Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başarılı İnsanların İş Yerinde Yapmadıkları Şeyler

Başarılı İnsanların İş Yerinde Yapmadıkları Şeyler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İş yerinde bariz olduğu düşünülen öyle bir şey var ki insanların güvenlerini kazanmak ve aranı iyi tutmak istiyorsan, kendini onlara açmak zorundasın. Kendin hakkında yeterli bilgi ile aşırı bilgi vermek arasında çok ince bir çizgi vardır. Eğer o aradaki çizgiyi ayarlayamazsanız, işinizden bile olabilirsiniz. Ya da garip bir özelliğinizden bahsedip, insanların değişik bakışlarına maruz kalabilirsiniz. Önemli olan, o çizgiyi iyi ayarlayabilmek. Bunu başardıktan sonra zaten “kanka” olmasanız da en azından iyi bir iş arkadaşı olabilirsiniz. Peki, başarılı insanlar bu çizgiyi nasıl koruyor?

Başarılı insanların iş yerinde yapmadıkları şeyler:

Sosyal medya arkadaşı olmak: İş arkadaşlarınız ve patronunuzla kesinlikle sosyal medyadan arkadaş olmamalısınız. İş arkadaşlarınızın görmemesi gereken bir şeyler paylaşabilirsiniz veya etiketlenebilirsiniz. Bu da kariyerinizi tehlikeye atabilir.

Diğer çalışanlar hakkında dedikodu yapmak: Çalıştığınız yerde 2 – 3 tane dedikodu yapan insan kesinlikle vardır. Sakın onlardan bir tanesi haline gelmeyin. Mümkünse iş yerinde kimse hakkında yorumda bulunmayın. Çünkü söylediğiniz ufak bir şey bile başınızı derde sokabilir.

Din ve siyasi görüş ile ilgili konuşmak: Herkesin dini ve siyasi görüşü kendinedir. İş yerinde sizin yapmanız gereken şey; işinizi yapmaktır. İş arkadaşınızın siyasi ve dini görüşü sizi etkilememeli. İşini yaptıktan sonra çok da önemli değil. Tabii, bu görüşleri farklı olan kişi siz de olabilirsiniz. Her iki durumda da yapmanız gereken tek şey; bu tür muhabbetlerden uzak durmak.

Tatil günlerinde yapılan aktivelerden bahsetmek: Evet siz o tatil günlerinde bir iki bardak içmekten keyif alabilirsiniz. Yalnız ertesi gün işe geldiğinizde sürekli bundan bahsederseniz, insanların gözünde duruşunuz zedelenir. Sizi ciddiye almamaya başlayabilirler. Neden alsınlar ki? Tamam, sen içtin, sen gittin ama insanlar bunları kesinlikle bilmek zorunda değil. Bir de bunlarla böbürlenmeye başlarsan, sevilmeyen kişi konumuna bile gelebilirsin.

Alınan maaş hakkında konuşmak: İş yerinizde kimseye ne kadar maaş aldığınızı söylemeye gerek yok. Aynı pozisyonda olup da sizden daha az ücrete çalışan bir arkadaşınız varsa iş çok karmaşık bir hale gelir. Bu sefer diğer kişinin “ben neden daha az alıyorum?” diyerek sıkıntı çıkarmasına sebep olabilirsiniz. Sorun çıkarmamak adına insanların aldığınız maaş hakkında bilgisi olmaması daha iyidir.

Aile hayatında neler olduğundan bahsetmek: Hepimizin aile hayatlarında sıkıntılar olabilir veya çok iyi olabilir. Fakat bunlardan bahsetmeye gerek yok. Bir diğer iş; arkadaşınızın aile hayatında sıkıntıları vardır ama sizinki çok iyidir. Kimseye özel hayatınızdan bahsetmemeniz en iyisi. Çoğu iş arkadaşınızın ilgisini bile çekmez. İlgisini çeken için ise yalnızca arkanızdan konuşturacak sebep vermiş olursunuz.

Olumsuz düşünlerinizi paylaşmak: İşinizi sevmiyorsanız bile bunu kendinize saklayın. Çünkü siz o işten para kazanıyorsunuz ve saygı göstermelisiniz. Siz sevmiyor olabilirsiniz; ancak yanınızdaki kişinin hayalindeki iş olabilir. İşi gerçekten seven ve ihtiyacı olan birileri her zaman vardır. Olur da patronunuz bu durumdan haberdar olursa, işi seven arkadaşlardan birisini yerinizde görebilirsiniz.

Acımasız şakalar yapmak ve yerli yersiz konuşmak: Kara mizahı seviyor olabilirsiniz ama elbet sevmeyen insanlar da vardır. Bu yüzden, iş yerinizde öyle açık saçık ya da saçma sapan espriler yapıp insanları güldürmeye çalışırken kimseyi utandırmaya da hakkınız yok. Esprilerinizi kendinize saklayın veya yakın arkadaşlarınıza yapın. İş yerinde söylenecek şey var, söylenmeyecek şey var. Yerli yersiz konuşmak, bu da çok önemli. Söylediklerinize olabildiğince dikkat ediniz. Sözlerinizle kimsenin canını yakmanın alemi yok.

Evet, başarılı arkadaşlarımızın iş yerlerinde neler yaptıklarından bahsettik. Günümüzde patrona yakın olup, ona yaranacağım diye burada yazan birçok şeyi ihmal edenlerde var, yok değil. Siz yine de onlardan bir tanesi olmayın. O tarz insanlar, hayatlarında bir yere gelemeyeceklerini bildikleri için bu yolu seçiyorlar. Yazılanları az biraz da olsa uygulamaya çalışırsanız görecekseniz, iş yerinizdeki refah seviyesiniz artışa geçecektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın