Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başarılı Çalışanların İstifasına Yol Açan En Önemli Nedenler

Başarılı Çalışanların İstifasına Yol Açan En Önemli Nedenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İstifa denilince aklınıza ilk olarak ne gibi nedenler geliyor? Yani bir insan işinden ne gibi nedenlerden dolayı istifa eder? Daha iyi bir iş bulduğu için, şehir değiştirdiği için, patronuyla ya da takım arkadaşlarıyla geçinemediği için, ne kadar uğraşsa da başarılı olamadığı için? Evet, istifa gerekçesi olarak daha pek çok farklı neden öne sürülebilir. Peki, o zaman şöyle sorayım. Sizce başarılı bir çalışanın işten ayrılma nedeni ne olabilir? İşinde gayet iyi ilerleyen, takımında her zaman yıldız oyuncular arasında olan bir çalışan neden başarılı olduğu işinden istifa etmeyi seçer? İşte bugün bu sorunun cevapları üzerine konuşacağız.

Başarılı çalışanların istifasına yol açan en önemli nedenler neymiş, bunlardan bahsedeceğiz. Hem yöneticiler hem de çalışanlar için yararlı olacak bu yazı, belki de sizi yapmak üzere olduğunuz bir hatadan döndürecektir. Nasıl mı? Mesela; yönetici konumundaysanız, başarılı çalışanlarınıza karşı tutumunuzu tekrar değerlendirirsiniz. Çalışan konumundaysanız da belki de çok yakın zamanda sizi istifaya sürükleyecek sorunlarınızı halletmeyi denersiniz. Uzun lafın kısası; siz de başarılı çalışanların istifasına yol açan en önemli nedenleri öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki başlıkları mutlaka incelemelisiniz derim.

Değersiz Hissetmek!

Değersiz Hissetmek!Başarılı bir çalışanın işten ayrılmasının en öneli nedenlerinden bir tanesi budur. Yani kendisini yeteri kadar değerli hissetmediği için işi bırakıyordur. Mesela, diğerlerinden çok daha fazla çaba gösterip her zaman bir adım öne çıkmayı başarıyordur. Ama yaptıklarının karşılığını bir türlü alamıyordur. Onunla aynı çabayı göstermeyen başarısız çalışanlarla aynı kefeye koyulmak da zamanla isteksizliğe ve demotivasyona yol açacaktır. Önünde sonunda da kaçınılmaz son olan istifaya kadar gidecektir. Sonuçta; kimse çabalarının takdir edilmediği, başarılarının alkışlanmadığı bir yerde çalışmak istemez, değil mi? Tabii ki hayır. İşte bu nedenle de yetersiz ödüllendirme sistemi, başarılı çalışanların istemeyerek de olsa işten ayrılmalarına yol açar.

Yerinde Saymak!

Yerinde Saymak!Evet, başarılı çalışanların istifasına yol açan en önemli nedenlerden biri de yerinde sayma durumunu yaşamalarıdır. Uzun süre aynı pozisyonda çalışıp hak ettiği terfiyi alamamak önünde sonunda başarılı çalışanların ipleri koparmalarına neden olur. Düşünsenize, yıllardır işiniz için gerektiği zaman ailenizi bile ihmal edip harıl harıl çalışıyorsunuz ve karşılığında aldığınız şey küçük bir terfi bile değil. Kendinizi gerçekten kötü hissedersiniz, değil mi? Hele de sizden sonra gelen birileri çoktan önünüze geçtiyse, durum çok daha katlanılmaz bir hal alır. Büyük ihtimalle sonunda dayanamaz, göğsünüzü gere gere patronunuza çıkıp “ben istifa ediyorum” der ve arkanıza bile bakmadan yeni fırsatlara doğru koşarsınız. Ki bence alabileceğiniz en doğru kararı alırsınız.

Mutsuzluk!

Mutsuzluk!Mutsuzluk! Evet, genel olarak mutsuzluk da başarılı çalışanları istifaya yönlendirir. Şimdi, çok iyi bir şirkette çalışan, gayet başarılı olan, iyi miktarda para kazanan; ama mutsuz olan bir çalışan düşünün. Sizce bu duruma ne kadar katlanabilir? 6 ay, 1 sene ya da daha fazla? Sonuçta bir yerden sonra bu duruma daha fazla katlanamayacaktır, değil mi? Eğer mutsuzluğuna neden olan sorunu çözemiyorsa sabrının taştığı yerde istifasını basacak ve belki daha az para kazanacağı ama en azından mutlu olacağı işlere yönelecektir. Uzun lafın kısası; kişi onu mutsuz eden bir yerde çalışıyorsa, kaçınılmaz son yine istifa olacaktır.

Aşırı İş Yükü!

Aşırı İş Yükü!Başarılı bir çalışanın işten ayrılmasına neden olabilecek bir diğer şey de aşırı iş yüküdür. Peki, başarılı bir çalışan neden iş yükünden kaçmayı tercih eder? Çünkü başarılı çalışanlar kendilerine verilen sorumlulukları yerine getirmek için ellerinden gelenin çok daha fazlasını yaparlar. Bunu gören yöneticiler de “nasıl olsa verilen her görevi yerine getiriyor” diye düşünerek, başarılı çalışanların üzerine her daha fazla sorumluluk yüklerler. Nihayetinde de herkes gibi başarılı çalışanlar da tükenme noktasına ulaşır ve işten ayrılmak zorunda kalırlar. Kısaca; bir kimsenin üzerine haddinden fazla sorumluluk yükleniyor, buna karşılık olarak da hak ettiği değeri göremiyorsa; işini değiştirmeyi düşünmesi gayet olağan bir sonuç olur.

Yönetim Biçimi ve Yöneticiler!

Yönetim Biçimi ve Yöneticiler!Kötü yönetim veya kötü yöneticiler başarılı çalışanların istifalarına yol açacak bir diğer neden! Çalışma şartlarının zorluğu, hak edilenin çok daha altındaki ücretler, düzgün bir iş ortamının olmaması, disiplinsizlik ve daha pek çok sorun başarılı çalışanların işten soğumasına neden olacaktır. Aynı zamanda, yöneticilerin taraf tutması, hak edene hak ettiği gibi davranmaması, çalışanlarına değer vermemesi, saygıdan yoksun olması gibi faktörler de başarı çalışanlar için zaman içinde katlanılmaz hal alacaktır. Sonuçta “ben böyle bir yerde çalışmayı hak etmiyorum” diye düşünen yıldız oyuncular, doğal olarak işten ayrılacak ve emeklerinin karşılığını alabilecekleri yeni ekmek kapılarına yöneleceklerdir.

Adaletsizlik!

Adaletsizlik!Son olarak değinmek istediğim konu da bu! Evet, adaletsizlik! İşinde gayet iyi olmasına rağmen istifa eden kişilerin çoğuna baktığımızda, pek çoğunun ayrılma nedeninin adaletsizlik olduğunu görüyoruz. Çalışanlar arasında eşitsizlik, ücretlendirme konusunda adaletsizlik, konumlardaki dengesizlik gibi nedenler başarılı çalışanlar için kesinlikle mantıklı birer istifa nedeni! Hak ettiği halde terfi alamayan, terfiden ziyade küçük bir tebriğe bile layık görülmeyen başarılı çalışanlar bu nedenlerden dolayı işlerinden ayrılıyorlar. Adaletli bir çalışma sistemi ile adil yöneticilerin bulunduğu çok daha iyi şirketlerde kendilerine yer ediniyorlar.

İşte başarılı çalışanların istifa etmelerine yol açan önemli nedenleri böylece incelemiş olduk. Sonuçta, bir şirketin başarılı olması için bünyesinde başarılı çalışanlar bulundurmasının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Görüldüğü üzere başarılı çalışanlar da ilk etapta yanlış seçimler yapmalarına rağmen önünde sonunda hak ettikleri başarılı şirketlere doğru çekiliyorlar. Eğer siz bir yöneticiyseniz, başarılı çalışanlarınızın beklentilerini karşılamak için çaba gösterin ve onları ödüllendirmeyi asla unutmayın. Emin olun, yaptığınız şeyler şirketinizin başarısı olarak size fazlasıyla geri dönecektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın