabullenmen ve neler yapabileceğini araştırman gerekiyor. Sakın ola hayatın dışında kalma, tam merkezinde yaşa ve zekanı geliştirdiğinde neler yapabileceğini onlara göster!

Zekanı Biraz Kullanmaya İhtiyacın Var

Zekanı Biraz Kullanmaya İhtiyacın Var

İnsan beyni gelişmeye oldukça müsaittir. Bu yüzden elimden gelen bu, zaten yapabileceğimin en iyisini yapıyorum, diye söylenip durma. Bir insan, her zaman elinden gelenin fazlasını yapabilecek güce sahiptir. Sadece buna gönülden inanmalısın. Beyin kullandıkça gelişir ve aydınlanma yaşar. Kafatasının içinde bulunan beynin farkında ol ve savaşmaya hazırlan!

Sınırda Bir Zekaya Sahipsin

Sınırda Bir Zekaya Sahipsin

Tam sınırda bir zekan olduğunu kabullenmelisin. Yoksa bu hayat senin için zor olabilir. Kullanılmaya başlarsın ve hayatın öylece akıp gitmesini izlersin. İş hayatındaki sorunlar, seni mutsuz eder; ama elinden bir şey gelmez. Bu yüzden sonucunu kabullenmeli ve zekana odaklanmalısın. IQ gelişimi için yapabileceklerini araştırmanı ve gerektiğinde destek almanı öneririz.

Normal Bir İnsan Zekasına Sahipsin

Normal Bir İnsan Zekasına Sahipsin

Zeka konusunda pek sorun yaşamayan insan, ne mutlu sana! İnsanlarla uyum içerisinde, mutlu bir hayat sürüyorsun. Muhtemelen tam da istediğin hayatı yaşıyorsun ve istediklerine ulaşmak için neler yapman gerektiğini biliyorsun. Ama zekanın fazlası göz çıkarmaz. Biraz IQ'nu geliştirerek istediklerine daha kolay ulaşabilirsin. İnsan aklını kullandıkça var olacaktır; bunu sakın unutma!

Normal İnsanlardan Daha Zekisin

Normal İnsanlardan Daha Zekisin

Çevrendeki insanlardan daha zeki olduğunun farkındasın. Bu yüzden onlarla vakit geçirmek bazen seni sıkıyor olabilir. Ama yine de zekanı kullanabileceğin işlere yönelirsen hem daha mutlu olursun hem de başarılı bir hayata sahip olabilirsin. Üstelik zekanı daha da geliştirme konusunda diğer insanlara göre daha avantajlısın. Göster kendini şampiyon!

Yüksek Bir Zekaya Sahipsin

Yüksek Bir Zekaya Sahipsin

Normal insanlara göre çok daha zekisin. Bu nedenle iş ve sosyal hayatında bazı sorunlar yaşıyor olabilirsin. Bu normal, çünkü onlara göre daha farklı düşünüyorsun. Yapman gereken zekanın hakkını vermek ve seni mutlu edecek işlere, çevrelere yönelmek. Eğer yüksek zekanın farkındaysan zaten ona göre bir yaşam şekli oluşturmuşsun demektir. Tebrikler yüksek zekalı insan!

Sen Bir Dahisin

Sen Bir Dahisin

Önümüzü ilikliyoruz ve zekana hayran kalıyoruz. Tebrikler sayın dahi! Gerçekten büyük bir beynin var. Zeka gelişimin diğer insanlara göre çok daha hızlı oldu ve her şeyi çok çabuk öğrendin. Daha genç yaşlarda arkadaşlarınla anlaşamamanın nedeni de bu olabilir. Onlar kumdan kaleler yaparken sen Legolardan gökdelenler inşa ediyor olabilirsin. Eğer dahi kişilini henüz keşfedememişsen (ki buna pek ihtimal vermiyoruz) bir an önce silkelen ve dünyaya adını altın harflerle yazdıran birisi ol.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın