Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ay Sonu Gelmeden Sıfırı Tüketenlerin Dikkat Etmesi Gereken 20 Önemli Nokta

Maaşı alıyor ve ay sonu gelmeden sıfırı tüketiyorsanız, bu listeyi kesinlikle incelemelisiniz. Çünkü aralarında sizin de düştüğünüz hatalar olabilir!
Ay Sonu Gelmeden Sıfırı Tüketenlerin Dikkat Etmesi Gereken 20 Önemli Nokta
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Siz de çoğu insan gibi ay sonu gelmeden meteliğe kurşun mu atıyorsunuz? Paranızın elinizden nasıl olup da uçup gittiğini bir türlü anlamıyor musunuz? O zaman paranızı yönetemiyorsunuz demektir. Çünkü sağlam bir bütçe planı yapan insanlar nereye ne kadar para harcadıklarını bilirken, plansız harcama yapanlar ise ne yaparlarsa yapsınlar bir türlü ay sonunu getiremezler. Çünkü onların farkında olmadan düştüğü çok sayıda para tuzağı vardır.

Yani ay sonunu getiremeyen kişiler belki bir tane bile büyük harcama yapmazlar, ama kıldır tüydür derken yaptıkları küçük harcamalar boylarını aşacak seviyeye gelir. Eminim, aranızda da dediğim durumu yaşayan çok sayıda insan vardır. İşte bu nedenle aşağıdaki yazıyı okumanızı öneriyorum. Çünkü birazdan ay sonu gelmeden “eyvah, param bitti” diyenlerin dikkat etmesi gereken gereksiz harcamalar neymiş bir bir öğreneceksiniz.

İşte karşınızda büyük ihtimalle farkında olmadan yaptığınız müsrif harcamalar:

Marka Ürünlere Çuvalla Para Harcamak!

Marka Ürünlere Çuvalla Para Harcamak!Farkında olmadan yaptığımız en büyük para israflarından biri bu! Yani bir şeye sadece marka olduğu için binlerce lira harcamak! Gayet sıradan görünen, ama markası yüzünden ateş pahası olan ürünlere aylık kazancımızın katbekat fazlasını ödemek! Ve bunu neden yapıyoruz, biliyor musunuz? O markalı ürünlerimizle daha havalı görünebilmek için! Üzgünüm, ama gerçek bu. Belki kendimize bile itiraf edemiyoruz, ama marka ürünlere çuvalla para harcamamızın en büyük nedeni bu! Oysaki artık piyasada hem ucuz hem de kaliteli olan pek çok marka bulunuyor. Bu nedenle, siz de marka olan ürünleri satın almadan önce iki kez düşünün ve paranızı öyle harcayın derim.

Basit Tamirat İşleri için Başkalarına Para Ödemek!

Basit Tamirat İşleri için Başkalarına Para Ödemek!Atıyorum, musluğunuz su akıtıyor ya da arabanızın lastiği patladı. Bu gibi durumlarda birçoğumuz ne yaparız? Hemen işin uzmanına başvururuz ve bu basit tamirat işlerini yapacak kişilere hiç de az olmayan miktarlarda ücretler öderiz. Oysaki ufak tefek tamirat işlerine birazcık zaman ayırsak, bu basit işler için para ödemek zorunda kalmayız. İşte cebimizi boşaltan bir diğer harcama hatası da budur.

Açken Market Alışverişi Yapmak!

Açken Market Alışverişi Yapmak!Evet, sizi müsrifliğe sürükleyen alışkanlıklardan bir tanesi de budur. Yani açken market alışverişi yapmak, sizin yok yere para harcamanıza neden olmaktadır. O an aklınızda sadece yemek yemek olduğu için, gördüğünüz her şeyi almak ister, normalde tüketmeyeceğiniz ıvır zıvırlara bile karşı koyamazsınız. Anlayacağınız yok yere bir sürü harcama yaparsınız. Zira isteseniz de açken siz siz olamazsınız!

Benzin İstasyonlarındaki Abur Cuburlar!

Benzin İstasyonlarındaki Abur Cuburlar!Günümüzde hemen herkesin aracı var ve hepimiz ayda birkaç kez benzin istasyonlarına uğruyoruz. Aldığımız yakıtın ücretini ödemek için kasaya her gidişimizde, nedense ekstra bir şeyler almadan edemiyoruz. Çikolatalar, krakerler, içecekler… Eee haliyle bu küçük harcamalar da farkında olmadan yaptığımız para israfları arasında yer alıyor.

Ürünlerin Son Kullanım Tarihlerine Dikkat Etmemek!

Ürünlerin Son Kullanım Tarihlerine Dikkat Etmemek!Artık çoğu insan çift olarak iş hayatında yer alıyor ve bu insanların evlerinde öyle üç öğün yemek tüketilmiyor. Yapılan gıda alışverişleri çoğu zaman çöpe gidiyor. “Nasıl, olsa yenilir” diye alınan sebzeler, meyveler, peynirler ne yazık ki büyük çöp kovalarını doyuruyor. Keza dolapta haftalarca bekleyen ve son kullanım tarihleri geçirilen gıdaların sonu da aynı oluyor. Bu nedenle alışveriş yaparken alacağınız şeylerin son kullanma tarihlerine dikkat etmeli, yakın zamanda miadı dolacak ürünleri satın almamalısınız. Özellikle de çabuk bozulabilecek et, süt, peynir gibi alışverişlerinizde buna çok dikkat etmelisiniz. Yoksa parayı mideniz için değil, sevgili büyük çöp kovanız için harcamış olursunuz.

Kablolu Yayınlar için Para Ödemek!

Kablolu Yayınlar İçin Para Ödemek!Günümüzde yapılan en büyük israflardan bir tanesi de kablolu yayınlar için para ödemektir. Çünkü artık hemen hepimizin evinde, hatta cebinde internet var ve istediğimiz her türlü yayına internetten ulaşabiliyoruz. Bu nedenle gereksiz yere yaptığınız bu harcamadan bir an önce kurtulmanızı öneririm. Sonuçta ayda en az 60-70 lira, yılda ise yaklaşık 1000 lira olan kablolu yayın masrafından kurtulmak bütçenize büyük oranda katkıda bulunacaktır.

Kredi Kartlarıyla Yapılan Alışverişler!

Kredi Kartlarıyla Yapılan Alışverişler!Farkında olmadan yaptığınız en büyük para israflarından bir tanesi de kredi kartlarıyla yatığınız harcamalardır. Çoğu insan, kredi kartlarının akıllıca kullanıldığı takdirde gayet faydalı olduğunu düşünse de aslında hiç de öyle değildir. Çünkü çok ama çok az kişi kredi kartlarının cazibesine kapılmayacak kadar sağlam durabilmektedir. Cebimizde duran ve binlerce liralık limiti olan kredi kartlarıyla harcama yaparken kendimizi para harcıyor gibi hissetmeyiz. Ancak ödeme günü geldiğinde ne yapacağımızı şaşırarak ne zaman bu kadar çok harcama yaptığımızı düşünür dururuz.

Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük hatalar hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayın!

Benim tavsiyem, kredi kartlarınızdan tamamen kurtulmanız; ama bunu yapamayacağınızı bildiğim için şunu da söyleyeyim. En azından bir tane kredi kartı kullanmayı deneyin ve bunun limiti de maaşınızdan bir lira bile yüksek olmasın. Sonuçta “yetersiz limit” uyarısını gördüğünüzde, alışveriş çılgınlığınızı ister istemez sonlandırmak durumunda kalacaksınız.

Bankanızı Doğru Seçmemek!

Bankanızı Doğru Seçmemek!Birlikte çalıştığınız bankayı doğru seçtiğinizden emin misiniz? Mesela; kullandığınız kartlar için ekstra ödemeler yapıyor musunuz? Kredi kartınızın yıllık ücreti ya da aidatı var mı? Son ödeme gününü geçirdiğinizde bankanızın size uyguladığı faiz ne kadar? Eğer tüm bu soruların cevabını biliyorsanız, ne mutlu size! Çünkü çoğu insan, bankanın kendisinden işletim ücreti kestiğinin farkında bile değildir. Bu da kişinin parasının elinden uçup gitmesine neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Evinizin, İş Yerinizin Isınma Masrafları!

Evinizin, İş Yerinizin Isınma Masrafları!Tabii ki burada size kaloriferlerinizi tamamen kapatın soğuktan donun demeyeceğim. Ama ısınma masraflarınız için ne kadar para ödediğinizi bir düşünmelisiniz. Eğer ortalamanın çok üzerinde gelen faturalarınız varsa, bu konuda ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Mesela; evinizde ısı yalıtımı var mı? Çünkü bu yakıt masrafınızı neredeyse yarı yarıya düşürmektedir. Ya da camlarınız yeterince korunaklı mı? Perdeleriniz kapalı duruyor mu? Anlayacağınız, ısıyı evinizin içinde tutmak için yapabileceğiniz şeylere bakmalı ve aylar boyunca yaptığınız bu büyük israftan bir an önce kurtulmalısınız.

Havası İnik Lastiklerle Dolaşmak!

Havası İnik Lastiklerle Dolaşmak!Evet, farkında olmadan yaptığınız para harcamalarından bir tanesi de bu olabilir. Çünkü havası inik lastiklerle dolaşmak size fazladan yakıt harcatacaktır. Bu durumu önlemek için lastiklerinizin havasını düzenli olarak kontrol etmeli ve kendinizi boş yere masrafa sokmamalısınız.

İndirimli Alışverişler!

İndirimli Alışverişler!Evet, indirimli alışverişler de farkında olmadan yaptığınız müsriflikler arasındadır. Şimdi “indirimin nesi müsriflik?” diye düşünüyor olmalısınız ki haklısınız da! Ama açıkladığımda neden böyle olduğunu anlayacaksınız. Şöyle ki indirimleri takip ederek alışveriş yapmak aslında gayet mantıklıdır. Ama bu sadece ihtiyaç duyduğumuz ürünler için geçerli olmaktadır.

İnceleyebilirsiniz:
Alışveriş Gerçekten Mutlu Ediyor mu?

Bizse genellikle her gördüğümüz indirime atlar ve belki de bir kez bile giyemeyeceğimiz ya da kullanmayacağımız ürünleri sadece mutlu olmak için satın alırız. İşte bu gibi nedenlerden dolayı indirimler çok tehlikelidir. Mağazaların ustalaştığı para tuzaklarına düşmemek için sadece ihtiyacınız olan ürünlerin indirimlerini takip etmelisiniz. Anlayacağınız 20 tane kazağınız varken, 100 liralık bir kazağı 20 liraya almak hiç de akıllıca bir harcama değildir.

İndirimsiz Alışverişler!

İndirimsiz Alışverişler!Evet, bu madde de bir öncekinin tam tersidir. Yani alışveriş yaparken indirimsiz ürünlere yönelmektir. Atıyorum, mont alacaksınız. İlk gördüğünüz monta saldırmak yerine, daha fazla araştırma yapmalı ve kampanyalı mağazaları da dolaşarak kararınızı vermelisiniz. Ya da çok beğendiğiniz bir çanta var, ama o ürünün üzerinde hiçbir indirim yok. Burada acele etmemeli ve o çantanın da indirime gireceği tarihi beklemelisiniz. Çünkü bu mutlaka olacaktır. Eminim siz de 300 lira ödeyerek aldığınız bir çantanın 2 hafta sonra %70 indirimle satıldığını görmek istemezsiniz, değil mi?

Ucuz ama Kalitesiz Ürünler Satın Almak!

Ucuz Ama Kalitesiz Ürünler Satın Almak!Tasarruf ediyorum diye düşünerek ucuz; ama kalitesiz ürünler satın alıyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Çünkü bu ürünler birkaç kullanımdan sonra kullanılmaz hale gelecek ve doğal olarak da sevgili çöp kutunuzun dibini boylayacaktır. İşte bu nedenle ucuz ürünler satın alırken, iki kere düşünmelisiniz. O ürünün ne kadar süre kullanılabileceğine karar vermeli ve alın terinizle kazandığınız kıymetli paranızı saçıp savurmamalısınız.

Pahalı Kişisel Bakım Ürünleri!

Pahalı Kişisel Bakım Ürünleri!Pahalı cilt maskeleri, parfümler, kremler, yaşlanma karşıtı kürler, losyonlar, tonikler… Kozmetik mağazalarına girdiğiniz zaman kendinizi kaybediyor olabilirsiniz. Evet, bu gayet normaldir. Ancak bu bütçenize büyük oranda zarar verecek bir alışkanlıktır. Bu para tuzağından kurtulmak için sadece “ihtiyacınız olan” kişisel bakım ürünlerini online olarak satın almayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca yüzlerce liralık cilt bakım ürünlerinin yerini tutacak maskeleri evinizdeki malzemelerle rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu şekilde hem para harcamamış hem de doğal ürünler kullanmış olursunuz.

Pahalı Temizlik Malzemeleri!

Pahalı Temizlik Malzemeleri!Kimyasal içeren yumuşatıcılar, deterjanlar, vücut jelleri… Tüm bunlar için ayda ne kadar para harcıyorsunuz? Şimdi siz “yok artık, bunları da mı almayalım?” diyeceksiniz ve benim cevabım evet olacak. Çünkü televizyon reklamlarında da sıklıkla gördüğümüz bu ürünler, büyük bir para tuzağıdır. Ayrıca sağlığınız için ne kadar zararlı olduklarını da tahmin edebilirsiniz. Market raflarındaki pahalı temizlik malzemeleri yerine alternatif olan doğal ürünlerden kullanmayı tercih edebilirsiniz. Mesela; pahalı kireç önleyiciler yerine, gayet ucuz olan limon tuzunu çamaşır makinenizde kullanabilirsiniz. Yumuşatıcı yerine sirke kullanmak, evde yapılabilecek sabunları tercih etmek de bu alanda verebileceğim örnekler arasındadır.

Enerji İçecekleri, Vitaminler!

Enerji İçecekleri, Vitaminler!Farkında olmadan yaptığınız para israflarından bir tanesi de kendinizi yorgun hissettiğinizde sarıldığınız enerji içecekleri ya da reklamlarda görüp aldığınız vitamin destekleridir. Eğer kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, bir uzmana görünmeli ve herhangi bir rahatsızlığınız olup olmadığını öğrenmelisiniz. Ya da bu yapay ürünler yerine sağlıklı beslenerek, kuruyemiş tüketerek ve spor yaparak enerjinizi yükseltmeye çalışabilirsiniz. Yapmamanız gereken bir şey varsa; o da çareyi enerji içecekleri, vitaminleri gibi katkı maddeli pahalı ürünlerde aramaktır.

Tek Kullanımlık Tıraş Bıçakları!

Tek Kullanımlık Tıraş Bıçakları!Evet, tıraş bıçakları alınması zorunlu olan ürünler arasındadır. Ama burada çoğu insanın düştüğü hataya düşmemeniz gerekmektedir. Yani tek kullanımlık tıraş bıçakları almayın diyorum. Çünkü bu ürünler paranızı çöpe atmanız anlamına geliyor. Bunun yerine sürekli kullanacağınız bir tıraş makinesi alabilir ya da tek kullanımlık olmayan tıraş bıçaklarını tercih edebilirsiniz.

Çayınızı Kahvenizi Dışarıda İçmek!

Çayınızı Kahvenizi Dışarıda İçmek!Küçük harcamalar olarak görülen çay kahve masraflarınızı aya vurduğunuzda, ne kadar çok para yaptığını görebilirsiniz. Bu nedenle, çayınızı kahvenizi evinizde ya da iş yerinizde içmelisiniz. Eğer dışarıda yapılan ve belli başlı markaların kahvelerinden başka kahve içmeyi sevmiyorsanız da piyasadaki kahve makinelerinden satın almayı deneyebilirsiniz. Emin olun bu bütçenize hem kısa vadede hem de uzun vadede büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Alkol ve Tütün Ürünleri için Para Harcamak!

Alkol ve Tütün Ürünleri İçin Para Harcamak!Alkol ve tütün ürünleri için para harcamak, bir insanın kendi oturduğu dalı kesmesi gibidir. Çünkü bu harcamalar yüzünden hem sağlığınızı hem güzelliğinizi hem saygınlığınızı hem de paranızı hiç etmiş oluyorsunuz. Sonuçta; size hiçbir faydası olmayan ve büyük oranda zarar veren kötü alışkanlıklar, yaptığınız en büyük para israflarından bir tanesidir. Bu nedenle kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak için elinizden geleni değil, fazlasını yapmalısınız. Tabii kendinizi daha iyi bir yaşama layık görüyorsanız! İsterseniz, kötü alışkanlıklardan kurtularak para biriktirilir mi başlıklı yazıyı da inceleyerek bu gereksiz harcamalardan kurtulduğunuz takdirde bütçenize ne kadar katkı yapacağınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

Yanında Nakit Taşımamak!

Yanında Nakit Taşımamak!Ay sonu gelmeden parasız kalmanızın nedenlerinden bir tanesi de yanınızda nakit taşımamanızdır. Çünkü siz aldığınız bütün maaşı kredi kartına yatırıyor ve oradan harcama yapıyorsunuz. Çoğu insanın benimsediği bu kötü alışkanlığın sizin için ne kadar tehlikeli olduğunu göremiyorsunuz. Zira ne derseniz deyin, kredi kartı ile nakit olarak yapılan harcama arasında büyük fark vardır. Mesela, bir alışveriş merkezinde kredi kartınızla ödeme yaparken ücretin ne kadar çok olduğunu anlayamayabilirsiniz. Ancak cüzdanınızda alnınızın teriyle kazandığınız maaşınız olsa, ödeme yaparken ellerinizin titreyeceğine bahse girebilirim. Şayet gereksiz harcama yapmak istemiyorsanız, yanınızda her zaman nakit para bulundurun ve alışverişinizde kredi kartı kullanmayın derim. Bakın, o zaman ne kadar hesaplı davranacak ve ay sonunu ne kadar rahat getireceksiniz!

İşte ay sonu gelmeden sıfırı tüketenlerin dikkat etmesi gereken noktaları böylelikle incelemiş olduk. Eminim, şu anda yukarıdakiler için ne kadar gereksiz harcama yaptığınızı düşünüyorsunuzdur. Zaten olması gereken de oydu! Eğer yukarıdaki gereksiz harcamalardan uzak durur, bundan sonra para yönetiminize daha çok dikkat ederseniz; bir sonraki ayı rahatlıkla getireceğinizden emin olabilirsiniz. Neticede denemekten hiçbir zarar gelmez, değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın