Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aramızda Yaşayan Zenginlerin Para Konusunda Sırları

Zenginlerin para konusunda hiçbirimizin bilmediği sırları vardır. Bu yazı sonrasında sizin de zenginlerin dünyasına ve paraya olan bakışınız değişecek!
Aramızda Yaşayan Zenginlerin Para Konusunda Sırları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Etrafınızda ne kadar zengin olduğunu belli etmeyen kişiler var mı? İş arkadaşlarınız arasında, akrabalarınız ya da, komşularınız içerisinde varlıklı olsa bile zenginliğini göstermeyen insanlar var mı diyorum. Evet evet! Görünürde zengin olmayan ama aslında maddi durumları gayet iyi olanlardan bahsediyorum. Ki eminim sizin çevrenizde de anlattığım nitelikte insanlardan vardır. Yani görünmez zenginlerden!

Ben bu yazıda onlara, yani aramızda yaşayan zenginlere, görünmez zenginler diyeceğim. Çünkü kullandığım tanımın onlara gerçekten yakıştığı kanaatindeyim. Sıradan arabalara binip, sıradan evlerde oturan, hatta pek çoğumuza göre gerçekten vasat yaşantıları olan bu kişilerin birçoğunuzun ilgisini çekmediğinin farkındayım. Ama ben yine de bugün onlardan bahsetmek istedim. Çünkü onların küçük sırları, görünmez zenginlerin para konusunda neden bu kadar başarılı olduklarını açıklayacak nitelikte. Sonuçta; pek çoğumuz paramızı idare etmeyi bilmezken onlar sanki bahşedilmiş bir yeteneğe sahiplermiş gibi, çocuklarına hatta ve hatta torunlarına yetecek kadar çok parayı ellerinde tutabiliyorlar. İşte bunun için de diyorum ki görünmez ya da gizli zenginlerin sırları ifşa edilmek zorunda!

Hiç belli etmeden o kadar varlığı yapabilen, zengin görünmek şöyle bir kenara dursun bazen durumu kötüymüş gibi bile görünebilen bu kişilerin sırları bizi onlardan biri haline getirebilir. Sonuçta; aramızda yaşayan bu zenginlerden öğrenmemiz gereken bir sürü ders var. İsterseniz; aşağıdaki küçük tüyolarla onların para yönetimi konusunda nasıl bu kadar başarılı olabildiklerini birlikte anlamaya çalışalım. Belki bu sırların kenarından köşesinden payımıza düşeni alır ve daha varlıklı bir hayat merhaba demeyi başarırız. Ne dersiniz, dediğim sizce de mümkün olabilir mi?

Başkalarının Düşüncelerine Takılıp Kalmamak!

Başkalarının Düşüncelerine Takılıp Kalmamak!Evet, çok azımız dışında hepimiz bunu yapmıyor muyuz? Başkalarının düşüncelerine diyorum, onlara hep takılıp kalmıyor muyuz? Yediğimiz yemekten tutun da giydiğimiz ayakkabıya varana kadar sadece bizi ilgilendirebilecek konularda bile başka insanların fikirlerine göre hareket etmiyor muyuz? Birilerinin bizimle ilgili aldığı kararlar doğrultusunda hayatımızı sürdürmüyor muyuz? Arkadaşlarımızın, ailemizin, eşimizin, dostumuzun “yapabilirsin” veya “yapamazsın” yargılarıyla kendimize sınırlar koymuyor muyuz?

Kabul etmeliyiz ki hemen hepimiz böyle şeyle yapıyoruz. Önümüze setler çekiyor, başkalarının yaşantılarımız üzerinde söz sahibi olmalarına izin veriyor, onların bizi ne kadar başarılı gördüklerine bağlı kalarak başarı ölçütümüzü belirliyoruz. Ve bu şekilde de büyük bir hata yapmıyoruz. Görünmez zenginler ise bu dediklerimin hiçbirini yapmıyorlar. Onlar başkalarının onlara ne söylediğine bakarak değil, kendi kelimelerine kulak vererek karar veriyor ve adımlarını aldıkları bu kararlara göre atıyorlar.

Kazandığından Daha Az Harcamak!

Kazandığından Daha Az Harcamak!Aramızda yaşayan gizli zenginlerin para konusunda bu kadar başarılı olmalarını sağlayan en önemli nedenlerden bir tanesi bu! Çünkü onlar kazandığından daha az harcamanın ne kadar önemli olduğunu kesinlikle biliyorlar. İşte bu nedenle de sayısız insanın yaptığı hatayı yapmayarak, lüks yaşamak için ellerindeki tüm parayı harcamıyorlar. Peki, bu durumda biz ne yapıyoruz? Kazandığımızdan geriye bir kuruş bile kalmayana kadar harcama yapıyor, hatta daha da kötüsü kazandığımızdan daha çoğunu harcıyoruz. Görünmez zenginler ise ellerine geçen paradan çok daha azına kanaat getirerek, bizim hayalini kurduğumuz varlığa erişebiliyorlar.

Öğrenmekten Asla Vazgeçmemek!

Öğrenmekten Asla Vazgeçmemek!Aramızda dolaşan zenginlerin bir diğer sırrı ise öğrenmekten asla vazgeçmemeleri. Hem parasal konularda hem de genel anlamda öğrenmekten vazgeçmeyen gizli zenginler işte bu nedenden dolayı da fırsatlara karşı gözlerini hep açık tutuyorlar. Dünyadaki gelişmelerden her zaman haberdar olan, hangi alana ne yatırımı yapmanın onlara daha çok kazandıracağını düşünen ve diğer konularda yeni bilgilere karşı hep açık olan gizli zenginler bu nitelikleri sayesinde diğerlerine fark atmayı başarıyorlar. Çoğu kişi bilginin mutlak güç olduğunu bilmemesine rağmen onlar bu gerçeğin farkında olarak zamanlarını hep akıllıca kullanıyorlar.

Borca Girmekten Kaçınmak!

Borca Girmekten Kaçınmak!Borç alma konusunda pek çoğumuz hatalı davranıyoruz, değil mi? Altına girdiğimiz borçların bizi kamçılayacağını düşünerek kendimizi bile bile maddi sıkıntılar içerisine sokuyor, sonra da “yok ah efendim, yok niye böyle oldu efendim” gibi serzenişlerle durumu daha da kötü bir hale getiriyoruz. Görünmez zenginler ise borca girmekten kaçınarak en doğru olanı yapıyorlar. Daha doğrusu şöyle söyleyeyim. Onlar hem borca girmekten hem de başkalarına borç vermekten kaçınıyorlar. Kısacası, borcun kenarına köşesine yaklaşırken bile adımlarını yüzlerce kez ölçüp tartıyorlar. Yani aramızda dolaşan zenginlerden ders almak istiyorsak, bunlardan bir tanesinin de onların borç konusundaki dikkatli tutumları olmalıdır.

Gösteriş Meraklısı Olmamak!

Gösteriş Meraklısı Olmamak!Evet evet, gizli zenginlerin bir diğer sırrı kesinlikle bu! Demek istediğim şey, onların gösteriş meraklısı olmadıkları. Etraflarında olan insanlara sırf caka satmak için lüks arabalara, lüks evlere yönelmemeleri. Çoğumuzun yaptığı gibi cebinde 5 kuruş para yokken pahalı yemekler yememeleri. Para harcama konusunda başkalarıyla yarışa girmemeleri. Uzun lafın kısası, ne biliyor musunuz? Onlar çantalarının markalarıyla, bindikleri araba markalarıyla, yaşadıkları evlerle ya da bunlar gibi benzer şeylerle gösteriş yapmaya çalışmıyorlar. Ki bu tutumlarıyla da her zaman kazanan tarafta yer almayı başarıyorlar.

Beklenmedik Durumlar Karşısında Afallayıp Kalmamak!

Beklenmedik Durumlar Karşısında Afallayıp Kalmamak!Çünkü onların her zaman bir B ya da bir C planları var. Beklenmedik durumlara karşı her zaman hazırlıklılar. Sadece bugünü düşünmedikleri için yarınlarını garanti altına alıyor, yarınlarının yanı sıra karşılaşabilecekleri bütün olumsuz durumları hesaba katıyorlar. Pek çoğumuzun yaptığı gibi, “bugün kazandım bugün harcayayım” mantığıyla hareket etmiyorlar. Nitekim bu yaklaşımın onlara ne kadar çok şey kaybettireceği gerçeğini açık ve seçik olarak görebiliyorlar. “Ya tutarsa” diye hareket etmeyen ve hep bir planları olan görünmez zenginler, en iyisinin yanında en kötüsünü de düşündükleri için nasıl başardığı merak edilen insanlar arasında yer alabiliyorlar. Ve gerçek şu ki onlar çözülmesi imkansız şifrelerle falan değil hepimizin bildiği ama görmek istemediği gerçeklere dayanarak bu başarıyı gösterebiliyorlar.

Erken Yaşta Para Kazanmaya ve Birikim Yapmaya Başlamak!

Erken Yaşta Para Kazanmaya ve Birikim Yapmaya Başlamak!Aramızda yaşayan ve zenginliğini belli etmeyen kişilerin para konusunda nasıl bu kadar başarılı olduklarını mı merak ediyorsunuz? O zaman onların hayatlarını şöyle bir düşünün derim. Çünkü dikkatlice baktığınızda diğerleriyle onlar arasındaki bariz farklılıkları rahatlıkla görebileceksiniz. Mesela mı? Mesela; hemen şimdi bahsedeceğim görünmez zenginlerin sırlarından bir diğeri gibi. Daha açık olmak gerekirse, onlar para kazanmaya ve birikim yapmaya erken yaşta başlayan insanlar. Genellikle ilk paralarını küçük yaşlarda kazanan ve yaşıtlarına göre çok daha erken dönemde birikimin değerini anlayan görünmez zenginler, bu sayede de diğerleriyle aralarına fark atmayı başarıyorlar.

Çoğumuzun yaptığı gibi “daha çok gencim, günümü gün edeyim, emekliliğe daha çok zaman var, nasıl olsa hayatım boyunca çalışacağım, biraz daha geç başlasam ne olur, üç kuruş para kazanıyorum neyini biriktireyim” gibi cümlelerin arkasına sığınıp kendilerini kandırmıyorlar. İşte bu yaklaşımları sayesinde de kazanan tarafta oluyorlar. Uzun lafın kısası, aramızda dolaşan zenginlerin aslında bizim bilmediğimiz ya da bilemeyeceğimiz sırları falan yok. Çünkü bu bahsettiklerim hepimizin farkında olduğu gerçekler. Onlar sadece bilinen kuralları uyguluyor ve pek çoğumuzun yaptığı gibi kolay olan yolu tercih etmiyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.