Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zeka Testi: Bakalım Görsel Hafızan ve Dikkat Mekanizman Nasıl Çalışıyor?

Görsel, sayısal ve sözel hafızanız hakkında bilgi veren 13 soruluk zeka testi burada sizleri bekliyor! Bakalım zekanızın taşıdığı mesajlar nelermiş?
Zeka Testi: Bakalım Görsel Hafızan ve Dikkat Mekanizman Nasıl Çalışıyor?
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

İnsan beyni gerçekten mükemmeldir ve kendine hayran bırakacak özelliklere sahiptir. Üstelik beyni geliştirmek de tamamen bizlerin elindedir. Sizlere 13 soruluk bir zeka testi hazırladık. Bu testin sonuçları ise beyninizi ne kadar geliştirdiğiniz hakkında bilgiler veriyor. Eğer hemen teste geçmek istiyorum diyorsanız buyurun sorular sizi bekliyor.

Zeka testleri ve gelişimi konusunda bilgiler almak istiyorsanız aşağıdaki notları sizler için hazırladık.

Zeka ile IQ seviyesi birbiri ile karıştırılmaması gereken iki farklı noktadır. Zeka, birçok değişkene bağlıdır ve herkeste farklı tarafları baskın olarak görülebilir. Yani bir kişinin görsel zekası çok iyiyken; matematiksel zekası sınırlı düzeyde olabilir. Aynı şekilde tam tersi de geçerli olabilir. Buna ek olarak her iki özelliğin baskın olduğu zeka tipleri de mevcuttur.

Zeka seviyesinin ölçümünde farklı yöntemler kullanılır ve sonuçlar bunlara göre detaylandırılmaktadır. Dikkat mekanizması, sayısal, sözel ve görsel hafıza gibi birçok değişkene bağlı olarak zeka tipleri oluşmaktadır. Bu nedenle tek bir test, hiçbir zaman zeka seviyesinin göstergesi olmamaktadır.

Bu konuda özellikle ailelerin bilinçli olması gerekiyor. Çünkü özensiz bir testin sonuçlarına göre çocuklarını yanlış yönlendirebiliyorlar. Aynı şekilde testin sonucunu kabullenmek istemeyen ebeveynler, çocuklara mutsuz olacakları gelecekler hazırlıyorlar. Bu konuda uzman olan araştırma merkezlerine başvurmadan, çocuklar adına bir karar alınmaması gerekiyor.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise zekanın her zaman geliştirilebilir olmasıdır. Özellikle zeka geriliği gibi durumlarda, toplamdan soyutlanma gibi olumsuz sonuçlar doğuracak kararlar alınabiliyor. İşte bu noktada da ailelere büyük görevler düşüyor. Hiçbir zaman hayattan kopmamak ve çocuğunda zeka geriliği olduğu için yüz kızartıcı bir suç işlemiş gibi davranılmaması gerekiyor. Bu gibi durumlarda, hayatın tam merkezinde olmak, çok daha iyi sonuçlar elde edilmesine neden oluyor.

Zekanın gelişimi, birçok farklı aşamaya bağlı olarak şekillenebiliyor. Örneğin; sözel yönünüzün eksik olduğunu düşünüyorsanız bu konuya odaklanabilirsiniz. Üstelik oldukça basit tekniklerle eksik yönlerinizi geliştirmeniz de mümkün oluyor. Bol yazı yazmak ve okumak, sözel zekanızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Detaylara odaklanmak, renk tonlarını ayrıştırmak, sanat dalları ile ilgilenmek, hem görsel hem de işitsel zekanızı geliştirebiliyor. Bu nedenle eksik olduğunuz yönleri bilmek ve kabullenmek, zekanızı geliştirmek adına en önemli adımlardır.

Son olarak pek de bilmediğiniz zeka geliştirme tekniklerine değinmek istiyorum. Bunların başında sosyal zeka geliyor. Diğer insanlarla güçlü ve etkili bir iletişim kurma yeteneğinizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. İçe kapanık ve asosyal bireyler olmaktansa sosyal zekanızı geliştirerek daha mutlu bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Diğer bir teknik, bedensel zekadır ve beden dilinden, fiziksel özelliklere kadar geniş bir alanı kapsar.

Ritmik zeka ise işitsel olarak tanımlanan müzik kulağının ta kendisidir. Bu zeka tipini de geliştirmek mümkündür ve “benim yeteneğim yok” dediğiniz noktada yanıldığınızı sizlere gösterir.

Natüralist yani doğacı zeka, doğal yaşamın özellikleri ve problemleri üzerine odaklanmaktır. Zihnini tamamen doğa üzerine yoran kişilerde, geliştiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Doğa olaylarını yorumlamaya çalışmasından ve sürekli gözlem yapmasından bunu anlayabilirsiniz.

İçsel zeka ise kendi potansiyelini objektif bir şekilde değerlendirebilme yeteneğine sahip kişilerde gelişmiş bir şekilde görülmektedir. Onları genel olarak sessiz ve pasif olarak görebilirsiniz.

Bu kısa bilgiler zeka gelişimi konusunda sizlere ufak bilgiler verdiyse artık testimize geçebiliriz.

1 Tekerleme gibi bir soruyla testimize başlayalım. Dört nala giden ve dört nalından biri altın olan altı altın nallı atın kaç nalı altındır?

Tekerleme gibi bir soruyla testimize başlayalım. Dört nala giden ve dört nalından biri altın olan altı altın nallı atın kaç nalı altındır?
12
6
4
8

2 Sıradaki iki sayı sırasıyla hangileri?

Sıradaki iki sayı sırasıyla hangileri?
20-23
28-24
23-21
31-35

3 Soru işareti olan yere hangi sayı gelir?

Soru işareti olan yere hangi sayı gelir?
10
18
15
8

4 Bir şirket, beyaz, siyah, yeşil ve kırmızı olmak üzere günlük 1000 araba üretiyor. 1 kırmızı araba üretene kadar; 7 yeşil, 8 siyah, 4 beyaz araba üretiyor. Kaç yeşil araba üretmiş olur?

Bir şirket, beyaz, siyah, yeşil ve kırmızı olmak üzere günlük 1000 araba üretiyor. 1 kırmızı araba üretene kadar; 7 yeşil, 8 siyah, 4 beyaz araba üretiyor. Kaç yeşil araba üretmiş olur?
300
420
210
350

5 Biraz da görsel zekamızı çalıştıralım. Soru işareti olan yere hangi şekil gelir?

Biraz da görsel zekamızı çalıştıralım. Soru işareti olan yere hangi şekil gelir?
A
B
C
D

6 Hangi iki küp oluşturulabilir?

Hangi iki küp oluşturulabilir?
2 – 3
1 – 4
1 – 6
4 – 6

7 Kafanız biraz karışmış olabilir ama sakin! Soru işareti olan yere hangi sayı gelir?

Kafanız biraz karışmış olabilir ama sakin! Soru işareti olan yere hangi sayı gelir?
17
19
21
32

8 Şeytan ayrıntılarda gizli demişler! Hangi şekil diğerlerinden farklıdır?

Şeytan ayrıntılarda gizli demişler! Hangi şekil diğerlerinden farklıdır?
1
5
4
7

9 Hadi biraz daha sabır! Soru işareti olan yere hangi şekil gelir?

Hadi biraz daha sabır! Soru işareti olan yere hangi şekil gelir?
A
B
C
D

10 Kaç tane yüz görüyorsun?

Kaç tane yüz görüyorsun?
16
21
15
13

11 Eğer gözleriniz hala yerindeyse; burada kaç tane yüz görüyorsun?

Eğer gözleriniz hala yerindeyse; burada kaç tane yüz görüyorsun?
11
9
5
7

12 A, B, C ve D harflerinin değerleri hangisinde verilmiştir?

A, B, C ve D harflerinin değerleri hangisinde verilmiştir?
A= 45, B= 19, C= 33, D=27
A= 46, B= 17, C= 30, D=29
A= 44, B= 19, C= 32, D=21
A= 43, B= 15, C= 28, D=30

13 Tamam, tamam geldik son soruya! Soru işareti olan yere hangi sayı gelir?

Tamam, tamam geldik son soruya! Soru işareti olan yere hangi sayı gelir?
10
12
8
13
Zekan Kilometrelerce Uzaktan Hissediliyor!

Zekan Kilometrelerce Uzaktan Hissediliyor!

Zekan karşısında insanlar eriyip bitiyor. Eminim sen de herkesin sana hayran hayran bakmasına alışmışsındır. Bir şeyleri çabuk öğreniyor, hemen kendince yöntemler geliştiriyor ve etrafta koca bir beyin olarak geziyorsun. Dileriz ki bu beyni doğru işlere kullanıp hakkını veriyorsundur.

Zekan Normal İnsanları Geride Bırakıyor!

Zekan Normal İnsanları Geride Bırakıyor!

Normal insanları geride bırakan bir zekaya sahipsin. Ekip işlerinde bu nedenle öne çıkmayı hep başarıyorsun. Her ekibin bir beyne ihtiyacı vardır ve sen bu yüzden çok şanslısın. Eğer zekanı tam performanslı kullanmayı öğrenirsen havada, karada sırtı yere gelmeyecek insan sensin.

Ortalama Bir Zekan Bulunuyor!

Ortalama Bir Zekan Bulunuyor!

Ortalama bir zekaya sahip olmak, dert edilecek bir konu değildir. Aksine tam bir seçim yapma noktasıdır. Ya kendini geliştirip zeki insanların arasına karışıp gideceksin ya da zeka sınırının altında kalarak hayatın akıp gidişini izleyeceksin. Karar senin!

Ortalamanın Altında Bir Zekan Var

Ortalamanın Altında Bir Zekan Var

Ortalamanın altında kaldığını üzülerek söylüyoruz. Ama umutsuz vaka da değilsin. Kendini geliştirmen gerektiğini sana en babacan duygularımızla söylüyoruz. Ve eminiz ki hemen icraata geçerek kendini üst sıralara taşıyacaksın.

Belki de Yorgundun, Ondan Yapamadın. Vazgeçme Yeniden Dene!

Belki de Yorgundun, Ondan Yapamadın. Vazgeçme Yeniden Dene!

İnsanlık hali; tüm günün yorgunluğu üstüne binmiştir. Eminiz dinlenmiş bir kafayla yeniden çözdüğünde daha başarılı olacaksın. Vazgeçmek yok! Ne demiş Mandela; hiçbir zaman kaybetmem. Ya kazanırım ya da öğrenirim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın